Втор факултет

Член од
14 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
6
No ti si go zavrsil edniot, pa sakas uste eden, ama ako studiras paralelno izglea vazi toa za besplatno?? Cekam odgovor od nekoj sto znae
Јас мислам прашањето беше за веќе завршен факултет. . .А во однос на тоа ако студираш еден а напоредно сакаш и друг мислам дека на едниот си редовен а на другиот вондреден пошо според законите на класичната физика не може во исто време да си на две места (ова со физикава шала секако :) )
Поздрав
 
Член од
11 август 2011
Мислења
45
Поени од реакции
2
Јас мислам прашањето беше за веќе завршен факултет. . .А во однос на тоа ако студираш еден а напоредно сакаш и друг мислам дека на едниот си редовен а на другиот вондреден пошо според законите на класичната физика не може во исто време да си на две места (ова со физикава шала секако :) )
Поздрав
Tokmu to i go mislev, znaci ako studiras paralelno, na toj sho si vonreden izglea ne se plakja participacija. Ako gresam, nekoj neka me ispravi.
 
T

The Cryptkeeper

Гостин
јазикот што го зборат во бразил мислев без разлика дали е мексикански или португалски
Не постои ни мексикански туку шпански. Едит: Их, гледам горе некој веќе и напишал, љољ.
 

My Computer

Catch me if you can!
Член од
1 февруари 2011
Мислења
31
Поени од реакции
3
се напнавте за јазиците, а јас само фино си прашав за бесплатно студирање на втор факултет :pipi:
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
152
Поени од реакции
141
Дали може доколку сум запишан на еден факултет како редовен студент, да аплицирам на 2 како редовен и доколку сум примен да се откажам од првиот? (повлекување документи и тако даље)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Дали може доколку сум запишан на еден факултет како редовен студент, да аплицирам на 2 како редовен и доколку сум примен да се откажам од првиот? (повлекување документи и тако даље)
Мислам дека не можеш да си редовен на 2 факултети. Makes no sense. Можеш да си на едно место редовен, а на другиот вонреден. Секако, никој нема да те спречи да одиш на предавања и на двата, ама едниот мора да е матичен, ја колку што знам.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Доколку веќе си запишан на еден факултет како редовен студент, за да запишеш друг факултет на другиот мора да си вонреден студент (тоа се вика паралелно студирање), доколку на првиот факултет каде што си редовен студент имаш просек над 8.00 не плаќаш партиципација на вториот факултет (но факултетите мора да бидат во рамките на ист Универзитет), а доколку немаш просек си плаќаш како вонреден студент т.е 400 евра.
Од искуство ви кажувам.
Да не знаеш каде да се обратам за повеќе информации во врска со ова? Во законот за високо образование е спомнато само дека постои можност за паралелно студирање, но не е доволно објаснето, а и не се спомнува ништо за партиципацијата и условите. Би ти била многу благодарна доколку дадеш поопширни информации за оваа можност, како и твоето искуство :) позз
 

Ambasadorka.G

Poliglota
Член од
20 јуни 2009
Мислења
56
Поени од реакции
14
Најубаво да си прашате на факултетот каде што сте запишани и ке ви кажат. Јас колку што имам информација се плаќа на двата. Мислам порано имаше ваква тема и некој имаше пишано. ама сепак најубаво тие ке ви кажат
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Да не знаеш каде да се обратам за повеќе информации во врска со ова? Во законот за високо образование е спомнато само дека постои можност за паралелно студирање, но не е доволно објаснето, а и не се спомнува ништо за партиципацијата и условите. Би ти била многу благодарна доколку дадеш поопширни информации за оваа можност, како и твоето искуство :) позз
Јас студирам втор факултет и не е бесплатно. Можеш да влезеш во државна квота ако аплицираш со средно ама со добар просек, без да нагласиш дека си завршил веќе еден, во спротивно плаќаш 400 евра. Според законот ако напоредно студираш два факултети тогаш вториот е бесплатен. Втора збрка околу ова е што оригиналните документи ти ги бараат и на двете места, напоменувам не прифаќаат заверки на нотар така да зависи од факултетот некаде не е изводливо .Јас лично имав сто проблеми......
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Јас студирам втор факултет и не е бесплатно. Можеш да влезеш во државна квота ако аплицираш со средно ама со добар просек, без да нагласиш дека си завршил веќе еден, во спротивно плаќаш 400 евра. Според законот <b><u>ако напоредно студираш два факултети тогаш вториот е бесплатен.</u></b> Втора збрка околу ова е што оригиналните документи ти ги бараат и на двете места, напоменувам не прифаќаат заверки на нотар така да зависи од факултетот некаде не е изводливо .Јас лично имав сто проблеми......
Како што разбрав, велиш дека за истовремено студирање на двата факулетети, партиципација за вториот не се плаќа. Тоа уствари и ме интересираше, ако на пример сега завршам прва година на еден факултет, а од септември запишам втора на истиот и прва на уште еден факултет....
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Како што разбрав, велиш дека за истовремено студирање на двата факулетети, партиципација за вториот не се плаќа. Тоа уствари и ме интересираше, ако на пример сега завршам прва година на еден факултет, а од септември запишам втора на истиот и прва на уште еден факултет....
Да токму така.... само да можеш да средиш со документите затоа напоменав дека тоа е збрката.....
 

Joe_Satriani

Dream Theater Fan
Член од
30 ноември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
106
Да токму така.... само да можеш да средиш со документите затоа напоменав дека тоа е збрката.....
хах...чекај и јас да ги уште искомплицирам работите....:) Значи јас сум веќе вонреден на едн факултет дали ќе можам да се запишам на друг како редовен и дали навистина треба да се има 8 просек за да не се плаќа вториот факс, а документите не ми се проблем ке можам да ги земам....
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
хах...чекај и јас да ги уште искомплицирам работите....:) Значи јас сум веќе вонреден на едн факултет дали ќе можам да се запишам на друг како редовен и дали навистина треба да се има 8 просек за да не се плаќа вториот факс, а документите не ми се проблем ке можам да ги земам....
За ова со просеков прв пат слушам од тебе незнам дали е точно. Знаеш во закон и според него може да стои дека можеш ама нашиов образовен систем знае и да ги замрси конците.....не гледам причина зошто не би можел да запишеш али сепак незнам точно.... затоа жалам ама неможам да ти помогнам.(n)
 

Joe_Satriani

Dream Theater Fan
Член од
30 ноември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
106
За ова со просеков прв пат слушам од тебе незнам дали е точно. Знаеш во закон и според него може да стои дека можеш ама нашиов образовен систем знае и да ги замрси конците.....не гледам причина зошто не би можел да запишеш али сепак незнам точно.... затоа жалам ама неможам да ти помогнам.(n)
за просекот прочитав во претходните постови....:) и точно со законот не треба да се играме....:):):)
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
А случајно да не знае некој кој документи треба да се спремат за запихувањето на втор факултет? Дали се истите или пак треба дополнително нешто да однесеш. И дали важи сеуште тоа дека вториот е бесплатен доколку студираш на некој како редовен студент???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom