Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
заборави да напишеш , ќе побараат милост и сојузништво од ФИРОМ
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Народот е со прстот во уста оти теглата е полна со мед за разлика од таа на унијата
To velam i jas, teglata kje pochni da im se prazni, pa kje im ostane samo prstot.
:pos::pos::pos::pos:

Уживај ќе видиме за некоја година... Не е ЕУ единствена опција за британија. Си знаат они убаво што прават не се секирај
Nemora da chekash nekoja godina, eve jas kje ti kazham.
Shkotska i Severna Irska kje se otcepat (osven ako ne interveniraat so voena sila, neshto vekje videno). Anglija od zemja na immigranti kje stane zemja na emigranti. Apropos slikata na Tito (SFRJ), slikata na angliskata kralica se poretko kje se zabelezhuva (GB). Koj bi rekol, UK i SFRJ tolku slichni.

Edinstveno shto nema da se promeni: britanskite turisti kje prodolzhat i ponatamu da se opivaat do besvest i da pravat orgii po plazhite na Ibiza i Mallorca.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.081
Поени од реакции
22.127
To velam i jas, teglata kje pochni da im se prazni, pa kje im ostane samo prstot.

Nemora da chekash nekoja godina, eve jas kje ti kazham.
Shkotska i Severna Irska kje se otcepat (osven ako ne interveniraat so voena sila, neshto vekje videno). Anglija od zemja na immigranti kje stane zemja na emigranti. Apropos slikata na Tito (SFRJ), slikata na angliskata kralica se poretko kje se zabelezhuva (GB). Koj bi rekol, UK i SFRJ tolku slichni.

Edinstveno shto nema da se promeni: britanskite turisti kje prodolzhat i ponatamu da se opivaat do besvest i da pravat orgii po plazhite na Ibiza i Mallorca.

Brejjj apokalipsa gi ceka... Tesko niv :popce:

Nitu skotska nitu irska ke se otcepat. Ne se sekiraj ne zborime za banana republika nego za Britanija. Eve ti mapa od nivni ambasadi, konzulati i trgovski kancelarii... Sekade se, ne se sekiraj ti za niv.



Imaat dovolno vreme da vidat sto ke im treba od segasnite migranti (primer dokotori i inzineri) na niv ke im dadat drzavjanstva a drugive poleka ke gi spakuvaat nazad. Za britanija zborime ne za grcija ili spanija
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
http://emagazin.mk/vesti/vest/25221?title=(video)-svedoshtvo-na-kiro-gligorov-sфrj-odbra-vojna-namesto-priem-vo-eu-i-pomosh-od-pet-milijardi-evra


Uploaded on May 5, 2009
Otvoreno15siječnja2007. Što je Kiro Gligorov rekao 31 siječnja 2007......
Radi se o tome da nam je (a Gligorovu i Kučanu treba vjerovati) EU nudila ulazak u zajednicu zajedno samo da
ne ratujemo a da svaki ima sva prava, članstvo u UN i pravo na odvajanje. samo je trebalo ići u reforme, No to
nisu prihvatli Miloševič i Tuđman nego se ušlo u rat koji nas je vratio unatrag 50 godina a danas to isto želimo ostvariti.
Zašto onda nismo htjeli prihvatiti.... "nismo" jer su htjeli svoj rat i promjenu elite jer bi onda po Markoviću drugi
bili nositelji promjena.....
Zaludu smo lutali i vodili ratove, mrtve ranjene i razaranja da bismo nakon 20 godina opet došli na ono što smo imali u rukama još davne 1989 godine.

и на ЕУ и одговарало да се задржи СФРЈ ,но на Американците ни под разно зацврстувањето на ЕУ
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
To velam i jas, teglata kje pochni da im se prazni, pa kje im ostane samo prstot.

Nemora da chekash nekoja godina, eve jas kje ti kazham.
Shkotska i Severna Irska kje se otcepat (osven ako ne interveniraat so voena sila, neshto vekje videno). Anglija od zemja na immigranti kje stane zemja na emigranti. Apropos slikata na Tito (SFRJ), slikata na angliskata kralica se poretko kje se zabelezhuva (GB). Koj bi rekol, UK i SFRJ tolku slichni.

Edinstveno shto nema da se promeni: britanskite turisti kje prodolzhat i ponatamu da se opivaat do besvest i da pravat orgii po plazhite na Ibiza i Mallorca.
хе, хе ..многу наивно ти е бабаванѓосувањево... :sneaky:
Инаку ..апропо споредбата... ..англија ја створи и после сјеба југославија, а америка ..е само нејзин пророк...:):)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
"Писмо" од Тито
Ko je radio svoj posao, nije išao na Goli otok. Ko je radio gluposti, rovario protiv tek osnovane države, kovao planove za uspostavljanje sovjetske republike, ili neke američke kvazi-demokracije, taj je imao besplatnu kartu za Goli otok.

Mrzite me što sam naredio ubistva kvislinga i izdajica 1945-te. Ma šta sam trebao? Da ih amnestiram, a oni klali nedužan narod 4 godine. Kažete da sam naredio ubistva nekih sveštenika, hodža i popova? A nije vam palo na pamet da ih je ostalo u životu više od 99%, odnosno da sam naredio (i opet bih) da se smaknu samo oni koji su blagoslovljavali koljače. Zaboravili ste da nisam zabranio da se grade i crkve i džamije.

Kao smeta vam što nije mogao napredovati ko nije bio član partije! Pa majku vam vašu, ko sad napreduje u tim vašim državama? Da nisu možda nezavisni intelektualci!?

.
На Голи Оток се одело ако некој рекол дека „тој и тој“ е непријателски човек. А можеби само првиот го мразел вториот. И веднаш си добивал бесплатна карта за Г. Оток. А таму ѕверствата биле страшни. Плус, до 1948 г. сите (сосе Тито и партија и „омладина-акција“) биле за Сталин. Ама се променил ќефот на Тито (сосе партија) и од утре Сталин е душманот. А народот тогаш уште не бил доописменет, немал ни ТВ, ни интернет... не бил информиран дека повеќе не смее да си со Сталин. И како и до тогаш луѓето го „поштуеле“ Сталин (нели и Тито и партија го „поштуеле“), па за врат и бесплатно на Г. Оток.

Браво за Тито што повеќе од 99% од свештениците, оџите ги оставил живи. Па тој бил хуманист „пар екселанс“. Дај да убиеме еден човек, што е тоа во споредба со остатокот од светот. Ни промил не е. Убиство е убиство, без разлика дали е тоа помалку од 1%. А убиените без судење, осудени (и на стрелање) на луѓе во измислени процеси, клевети... тоа не се смета?

Сега е јасно од каде им „школо“ на денешниве партии за напредок во кариерата.. на политичка основа. Демократски и стручно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
На Голи Оток се одело ако некој рекол дека „тој и тој“ е непријателски човек. А можеби само првиот го мразел вториот. И веднаш си добивал бесплатна карта за Г. Оток. А таму ѕверствата биле страшни. Плус, до 1948 г. сите (сосе Тито и партија и „омладина-акција“) биле за Сталин. Ама се променил ќефот на Тито (сосе партија) и од утре Сталин е душманот. А народот тогаш уште не бил доописменет, немал ни ТВ, ни интернет... не бил информиран дека повеќе не смее да си со Сталин. И како и до тогаш луѓето го „поштуеле“ Сталин (нели и Тито и партија го „поштуеле“), па за врат и бесплатно на Г. Оток.

Браво за Тито што повеќе од 99% од свештениците, оџите ги оставил живи. Па тој бил хуманист „пар екселанс“. Дај да убиеме еден човек, што е тоа во споредба со остатокот од светот. Ни промил не е. Убиство е убиство, без разлика дали е тоа помалку од 1%. А убиените без судење, осудени (и на стрелање) на луѓе во измислени процеси, клевети... тоа не се смета?

Сега е јасно од каде им „школо“ на денешниве партии за напредок во кариерата.. на политичка основа. Демократски и стручно.
Свои Голи отоци и стрелања на брзинка имаа во период после 45 и Французи и Италијани и Американци и Англичани и Руси.
Тоа беа времињата Никола.
Дај му денес на германец пушка и речи да убива евреи и роми како шо правеа неговите дедовци и прадедовци, речи му сега на италијан да тргне да освојува други земји, кажи му сега на бугарин да запали живи деца и им сечи глави на жени...
Не дај боже да фати пак некоја војна, ти кутриот прв ќе страдаш вака наивен и безрбетен.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
На Голи Оток се одело .
ова пак те лажеле бугарите. Така се одело на Голи Оток. Ој Куку Што сум дигал рука у субота. :facepalm:
Прочитај за 20-30 милиони жртви на Америка ширум светот, за Белиот терор во Шпанија (15-400.000 жртви), за Масакрот на Бодо лигата (100-200.000 мртви), кралот Леополд убил 10-15 милиони црнци, усташите имале над 70 конц логори, за 4 години убиле над 75.000 деца, колку само комунисти се убиени и малтретирани во УСА по војната......
Невена Георгиева Дуња, титова партизанка, била убиена од бугарските контрачетници, главата исечена, набиена на колец и шетана низ велешкиот крај...
...само Тито за тебе е најголем злосторник. Зошто? Зошто сакал да ја обезбеди и заштити независна Југославија? Затоа што некој јадел мрсно, си тргувал за време војната, се богател, си правел бизниси...а оние кои ја ослободиле државата требало да одат голи и боси.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
ова пак те лажеле бугарите. Така се одело на Голи Оток. Ој Куку Што сум дигал рука у субота. :facepalm:
Прочитај за 20-30 милиони жртви на Америка ширум светот, за Белиот терор во Шпанија (15-400.000 жртви), за Масакрот на Бодо лигата (100-200.000 мртви), кралот Леополд убил 10-15 милиони црнци, усташите имале над 70 конц логори, за 4 години убиле над 75.000 деца, колку само комунисти се убиени и малтретирани во УСА по војната......
Невена Георгиева Дуња, титова партизанка, била убиена од бугарските контрачетници, главата исечена, набиена на колец и шетана низ велешкиот крај...
...само Тито за тебе е најголем злосторник. Зошто? Зошто сакал да ја обезбеди и заштити независна Југославија? Затоа што некој јадел мрсно, си тргувал за време војната, се богател, си правел бизниси...а оние кои ја ослободиле државата требало да одат голи и боси.
Ти ој другар да не си го грешел малку? Ој коко ноне што си изнапишал, што нема врска со она што јас сум го напишал.
Не е Тито најголемиот злосторник, немој да ми „вреџај“ бе еј... ја то не сум го рекол. Многу си го пушуел бе, ја то не сум кажал ич. Ни за Америка, ни за Белгија... Коко ноне.[DOUBLEPOST=1472042207][/DOUBLEPOST]
Свои Голи отоци и стрелања на брзинка имаа во период после 45 и Французи и Италијани и Американци и Англичани и Руси.
Тоа беа времињата Никола.
Дај му денес на германец пушка и речи да убива евреи и роми како шо правеа неговите дедовци и прадедовци, речи му сега на италијан да тргне да освојува други земји, кажи му сега на бугарин да запали живи деца и им сечи глави на жени...
Не дај боже да фати пак некоја војна, ти кутриот прв ќе страдаш вака наивен и безрбетен.
Такви биле времињата не е оправдување за злосторства. Ни за Французи, ни Руси... па ни за „Тита“. Не убивале сите, убивале нелуѓето. За власт. И Тито за власт правел сé што правел, не бил сигурно добрата вила. Ги елиминирал потенцијалните „опасности“, па макар и немале грев.
 
B

Bafra

Гостин
...само Тито за тебе е најголем злосторник. Зошто? Зошто сакал да ја обезбеди и заштити независна Југославија? Затоа што некој јадел мрсно, си тргувал за време војната, се богател, си правел бизниси...а оние кои ја ослободиле државата требало да одат голи и боси.
За првиот дел Ок се согласувам, туку за цитираново ме интересира... и во другите ли земји, после "ослободувањето" така правеле во општеството со бизнисите и лошите капиталисти или само во "неуништливата" и праведна Југославија- ????
Јасно ти е нели дека голем дел од тие што " соработувале " со Германците имотот,капиталот,фабриките си ги имале години пред 2СВ


Децата а и внуците на тие истите што ги бркале Германците сега први го буткаат газот во ЕУ, а таму се знае кој е газда :lolzz:.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Такви биле времињата не е оправдување за злосторства. Ни за Французи, ни Руси... па ни за „Тита“. Не убивале сите, убивале нелуѓето. За власт. И Тито за власт правел сé што правел, не бил сигурно добрата вила. Ги елиминирал потенцијалните „опасности“, па макар и немале грев.
не ги разликуваш работите, злосторство е ако правиш нешто против закон, а сите на голи оток беа пратени со осуда, значи биле на суд излегле сведоци или доказен материјал и судот ги нашол крив по некои точки од обвинението.
Е сега 70 години подоцна ние велиме “еееј то било злосторство“ пошто ете денес луѓето поинаку размислуваат.
Ако сакаш такви слични примери, прошетај по зпадна македонија и прочитај споменици, називи на улици и школи на луѓе кои за дел од македонија се злосторници и терористи и прашај се “кој е во право“?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
не ги разликуваш работите, злосторство е ако правиш нешто против закон, а сите на голи оток беа пратени со осуда, значи биле на суд излегле сведоци или доказен материјал и судот ги нашол крив по некои точки од обвинението.
Е сега 70 години подоцна ние велиме “еееј то било злосторство“ пошто ете денес луѓето поинаку размислуваат.
Ако сакаш такви слични примери, прошетај по зпадна македонија и прочитај споменици, називи на улици и школи на луѓе кои за дел од македонија се злосторници и терористи и прашај се “кој е во право“?
Многу се стрелани и без пресуди, а стрелањето треба(ло) да е само за најголемите злосторници, ако имало кај нас (во МК) воопшто такви. Има и поблаги казни, затворски.
Не сега, не денес... уште на времето во време на СФРЈ (тивко) се кажуваше за Голи Оток, дека многу невини „си го однесле“. Многу, многу невин биле затворени, не само на Голи Оток. Лов на вештерки.
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 2833.jpg . Picture 2834.jpg . Picture 2835.jpg
оваква пресуда добил и најкривиот-најтешко обвинет во овој процес
ЗА СОЛУН ДА - ЗА СРЕМ НЕ
Кавадарчанецот-капетан,командант на 1 дивизион при Арт.бриг.
(ама соопштение од властите и тогашни и сегашни гласи-(поради)на Кале никој не е стрелан.)
-------------
па ајде кавадарчани кажете повеќе за вашиот сограѓанин
Александар Борисов Минчевски...живееше ли потоа и колку.
се разбира се У ИМЕ НАРОДА...па и тој Голи Оток.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
ова пак те лажеле бугарите.
...само Тито за тебе е најголем злосторник. Зошто? Зошто сакал да ја обезбеди и заштити независна Југославија? Затоа што некој јадел мрсно, си тргувал за време војната, се богател, си правел бизниси...а оние кои ја ослободиле државата требало да одат голи и боси.
Бугарите? Тие дали знаат за Голи Оток? Ова е всаден рефлекс... Бугарите... и оп тревога, потење, вонредна состојба.. А бе не се тревожете толку, не е до нив, до нас е проблемот.
Оние што ја ослободиле земјата си добиле ДЕБЕЛИ награди за тоа, нема потреба да ги малтретираат и убиваат невините.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
За првиот дел Ок се согласувам, туку за цитираново ме интересира... и во другите ли земји, после "ослободувањето" така правеле во општеството со бизнисите и лошите капиталисти или само во "неуништливата" и праведна Југославија- ????
.
Не знам зашто капиталисти во наводници. Наврати се на податоците (имаш низ нетов) за бројот на жртви од САД 20-30 милиони (веројатно и повеќе), за да се одржи нивната економија, општествено уредување и држава. Се наоѓаат (пошто се под цензура, освен за "жртви на комунизмот") податоци и за бројот на малтретирани, мачени, бркани од работа, затворани и убивани комунисти во Америка. По 2 св војна од Полска во конц кампови се однесени 3-6 милиони полјаци. 1.8 милиони во Турција...
Што мислиш се самоубиле над 1.2 милиони ирачани? Ако она што го правеле владите кон своите граѓани се нарекува демоцид, САД изигрувајќи светска влада има направено многу поголем демоцид од многу т.н. комунистички држави. По некои извори во 20тиот век, владите убиле над 260 милиони луѓе.Обиди се да се навикнеш дека Тито за Македонците бил најмало зло. Обиди се да се потсетиш на Егејскиот и Пиринскиот дел од Македонија, колку се ликвидирани, претопени и раселени.
Јасно ти е нели дека голем дел од тие што " соработувале " со Германците имотот,капиталот,фабриките си ги имале години пред 2СВ.
а тие фабрики ги спечалиле и раководеле со нив чесно под окупационите власти o_O ..
Многу го тупите со период од 5-10 години, а останатиот период кога си можел мирно да спиеш и живееш, го "заборавате".
Бугарите? Тие дали знаат за Голи Оток? Ова е всаден рефлекс... Бугарите... и оп тревога, потење, вонредна состојба.. А бе не се тревожете толку, не е до нив, до нас е проблемот..
Контрачетниците платени од Бугарската влада правеле масакри. Невена Г Дуња е убиена и масакрирана од нив, македонска партизанка. И илјадници други.
нема потреба да ги малтретираат и убиваат невините.
мислиш на бугарофили, бугараши, четници, балисти и слични
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom