Општи вело муабети, прашања, совети

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Ми треба (стручно) мислење од некој кој се разбира: пред некој ден менував (кај мајстор) пакни на диск кочници и на првото возење од задно тркало (ѕвезда) се слуша некое чудно чкрипење. Како ланецот да закача; како да не е во брзина како треба (а е-менува убаво).

Ви благодарам за помошта.
Тоа не е воопшто страшен дефект, ако е од задниот менувач. Треба само прештелување кое чини 200 денари максимум, можеби ќе поминеш и бесплатно ако се вратиш кај истиот мајстор и му го кажеш проблемот.
Постои и друг причинител на проблемот, а тоа е неналегнати пакни. Старите пакни го трошеле и дискот и формирале ситни канали кои новите пакни сеуште не ги следат. Кога ќе налегнат новите пакни, звукот ќе се изгуби.
Трет причинител е клештата да е милиметарски изместена од центар, проблем кој доаѓа до израз со ставање на нови пакни.

Како и да е, ниеден од овие проблеми не треба да те загрижува и се решава за ситни или никакви пари. Посети го истиот мајстор и кажи му ја маката. ;)
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Дечки ај што едвај одбрав кој точак да го купам, сеа иам друга мака. Сакам да го носам во Грција сега кога ќе одам на одмор. Некој со слично искуство да каже дали ќе иам нешо проблеми на граница, кој држач е добар и квалитетен, дали на 5-та врата или горе на кров да го наместам и слично. Башка точакот ќе ми штрчи од позади по 5цм од двете страни ако биде позади.
Секој совет е добредојден!
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Дечки ај што едвај одбрав кој точак да го купам, сеа иам друга мака. Сакам да го носам во Грција сега кога ќе одам на одмор. Некој со слично искуство да каже дали ќе иам нешо проблеми на граница, кој држач е добар и квалитетен, дали на 5-та врата или горе на кров да го наместам и слично. Башка точакот ќе ми штрчи од позади по 5цм од двете страни ако биде позади.
Секој совет е добредојден!
Јас да се извинам што на секое прашање одговарам, ама кога нема друг да одговори, со задоволство ќе пишам.

Мој совет е секогаш кровен држач, со тоа што секогаш ќе ти биде на памет дека на кров носиш точак, и нема да се залеташ во катна или обична гаража. Далеку побезбедни од држачи на гепек, полесни за монтирање, но далеку поскапи да се купат. Ако имаш услови, пакувај кровен носач и спремен и спасен си за долго, долго време.

Ако инвестицијата ти изгледа преголема, инвестирај во половен Thule за 5та врата. Побарај го Dejan Radevski на фејсбук, он носи половни држачи од Србија, и кровни и за 5та врата, супер цени има.

Мое искуство со hardtail MTB е дека велосипедот штрчи точно колку ретровизорите на мојата кола, кога е закачен на држач за 5та врата. Сепак, тоа ќе биде индивидуално од возило до возило, и од точак до точак. Најди вкупна должина на точакот, најди спецификација за твоето возило, и ќе видиш колку штрчи. :)
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Супер, али овие немаат ниту овчар ниту стопан, тој веќе дигнал раце од нив и некој треба да се погрижи за да не шерифуваат по улици.
Значи заклучок: на крај завршуваме со муабет дека проблемот доаѓа од институцијата што треба да се погрижи за тие кучиња, очигледно не си ја работи својата работа.
So lanate pokraj niv ke nastradaat mnogu nevini zivotni. A i dodeka im dades lanate,ke te rastrgnat.
Nosete si petardi,proverena rabota e
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Јас да се извинам што на секое прашање одговарам, ама кога нема друг да одговори, со задоволство ќе пишам.

Мој совет е секогаш кровен држач, со тоа што секогаш ќе ти биде на памет дека на кров носиш точак, и нема да се залеташ во катна или обична гаража. Далеку побезбедни од држачи на гепек, полесни за монтирање, но далеку поскапи да се купат. Ако имаш услови, пакувај кровен носач и спремен и спасен си за долго, долго време.

Ако инвестицијата ти изгледа преголема, инвестирај во половен Thule за 5та врата. Побарај го Dejan Radevski на фејсбук, он носи половни држачи од Србија, и кровни и за 5та врата, супер цени има.

Мое искуство со hardtail MTB е дека велосипедот штрчи точно колку ретровизорите на мојата кола, кога е закачен на држач за 5та врата. Сепак, тоа ќе биде индивидуално од возило до возило, и од точак до точак. Најди вкупна должина на точакот, најди спецификација за твоето возило, и ќе видиш колку штрчи. :)
Ти благодарам на исцрпниот одговор Мартин. Пресметав, затоа пишав дека околу 5цм ќе штрчи од двете страни, дугачок ми е точакот 1870мм XL е. Му пишав на дечково што носи кровни држачи па ќе видиме што ке напраиме. На граница нема фрки така?
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Ти благодарам на исцрпниот одговор Мартин. Пресметав, затоа пишав дека околу 5цм ќе штрчи од двете страни, дугачок ми е точакот 1870мм XL е. Му пишав на дечково што носи кровни држачи па ќе видиме што ке напраиме. На граница нема фрки така?
За да си бидеш сигурен, кога ќе даваш пасош за излез, пријави на наша граница дека државата ја напушташ со велосипед. Грците нити прават проблем, нити ги заболе. Нашиве се алчни за секој денар па може на лош ден да им текне дека точакот (иако е твој) си го купил од Грција и го носиш во Македонија.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Дечки, во активна потрага сум по велосипед со женски рам, кој има потреба од реставрација НО Е КОМПЛЕТЕН. Ако имате дома и не ви треба, или знаете некој што има, не го користи, и е спремен да го продаде по реална цена, ве молам контактирајте ме!
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
Дечки, ај ве молам препорачајте ми почетнички друмски (road) велосипед (може и на старо) за цени околу 300 евра. Тенкс :love:
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
Дечки, ај ве молам препорачајте ми почетнички друмски (road) велосипед (може и на старо) за цени околу 300 евра. Тенкс :love:
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2148835
Ѕирни го огласов ако ти одговата големината убава опрема има Ridley велосипедот за тие пари, а за почетник е и повеќе од доволен (y)
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2148835
Ѕирни го огласов ако ти одговата големината убава опрема има Ridley велосипедот за тие пари, а за почетник е и повеќе од доволен (y)
Не можам да најдам инфо за големината. Мене ми треба 56-58. Му пратив порака на огласувачот па ќе видиме што ќе каже.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Тоа не е воопшто страшен дефект, ако е од задниот менувач. Треба само прештелување кое чини 200 денари максимум, можеби ќе поминеш и бесплатно ако се вратиш кај истиот мајстор и му го кажеш проблемот.
Постои и друг причинител на проблемот, а тоа е неналегнати пакни. Старите пакни го трошеле и дискот и формирале ситни канали кои новите пакни сеуште не ги следат. Кога ќе налегнат новите пакни, звукот ќе се изгуби.
Трет причинител е клештата да е милиметарски изместена од центар, проблем кој доаѓа до израз со ставање на нови пакни.

Како и да е, ниеден од овие проблеми не треба да те загрижува и се решава за ситни или никакви пари. Посети го истиот мајстор и кажи му ја маката. ;)
Благодарам за помошта. Звукот исчезна сам по себе на вториот ден од возење. Веројатно биле пакните. :)[DOUBLEPOST=1471245116][/DOUBLEPOST]Имам уште една мака: сајлите (предна/задна) за кочење ми се ќинат на 2 месеци. Првите сајли (купен точак на ново) ми траеја 2 години. Моето мислење е дека НОВИТЕ сајли се со лош квалитет.

Слично искуство со сајли некој?!

Ако е до квалитетот на сајлите, од каде да набавам ДОБРИ?

Благодарам.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Благодарам за помошта. Звукот исчезна сам по себе на вториот ден од возење. Веројатно биле пакните. :)[DOUBLEPOST=1471245116][/DOUBLEPOST]Имам уште една мака: сајлите (предна/задна) за кочење ми се ќинат на 2 месеци. Првите сајли (купен точак на ново) ми траеја 2 години. Моето мислење е дека НОВИТЕ сајли се со лош квалитет.

Слично искуство со сајли некој?!

Ако е до квалитетот на сајлите, од каде да набавам ДОБРИ?

Благодарам.
http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&path=60&product_id=222
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855

Kajgana Shop

На врв Bottom