Во пензија со наполнети 67 години

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
ne bre ova se si onadelo malkata ...ne mi se veruva ....[DOUBLEPOST=1412715915][/DOUBLEPOST]
Во право си потполно и мене ме фаќа страв не еднаш се десило да им ги соберат заштедите на луѓето од банка во Македонија. Друга работа во секоја нормална држава цел живот што работите ако умрете пред пензија парите не ви одат во воздуј како во МК некој наследник ќе земе поголем дел од парите. Значи замислете работите до 65 и умирате и никому ништо а сте давале пари никој аир да не види од тие пари. Јас на пример си плаќам во Граве приватниот фонд до 55 год имам договор и чао не ни мислам ако останам во Мк дека ќе посои ПИОМ ама мора и таму да се плаќа тоа е
dali seushte e istata grupa so Grave ,ima li shansa da se dojde do nivnite kolporteri za osiguruvanje ?pominaa recisi 10 tina godini koga mi nudea Grave osiguruvanje ,no togash gosapod odeshe pozemja ,i ne se nadevav deka ke dojde volku losho vreme ,vo meguvreme gi izgubiv kontaktite ,pa zatoa prashuvam sega dali imash kontakt ili mozebi si ti del od toj lanec ,bidejki postoeshe i takva moznost
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
ne bre ova se si onadelo malkata ...ne mi se veruva ....[DOUBLEPOST=1412715915][/DOUBLEPOST]
dali seushte e istata grupa so Grave ,ima li shansa da se dojde do nivnite kolporteri za osiguruvanje ?pominaa recisi 10 tina godini koga mi nudea Grave osiguruvanje ,no togash gosapod odeshe pozemja ,i ne se nadevav deka ke dojde volku losho vreme ,vo meguvreme gi izgubiv kontaktite ,pa zatoa prashuvam sega dali imash kontakt ili mozebi si ti del od toj lanec ,bidejki postoeshe i takva moznost
Јас почнав со граве пред три години на моја 21 год одеше преку една агенција кај соборен храм беше ама од тогаш само плаќам и незз ама ќе го прашам девојчето што ме однесе и ќе ти кажам инфо каде и ќе го побарам утре моето осигурување има таму и контакт број сигурно само пишими пп да не заборавам
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
27
Поени од реакции
3
Здраво,

Дали некој знае дали негата (помош и нега од друго лице) и надоместокот за технолошки вишок влегуваат во пресметката на пензија?
И дали може да сњ извадат податоци за целокупниот стаж заедно со придонесите? Мислам дека на татко ми погрешно му ја имаат пресметано пензијата.[DOUBLEPOST=1478018503][/DOUBLEPOST]Здраво,

Дали некој знае дали негата (помош и нега од друго лице) и надоместокот за технолошки вишок влегуваат во пресметката на пензија?
И дали може да сњ извадат податоци за целокупниот стаж заедно со придонесите? Мислам дека на татко ми погрешно му ја имаат пресметано пензијата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Здраво,

Дали некој знае дали негата (помош и нега од друго лице) и надоместокот за технолошки вишок влегуваат во пресметката на пензија?
И дали може да сњ извадат податоци за целокупниот стаж заедно со придонесите? Мислам дека на татко ми погрешно му ја имаат пресметано пензијата.[DOUBLEPOST=1478018503][/DOUBLEPOST]Здраво,

Дали некој знае дали негата (помош и нега од друго лице) и надоместокот за технолошки вишок влегуваат во пресметката на пензија?
И дали може да сњ извадат податоци за целокупниот стаж заедно со придонесите? Мислам дека на татко ми погрешно му ја имаат пресметано пензијата.
плукниму се на надоместокот за техн.вишок... тој само ја намалува пензијата. И плата ако е намалена ја утепува пензијата, едино што е добро што зимаш плата, а тој прогласен техн.вишок зема само 1 година и по ново 1,5 година ПРЕД пензионирање ако тогаш те прогласат....А на времето земаа, имам комшија од железара кој земаше може 20 години надомест за технолошки вишок, по стари закони
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Во целиот свет се шири тој тренд за пензија до 67 години...

Но тоа на некој му одговара на некој не...

67 е старосна граница во Германија, во Франција и во Италија...

Ама на Германците не им е проблем и до 77 години да работат, бидејќи германците не работат физички работи, туку седат по канцеларии и прават надзор со рацете в џеб, и работаат по 7 часа, а физичките работи ги работат Балканци, Турци, Курди, Ирачани, Египќани, Непалци, Филипинци...А тие некогаш работаат и по 12-13 часа... А нив кур ги боли за имигрантите...

Французите и Италијаните исто така слободни си се и саботи и недели, а тешките физички работи ги работат Северните Африканци...

И политичарите/министрите/пратениците секаде по светот тоа го прават прво за нив...Не им е нив проблем и доживотно да ја работаат таа работа, што може секој да ја работи. Креваш рака на три прашања од претседателот на Собрание
1. Кој е за
2. Кој е против
3. Кој е воздржан...

Тие и да не идат на седница истата плата си ја земаат или пак евентуално ќе имаат 10 - 15 % помала плата... И комотно можат цела седница да ја преспијат. Немаат никаква обавеза да одржат говор. Јас можам 10 пати да одржам поубав говор од нив... Не е ова само кај нас туку во целиот свет...
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
По која формула се пресметува пензијата ? Имаше некој коефициент, години и просек плата мислам, ама не можам да ја најдам. :D
 
T

Terroir

Гостин
По која формула се пресметува пензијата ? Имаше некој коефициент, години и просек плата мислам, ама не можам да ја најдам. :D
Еве ти поедноставна табела ако ти врши работа http://www.piom.com.mk/prava-na-osigurenikot/starosna-penzija/

Инаку има кај нас утврдена минимална пензија ?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Ова е Мурички пазар, не фаќа со наши денари. ;)
Ако штедиш во наши денари може и негативен принос да имаш...и после калкулатор не чини. Епа не чини...
Нема везе, кој сака може да си пресмета а кој не сака нека гледа политика на Македонски телевизии.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Две новини/информации за пензискиот систем.
Се предлага пониска старосна граница и фиксен број години

ова подолу е од поодамна, но се повеќе им се сугерира на оние родени до 1967ма да преминат исклучиво во првиот пензиски столб затоа што ако се и во вториот, ќе земаат многу помала пензија. Дали се должи на некоја нова одлука за пресметка, не знам. Она болдираното не е баш точно. На голем број лица родени до 1967ма, иако вработени во 90тите, им се сугерира префрлање во првиот столб.
Инаку за оштетените граѓани кои се соочија со помали пензии сега по барање на Народниот правобранител, МАПАС и Министерството за труд и социјална политика треба да направи измени на три закони кои се однесуваат на оваа проблематика. Со тоа треба да се овозможи бришење од евиденцијата на приватните фондови на граѓаните за кои ќе се утврди дека е тоа неповолно. Овие измени треба да се однесуваат на граѓаните кои при потпишувањето на договорот за членство во приватен пензиски фонд имале 38 години, односно биле родени пред или во 1967 година, имале најмалку пет години работен стаж и нивното прво вработување било во 2003 година.
Во суштина дел од проблемот со намалување на стапката во пензискиот придонес (дел од изминатите популистички мерки) е проблем со кој сегашните, можеби и идните вработени ќе се соочат со помали пензии

Инаку
 
Последно уредено:
M

Macedon1um

Гостин
Арно им текна, ионака нема работник од тие што продолжуваа до 67 се тоа беа директори, административци и сл професии додека младите бегаат надвор
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Две новини/информации за пензискиот систем.
Се предлага пониска старосна граница и фиксен број години

ова подолу е од поодамна, но се повеќе им се сугерира на оние родени до 1967ма да преминат исклучиво во првиот пензиски столб затоа што ако се и во вториот, ќе земаат многу помала пензија. Дали се должи на некоја нова одлука за пресметка, не знам. Она болдираното не е баш точно. На голем број лица родени до 1967ма, иако вработени во 90тите, им се сугерира префрлање во првиот столб.

Во суштина дел од проблемот со намалување на стапката во пензискиот придонес (дел од изминатите популистички мерки) е проблем со кој сегашните, можеби и идните вработени ќе се соочат со помали пензии

Инаку
Во предизборна платформа му пишуваше дека ќе го укине условот 15 години стаж и дека ќе може само со 20 години престој и години во пензија додуше минимална. И ова му е едно од многуте пропаднати ветувања.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Има ли шанса да се оствари новиот предлог за пет години порано заминување во пензија?

Тоа на едни им одговара, а на други не...На секој работник со мачна работа би му одговарало, ама не им одговара тоа на административците, бидејќи нив не им е проблем и до 66-67 години да одат на работа...

А убаво би било да е како порано со стаж 40 години за мажи и 35 за жени...
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
761
Поени од реакции
293
Toa и да биди ќе е по избор на работникот. Ако замини пет години порано ќе прима помала пензија или ако сака да доплати придонеси за тие пет години ќе зема колку што би земал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom