Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.821
Не ни треба зидвест-шмидвест да ни каже дека криминална банда владее во Македонија, добро тоа си го знаеме самите и самите ги трпиме последиците.

Точно е тоа, што се вели во написот, дека ЕУ интеграцијата на Македонија само граѓаните на земјава ја посакуваат, за разлика од македонските и европските политичари.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Не ни треба зидвест-шмидвест да ни каже дека криминална банда владее во Македонија, добро тоа си го знаеме самите ....
Сигурни сме дека сите тоа го знаеме ?
Јас па мислам дека државата изобилува со проста маса што стварно не верува во тоа.....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.821
Ах, па тие и така нема што нешто да знаат или мислат, има таму за нив кој да знае и мисли у месниот комитет.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Во СФРЈ беше никакво. Криза голема, сите имаа по 2-3 кредити, возеа скапани фичовци и застави, а компјутер и мобилен никој немаше.
Ne samo toa, nemase wifi, pokemoni i uste eden kup vazni stvari

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ах, па тие и така нема што нешто да знаат или мислат, има таму за нив кој да знае и мисли у месниот комитет.
...не би рекол, ситуацијата е ко онаа у глуво доба ноќе :..женати мисли кај љубовницата си , таа дека си со жената , а ти у темницата..си се лизнал у ѓериз.., па до гуша у говнаo_O
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
..Точно е тоа, што се вели во написот, дека ЕУ интеграцијата на Македонија само граѓаните на земјава ја посакуваат, за разлика од македонските и европските политичари.
Па тие располагаат со повеќе информации. Веројатно знаат... на пример.. дека следните Х години нема шанса да не примат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Па тие располагаат со повеќе информации. Веројатно знаат... на пример.. дека следните Х години нема шанса да не примат.
..како Република Македонија НИКОГАШ , а може и после тоа едно пола век плус,............... како Вардарска Бановина .т.е. српскиото парче веројатно со влезот на србија, бугарскиот и грчкиот дел на расчеречениот плен , колку знам веќе се унутра......:):):)
 
B

Bafra

Гостин
..како Република Македонија НИКОГАШ , а може и после тоа едно пола век плус,............... како Вардарска Бановина .т.е. српскиото парче веројатно со влезот на србија, бугарскиот и грчкиот дел на расчеречениот плен , колку знам веќе се унутра......:):):)
Ни како Вардарска Бановина, бидејќи ЕУ како што ја знаевме до 2016 НЕМА да постои :kezec: . Вавилонска к... и пројде рокот :sekc:

Каспаров за кризата со глад во Венецуела напиша: „Ужасно. Уште една социјалистичка револуција се претвори во трагедија и сиромаштија, во Венецуела. Планската економија неизбежно доведува до поголема и поголема владина контрола на секој аспект од животот. Слободниот пазар секогаш има по некој губитник, но кога владата се решава да ги подобри работите, секој губи на крајот.“
http://taratur.com/kasparov-uzhasno-ushte-edna-sotsijalistichka-revolutsija-se-pretvori-vo-tragedija-video/

„Уживам во иронијата како американските приврзаници на Берни Сандерс ме поучуваат мене, поранешниот граѓанин на Советскиот сојуз, за славата на социјализмот и за тоа што претставува тој.

Социјализмот звучи одлично во цитати по медиумите и на фејсбук, но нека си остане таму, ве молам.

Во пракса тој не ја разјадува само економијата, туку и самиот човечки дух, како и амбицијата и достигнувањата кои ги направија возможни современиот капитализам и кои истргнаа од сиромаштија милијарди луѓе.

Да зборуваш за социјализмот е огромен луксуз – луксуз платен од успесите на капитализмот. Несразмерноста во доходите е огромен проблем, без сомнение. Но, идејата дека решението е во поголема влада, повеќе регулации, поголеми долгови и помал ризик е опасно апсурдна“, вели Каспаров, жесток приврзаник на успесите на слободниот пазар.

„Еве да ја погледнеме на пример Скандинавија. Воведувањето на некои социјалистички елементи ДУРИ ОТКАКО веќе си станал богата капиталистичка економија, работи се додека не започнеш со задушување на тоа кое те направило богат.

Но, пак ќе речам, тоа е луксуз, што не треба да биде мешан со тоа што ја прави вистинската работа функционална, како што многу луѓе ги мешаат. И не заборавајте дека скоро сите од безбројните иновации и индустрии на 20 век, кои го направија развиениот свет толку ефективен и удобен, дојдоа од Америка. Тоа не беше случајно. Додека Америка работеше со ризик, инвестираше амбициозно и да, имаше ’нееднаквост’ – Европа имаше луксуз да ги ползува резултатите без да ги прави истите жртви.

Прашањето е: Кој ќе биде Америка за Америка?“, вели генијалниот шахист.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Каспаров појма нема , тој е само уште еден јаден продукт на направијата смислена од холандско-англиските мангупи со користење на Марксовата медицина да се растури Руската империја, во моментот кога тие си ја правеа својата преку океанот. Јасно им беше дека ќе си останат втора може и трета виолина, дали и тоа , ако жестоко и безмилосно , најподло не го ињектираат вирусот на комунизмот и неговиот спин-офф фашизмот... :sneaky:
Мора да им се признае 100 години , ако не и повеќе си купија време...и уште го маткаат 2/3 , ако не и повеќе од светот.
Ако некој може квалификувано да коментира за состојбата на работите тоа се некои југословенски економисти и нивните ученици, заради неочекувано створените услови во окото на ураганот, кои траеја колку траеја. Нажалост се повеќе и повеќе се бутаат под черга и поклопуат со заборав....Некои од нив , ако е за правда на Господ требаше да добијат и нобелова за економија, ама и таа институција одамна е под штикла на погоре спомнатите ... :):)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
"Писмо" од Тито
http://www.6yka.com/blogovi/blog/22022

Zaboraviti ćete da sam postao predsjednik države koja je još bila u feudalnom dobu, da skoro nije bilo tvornica, da je procenat nepismenosti bio izuzetno visok, da su bolesti koje su odavno bile iskorijenjene u Evropi i dalje harale po cijelom Balkanu. Zaboraviti ćete ili već jeste koliko je kilometara pruga, puteva i cesta napravljeno dok sam bio „diktator“. Koliko je bolnica izgrađeno, škola i univerziteta.

Jesam, priznajem, bio sam diktator. Naređivao sam i opet bih, da svaka radnička familija ima pravo na godišnji odmor na moru. Priznajem, mrzio sam zaostalost i koristio sam svoj diktatorski autroritet da svako djete mora ići u osnovnu školu a ko želi može i u srednju i na besplatan fakultet.

Ko je radio svoj posao, nije išao na Goli otok. Ko je radio gluposti, rovario protiv tek osnovane države, kovao planove za uspostavljanje sovjetske republike, ili neke američke kvazi-demokracije, taj je imao besplatnu kartu za Goli otok.
Mrzite me što sam naredio ubistva kvislinga i izdajica 1945-te. Ma šta sam trebao? Da ih amnestiram, a oni klali nedužan narod 4 godine. Kažete da sam naredio ubistva nekih sveštenika, hodža i popova? A nije vam palo na pamet da ih je ostalo u životu više od 99%, odnosno da sam naredio (i opet bih) da se smaknu samo oni koji su blagoslovljavali koljače. Zaboravili ste da nisam zabranio da se grade i crkve i džamije.

Kao smeta vam što nije mogao napredovati ko nije bio član partije! Pa majku vam vašu, ko sad napreduje u tim vašim državama? Da nisu možda nezavisni intelektualci!?

Ma znate šta, razočarali ste me i to duboko. Sve sam vam dao i šta vi onda uradite? Sve razjebete! Gdje su sad one škole i tvornice, gdje su univerziteti? Koliki je natalitet? Rastete li ili padate? Jeste li sretni ili nesretni? Ljeto je, hoćete li na more? Hoćete li svojim parama ili možda na kredit? Čije su vam banke? Čiju hranu jedete, je li uvozna ili domaća? Imate li za zimnicu? Sjećate li se mojih zimnica, svake godine, ha? Ko je kum vašeg djeteta? Je li komšija i prijatelj druge nacije ili više toga nema? Gdje su vam djeca, sa vama ili su pobjegla u inostranstvo, brisati guzice švabama?

Budale jadne! Sad vam švabe i francuzi uvaljuju priču o evropskoj uniji! A vi pušite sve što vam kažu! Pa imali ste uniju jaču od evropske sa vojskom, policijom, bankom, minimalnim uvozom, čist zrak i domaću hranu, džaba školstvo i zdravstvo. A sad ćete dobiti njihovu vojsku i policiju, njihove banke da vas pljačkaju, zaboravite na čisti zrak i vodu, ići ćete kod njih da ih služite a domaće ćete pojesti samo govno.

A to ste i zaslužili.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Ни како Вардарска Бановина, бидејќи ЕУ како што ја знаевме до 2016 НЕМА да постои :kezec: . Вавилонска к... и пројде рокот :sekc:
Toa istoto go mislea i eden mal del na politicari vo GB, no i eden golem del na nepismena raja, pa izglasaa za izleguvanje od unijata (isto kako i Slovencite pred 25 god. samo od edna druga unija, spomnata vo postov pogore).
I shto se sluchi ? Politicharite (GB) koga vidoa shto napravija, pochnaa da se trgaat eden po eden, narodot so prstot vo usta. Stapkata na nevrabotenost momentalno im e okolu 5%, istoriski najnisko nivo, vo edna vakva unija i toa so mn. emigranti od istata unija. Za nekoja godina koga i oficijalno kje izlezat kje vidat shto navistina napravile. Nekoi symptomi vekje se chuvstvuvaat. Togash kje bidat bez emigranti, no i sigurno so povisoka stapka na nevrabotenost.
Vo globaliziran svet da se stremish kon dezintegracija od vekje postoechka zaednica = ofca zalutana od stadoto, vo planina polna volci.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Toa istoto go mislea i eden mal del na politicari vo GB, no i eden golem del na nepismena raja, pa izglasaa za izleguvanje od unijata (isto kako i Slovencite pred 25 god. samo od edna druga unija, spomnata vo postov pogore).
I shto se sluchi ? Politicharite (GB) koga vidoa shto napravija, pochnaa da se trgaat eden po eden, narodot so prstot vo usta. Stapkata na nevrabotenost momentalno im e okolu 5%, istoriski najnisko nivo, vo edna vakva unija i toa so mn. emigranti od istata unija. Za nekoja godina koga i oficijalno kje izlezat kje vidat shto navistina napravile. Nekoi symptomi vekje se chuvstvuvaat. Togash kje bidat bez emigranti, no i sigurno so povisoka stapka na nevrabotenost.
Vo globaliziran svet da se stremish kon dezintegracija od vekje postoechka zaednica = ofca zalutana od stadoto, vo planina polna volci.
.се зависи каде, како и колку "материја" ќе ставиш и кога и по кој редослед ќе ја детонираш: можеш да испровоцираш од длабок наклон , елегантна пируета со доскок, восок лет накај ѕвездите итн.итн...до облак од прав и пепел .., зависи што си милуваш:):)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.539
Toa istoto go mislea i eden mal del na politicari vo GB, no i eden golem del na nepismena raja, pa izglasaa za izleguvanje od unijata (isto kako i Slovencite pred 25 god. samo od edna druga unija, spomnata vo postov pogore).
I shto se sluchi ? Politicharite (GB) koga vidoa shto napravija, pochnaa da se trgaat eden po eden, narodot so prstot vo usta. Stapkata na nevrabotenost momentalno im e okolu 5%, istoriski najnisko nivo, vo edna vakva unija i toa so mn. emigranti od istata unija. Za nekoja godina koga i oficijalno kje izlezat kje vidat shto navistina napravile. Nekoi symptomi vekje se chuvstvuvaat. Togash kje bidat bez emigranti, no i sigurno so povisoka stapka na nevrabotenost.
Vo globaliziran svet da se stremish kon dezintegracija od vekje postoechka zaednica = ofca zalutana od stadoto, vo planina polna volci.

:pos::pos::pos::pos:

Уживај ќе видиме за некоја година... Не е ЕУ единствена опција за британија. Си знаат они убаво што прават не се секирај
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
:pos::pos::pos::pos:

Уживај ќе видиме за некоја година... Не е ЕУ единствена опција за британија. Си знаат они убаво што прават не се секирај
Oчигледно не знат пошто една од точките кои беа наведени за предностите од напуштањето на ЕУ беше и дека ќе можат пак да имаат пасоши во сина боја
 
B

Bafra

Гостин
Toa istoto go mislea i eden mal del na politicari vo GB, no i eden golem del na nepismena raja, pa izglasaa za izleguvanje od unijata (isto kako i Slovencite pred 25 god. samo od edna druga unija, spomnata vo postov pogore).
I shto se sluchi ? Politicharite (GB) koga vidoa shto napravija, pochnaa da se trgaat eden po eden, narodot so prstot vo usta. Stapkata na nevrabotenost momentalno im e okolu 5%, istoriski najnisko nivo, vo edna vakva unija i toa so mn. emigranti od istata unija. Za nekoja godina koga i oficijalno kje izlezat kje vidat shto navistina napravile. Nekoi symptomi vekje se chuvstvuvaat. Togash kje bidat bez emigranti, no i sigurno so povisoka stapka na nevrabotenost.
Vo globaliziran svet da se stremish kon dezintegracija od vekje postoechka zaednica = ofca zalutana od stadoto, vo planina polna volci.
Имаш посебна тема Брегзит и таму слободно пишувај.
И стварно многу сте смешни со тоа што кажувате НЕПИСМЕНИТЕ изгласале излегување, и дека УК е овца а другите волци :tapp:
Народот е со прстот во уста оти теглата е полна со мед за разлика од таа на унијата

Ај порано немало интернет и достапни информации, историја не ни се учело, ама и во ова време да незнаеш која е моќта и влијанието на Империјата - УК кажува доста за вас писмените :D

Европјаните самите незнаат како функционира ЕУ, познатата Тројка ниту е избрана демократски ниту имало противкандидати. Ама ај живи здрави ќе бидеме сведоци како уште една Федерација се распаѓа, оваа дури нема ни војска :ojeaa:.

После исто ќе викаат абе во ЕУ поубаво се живееше :pijani:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom