Војводина - Република или покраина?

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Србија премногу "пропати" со Косово ако западот проба нешто и во Војводина ќе им биде катастрофална грешка. Успеаа некако да изменаџираат отцепување на Косово без да се крене Р.Српска. Сега со Војводина нема да успеат во тоа. Ако успеат да ја одвојат Војводина ке се крене и Р.Српска и Хрвартскиот дел во Босна, ќе се крене Санџак и ќе настане калакурдница.
Кога не успеаа Ирците да си ја вратат С.Ирска, Каталонците и Баскијците да се одвојат, тогаш нема ни тука. Премногу е ризично за сите!
само ако пробаат такво нешто, Србија има матер да им еба, посебно на чело со моменталниве власти, има да и им се изнапуашат курови.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Абе јебеш република ако зависи од другите. Факт е дека Војводина ја храни Србија, ама не може да ја напушти Србија. 66% од Војводинци се Срби.
So ogled na iseluvanjeto i topenjeto na brojot na Ungarcite/Mađarite koe trae so decenii nanazad vo ovaa severna Srpska pokraina vo momentov Srbite vo Vojvodina sočinuvaat nad 70% od naselenieto so tendencija na porast i vo idnina !
 
Член од
24 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
https://www.youtube.com/watch?v=ZEmLVYyVtZ0

[youtube]ZEmLVYyVtZ0[/youtube]
clown 9 spiderman
мультики длја детеј человек паук игра
человек паук ногти
кино человек паук 1 сезон смотреть бесплатно
spider man strikes back

[youtube]Zyo5URtkTvc[/youtube]
смотреть лего игрушки человек паук
spiderman mod gta
будет человек паук 2013
человек паук 3 в украине
скачать spider man 2 2007
 
Член од
2 април 2023
Мислења
57
Поени од реакции
178
По оваа логика, Хрватска може исто да се отцепи на 4 покраини или тзв. независни држави
1.Далмација
2.Славонија
3.Истра
4.Централна Хрватска

Косово по оваа логика исто на Косово и Метохија, кои се 2 посебни географски региони.

Босна и Херцеговина има дури повеќе начини на кои би можела вака да се подели
Прв начин според националност -
1.Република Српска (српски дел)
2.Федерација БиХ (муслимански дел/бошњачки)
3.Херцег-Босна (хрватски дел)

или според региони на
1.Босна
2.Херцеговина (опфаќа јужниот дел на денешна БиХ, околу 25% од целата територија, со главен град Мостар)
Проблемот со Херцеговина е тоа што низ историјата опфаќала многу поголеми територии од овие денес, речиси цела западна ЦрнаГора (околу 50% од целата територија на ЦГ) се до градот Херцег Нови (затоа и така се вика самиот град), мал дел од Србија и добар дел од денешна федерација БиХ.
Херцеговина е исто регион со некоја своја посебност, дури би рекол и поголема посебност од Војводина, која во последните 10-20 години обично ја населуваат Срби од Босна и Црна Гора, кај кои нема никаков Војводински менталитет.

Санџак исто, само не знам со кој би се припоил(веројатно со Косово)
Албанците исто имаат претензии на Улцињ и Бар во ЦГ.
Хрватите исто уште имаат претензии за Бока Которска, така да ЦГ веројатно би престанала да постои, или би останало само Подгорица и тамо некои брда на северот кај Бијело Поље.

Ако случајно Војводина некако се отцепи, Србите ќе одат на се или ништо, што значи тотална војна на Балканот, со што и други земји како Албанија и Хрватска веројатно би пробале да обединат нивен етнички простор (Херцег Босна, Косово кое е веќе на добар пат, и нормално западна Македонија, а ништо чудно и Бугарите да изрипат од исток)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom