Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Mandrache... pred da se iznamochash na eks YU pasoshot, koj odamna zakina vo istorijata so seta svoja ubavina i vrednost bi te zaprashal...
Ako deneshniot MK pasosh e mnogu pojak od eks YU pasoshot, zosto tolku Makedonci se borat da iznajdat svoj nepostoechki B'lgarski dalechni rodnini da dojdat do BG pasosh??
I neznam zoshto tolku vi smeta vistinata i realnosta deka nekogash se zhiveelo podobro i posigurno od denes.........
[/quote]

Ајде де зошто?Еве објасни ми мене зошто се борат т.н Мкедонци да најдат бугарски корени за да додјат до тој пасош......

Хаххахахах,за работа во ЕУ ли?Па такви цепаници како нас во Европа ги има со купишта да ги ринеш.Нас не чекаат таму,а?

Прашај некој што има добиено работа во ЕУ ама работа ,не амалски работи и копање канали дали му барале блгарски пасош.......

Јас од 2010 работам за Американски компании,сега ке работам за Холандска компанија па никој не ми побара блгарски пасош.Е како е можно тоа да Македонче ке работи за Холандска компанија со МК пасош,а?

А да си ги прашам јас нив пред време да не ме вратат од граница дека сум без блгарски пасош?

Ако вредиш како стручњак во својата област не ти треба блгарски пасош......

Југословенскиот пасош беше појак само во ЈУ а за надвор да излезеш и тогаш ти бараа виза....
1.Америка.Од секогаш бараа виза дури и во Ју
2.Канада.Иста приказна
3.Австралија.Иста приказна
4.Грција.Иста приказна.Дури не беше конзулатот во Скопје,се одеше во Белград по виза
5.Германија.Исто се бараше виза
итн,итн......

Истата приказна е сега во МК.И каде е разликата,кажи ми ја сега ти?[DOUBLEPOST=1435963770][/DOUBLEPOST]
Crveni pasoš SFRJ predstavljao je zenit diplomatije u vreme hladnog rata i blokovski podeljenog sveta. Bio je najbolje kotirani pasoš na crnom tržištu, gde je dostizao cenu od neverovatnih 10.000 američkih dolara”
И сега можеш со Македонски пасош да добиеш 10.000 долари али и бубрег треба да дадеш со него
Да беше котиран ама како прво потсети се на историјата малку,ок

Го имаш Источниот блок под Советска инвазија каде граганите не смеат да мрднат никаде.А од друга страна ја имаш Југославија која не им брани на своите грагани да патуваат секаде,ама нормално со виза.......
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Ајде де зошто?Еве објасни ми мене зошто се борат т.н Мкедонци да најдат бугарски корени за да додјат до тој пасош......

Хаххахахах,за работа во ЕУ ли?Па такви цепаници како нас во Европа ги има со купишта да ги ринеш.Нас не чекаат таму,а?

Прашај некој што има добиено работа во ЕУ ама работа ,не амалски работи и копање канали дали му барале блгарски пасош.......

Јас од 2010 работам за Американски компании,сега ке работам за Холандска компанија па никој не ми побара блгарски пасош.Е како е можно тоа да Македонче ке работи за Холандска компанија со МК пасош,а?

А да си ги прашам јас нив пред време да не ме вратат од граница дека сум без блгарски пасош?

Ако вредиш како стручњак во својата област не ти треба блгарски пасош......

Југословенскиот пасош беше појак само во ЈУ а за надвор да излезеш и тогаш ти бараа виза....
1.Америка.Од секогаш бараа виза дури и во Ју
2.Канада.Иста приказна
3.Австралија.Иста приказна
4.Грција.Иста приказна.Дури не беше конзулатот во Скопје,се одеше во Белград по виза
5.Германија.Исто се бараше виза
итн,итн......


Истата приказна е сега во МК.И каде е разликата,кажи ми ја сега ти?[DOUBLEPOST=1435963770][/DOUBLEPOST]

Да беше котиран ама како прво потсети се на историјата малку,ок

Го имаш Источниот блок под Советска инвазија каде граганите не смеат да мрднат никаде.А од друга страна ја имаш Југославија која не им брани на своите грагани да патуваат секаде,ама нормално со виза.......[/quote]

E ajde de...sam si dade odgovor............
Dojdovme do zakluchok deka nemame ama bash nikakov pomak vo slobona Makedonoja vo delot na pasoshkata kontrola,taka??
Nema shto da prashuvam Makedonci koj rabotat vo EU so MK pasosh...Imam Makedonci koj imaat dobieno rabota so BG pasosh, pa ne bi sakal da raspostilam charshav kakvi benificii imaat vo odnos na MK pasosh.....
Aaa...kade toa rabotish za USA kompanija-Holandska kompanija???
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
заебано е вака коа те фаќаат нон стоп како лажеш, па мора да пишеш нови небулози за неосетно да помине моментот коа те фатиле у тесно..
..
Не е чудо. И на други теми истото го праи. Може тоа да се види овде.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Стар виц:
- негде 1953 во Сараево некаков голем прием по некој повод на кој главен гостин е Тито.. На приемот поканет и најстариот сараевчанец , сто и кусур години, жива мера.., кого му го преставуваат на Маршалот.
Тито го прашува она стандардното прашање кое еве и овде се дебатира на долго и широко.
.. је ли старино , кад је оно било боље, сада или некада...???
--гледа типов лево десно , па : да ти право кажем у време султана Амиџе другог...
--реагираат со лактови партиските големци...: која будала бе го донесе овој овде да не брука.., ама Тиле не се збунуе...:
-- ха, интересантно , а зашто је ондак било боље???
-- па зашто..?? па зато што сам ондак имао 20 година.....:vozbud:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Да беше котиран ама како прво потсети се на историјата малку,ок

Го имаш Источниот блок под Советска инвазија каде граганите не смеат да мрднат никаде.А од друга страна ја имаш Југославија која не им брани на своите грагани да патуваат секаде,ама нормално со виза.......
Зборуваш за 2 различни света, оној пред скоро 30 години и овој сега. Тогаш светот беше политички и воено поделен на два блока, денес полски пасош или бугарски или албански пасош се на цена али тогаш не вредеа ништо, со СФРЈ пасош можеше да се патува без проблем и во земји на источен и западен блок. Значи во тоа време кога население од источна европа (и унгарци источни германци романци чеси словаци пољаци бугари албанци летонци естонци руси... имаа проблем да патуваат на запад а западните граѓани имаа проблем да патуваат на истој, СФРЈ пасош беше еден од најпожелуваните на светот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Ајде де зошто?Еве објасни ми мене зошто се борат т.н Мкедонци да најдат бугарски корени за да додјат до тој пасош......

Хаххахахах,за работа во ЕУ ли?Па такви цепаници како нас во Европа ги има со купишта да ги ринеш.Нас не чекаат таму,а?

Прашај некој што има добиено работа во ЕУ ама работа ,не амалски работи и копање канали дали му барале блгарски пасош.......

Јас од 2010 работам за Американски компании,сега ке работам за Холандска компанија па никој не ми побара блгарски пасош.Е како е можно тоа да Македонче ке работи за Холандска компанија со МК пасош,а?

А да си ги прашам јас нив пред време да не ме вратат од граница дека сум без блгарски пасош?

Ако вредиш како стручњак во својата област не ти треба блгарски пасош......

Југословенскиот пасош беше појак само во ЈУ а за надвор да излезеш и тогаш ти бараа виза....
1.Америка.Од секогаш бараа виза дури и во Ју
2.Канада.Иста приказна
3.Австралија.Иста приказна
4.Грција.Иста приказна.Дури не беше конзулатот во Скопје,се одеше во Белград по виза
5.Германија.Исто се бараше виза
итн,итн......

Истата приказна е сега во МК.И каде е разликата,кажи ми ја сега ти?[DOUBLEPOST=1435963770][/DOUBLEPOST]

Да беше котиран ама како прво потсети се на историјата малку,ок

Го имаш Источниот блок под Советска инвазија каде граганите не смеат да мрднат никаде.А од друга страна ја имаш Југославија која не им брани на своите грагани да патуваат секаде,ама нормално со виза.......
Друже, немам намера да ти објаснувам, ама кинеш зелени на велико.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Едно време Циле нас не мафтосуваше со милијардата, овој Хрватите со замајува со 5 милијарди. :icon_mrgr:
Инаку прилогот од истиот клип покажува дека и на Хрватите им е полошо денес отколку во СФРЈ.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Едно време Циле нас не мафтосуваше со милијардата, овој Хрватите со замајува со 5 милијарди. :icon_mrgr:
Инаку прилогот од истиот клип покажува дека и на Хрватите им е полошо денес отколку во СФРЈ.
Најголем раст на БДПХрватска имаше во склоп на СФРЈ и најмал процент на невработеност имаше во време на СФРЈ
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
@Evo XII
-------------
Кога тоа се одело во Београд по виза за Грчка, (мислиш ли на времето во кралство СХС)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
@Evo XII
-------------
Кога тоа се одело во Београд по виза за Грчка, (мислиш ли на времето во кралство СХС)
Алоооооо,знаеш кога е отворен конзулатото во Скопје,а?

Или и ти ко останатите на темата тресете зелени,а?

Аман веке.Седете си дома,чекајте да воскресне таа земја,нека ви дадат 2000 евра плата и уживајте си ок.........

Не се живее во минатото....
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Или и ти ко останатите на темата тресете зелени,а?

Аман веке.Седете си дома,чекајте да воскресне таа земја,нека ви дадат 2000 евра плата и уживајте си ок.........

Не се живее во минатото....
Така е. А во сегашноста реалноста е Авганистан.

Прекини да се бламираш на темава, срамота е, возрасен човек си.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Ајде де зошто?Еве објасни ми мене зошто се борат т.н Мкедонци да најдат бугарски корени за да додјат до тој пасош......

Хаххахахах,за работа во ЕУ ли?Па такви цепаници како нас во Европа ги има со купишта да ги ринеш.Нас не чекаат таму,а?

Прашај некој што има добиено работа во ЕУ ама работа ,не амалски работи и копање канали дали му барале блгарски пасош.......

Јас од 2010 работам за Американски компании,сега ке работам за Холандска компанија па никој не ми побара блгарски пасош.Е како е можно тоа да Македонче ке работи за Холандска компанија со МК пасош,а?

А да си ги прашам јас нив пред време да не ме вратат од граница дека сум без блгарски пасош?

Ако вредиш како стручњак во својата област не ти треба блгарски пасош......

Југословенскиот пасош беше појак само во ЈУ а за надвор да излезеш и тогаш ти бараа виза....
1.Америка.Од секогаш бараа виза дури и во Ју
2.Канада.Иста приказна
3.Австралија.Иста приказна
4.Грција.Иста приказна.Дури не беше конзулатот во Скопје,се одеше во Белград по виза
5.Германија.Исто се бараше виза
итн,итн......


Истата приказна е сега во МК.И каде е разликата,кажи ми ја сега ти?[DOUBLEPOST=1435963770][/DOUBLEPOST]

Да беше котиран ама како прво потсети се на историјата малку,ок

Го имаш Источниот блок под Советска инвазија каде граганите не смеат да мрднат никаде.А од друга страна ја имаш Југославија која не им брани на своите грагани да патуваат секаде,ама нормално со виза.......
E ajde de...sam si dade odgovor............
Dojdovme do zakluchok deka nemame ama bash nikakov pomak vo slobona Makedonoja vo delot na pasoshkata kontrola,taka??
Nema shto da prashuvam Makedonci koj rabotat vo EU so MK pasosh...Imam Makedonci koj imaat dobieno rabota so BG pasosh, pa ne bi sakal da raspostilam charshav kakvi benificii imaat vo odnos na MK pasosh.....
Aaa...kade toa rabotish za USA kompanija-Holandska kompanija???[/quote]

Работев на Блискиот Исток,работев во Холандија,Данска и тоа со МК пасош.И сега што праиме,а?

Кои бенефиции бе?Да не ти дадат право да гласаш случајно,или кредит можеби.Па ти си отишол да работиш таму а не да земаш кредити или да гласаш.....

Некој ти брани да работиш во ЕУ со МК пасош,или тоа само е една приказна каде БГ е во главна улога,а?

Си ги прашал ли оние т.н блгари што работат во ЕУ,а?Дали воопшто си разговарал со некој од нив што работат и каде работат во ЕУ,а?

Е па прашај ги,разговарај па ке дискутираме,ок[DOUBLEPOST=1436020254][/DOUBLEPOST]
Така е. А во сегашноста реалноста е Авганистан.

Прекини да се бламираш на темава, срамота е, возрасен човек си.
Се гледа по коментарите кој е со носталгични чувства кон таа држава Србославија.

Значи според твое увртено и поместено разбирање и контакт со реалноста,треба јас да ја сакам таа скапана држава зошто сум возрасен,така?

Значи мора да ја сакам таа држава така?А зошто?Зошто сум бил возраен кога постоела.Ај преслушај се па постирај ок.....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Алоооооо,знаеш кога е отворен конзулатото во Скопје,а?
1978 имаше грчка амбасада или конзулат во Скопје тогаш прв пат одев во Грција на летоовање и таму вадев виза за пред то не знам
Башка отварање на амбасада или конзулат на Грција во некоја земја е работа на и надлежност на Грција не на Југославија. Нив ќе им се жалиш ако имаше трауми ко мал оти немало грчка амбасада во Скопје
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Алоооооо,знаеш кога е отворен конзулатото во Скопје,а?

Или и ти ко останатите на темата тресете зелени,а?

Аман веке.Седете си дома,чекајте да воскресне таа земја,нека ви дадат 2000 евра плата и уживајте си ок.........

Не се живее во минатото....
Јас, знам а дали знаеш ти..............
се што видов убаво во животот,ВИДОВ во времето кога бевме во Југославија.
Дали знаеш што има на местото која зграда ШТАБ е сега таму,каде беше таа зелена барака оградена со тараби и зеленило.
Picture 2189.jpg Денеска во наша слободна (фиром)Македонија некој живее вака(денес улица Македонија-Скопје)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom