Внесување семе преку царина

Член од
5 март 2014
Мислења
68
Поени од реакции
28
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos: кога ја читав темава пукнаф од смеење
 
Член од
11 април 2014
Мислења
4
Поени од реакции
3
Здраво ХУМУЛУС (Дурекс)
Вервоатно ти е кампања да дискфалификуваш,омаловажуваш и шириш говор на омраза,тоа е очигледно дел од тебе,а вероватно од тебе има само ТРОЛ-интернет

-Не сме прекупци туку домашни производители.
-Бизнисот ни е меѓународен,проверен сертифициран и докажан,појави се да те видиме кој си што толку знаеш,а ако знаеше немаше да те излажат како шимпанзо со банана.
-Само да знаеш колку им требаме на луѓето и со колку луѓе имаме нови пријателства и колку ништо не плаќаат туку добиваат гратис.
-Ако некој купува семе,сигурно не би купил Боровинка наместо Аронија или обратно.Во твојов случај и ти и тој што продава сте се нашле кој кого ќе превари и двајцата на крај заплакавте....ете тоа е вашата писменост пред се,а втората работа е метастазата што ја ширите овде на форумов за жал(вие сте сите за жалење)
-Ти како писмен би ти препорачал да одиш институционално да си го решиш проблемот со аронијата и боровинката.....
-Остави телефонски број на форумов и веднаш ќе те побараат да се констатира Боровинката заменета со Аронијата нели по твојава констатација,меѓудругото зошто толку реагираш со твојот блог ???Ние-јас само напишавме дека семескиот материјал не е кинеска играчка(и таа е подложна веќе на испитувања) а ти толку емотивно изреагира?Дали се занимаваш со траварски ГАНЏА бизниси мунгос класичен????
 
Член од
11 април 2014
Мислења
92
Поени од реакции
179
Здраво ХУМУЛУС (Дурекс)
Вервоатно ти е кампања да дискфалификуваш,омаловажуваш и шириш говор на омраза,тоа е очигледно дел од тебе,а вероватно од тебе има само ТРОЛ-интернет

-Не сме прекупци туку домашни производители.
-Бизнисот ни е меѓународен,проверен сертифициран и докажан,појави се да те видиме кој си што толку знаеш,а ако знаеше немаше да те излажат како шимпанзо со банана.
-Само да знаеш колку им требаме на луѓето и со колку луѓе имаме нови пријателства и колку ништо не плаќаат туку добиваат гратис.
-Ако некој купува семе,сигурно не би купил Боровинка наместо Аронија или обратно.Во твојов случај и ти и тој што продава сте се нашле кој кого ќе превари и двајцата на крај заплакавте....ете тоа е вашата писменост пред се,а втората работа е метастазата што ја ширите овде на форумов за жал(вие сте сите за жалење)
-Ти како писмен би ти препорачал да одиш институционално да си го решиш проблемот со аронијата и боровинката.....
-Остави телефонски број на форумов и веднаш ќе те побараат да се констатира Боровинката заменета со Аронијата нели по твојава констатација,меѓудругото зошто толку реагираш со твојот блог ???Ние-јас само напишавме дека семескиот материјал не е кинеска играчка(и таа е подложна веќе на испитувања) а ти толку емотивно изреагира?Дали се занимаваш со траварски ГАНЏА бизниси мунгос класичен????
Господине- госпоѓо ве молам да се соземете, сепак ова е јавен форум а не блог како што наведовте вие.
Ако некој реагира емотивно и со испади на нерационален гнев тоа сте вие.
Јас само ги наведов фактите и како тоа стојат работите во реалност,згора на сето тоа се фативте за една банална споредба помеѓу аронијата и боровинката исто како да напишев дека ако купиш пакување семе на кое што пишува зелка ти никнат моркови ( што и се има случувано во нашава прекрасна држава )
Мене не ме интересира дали вие сте домашни производители побогу воопшто и не ми е гајле за вас и вашиот производ, не ми е гајле ниту за сертификатите кој што ги имате ( нај веројатно се купени и немаат благе везе со реалноста )
Мене како потрошувач ме интересира цената, а при тоа фала му на бога дека ако имам можност ќе увезам од странство наместо да ги купувам од домашни непрофесионални приучени не доучени бизнисмени кој што поим си немаат од професијата.
факт е дека продавате ниско квалитетен семенски и расаден материјал кој не ретко не е она што го плаќам не само вие туку и многуте други како вие и не не сум настрадал само јас поради вашата нестручност и лакомост за пари, многумина имаат настрадано.
Р.Македонија е потписник на одредени меѓународни договори во кој што јасно и гласно стои што може а што не може да се увезува од семенски/расаден материјал.
Ете кажете ми зошто јас од кај вас да купам одредено семе да речеме за 1000 денари кога истото можам да го купам многу поевтино од некоја друга европска земја.
Што се однесува до мене не морате ви да произведувате семенски или расаден материјал,можете компир да садите и да продавате ако бизнисот со холтикултура и расаден материја не ви оди како што треба.
Ете колку за асоциација ќе ви наведам пример каде што човек купува садници за актинидии машки и женски по сите тертипи од сертифициран производител, се случи сите 250 садници да бидат машки, значи три години без род без ништо со трошоци и се останато од сертифицираниот расадник се правеа на будали дека тие уредно му дале машки и женски садници.
Друг случај човек сади цел овоштарник крушки, наместо сортни крупни медењарка крушка на него му дале бегремки мали ситни никакви.
Знам и за случај каде што човек купува винови насади и наместо бело трпезно грозје него му дале смедерефка.
За жал примери има многу.
извинете но никој не ви е вам виновен ако ви пропаѓа бизнисот, глобализацијата си го прави своето.
Кинеските играчки се сериозна работа деца си играат со нив, затоа уште една ве молам да ми наведете барем една еколошка-економска катастрофа која што се случила поради директно увезен семенски материјал, под директно мислам без трговецот посредник.
Нема опшествена одговорност во овој случај, доколку јас купам одредено растение од интернет кое што ќе го користам за сопствена исхрана или декорација, има одговорност ако увезувам големи количества на неквалитетен семенски или расаден материјал.
Јас со трговецот немам ништо ме заболе уво дали ќе опстане или ќе пропадне, според вашето тврдење за одговорност треба да се забрани секаков слободен увоз на било какви стоки за да се заштити македонскиот производител и трговец.Додека одговорноста кон државата си е исполнета на државата и се плаќаат давачки при увозот на семиња од странство ДДВ и царина.
Што се однесув до тревата ви препорачувам да пафнете малку, премногу сте ми нервозен.
ПС : Каков беше оној дебилизам за немање пејпал и кредитните картички ?
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2014
Мислења
4
Поени од реакции
3
Стварно овде во Македонија имало големи криминални мрежи.Овде се докажувате со репликите.
Нека ви е Господ Бог напомош,но пред се ви ветувам,внимавајте да не се судрите со законот со кој веќе се судирате!
Лепотани од организиран криминал,внимавајте! :)
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
100
Поени од реакции
15
Бреее од семево до криминал стигнавме , значи да барам некој друга работа јас :D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
знам човек што прв произведуваше новогодишни елки па му пропадна бизнисот ради увезените ефтини кинески елки
знам еден у маало што имаше сокара кој што грам захарин не ставаше додека останатите ставаа иако строго забрането е па му пропадна бизнисот..
знам дека наши композитори се убија од крадење на песни па со популизирање на интернетот видоа дека неможат повеќе за на крај да ги снема
знам дека сите вртевме у странство од телефоните во трафиките што беа па ради интернетот им пропадна бизнисот
знам уште милион овакви примери али доста се, ваљда поентата ке ја сфатите вие кои што се буните
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.345
За која владина/невладина огранизација работете и двајцата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom