Втор факултет

MK_Devojce

I simply don't care...
Член од
2 август 2009
Мислења
468
Поени од реакции
162
Доколку веќе си запишан на еден факултет како редовен студент, за да запишеш друг факултет на другиот мора да си вонреден студент (тоа се вика паралелно студирање), доколку на првиот факултет каде што си редовен студент имаш просек над 8.00 не плаќаш партиципација на вториот факултет (но факултетите мора да бидат во рамките на ист Универзитет), а доколку немаш просек си плаќаш како вонреден студент т.е 400 евра.
Од искуство ви кажувам.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
значи кај мене на ФОН не може:confused:
 
Член од
14 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
6
Би сакала да прашам дали некој има некаква информација околу студирањето по втор пат, значи дали е вистина дека доколку веќе си дипломиран на некој факултет, дека доколку се запишеш на втор не се плаќа ништо. Ај некоја информација плус околу ова :)
Истово прашање ме „мачеше“ па контактирав и со продеканот за настава и со службата за студентски прашања на конкретниот факултет - одговорот беше: Бидејќи имаш веќе завршено еден факултет ти автоматски си во приватна квота и ке си плаќаш по 400 евра годишно.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
45
Поени од реакции
2
Истово прашање ме „мачеше“ па контактирав и со продеканот за настава и со службата за студентски прашања на конкретниот факултет - одговорот беше: Бидејќи имаш веќе завршено еден факултет ти автоматски си во приватна квота и ке си плаќаш по 400 евра годишно.
No ti si go zavrsil edniot, pa sakas uste eden, ama ako studiras paralelno izglea vazi toa za besplatno?? Cekam odgovor od nekoj sto znae
 

My Computer

Catch me if you can!
Член од
1 февруари 2011
Мислења
31
Поени од реакции
3
Јас сега ке дипломирам, ама финтата е што сакав да се запишам повторно на фах од причина што кога се запишував пред три години, морав да се запишам тука во мојот град на некој од факултетите што ги нудеа дисперзираните студии, затоа што немав средства да се запишам во Скопје. Па сега слушнав дека ако се запишуваш на втор фак. ке биде бесплатно студирањето, ама еве не било вистина...лажна надеж ми дадоа :noze:
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Јас пак би се запишал на лингвистика може грчки јазик .
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Јас пак би се запишал на лингвистика може грчки јазик .
нели гледаш дека грција ке пропадне што ке ти е грчки јазик... бољи земи бразилски коа ке идеш во бразил ке можеш и светско некоја утакмица да изглеадаш
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
нели гледаш дека грција ке пропадне што ке ти е грчки јазик... бољи земи бразилски коа ке идеш во бразил ке можеш и светско некоја утакмица да изглеадаш
Боље нека научи Канадски. Или Јужно Африкански. Или Австралиски. Или Ново Зеландски. Или Тасманиски.

Инаку, треба да се воспостави втор факултет беспари. За да се преквалификува... пардон, доквалификува мрзеливава раја. И онака има тон експерти, треба по некое корисно факултетче.
 
T

The Cryptkeeper

Гостин
нели гледаш дека грција ке пропадне што ке ти е грчки јазик... бољи земи бразилски коа ке идеш во бразил ке можеш и светско некоја утакмица да изглеадаш
Нема такво нешто бразилски, да не мислеше на португалски?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
јазикот што го зборат во бразил мислев без разлика дали е мексикански или португалски
Лелеее прво Бразилски јазик, после (кога ти кажаа дека не постои) „па јазикот таму што го зборат, Мексикански или Португалски“. Не постои ни Мексикански, во Бразил се збори Португалски а во Мексико Шпански. Срамота вакви општи ствари да не се знаеле и вакви смешни грешки да се прават - Бразилски и Мексикански јазик оф леле
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Боље нека научи Канадски. Или Јужно Африкански. Или Австралиски. Или Ново Зеландски. Или Тасманиски.

Инаку, треба да се воспостави втор факултет беспари. За да се преквалификува... пардон, доквалификува мрзеливава раја. И онака има тон експерти, треба по некое корисно факултетче.
Абе сериозен си ти или ...?!?:tapp:

Во Канада мислев дека се збори англиски и француски, во Австралија и Нов Зеланд - англиски.
Само различен изговор има. Како US English - British English

Брее..во која заблуда сум живеела:eek:
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Абе сериозен си ти или ...?!?:tapp:

Во Канада мислев дека се збори англиски и француски, во Австралија и Нов Зеланд - англиски.
Само различен изговор има. Како US English - British English

Брее..во која заблуда сум живеела:eek:
Да, претерано сум сериозен. А чим не си го болдирала „Јужно Африкански“, јасно ми е што не го сфати мојот пост.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Да, претерано сум сериозен. А чим не си го болдирала „Јужно Африкански“, јасно ми е што не го сфати мојот пост.
„Јужно Африкански“ не го болдирав само од една причина. Освен англиски не знам кој друг јазик се говори таму.
Но и да го болдирав, што фајде кога и онака ретки се тие што знаат кој јазик се користи на на крајот на светот(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom