Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Навлегуваш во филм. Или не сакаш да признаеш дека ЈНА беше „ништо“, кадрово. Особено нејзините последни години. Ете... јас ти го раскажав моето искуство. Ако не ти се верува, тоа нема да ја измени вистината. Сите мои колеги ги префрлија во телефонисти (со моталица на грб), оти не знаеа телеграфија, односно, не ги обучија. Смеј се ти, ама тоа е вистината.
Да, за војска (ЈНА) ич не ме бива. Ниту имав мерак да одам, ниту некогаш би имал мерак да бидам војник. ИЧ. Ниту ме интересира оружја, ниту војска, ниту авиони, тенкови, топови... За мене е сето тоа глупава работа. Ама, служење на воен рок беше задолжително, па сосема коректно го сторив тоа. И тоа бев примерен и ценет војник, со добри карактеристики. Кога се вратив од обука во матичната единица, само јас се вратив со положен „курс“ и беше тоа ценето од претпоставените (и во водот, и во батеријата). Ако мене не ме бива за ЈНА, тогаш цела ЈНА не ја бивало. Ако се присетам какви „личности“ беа воените лица... смеа да те фати од нивните „капацитети“. Трупови, влезени во (партизански) филмови. Луѓе кои да не беше војската, кој знае што би работеле... веројатно најпросто што се може. А колкави плати земаа во ЈНА... смешно. Лекари, специјалисти... беа ништо према нив. И колку имаа моќ... боже боже.... Траги-комедија.
така е ЈНА беше тапа, таму дечињата ги земаа со црвена марама и титова пионерка да си играат за да не им сметаат на родителите кои оделе на работа во тоа време
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Навлегуваш во филм. Или не сакаш да признаеш дека ЈНА беше „ништо“, кадрово. Особено нејзините последни години. Ете... јас ти го раскажав моето искуство. Ако не ти се верува, тоа нема да ја измени вистината. Сите мои колеги ги префрлија во телефонисти (со моталица на грб), оти не знаеа телеграфија, односно, не ги обучија. Смеј се ти, ама тоа е вистината.
Да, за војска (ЈНА) ич не ме бива. Ниту имав мерак да одам, ниту некогаш би имал мерак да бидам војник. ИЧ. Ниту ме интересира оружја, ниту војска, ниту авиони, тенкови, топови... За мене е сето тоа глупава работа. Ама, служење на воен рок беше задолжително, па сосема коректно го сторив тоа. И тоа бев примерен и ценет војник, со добри карактеристики. Кога се вратив од обука во матичната единица, само јас се вратив со положен „курс“ и беше тоа ценето од претпоставените (и во водот, и во батеријата). Ако мене не ме бива за ЈНА, тогаш цела ЈНА не ја бивало. Ако се присетам какви „личности“ беа воените лица... смеа да те фати од нивните „капацитети“. Трупови, влезени во (партизански) филмови. Луѓе кои да не беше војската, кој знае што би работеле... веројатно најпросто што се може. А колкави плати земаа во ЈНА... смешно. Лекари, специјалисти... беа ништо према нив. И колку имаа моќ... боже боже.... Траги-комедија.
А бе имам слушнато за тебе !!
се збораше така кон крај на 80десетите дека имало некаде еден много ценет телеграфист и то положен, али викаа џабе, седи кутрио тажен на двајската ја искрши пеесеттриесет тројката од цел ден куцање на пораки али нема кој да го разбере бе, нема кој да му одговори, нема кој да го сфати и порака да му врати све неположено све тупо и глупо, сам низ етерот праќа вапаји и повици
хахахаха а бееееее душичка малечка, не се секирај ти чесно и поштено си одслужи војен рок а то шо не си имал рамен на себе по знаење умеење способости не си ти крив, така госпот те дал, феноменален.... хахаххаа а бе комедија си!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А да не беше и ти воено лице? Па си ја браниш фелата? Ти кажав дека не бев феноменален, туку дека бев радиоаматер, односно, пред да одам во ЈНА веќе солидно ја познавав морзеовата азбука. Затоа положив, а и кажав дека и моите резултати не беа сјајни. Ти служи се со иронија, но веќе ти кажав дека тоа нема да ја измени вистината. Не сакаш да се помириш со вистината дека и таа држава не беше одлична... далеку од тоа.[DOUBLEPOST=1454582588][/DOUBLEPOST]
така е ЈНА беше тапа, таму дечињата ги земаа со црвена марама и титова пионерка да си играат за да не им сметаат на родителите кои оделе на работа во тоа време
Па не е многу далеку од вистината.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А да не беше и ти воено лице? Па си ја браниш фелата? Ти кажав дека не бев феноменален, туку дека бев радиоаматер, односно, пред да одам во ЈНА веќе солидно ја познавав морзеовата азбука. Затоа положив, а и кажав дека и моите резултати не беа сјајни. Ти служи се со иронија, но веќе ти кажав дека тоа нема да ја измени вистината. Не сакаш да се помириш со вистината дека и таа држава не беше одлична... далеку од тоа.
Ја бев неположен пилот у ЈНА, научив замо да полетувам али никогаш не успеав да научам слетвање па зато секогаш одев на задача во двосед со друг пилот и тој неположен кој знаеше да слетва и тој кутрио само тоа го научи и така јас ќе полетав тој ќе слеташе
Не бев феноменален ко ти
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Кутар ти... стануваш сенилен.
Но не до толку за да се брука по форуми бранејќи предавници и злосторници на својот сопствен народ, за бедни обеќања или ситна пара.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Мешаш баби и жаби. Те молам, посочи ми каде јас сум бранел... Ако не можеш да посочиш, престани да лажеш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Да. Исто ко што ја погоре не постирав слики од Софија и Лиз, туку од Лејди Га-Га и Мила Кунис.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Никаде не сум дискутирал со нечие бранење, немало такви дискусии. Немој да лажеш. Докажи дека не сум во право.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Никаде не сум дискутирал со нечие бранење, немало такви дискусии. Немој да лажеш. Докажи дека не сум во право.
Мрш бре, како не ти е срам на тие години?

Секој ебан пост ти е бранење на говнариите кои оваа банда му ги праи на сопствениов народ.
Што кур да цитирам? Пет миљони цитати? Има ли меморија форумов толку?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Е, „ууу Југославија“.. имаше со закон забранети работи, а да не се криминални и сл. Со закон им се одземаше приватен имот и своина на луѓе, легално стекнат.
и во Македонија до пред 20 години се уштре беше квази удбашки систем...им земаа коли на многу луѓе во полза на МВР и државата. А се сеќавам еден роднина , бизнисмен, сакаше да купи Ауди 8, му рекоа НЕ МОЖЕ, ти можеш само Ауди 6, во осмицата може само Бранко да се вози
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Лордан Зафрановиќ
ЈУГОСЛАВИЈА БЕШЕ ВРВ НА ЦИВИЛИЗАЦИЈАТА НА НАШИТЕ НАРОДИ


Овој дел е ужасно точен:

- Немавме никаква политика по распадот на Југославија. Настана грабеж. Поранешните раководители се префрлија во националистички партии, бившите комунисти станаа националисти. Гангстери дојдоа на власт и ги ограбија сопствените народи. На власт е политичка мафија која е организирана по принципот "јас тебе, ти мене". Ако го погледнете само Туѓман, неговиот мал внук немаше ни 20 години кога доби да води банка. Другиот син му стана голем продуцент а ќерка му водеше 2-3 големи фирми. Како преку ноќ да се направат 100 богати фамилии ако не пљачкаат? Не е можно тоа, богатства се создаваат со векови. За жал немаме политички елити и додека не се формираат авторитети кои со своето дело гарантираат дека ќе биде подобро за народот, дека ќе се борат за социјално подобрување, до тогаш ќе нема ништо. До тогаш сите ќе пливаат во националноста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom