Во врска со здружение на граѓани

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Вака, другар има интернет страница за вести и му требало да основа здружение на граѓани за да може да му легнуваат пари.
Но другаров е многу критичен кон одредена партија, со што страв ме фаќа.
Проблемот е во тоа што ме кани да ставам мој потпис и податоци, како основач на тоа здружение, а после недела-две ќе ме исклучел од истото во Централен Регистар.
Не сакам да биде после да ми дојде полиција или покана на врата, бидејќи не знам од кај ќе зема пари или пак дали некој ќе му го затвори сајтот и ќе го гони за изнесени работи на истиот.
Чаре, какви индикации може да повлече тоа да бидам основач на здружение на чија сметка ќе легнуваат пари и ќе биде сопственик на информативен сајт (со критичка содржина пред се`)?
Фала однапред.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Вака, другар има интернет страница за вести и му требало да основа здружение на граѓани за да може да му легнуваат пари.
Но другаров е многу критичен кон одредена партија, со што страв ме фаќа.
Проблемот е во тоа што ме кани да ставам мој потпис и податоци, како основач на тоа здружение, а после недела-две ќе ме исклучел од истото во Централен Регистар.
Не сакам да биде после да ми дојде полиција или покана на врата, бидејќи не знам од кај ќе зема пари или пак дали некој ќе му го затвори сајтот и ќе го гони за изнесени работи на истиот.
Чаре, какви индикации може да повлече тоа да бидам основач на здружение на чија сметка ќе легнуваат пари и ќе биде сопственик на информативен сајт (со критичка содржина пред се`)?
Фала однапред.
Индикации... ако си невработен и се пријавуваш у биро ќе те исфрлат, друго не ми текнува. Не си ставај трн у здрава нога.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Без потреба се плашиш
Никој нема да знае дека си потпишал ниту ќе знае дека постои такво здружение
Овие од власта од ништо не се плашат а камо ли од некаво здружение
Судовите штрајкуваат од 18 мај, а власта со прст не мрда ич гајле немаат
Ијадници деца и родители протестираа против екстерно со месеци, а власта ниту со прст не мрдна
Немај гајле, никој нема да те прогонува ако си член здружение
Ако те привлекува идејата на здружението потпиши и немај гајле. Но биди сигурен дека оваа власт не прифаќа други идеи, ма какви да се. Тие се најпаметни, тие се нај нај и тоа е тоа
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Без потреба се плашиш
Никој нема да знае дека си потпишал ниту ќе знае дека постои такво здружение
Овие од власта од ништо не се плашат а камо ли од некаво здружение
Судовите штрајкуваат од 18 мај, а власта со прст не мрда ич гајле немаат
Ијадници деца и родители протестираа против екстерно со месеци, а власта ниту со прст не мрдна
Немај гајле, никој нема да те прогонува ако си член здружение
Ако те привлекува идејата на здружението потпиши и немај гајле. Но биди сигурен дека оваа власт не прифаќа други идеи, ма какви да се. Тие се најпаметни, тие се нај нај и тоа е тоа
Па бидејќи не прифаќа идеи, затоа ми е страв да ти кажам право. Не сум правник, политиколог сум и знам како стојат работите. Затоа и сум со вакви дилеми, дали да ставам потпис, за кој можеби ќе зажалам. Бидејќи здружението наводно му требало за да може да го финансира сајтот, каде што пак има понекогаш и премногу остри критики кон сегашната власт, а знаеме дека нивната рака е долга, па не сакам да ми дојде полиција или покана за на суд на врата.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Кога се потпишува ,,здружение на граѓани" прво треба да се знае дали организацијата е профитабилна или не-профитабилна. Јас во мојот случај потпишав за спортски клуб, а истата се смета за не-профитабилна организација, е сега велиш на другарот пари му легнуваат... види друже, чим легнуваат пари заеби, мене со не-профитабилна организација ќе ми направеа проблем во завод кога се пријавував, среќа што имав познати, па ајде замачкаа очи инаку едно ќе ти кажам. Доколку се решиш сепак да потпишеш барај фотокопија од секој документ кој што го потпишуваш, затоа што во завод нема шанси да се пријавиш како невработен без тој документ. Инаку за такво здружение потребно е да потпишат 5 души. :)[DOUBLEPOST=1471390504][/DOUBLEPOST]
Па бидејќи не прифаќа идеи, затоа ми е страв да ти кажам право. Не сум правник, политиколог сум и знам како стојат работите. Затоа и сум со вакви дилеми, дали да ставам потпис, за кој можеби ќе зажалам. Бидејќи здружението наводно му требало за да може да го финансира сајтот, каде што пак има понекогаш и премногу остри критики кон сегашната власт, а знаеме дека нивната рака е долга, па не сакам да ми дојде полиција или покана за на суд на врата.
Заеби. Арно си знаеш, не за џабе ти се јавуваат такви мисли на претпасливост. :)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Кога се потпишува ,,здружение на граѓани" прво треба да се знае дали организацијата е профитабилна или не-профитабилна. Јас во мојот случај потпишав за спортски клуб, а истата се смета за не-профитабилна организација, е сега велиш на другарот пари му легнуваат... види друже, чим легнуваат пари заеби, мене со не-профитабилна организација ќе ми направеа проблем во завод кога се пријавував, среќа што имав познати, па ајде замачкаа очи инаку едно ќе ти кажам. Доколку се решиш сепак да потпишеш барај фотокопија од секој документ кој што го потпишуваш, затоа што во завод нема шанси да се пријавиш како невработен без тој документ. Инаку за такво здружение потребно е да потпишат 5 души. :)[DOUBLEPOST=1471390504][/DOUBLEPOST]

Заеби. Арно си знаеш, не за џабе ти се јавуваат такви мисли на претпасливост. :)
И јас исто се потпишав за спортски клуб и ми прават проблем, не ми дозволуваат да се пријавам како невработен и сега сум сива зона.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Sorosoid lol... Neka legnat pari od stranstvo na primer Saudiska Arabia pa zaebi gi nasive ke si imas rabota so nekoj stranci na vrata a za pomalku od potpis nekoj dobivale gratis prosetki i patuvanja na primer do guantanimo bay...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
@artweb @SpaceTraveler

Класично македонско мислење. "Ќути си - трај си.."
Неопходна е предпазливот. Го најде човекот да го тагираш, јас имам потпишувано во навивачки групи, спортски клубови, не само што знам како одат работите туку и на своја кожа имам осетено последици од тие нешта. Никој не сака да си ја става ногата во трн нели? За да придонесам јас нешто за нечиј сајт што пишува против ВМРО ,,кој што му забранува на човекот во МКД да размислува Европејски" според тебе, утре да не можам како човек достоинствено во еден завод да се пријавам. Не бива така... арно си знае детето. :)
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Фала ви, одлучив, здрава рака и нога, во трн и оган, не ставам.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
@artweb @SpaceTraveler

Класично македонско мислење. "Ќути си - трај си.."
Грешка си, "Ќути си - трај си.." не помага, конкретно за мене во завод ич не им беше тешко тоа да го проверат, поврзани се со централен регистер, со два клика виде дека сум потписник за спортски клуб.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Those who would give up essential Liberty, to purchase a little temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety.
Benjamin Franklin
Не им се плаши, ако веруваш во тоа за што се бори пријателот, потпиши.
Виргилие рекол:
Не попуштај на злото, туку храбро оди против него
Tu ne cede malis sed contra audentior ito
Јас секоја сабота учествувам на протестот на исклучените од Топлификација
Се работи за изразито политички, анти-владин протест и секоја сабота ја поздравуваме владата силно пеејќи ја следнава песна:
https://www.youtube.com/watch?v=1mRntqVKiY8

 
S

SpaceTraveler

Гостин
Those who would give up essential Liberty, to purchase a little temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety.
Benjamin Franklin
Не им се плаши, ако веруваш во тоа за што се бори пријателот, потпиши.
Виргилие рекол:
Не попуштај на злото, туку храбро оди против него
Tu ne cede malis sed contra audentior ito
Јас секоја сабота учествувам на протестот на исклучените од Топлификација
Се работи за изразито политички, анти-владин протест и секоја сабота ја поздравуваме владата силно пеејќи ја следнава песна:
https://www.youtube.com/watch?v=1mRntqVKiY8
upload_2016-8-17_17-44-31.png

Интересен коментар на видеото. Али ових људи не знају за шта се боре, мрзе и умиру. :toe:
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Those who would give up essential Liberty, to purchase a little temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety.
Benjamin Franklin
Не им се плаши, ако веруваш во тоа за што се бори пријателот, потпиши.
Виргилие рекол:
Не попуштај на злото, туку храбро оди против него
Tu ne cede malis sed contra audentior ito
Јас секоја сабота учествувам на протестот на исклучените од Топлификација
Се работи за изразито политички, анти-владин протест и секоја сабота ја поздравуваме владата силно пеејќи ја следнава песна:
https://www.youtube.com/watch?v=1mRntqVKiY8
Се снашол и без мене. Само некако ми е тешко сега, да не се расипе пријателството. Сепак (ќе) си имав работа со долгата рака на вемерото, а не сакам. Фала ти во секој случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom