Враќање на данок ?

Член од
28 февруари 2006
Мислења
9
Поени од реакции
0
Од Америка купив,лаптоп,телефон,камера и платив данок таму , е сега прашањето ми е дали постои начин и кој е тој да си ги повратам парите од данокот и кој е тој?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не ми се верува. Веќе е тоа минато свршено време, т.е. платено.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Од Америка купив,лаптоп,телефон,камера и платив данок таму , е сега прашањето ми е дали постои начин и кој е тој да си ги повратам парите од данокот и кој е тој?
Sekogash koga neshto ke kupuvash ke si pravish TAX FREE,vo nego ke gi vneseh site tvoi podatoci i koga izleguvas od Evropskata Unija ili od zemjata kaj shto so go kupil proizvodot na carinarnikot ke mu go pokazesh kupeniot proizvod kako i TAX FREE dokumentot,ke mu udrat pechat i potoa na vrakanje vo nekoj FREE SHOP ili na aerodrom vo nekoja agencija ili na granica kaj shto se shpediciite za kamionite kaj shto pishuva TAX FREE tamu mozesh da gi podignes parite od danokot i so toa kupeniot proizvod da ti izleze poeftino?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Од Америка купив,лаптоп,телефон,камера и платив данок таму , е сега прашањето ми е дали постои начин и кој е тој да си ги повратам парите од данокот и кој е тој?
Ако си направил вака:

Sekogash koga neshto ke kupuvash ke si pravish TAX FREE,vo nego ke gi vneseh site tvoi podatoci i koga izleguvas od Evropskata Unija ili od zemjata kaj shto so go kupil proizvodot na carinarnikot ke mu go pokazesh kupeniot proizvod kako i TAX FREE dokumentot,ke mu udrat pechat i potoa na vrakanje vo nekoj FREE SHOP ili na aerodrom vo nekoja agencija ili na granica kaj shto se shpediciite za kamionite kaj shto pishuva TAX FREE tamu mozesh da gi podignes parite od danokot i so toa kupeniot proizvod da ti izleze poeftino?
Тогаш е во ред и ќе си ги добиеш парите од данок назад (ДДВ, т.е. VAT).
Во спротивно...ништо од тоа.
 
Член од
14 февруари 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Vrakanje na danok od USA

Sekoj sto saka da go vrati danokot koj mu e odbivan od platata dodeka rabotel vo Amerika seuste moze da go vrati.

Potrebni dokumenti za vrakanje na danok:
W2 form
Kopija na pasosot na stranata na koja se naoga vizata
Kopija od social security number


Vremeto potrebno da se vratat parite e 8-10 nedeli.
Provizijata e 7%.
Koj ima prasanja slobodno moze da mi pise i jas ke vi odgovoram najbrzo sto mozam.


marko.tax.refund@gmail.com
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
112
Поени од реакции
36
Markodjena dali znaes nesto vo vrska so danokot sto treba da go platis vo Amerika ako rabotis?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
не они немаат ДДВ... ама имаат данок+име на данокот за се и според тоа за што се купува различен е... значи од апарти за општа употреба до храна со нај низок данок па до апарати за луксуз (камери, мобилни и слично)... и за некои работи изнесува фантастични 43% данок...
 
П

Паган-др

Гостин
Ми треба помош. Сакам да купам камера од Грција во вредност од 300 евра. Која е процедурата на враќање данок, дали се враќа воопшто, што треба да земам/попонам за да ми го вратат данокот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom