Втор пензиски столб

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Има ли некој кој влегува во вториот пензиски столб. Добивте ли извештаи за вашите пари за првите 6 месеци од 2006. Знае ли некој да објасни што значат ставките кои се наведени во извештаите. За некој ден ке скенирам еден извештај па ако некој знае да објасни.
Ја стварно не знам за кој курац трошат толку пари и прават извештаи кои се толку комплицирани и нејасни. Искрено ако успеам да го протолкувам ќе барам Нобелова за економија. Освен името и презимето и матичниот број друго ништо не разбрав таму.
Ај ваши искуства.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
добив јас...ама изгледа треба да има и упатство како да протолкуваме....единствено што разбрав е колку пари имам...ама не ми е јасно тие другите бројки што значат...:toe::toe::toe:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Abe fino toa so parite ama i tamu ne e se najjasno.
Datumite koi gi davaat za uplata na parite ne se poklopuvaat ni po meseci ni po rati so toa za kolku meseci e plateno, a i tie objasnuvanjata, prefrlale pari vo smetkovodstveni edinici, mnozele delele odzemale dodavale koeficienti i slicni gluposti.
Sreka sto samo ja i ti sme clenovi vo takvi fondovi pa ne e strasno.
Drugive pojma nemaat.
Da otovorev topiko kolku pati nedelno drkate site ke napisea, ili dali sakate da ve guskaat.
:(
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.660
Поени од реакции
21.700
јас искрено знам само дека пред да го официјализираат имаше критики од Светска Банка и ММФ дека уште не е време за таков потег и дека само со добро изградена монетарна структура и цврст пензиски столб би било тоа препорачано. На кој начин функционираат не знам.
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
ne mi se verue nikakva informacija da se nema vo forumov sto stvarno ti e potrebna
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
па ако нешто ти треба а неможеш да најдеш, тогаш ваљда ке си прашаш и ако некој знае ке ти појасни...
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Јас како што разбирам, купуваш сметководствени единици, кои на даден датум имаат дадена вредност. Ако пр. си платил 2000 денари, и си купил 20 сметководствени единици кога коштале по 100 денари една, на датум кога една смет. единица ке биде 120 ти ке имаш 2400 денари на сметката. Со тек на време, вредноста би требало да расте, и ти ќе добиваш повеќе за помалце уплатени (така е замислено). Е сега ако има загуба, и ти си во загуба. Поентата со овај фонд е дека парите што ги уплаќаш се твои, т.е. одат за тебе (во иднина) а сега со нив располага фондот и тој ги вложува и прави профит за тебе. Во првиот фонд, парите што ги уплаќаш одат за пензионираните во овај момент, а ти кога ќе се пензионираш, парите на твоите деца ќе одат за тебе.
 
Член од
29 октомври 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Дечки има разлика кој фонд ќе го одбереш НЛБ или КБ ? Предности разлики, горе доле гледам истите услови ги нудат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас вака го разбирам пензискиот систем.Првиот е задолжителен и умира заедно со мене. Вториот е задолжителен но парите во него кој се 30% од парите кој ги одвојувам месечно за пензиско не умираат со мене. Можам да ги оставам во наследство.И третиот столб ми доаѓа како штедна книшка каде можам парите да ги допрам пред да умрам. Е сега велат дека и од вториот можеш да ги допреш парите,ама во тоа не верувам сега за сега.
Сега некој да ми каже како функционира третиот столб во пракса?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Јас вака го разбирам пензискиот систем.Првиот е задолжителен и умира заедно со мене. Вториот е задолжителен но парите во него кој се 30% од парите кој ги одвојувам месечно за пензиско не умираат со мене. Можам да ги оставам во наследство.И третиот столб ми доаѓа како штедна книшка каде можам парите да ги допрам пред да умрам. Е сега велат дека и од вториот можеш да ги допреш парите,ама во тоа не верувам сега за сега.
Сега некој да ми каже како функционира третиот столб во пракса?
Kако орочен штеден влог :) Барем јас така го разбрав.

А за вториот...можеш да го допреш само како пензионер :)
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Tretiot istotaka garantira isplacanje na maksimalen iznos od 10,000 evra vo slucaj da propadne firmata. Potocno stedis kako orocen steden vlog na 1 do 40 godini raste kamatata na vlozenite pari a isto taka ti sluzi i kako osiguruvanje vo slucaj na povredi.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Kако орочен штеден влог :) Барем јас така го разбрав.

А за вториот...можеш да го допреш само како пензионер :)
Епа затоа велам дека не верувам во него дека ќе допрам пари :) Ехе до 60 години три пати ќе пцовнам :)))
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Епа затоа велам дека не верувам во него дека ќе допрам пари :) Ехе до 60 години три пати ќе пцовнам :)))
подобро сам да ги штедиш/инвестираш парите одколку да ги чекаш до 60 год... Ако ги вложуваш сам има поголема шанса за грешка ама барем секогаш можеш да ги употребиш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom