Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Човече... 8 милиона војници! комплетна флота на бродови и авиони... гарнизони на тенкови и оклопни возила.. јас не ги сметам земјите од Варшавски пакт како и НАТО затоа што нив ги вооружуваја нивните ментори,САД и СССР,јас ти зборам еден на еден... четврта беше Југославија..
Да, да четврта беше, ама не потготвена да се бори од внатре !!!. Ебате државата тогашна, да одземеш нешто сосила, како на моето семејство им е одземен имот со сила, и се изградени згради, а дедо ми нема земено ни динар од тоа. Така да, Југаславија е добра за тие што не виделе подобро. !!!
 
W

wicked_1

Гостин
И сев Кореа не ја боли к.... што Кембриџ Оксфорд, Ломоносов, Сорбона, Обединетита Нации... историографите, политиколозите од цел свет ‘‘пропагираат‘‘.... браво дечко!
Не ти кажале за фабриките Глорија, за Пивара, за Бирарија, за фабрика сапун... за многу дуќани, деловни простори, земјишта во село имоти, ниви шуми.... куќи станови! Браво дечко! ...Ти си вкусил од 70-80 некоја убавина во таа држава, твоите добиле стан можеби, не ни помислувајки за жртвите од Комунизмот и диктатурата http://dalje.com/hr-hrvatska/rummel--titov-rezim-odnio-milijun-zivota/71847 Браво дечко.... и сега најбољи систем у свет! Браво дечко!
Ти си една изреметена особа, у право бил овој Let 3.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Да, да четврта беше, ама не потготвена да се бори од внатре !!!. Ебате државата тогашна, да одземеш нешто сосила, како на моето семејство им е одземен имот со сила, и се изградени згради, а дедо ми нема земено ни динар од тоа. Така да, Југаславија е добра за тие што не виделе подобро. !!!
Алелуја пријателе.... многу вистинито! Тие што добивале позиции, привилегии, станови... се пењават сега како тоа бил најсовршен систем.... газејки врз многу лешеви, неправди, тортури, конфискации.... тоа е![DOUBLEPOST=1412080219][/DOUBLEPOST]
Ти си една изреметена особа, у право бил овој Let 3.
Фак офф и ти! Кога немаат аргументи вреѓаат! Божеее што сорта ќе да беа овие!?
Со што те купија? Со грст златници Јуда, Тебе со стан веројатно!? И со работна акција Шамац Сарајево.... Ој козароооо :pos: како инаку ќе ја запознаеше саканата ти држава! Веројатно и така и на море те однеле па си видел море како изгледа!? Нема дискусија со оваа сорта што вреѓа! Многу грда сорта!
Тебе и на ваквата сорта ви дале.... и сега го браните тој систем! На некого кој имал му земале па сега тие го напаѓаат тој систем. Или некој има пиетет према жртвите и познати и непознати од тој систем...секој си има легитимно право, со свои аргументи......... ама никој не ти дава право да навредуваш!
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
Да бе од на дедоти фабриката шо му ја конфискуваа, таму ми изградија 20 катна зграда целата за мене, а дедоти го остаивме да живее у 20 квадрата ама пошо и претходно бевме напредни 1930та година, он спиеше у мерцедесот, се додека не му го конфискуваа и него.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Да бе од на дедоти фабриката шо му ја конфискуваа, таму ми изградија 20 катна зграда целата за мене, а дедоти го остаивме да живее у 20 квадрата ама пошо и претходно бевме напредни 1930та година, он спиеше у мерцедесот, се додека не му го конфискуваа и него.
Што тресеш и вреѓаш, за разлика од тебе некој и пред Југославија имал имот, и пари и работел за доброто на Македонците и Македонија. Што мислиш дека сите тогаш голтари биле, и потчинети на турците, србите и бугарите. Треба да земам и да ти скенирам турскии тапии, за да видиш, ама што ќе се змарам ова е форум и размена на мислење, а ти и твојата Кумровачка школа ќе останете бледа дамка во Македонската историја.
 
W

wicked_1

Гостин
Алелуја пријателе.... многу вистинито! Тие што добивале позиции, привилегии, станови... се пењават сега како тоа бил најсовршен систем.... газејки врз многу лешеви, неправди, тортури, конфискации.... тоа е![DOUBLEPOST=1412080219][/DOUBLEPOST]
Фак офф и ти! Кога немаат аргументи вреѓаат! Божеее што сорта ќе да беа овие!?
Со што те купија? Со грст златници Јуда, Тебе со стан веројатно!? И со работна акција Шамац Сарајево.... Ој козароооо :pos: како инаку ќе ја запознаеше саканата ти држава! Веројатно и така и на море те однеле па си видел море како изгледа!? Нема дискусија со оваа сорта што вреѓа! Многу грда сорта!
Тебе и на ваквата сорта ви дале.... и сега го браните тој систем! На некого кој имал му земале па сега тие го напаѓаат тој систем. Или некој има пиетет према жртвите и познати и непознати од тој систем...секој си има легитимно право, со свои аргументи......... ама никој не ти дава право да навредуваш!
Проблемот е у тебе и у твојата гнила сорта со предрасуди за луѓе што не ги знае, 23 години сум и не сум бил партиски нигде зачленет, ниту пак сум глорифицирал системи и идеологии. Ти реков дека нема елементи системот за кој сереш овдека на воена диктатура, ти изманеврира од тоа и продолжи да сереш за луѓе што не ги знаеш и ги обвинуваш кој шо земал така напамет чисто да добиваш поени и да бегаш од тема.
За мене и луѓето кои ми се блиски е испод секое ниво да живееш на нечија сметка или да примаш такви бенефиции, моите денеска живеат на тоа што го имаат изградено од 70 м.квадратни и ништо повеќе ниту пак претходно имале, а такви гниди како тебе ќе си дозволат да вреѓаат напамет. Не ми реплицирај.
 
Последно уредено:

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Што тресеш и вреѓаш, за разлика од тебе некој и пред Југославија имал имот, и пари и работел за доброто на Македонците и Македонија. Што мислиш дека сите тогаш голтари биле, и потчинети на турците, србите и бугарите. Треба да земам и да ти скенирам турскии тапии, за да видиш, ама што ќе се змарам ова е форум и размена на мислење, а ти и твојата Кумровачка школа ќе останете бледа дамка во Македонската историја.
Знаеме како македонците се збогатувале пред 45-та,како македонец и за доброто на Македонија сигурно не.;)
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Знаеме како македонците се збогатувале пред 45-та,како македонец и за доброто на Македонија сигурно не.;)
Еве кажи како ??? Најважно е дека си имам документи за имотот, на прадедо ми и на дедо ми, е сеа тогашната држава ги зима, пошто многу му биле :). Ама си останува правилото, кој има па ќе има.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Значи сега излегува во Кралството, егзархијата... подобро живеел македонецот. Имал имања кои тито му ги земал и ги убивал македонците како пци. Ептен многу не милувале... па испаѓа за џабе сме се ослободувале од србите блгарите и османлиите :cautious:
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Воена диктатура, ете ти ја табелата за воениот буџет на тогашната држава... која нормална држава би двоела од својот буџет од 40-60% перманентно децении и децении... натаму тука се и жртвите од репресиите, убивани, затварани, обесправени по разни основи (конфискации на земјишта, фабрики, дуќани, куќи и друг движен и недвижен имот.... и тн и тн... И не само табелата и фактите што се изнесени....Ама тоа дека беше воена диктатура ти е потврдено и на север и на југ и во сите истории науки, образованија правни системи, политикологии, ООН декларации за човекови права и тн ....се предава и учи и во Оксфорд и Кембриџ во Ломоносов и во Сорбона... или Харвард Јеил Принстон..... А сите овие авторитети ќе се согласиме само ваков https://www.youtube.com/watch?v=k9QXY80OxS0 гнил и несреќа (Лет 3) за сите горе набројани свторитети може да негира нели!?

Многу ми се интересни и тезите: Тогаш се градело многу повеќе, за разлика од сега....
Прво разјаснивме за миљардето на Тито што му ги дадоа Американците, затоа што му сврте грб на Сталин (неповратни средства).... уште еднаш за потсетување, американскиот ‘‘чувар на државната каса‘‘ (кај нас гувернер) изјавил: Со помошта и одливот на средства кон Југославија, дојдоа во криза девизните резерви на Америка... Се спомнуваат 200 тогашни милијарди (во 50-тите и 60-тите години) Сега тие пари би биле преку иљада милијарди... Иљада милијарди вложени во федерацијата фифти фифти со ЈНА.....
Натаму, се градело тука!? А каде тоа не се градело тогаш? Каде? Во Германија? Во Америка? Во СССР Во земјите на ЕУ? Каде не се градело тогаш? Што не се гради сега во Америка на пример? Скоро ништо! Стојат во место дури стагнираат!.... Колку напредува Америка денес? Ич!.... пропаѓаат цели градови како Детроид, банкротирани држави како Луизијана, Дакота, дури и развиениот Мичиген е на колена бидејки се пренесува индустријата (највеќе автомобилската) во Кина..... 100 милиони Американци се прред банкрот, се да продадат неможат да ги вратат долговите! 100 милиони немаат никакво здравствено осигурување... 40 милиони бездоници.... и тн и тн. А 70-тите години го живееа американскиот сон, имаа куќишта со дворови колку игралишта со базени гаражи со возен парк..... Што не градат денес? Денес, ИТ инженер работи во градежништво затоа што таму била по-платена неговата ИТ работа, за да може да ги враќа кредитите.... за што зборуваме ние!? Држава со 7 ми најголем БДП по жител 50,000 Долари и Држава со просечно меѓу најголемите плати во Светот цца 48,000$.... најбогата на Светот.
Германците под Аденауер или под Хелмут Шмит живеева пубаво или денес - мит или вистина?
Американците под Никсон живееа подобро или денес - мит или вистина?
Французите под Де Гол или денес....
Русите под Громико и Брежњев....
дури и тие повеќе градева тогаш отколку денес! Десетпати!
А денес еве од среќа што го имаат Џемс ОО7 Путин од среќа под коли рипаат! https://www.youtube.com/watch?v=Kjj-1L6qeOc
Кој е авторот на таа табела?
Извини вака шо прашвам али си сумњив уше од почеток ко ставаше овде лажни податоци од книги на тој Хавајецо демек во Југославија убиени 10.000.000 а на голи оток затварани 20 милиони... па ко те фатиф во лага некако се изгуби од форумот и те немаше долго време, веројатно мислеше дека се заборвило тоа.
Јас таму ко шо гледам некој анонимен под псевдоним објавил табела во која ти одма оргазмично поверрува исто како на табелите на хавајскиот лажен професор кој пишувал научна фантастика и историја на народи и земји во кои никогаш не стапнал.
Мал си и можат лесно да те заведат, зато пази ај овде преку интернет де дупат со табели али некој вака може да те така наивен намами да дојдеш кај него и да се иживљава над тебе противприродно
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Обџекшн!
Лет3 денес е демократија и некои работи што тогаш беа противприродни денес ги сметаат за нормални.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Обџекшн!
Лет3 денес е демократија и некои работи што тогаш беа противприродни денес ги сметаат за нормални.
знам, гледам дотичната особа се смета за нормална....
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Да, да четврта беше, ама не потготвена да се бори од внатре !!!. Ебате државата тогашна, да одземеш нешто сосила, како на моето семејство им е одземен имот со сила, и се изградени згради, а дедо ми нема земено ни динар од тоа. Така да, Југаславија е добра за тие што не виделе подобро. !!!
Те разбирам,но ние дискутираме генерално.Секоја држава е за некого маќеа а за некого мајка.И нас Македонија денеска ни е маќеа на сите нас Македонците,само што многу ја гледаат како мајка.. јбг..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Да, да четврта беше, ама не потготвена да се бори од внатре !!!. Ебате државата тогашна, да одземеш нешто сосила, како на моето семејство им е одземен имот со сила, и се изградени згради, а дедо ми нема земено ни динар од тоа. Така да, Југаславија е добра за тие што не виделе подобро. !!!
Ништо не е одземено со сила, донесен е закон за национализација со кои се опфатени сите. По закон е. така и на слични начини е правено во многу држави во светот.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Да, да четврта беше, ама не потготвена да се бори од внатре !!!. Ебате државата тогашна, да одземеш нешто сосила, како на моето семејство им е одземен имот со сила, и се изградени згради, а дедо ми нема земено ни динар од тоа. Така да, Југаславија е добра за тие што не виделе подобро. !!!
mozebi nekoj ke ti poveruva ,ama jas ne ,edna potocno ushte edna prichina poveke da potvrdam deka toa ne e mit ,tuku vistina ,togash se ziveeshe podobro ,togash se zamaa plati na 30 dena ,sega na komu ide ,nekoj na 45 dena ( tie se najbrojni ), ima i so meseci bez plata ...e toa vreme nemashe da mu rabotish na dime ili na todorce za ic ili za mizerni plati ,a za konfiskacija potocno nacionalizacija so zakon site se obeshteteni i im se isplateni pari ...mozebi dedoti za da ne mu gi zemete ne vi kazal deka mu isplatile !!!!![DOUBLEPOST=1412093398][/DOUBLEPOST]
Те разбирам,но ние дискутираме генерално.Секоја држава е за некого маќеа а за некого мајка.И нас Македонија денеска ни е маќеа на сите нас Македонците,само што многу ја гледаат како мајка.. јбг..
te procitav samo nemozam da te protumacam ,shto sakal pisatelot da kaze ?ako ne ti e teshko da objasnish ....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom