Вработување во APAVE SEE

Член од
16 септември 2010
Мислења
29
Поени од реакции
14
Здраво еве ја и мојата прва тема во форумот вработувања и на Кајгана воопшто.
Значи има ли некој слушнато за оваа компанија.Било што,со што се занимава итн,итн...
Од она јас што го знам можам да кажам дека е Француска компанија со канцеларии во Скопје.Од она што го ископав на интернет знам дека има вработено неколку македонци претежно инженерска струка.Па ако некој знае нешто нека повели.Па членови на форумот пукајте :)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Здраво еве ја и мојата прва тема во форумот вработувања и на Кајгана воопшто.
Значи има ли некој слушнато за оваа компанија.Било што,со што се занимава итн,итн...
Од она јас што го знам можам да кажам дека е Француска компанија со канцеларии во Скопје.Од она што го ископав на интернет знам дека има вработено неколку македонци претежно инженерска струка.Па ако некој знае нешто нека повели.Па членови на форумот пукајте :)
Да, има неколку вработени. Јас знам само дека ќе мерат се и сешто и дека веќе имаат некои акредитации и се овластени да вршат мерења.
Главно, како што ми кажа дечкото од таму се работи за мерење на електрични величини и температура.

Ако ти знаеш нешто повеќе, слободно сподели.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Да не е ова фирмата што мери јонизирачко зрачење? Во Карпош некаде е сместена канцеларијата?
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Во Апаве 90% од работата е во Африка,не овде. Се работи месец со месец,односно еден месец таму еден овде итн.од тој месец таму 15 дена се офшор на платформа а 15 на копно у сред пустина или најчесто во Екваторијална Гвинеја- Малабо.
Овде нема работа,тој месец дена овде се поминува на обуки и семинари,добивање на разноразни лиценци и сертификати. почетна плата таму е околу 30 евра дневно плус трошоци додека овдешната плата е 250-300 евра. Има многу предности но има и маани. Работиш таму со опасна опрема,има значително зрачење и уште некои ситници.
За релаксација има роспетини црнкињи што за ситни пари ти праат каков сакаш кеф.
П.С. Не работам јас таму,ама имам близок човек што работи.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Acid нека ја премести темава во вработувања
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
29
Поени од реакции
14
Да, има неколку вработени. Јас знам само дека ќе мерат се и сешто и дека веќе имаат некои акредитации и се овластени да вршат мерења.
Главно, како што ми кажа дечкото од таму се работи за мерење на електрични величини и температура.

Ако ти знаеш нешто повеќе, слободно сподели.

Па незнам којзне колку, username1 се кажа изгледа :) ...Слушнав еден колега се вработил од скоро па си викам да прашам овде може некој знае.Инаку нема оглас за работа моментално а ова се канцеларии и контакт во мкд http://www.apave-international.com/notre-reseau/macedonia/
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 22:46 ---
Во Апаве 90% од работата е во Африка,не овде. Се работи месец со месец,односно еден месец таму еден овде итн.од тој месец таму 15 дена се офшор на платформа а 15 на копно у сред пустина или најчесто во Екваторијална Гвинеја- Малабо.
Овде нема работа,тој месец дена овде се поминува на обуки и семинари,добивање на разноразни лиценци и сертификати. почетна плата таму е околу 30 евра дневно плус трошоци додека овдешната плата е 250-300 евра. Има многу предности но има и маани. Работиш таму со опасна опрема,има значително зрачење и уште некои ситници.
За релаксација има роспетини црнкињи што за ситни пари ти праат каков сакаш кеф.
П.С. Не работам јас таму,ама имам близок човек што работи.
30x30e=900 за да бидеш ко оној докторот у "The Last King of Scotland" нели е малце таа сума :place:.Тој месец што си овде треба у скопје да го седиш цел ?Тешка варијанта за тие што не се од Ск.
Друже велиш дека има многу предности ама освен релаксацијата не гледам друго нешто предност повеке се маните, кажи уше некоја предност барем.:)
Хм а тоа со платата може зависи и од раб позиција?
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Во Апаве 90% од работата е во Африка,не овде. Се работи месец со месец,односно еден месец таму еден овде итн.од тој месец таму 15 дена се офшор на платформа а 15 на копно у сред пустина или најчесто во Екваторијална Гвинеја- Малабо.
Овде нема работа,тој месец дена овде се поминува на обуки и семинари,добивање на разноразни лиценци и сертификати. почетна плата таму е околу 30 евра дневно плус трошоци додека овдешната плата е 250-300 евра. Има многу предности но има и маани. Работиш таму со опасна опрема,има значително зрачење и уште некои ситници.
За релаксација има роспетини црнкињи што за ситни пари ти праат каков сакаш кеф.
П.С. Не работам јас таму,ама имам близок човек што работи.
Rabotat i vo makedonija jas konkretno rabotev so niv minatata godina vo r.e.k bitola na osovremenuvanjeto na tretiot blok a sega od juli ke pocni obnovata na vtoriot blok a tie pak ke bidat tamu za rabotata so nivnata struka.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Мора да бидам дипломиран за ова или може и без звање инженер да ме примат?
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Диплома предност Машински факултет,инаку зависи од претходно раб.искуство може и без тоа.
Таа е почетна плата,сите што одат во Африка,одат како инспектори за варови,односно за проверка и одобрување на заварени цевки,нафтоводи,вентили под голем притисок итн. Воопшто не е тешка работата колку што е проблемот што си таму. Покрај Африка се оди најчесто во Чад,Конго,Либија итн. После најмалку помината година дена,ако те бива,те унапредуваат,потпишуваш нов договор и следи 50 евра дневница,плус мислам околу 20 евра дневно за трошоци плус 300 евра месечна плата у МКД. Се оди нагоре ако те бива,ако не те бива си идеш дома.Пратете слободно ЦВ на сајтот или однесете го во дирекција,се наоѓа кај бивша стаклара у Пинтија.
Некои Викаат дека имало големо зрачење па после неколку години гарант те фаќа рак или недај Боже такви некои глупости,некој вика нема врска ништо страшно не е. Од друга страна па коа ке размислиш,фирмата е француска,а нема ни еден французин што работи офшор,се се од некои утепани земји со стварно способни луѓе. Знам од овде многу вработени во Апаве,возат бесни коли,купуваат станови ко патики да купуваат али сето тоа има цена. Кој е спремен нека проба.
Французите треба да ги плаќаат по 500 евра дневно,место тоа нашите работат за 20-30 евра дневно,затоа и таа есплоатација.
Јас можам у секој момент да работам таму,можев уште пред 2-3 години ама не ми се остава фамилија дома,има некои работи побитни од пари нели.
--- надополнето: 7 јуни 2013 во 00:59 ---
Rabotat i vo makedonija jas konkretno rabotev so niv minatata godina vo r.e.k bitola na osovremenuvanjeto na tretiot blok a sega od juli ke pocni obnovata na vtoriot blok a tie pak ke bidat tamu za rabotata so nivnata struka.
Епа тоа се се или почетници,или вработени што не се у Африка,па ги праќаат за да завршат работа по такви мисии. Само Апаве има овластување за инсталација и одобрување на такви компоненти па затоа работат и овде.Од вработените овде во МКД единствено не одат на мисии надвор од МК само вработените во дирекција,секретарки,сметководство,магационери итн.Другите сите одат и нивното звање е инспектори.Од нив има и менаџери има и раководители ама и тие одат, 30 дена таму,30 тука.
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
29
Поени од реакции
14
Благодарност за споделените информации Username1,тоа е тоа јас мислам дека е доволно.За се друго што е официјално и се однесува на темата тука e Google all mighty. :)
Ако нема други мислења во скоро време може и да се затвори темата од Админите
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Малце ке ја вратам темава во живот затоа што се интересирам за неа. Има ли некој искуство со нив или повеќе информации какви обуки вршат што конкретно се работи колку време си таму колку тука, мора ли да имаш машински некои предзнаења и слично.

еве на пример може ли неко со завршен факултет за новинарство да влезе и да успее ?
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Малце ке ја вратам темава во живот затоа што се интересирам за неа. Има ли некој искуство со нив или повеќе информации какви обуки вршат што конкретно се работи колку време си таму колку тука, мора ли да имаш машински некои предзнаења и слично.

еве на пример може ли неко со завршен факултет за новинарство да влезе и да успее ?[/quМис
Може ли земјоделски инженер агроном да биде доктор....Е па не може.....Тоа се курсеви по дефектосопија за испитување без разорување на заварени споеви.........Какви тешкки глупости се прават во ова наша земја...Освен машински инженер и дел од технолошки факултет можат и знаат како да ја завршат таа работа. Мене ми се специјалност испитување на заварени врски и конструкции со ултразвук, пенетранстка метода, радиографиа и магнетоскопија... Не се нафакај на работа за која немаш блага веза....Нити познаваш техники на заварувње, нити критични места на заварување...
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Случајно налетав на темава и сакам да прашам дали може без факултет да се добие работа во фирмава? Имам искуство во одржување на индустриски печки,заварување,монтажа на ветерници, одржување на градежни машини итн.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Случајно налетав на темава и сакам да прашам дали може без факултет да се добие работа во фирмава? Имам искуство во одржување на индустриски печки,заварување,монтажа на ветерници, одржување на градежни машини итн.
Мислам дека може. Можеш да одиш кај нив во канцелариите да се распрашаш и да оставиш Cv , би ти помогнало ако познаваш некој кој веќе работи таму, може да те информира околу работата, и кога би примале нови членови.

Искуството кое го имаш ќе ти помогне многу, но бараат задолжително познавање барем на англиски, бидејќи ќе имаш многу обуки за контрола на завари, и тие ги вршат на англиски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom