Ви се случила некоја натприродна работа?

Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ne me biduva vo pishuvanje i opishuvanje ama veruvajte se ova sto ke vi go pisham e iskreno i vistinito,koj sto saka neka si misli nekoj ke kaze deka lazam nekoj ke kaze deka sum lud i sizmisluvam ama jas od ovie raboti dogurav do Psihijatri ,I za toa imam dokaz deka sum pshihicki zdrav ,bidejki gi imam site psihijatri i psiholozi drzavni privatni poseteno niz Makedonija se dodeka edna poznata doktorka psihijatar ne mi kaza otvoreno (Dete iskreno ti ne si za da odish na doktori i psihijatri da se trues so sekakvi lekovi ,odi baraj nekade drugo reshenie CHARE). prv pat ke se otvoram i ke go raskazam moeto iskustvo so paranormalni raboti.Ke vi raskazam za mojata prva slucka od edno dvaesetina sto mi se imaat sluceno u mojot zivot t na koja den denes se secavam.
Imav okolu 8 9 godini ziveev vo edna stara Turska Kuca, vo centarot na gradot koja mojot Dedo i Baba ja imaa Kupeno od nekoi Turci uste 190? godina koga Turcite begale od Makedonija.kucata beshe Karapich (Od kamen gradena) zidovite bea po eden metar debeli atomska bomba ne mozeshe da ja butne,beshe na dva kata,na prviot kat imashe golem hodnik kujna dnevna i Spajs(soba za ostava) golem dvor ograden so visoki zidovi po 3 metra i kupatiloto Wc beshe vo dvorot a dvorot beshe cel od stara kaltrma(od kamenja) i skali za drugiot kat od kucata .Kucata beshe nekako mracna sekogash koga odev preku noc vo WC to nekoj odeshe so mene bidejki me beshe strav da odam sam sekogash gledav nekoi senki niz dvorot,po nekogash ke kazev na nekoj od moite deka ima nekoj vodvorot a tie ke mise posmevaa , pocnav da go sobiram i krijam vo sebe koga ke zabelezam takvo neshto sekogash si molcev.Na drugiot kat imashe isto golem hodnik i dve sobi kade spievme vo ednata soba jas i bratmi i vo drugata soba tatkomi i majkami.Vo sobata kaj sto spievme jas i bratmi imashe Dva kreveta regal dve fotelji i edno malo astalce.Nad mojot krevet imashe dva golemi prozora kade svetlinata sto doadjashe od ulicnite svetilki i od mesecinata se gledaa onaka dobro site raboti koi se naodjaa vo sobata.Beshe kasno sigurno e bilo posle polnoc bidejki site vo kucata spievme.Me razbudi edno cudno kikotenje ,koga gi otvoriv ocite prvo sto zdogledav na plafonot ,go vidov dedomi (slika so bela pozadina) kade mi se smee.(A dedomi beshe ziv) ,se uplashiv skokanv od kreveto za da izbegam kaj majkami i tatko mi vo drugata sobata, i vo edna fotelja koja se naodjashe zalepena do zidot blizu do vratata koja sekogash beshe otvorena vidov zena vo crno so crna shamija koja pleteshe.Pvro shto pomisliv deka e Majkami i ja prashav Mamo shto pravish tuka zoshto pletesh vo temnica .Taa prestana da plete se ponashase kako golema lutka na baterii, a jas stanav od krevetot pojdov nakaj nea za da sednam i da vidam zosto e tuka zoshto ne spie, od ednash ja snema vo foteljata kako da foteljata ja ushmuka ja vovlece vo neja.Poglednav nakaj vratata za da istracm kaj moite togash me fati uste pogolem strav i se piknav kaj bratmi u krevet se pokriv so kebeto ,ostaviv mala zvirka za da gledam nakaj foteljata i taka sum zaspal.Koga se razbudiv sabajleto bev umocan u krevet i bratmi me ritashe i vikashe po mene zosto sum legnal kaj nego vo krevet takov mokar.... A ajs bev tolku zbunet i uplashen sto isto taka toa go sobrav vo mene i go precutav od strav....
Дечко, како прво, смени психијатрот, а како второ смени апчињата, чао позз
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
3
Поени од реакции
8
hhhhhhh kako drugo mene mozda mi treba drug psihihjatar . izgledami tebe tvoite te takov te napravile kako psihopat..jas berem site gi projdiv i nikoj ne mi dokaza deka sum psiho problem ....reicim na tvoite da te prepravat ako ne mozat jas ke i pomognam na majkati pozdrav.........
 
Последно уредено:
E

Evilles

Гостин
Ќе ви кажам јас една, кешќи нов сум и незнам да опишувам многу добро, 2009 почина баба ми, бев стварно потресен и исплашен, дури, ја сонував 1-2 недели на секои 2 дена, и тоа се некои чудни и натприродни сонови
1- Го сонувам дедо ми (и тој е починат) некаде по мојот град ( Виница) нагоре, а како нешто црвено идело накај него ( баба ми ја погребавме во црвено) и во сонот мој, лугето велат што е тоа бе, дедо ми во сонот вели, тоа е мојта драга (баба ми).
2- Ја сонувам баба ми долу каде што живееше (Чуден сон неможев да го објаснам) некакви движења, и сива боја имаше.
3 (последниот сон кој го сонив, ја прогонив во сонот..) Ја сонувам баба ми од другиот крај на улицата, накај гробиштата бидејки живеам едно 200-300 метри, и се изнервирувам во сонот ја мавнувам со камења и велам во сонот, мрш таму уште еднаш да не си дошла, штом си отиде не ми требаш, и од тогаш не сум ја сонувал никогаш, чудна работа.. А и кога почина баба ми првите 2-3 месеца не спиев во мојата соба, бидејки слушав звуци од кандило на поп и слично.. А инаку бајачка ми беше кажала да оставам шише вода на гробот, после да ја пијам водата, ама ми вели другата баба нешто лошо било тоа и не пробав со тој начин.

Уште еден сон, како парализа во сон беше, ама не се сеќавам одамна беше. Сонувам јас пред куќата и мајка ми на прозор, и јас ја гледам, а на патот двајца луге црна облека жолто моторче, со наочари, гледат накај мене, и ја у тај момент како да сакам да кажам мамо мамо, ама здрвен и уста неможев да отворам, и у тај момент станувам и на цел глас кога викнав помош, ама среќа сам бев дома улав ќе ме направеа, оти дома не веруват за такви работи. Еве една вистинта чудна работа, јас и другарите играме кошарка, ама се у мојто маало е до гробиштата, гимназијата, игралиштето, паркот, уште шо не, и носат мртовец погреб има, и кога има погреб знам треба у место да стоеш, и погледнувам у колата, и го видов лицето на мртовецот, а тој се сеќавам беше починат од предрогираност у паркот у виница, и тогаш дома у мојта соба неможев да спијам пола година сам. Имам и една чудна пројава која си легнувам, пред да заспијам, поретко у неделата 2-3, една од нозете како да ме здрма, до коленото целата нога ме здрма, и после одма заспијам.[DOUBLEPOST=1478907905][/DOUBLEPOST]
Имам слушано нешто за такво место и сенки... али иако сум од East Македонија, незнам за кое место се зборе.. Дај кажи нешто повеќе околу локацијата.. btw ако е вистина интересна, ама и морбидна сторија.
И ја сум од источна мкд, мислам покрај реката брегалница или осојница е накде, кај делчево, каменица, барем кажи кое е
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.272
Поени од реакции
779
можи не е натприродна имам дезозоранс malizia во чанте неупотребен поќе време седи затворен Пред неколку часа јадев портокол и нешто окото ми лутеше сакав да го отвором чантето и само шо погледнав кон него и внатре почна пламен да гори 3 4 секунди и се угасна го отворив и беше истечен и го фрлив ,дали можеше да експлодира да беше чантето отворено? ,нема врекса ова со портокало но тајмигот се погоди замомент изгледаше како јас да го предизвикав коинциденција.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
можи не е натприродна имам дезозоранс malizia во чанте неупотребен поќе време седи затворен Пред неколку часа јадев портокол и нешто окото ми лутеше сакав да го отвором чантето и само шо погледнав кон него и внатре почна пламен да гори 3 4 секунди и се угасна го отворив и беше истечен и го фрлив ,дали можеше да експлодира да беше чантето отворено? ,нема врекса ова со портокало но тајмигот се погоди замомент изгледаше како јас да го предизвикав коинциденција.
Изгоре чантето?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
ми помина црна мачка пред мене и се од рака ми идеше денот
 
Член од
6 декември 2014
Мислења
97
Поени од реакции
6
Пред два дена ми се случи визија значи се се случи во автобус видов девојка која што а знам,се качи на втор спрат,и после 1-2 мин повторно истото!!!дали ви се верува или не,тоа се случи,си велам да се вратила да го извртила автобусот и пак да се качи нема шанси,и баш ќе ја прашам дали два пати се качила,и не беше на пример со затворени очи туку дури и кога помина ме допре со палтото а вториот пат не!!!другото се беше исто
 

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
250
Поени од реакции
159
Здраво, многу ми се допаѓа темава, па затоа решив да споделам мое лично искуство од нешто што ме чуди и неможам да си го објаснам... Пред отприлика 2-3 години една вечер во авто камп на Преспанско се шетав навечер со уште двајца другари, но бидејќи беше ноќе, а целиот камп не беше осветлен (особено крајните улички, кајшто кога се поминува прст пред око не се гледа) ние решивме да се шетаме, бидејќи скоро секоја вечер така кругчиња шетаме околу кампот, особено низ темните улички, и така една вечер решивме да се спуштиме до плажата, па потоа да свртиме круг и да поминеме од последната уличка, иако имаше камп приколки веднаш до патчето и малку беше осветлено, беше језиво бидејќи десно од нас имаше високи дрвја, а позади (отприлика 20 метри оддалечена) имаше една барака со светло коешто постојано светеше, и тоа го правеше многу језиво. И бидејќи честопати имам поминувано од таму и сам, не ми беше страв, баш релаксирачки, но тогаш кога поминувавме, двајцата другари беа позади мене и едниот нешто ме заебаваше божем страв ми е, и ја вриснав многу високо без да ме види, и другариве се извадија од памет, и двајцата шпринт да бегаат :ROFLMAO: После ја им кажувам дека се зезам како они со мене, потоа едниот ме прашува како го направив тоа, и јас демонстрирам, и вториот пат кога вриснав, една секунда подоцна, нешто што појма немам кој или што би можело да биде, вресна исто како мене, со истата фрекфенција, скроз исто, само што јас бев свесен дека тоа не бев јас, и дека моите другари неможат така да врескаат, и овојпат сите комплет фативме турбо да бегаме. Трчавме најбрзо што можеме, и моите ме прашуваат што е, јас им кажав што точно се случило, и веднаш почнаа дискусии за тоа што можело да биде (а знаеја дека не се зезам бидејќи бев преплашен) и некој викаше дека можно е ехо да било, но тоа нема шанси да било, бидејќи првиот пат кога вриснав немаше никакво ехо, а вториот пат кога вриснав се помрднав 1-2 метри, а околу нас имаше само дрвја и приколки, така да најверојатна теорија според мене би било дека некој сакал да се зеза со нас и вреснал, но колку што се сеќавам немаше никој надвор од приколките, така да што и да било, тоа беше мое прво и единствено искуство до сега што јас лично го сметам 'паранормално'. П.С. не затворив око таа ноќ :D
 
Член од
8 април 2017
Мислења
4
Поени од реакции
6
Веќе една година спијам со запалено светло од тие паранормални работи. Пред една година кај моите дома прво започна само да звони звончето на врата ноќе, излези нема никој. Бев сигурна дека некои деца ги зезаат и бегаат и решив да отидам да се уверам. Штом се стемни почнаа прво као мачки надвор да викаат и звуци као да трча некој по покривот. Излези нема никој. Некоја негативна енергија, страшна главоболка добив и страв во коски. На крајот кога вратата на плакарот се орвори и се затвори сама мислам дека ке умрев од страв. Најдовме некој човек, од тие што се занимаваат со такви работи, прво ја искара мајка ми зашто отварала врата ноќе, демек така ги примила внатре лошите сили. И демек им биле пратени некои лоши духови.
Успеа да ги истера некако човеков, но после неколку дена пак се вратија, а тој се јави на мајка ми да им каже дека силите ги праќа некој помоќен од него и да си бараат друго чаре. Едвај успеаа да ги истераат тие лоши работи, веќе година дена нема ништо кај нив, но секогаш кога ке отидам да спијам кај нив око не склопувам и се потсетувам на тоа што им се случи :(
Пред тоа како факултетски овразована особа, смешни ми беа вакви работи и не верував, но сега за жал не сакам ни да помислам на тоа.
 
Член од
21 април 2017
Мислења
12
Поени од реакции
6
Нова сум на форумов па ме интересираат вакви работи читам и се ежам досега не ми се има случено нешто натприродно или можи ми се има а да сум нашла логично објаснување како и да е верувам во вакви работи и ме наеживте стварно ....
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
АЈ ова да го дефинирате што може да биде... ако верувате во духови....

Имам куќа во Битола во која порано живееше баба ми и таа 2001-ва година почина и сега 2004-та година ја се запишав во Битола на факултет (од толкаво Скопје ја у Битола, па добро да избегам малце од Скопје, али јебига пак Скопје е поубаво :lol: ) али да се вратиме на работата, значи пред месец дена во Битола во куќата се враќам јас негде околу 2 часот после полноќ дома од скитање (инаку сам живеам во куќата, немам цимери) и си легнав в кревет и гледав телевизија и едно време во кујната почна да тропа нешто и го намалив телевизорот да слушнам што е како е, и тропањето продолжи си мислиш како да паѓаат тави, чаши, тенџериња и си викам што ќе да е ова, нема шанси некој да влегол кога пред тоа си праев јадење во кујна а све беше чисто и го изгаснав телевизорот и си слушав како тропа нешто во кујна цело време и така и си заспав и сабајлето кога се разбудив негде околу 10 часот отидов во кујна да си направам кафе и вратата од кујната за кон ходникот беше подотворена (инаку куќата ја реновиравме, а порано таа врата што сега оди кон ходникот беше врата за надвор влезна/излезна врата беше) па сега дали е можно духот да кажам на баба ми да скита низ куќата и да киднал низ таа врата ??? Дали духовите или некој ги нарекуваат изгубени души што талкаат по светот се враќаат во своите домови кај што живееле порано ?
Само на другариве и другарките од Битола т.е. на факултет што сме не сум им спомнал за ова, затоа што ако им спомнам после ќе им биде страв да доаѓаат кај мене на кафе или на журка као што имам обичај журки да праам таму... 8)
Ако мисли некој дека се зезам, не се зезам, туку вистина е....
Krste se naduva togas[DOUBLEPOST=1500643146][/DOUBLEPOST]
Ќе ви кажам јас една, кешќи нов сум и незнам да опишувам многу добро, 2009 почина баба ми, бев стварно потресен и исплашен, дури, ја сонував 1-2 недели на секои 2 дена, и тоа се некои чудни и натприродни сонови
1- Го сонувам дедо ми (и тој е починат) некаде по мојот град ( Виница) нагоре, а како нешто црвено идело накај него ( баба ми ја погребавме во црвено) и во сонот мој, лугето велат што е тоа бе, дедо ми во сонот вели, тоа е мојта драга (баба ми).
2- Ја сонувам баба ми долу каде што живееше (Чуден сон неможев да го објаснам) некакви движења, и сива боја имаше.
3 (последниот сон кој го сонив, ја прогонив во сонот..) Ја сонувам баба ми од другиот крај на улицата, накај гробиштата бидејки живеам едно 200-300 метри, и се изнервирувам во сонот ја мавнувам со камења и велам во сонот, мрш таму уште еднаш да не си дошла, штом си отиде не ми требаш, и од тогаш не сум ја сонувал никогаш, чудна работа.. А и кога почина баба ми првите 2-3 месеца не спиев во мојата соба, бидејки слушав звуци од кандило на поп и слично.. А инаку бајачка ми беше кажала да оставам шише вода на гробот, после да ја пијам водата, ама ми вели другата баба нешто лошо било тоа и не пробав со тој начин.

Уште еден сон, како парализа во сон беше, ама не се сеќавам одамна беше. Сонувам јас пред куќата и мајка ми на прозор, и јас ја гледам, а на патот двајца луге црна облека жолто моторче, со наочари, гледат накај мене, и ја у тај момент како да сакам да кажам мамо мамо, ама здрвен и уста неможев да отворам, и у тај момент станувам и на цел глас кога викнав помош, ама среќа сам бев дома улав ќе ме направеа, оти дома не веруват за такви работи. Еве една вистинта чудна работа, јас и другарите играме кошарка, ама се у мојто маало е до гробиштата, гимназијата, игралиштето, паркот, уште шо не, и носат мртовец погреб има, и кога има погреб знам треба у место да стоеш, и погледнувам у колата, и го видов лицето на мртовецот, а тој се сеќавам беше починат од предрогираност у паркот у виница, и тогаш дома у мојта соба неможев да спијам пола година сам. Имам и една чудна пројава која си легнувам, пред да заспијам, поретко у неделата 2-3, една од нозете како да ме здрма, до коленото целата нога ме здрма, и после одма заспијам.[DOUBLEPOST=1478907905][/DOUBLEPOST]

И ја сум од источна мкд, мислам покрај реката брегалница или осојница е накде, кај делчево, каменица, барем кажи кое е
Od koga vinica grad
 
Член од
8 август 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ни се имаат десено повеќе работи на цела фамилија..дедо ми ни има кажвано дека како многу мал една вечер кога спиел нешто црно како сенка дошло до него и го кренало, среќа брат му се разбудил и избегало шо и да било (не вервам дека не лажат за такво нешто,нема потреба),слично и на вујко ми нешто му се десило, се качвал по скали да си легни да спие и по скалите се стркалало нешто црно така како сенка, а и мајка ми пред 2 години беше сама дома и со плачење ми се јави..спиела и нешто како да се качило врз неа и слушала како се смеј иронично и и викало сеа ке видиш шо ќе ти напрам и кога се разбудила видела нешто црно како излегва низ вратата (можно е да е сон ама сепак е creepy).Во истата куќа кај шо му се деси на вујко ми то исто мене и на брат ми ни се имат десено неколку работи зошто често одиме таму на поседок да речам.Брат ми една вечер кога се враќал од излегвање во дворот течела чешмата и ја затворил и влегол дома и само шо влегол слушнал чешмата кај шо течи пак и си рекол океј можи не ја затворив убо и се вратил пак ја затворил и пак влегол дома и чешмата пак почнала да течи и се преплашил ги разбудил сите дома и никој не му верваше нормално..после то друг пат слушнал како го вика некој по име тивко и мислел дека сум јас и сабајлето ми вика шо се заебаваше вчера со мене, му викам шо тие бе и ми кажа шо се десило..а нема врска јас спиев тој период.Исто така друг пат јас и брат ми гледавме филм нешо на телевизија и слушаме како од другата соба ролетната се крева а таму никој не спие во собата празна е и ја слушаме баба ми се качва одоздола и ја прашваме баба ти да не ја креваше ролетната во другата соба и ни вика не бе јас долу бев and we were like fuckkkkkkkkkkk.Друго ко бев помала една друкарка си имаше остаено некој работи кај мене а тој период умре дедо и и спиевме јас и баба ми и едно време слушаме в соба крцка паркетот како да оди некој по него и баба ми,дека јас мала бев за да не се плашам веројатно, ми вика као демек не се плаши дедо и е на Марија дојде по работите нејзини.И уште две работи ми се имат десено..јадев смоки јас пред да си легнам и го остајв то паковчето тука над креветот и неможев да заспијам и слушам по некое време шушка нешто ко да си игра некој со паковчето од смоките и дека темница не се гледа ништо мислев баба ми се има разбудено па шо знам можи таја го чепкаше и ја прашвам сабајлето и ми вика не бе демек спиев јас цело време...океј океј...и другата случка исто во истата соба пред спиење..имаше на рафтот нешо парфмен мој остаено и едно време падна парфемот ко да го турна некој со сета сила..а нема шанси да паднал сам пошо веќе неколку дена седеше на исто место и не ни беше на крај на рафтот туку баш беше повнатре остаен.И еве веќе неколку години фала богу се нема ништо десено.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Ни се имаат десено повеќе работи на цела фамилија..дедо ми ни има кажвано дека како многу мал една вечер кога спиел нешто црно како сенка дошло до него и го кренало, среќа брат му се разбудил и избегало шо и да било (не вервам дека не лажат за такво нешто,нема потреба),слично и на вујко ми нешто му се десило, се качвал по скали да си легни да спие и по скалите се стркалало нешто црно така како сенка, а и мајка ми пред 2 години беше сама дома и со плачење ми се јави..спиела и нешто како да се качило врз неа и слушала како се смеј иронично и и викало сеа ке видиш шо ќе ти напрам и кога се разбудила видела нешто црно како излегва низ вратата (можно е да е сон ама сепак е creepy).Во истата куќа кај шо му се деси на вујко ми то исто мене и на брат ми ни се имат десено неколку работи зошто често одиме таму на поседок да речам.Брат ми една вечер кога се враќал од излегвање во дворот течела чешмата и ја затворил и влегол дома и само шо влегол слушнал чешмата кај шо течи пак и си рекол океј можи не ја затворив убо и се вратил пак ја затворил и пак влегол дома и чешмата пак почнала да течи и се преплашил ги разбудил сите дома и никој не му верваше нормално..после то друг пат слушнал како го вика некој по име тивко и мислел дека сум јас и сабајлето ми вика шо се заебаваше вчера со мене, му викам шо тие бе и ми кажа шо се десило..а нема врска јас спиев тој период.Исто така друг пат јас и брат ми гледавме филм нешо на телевизија и слушаме како од другата соба ролетната се крева а таму никој не спие во собата празна е и ја слушаме баба ми се качва одоздола и ја прашваме баба ти да не ја креваше ролетната во другата соба и ни вика не бе јас долу бев and we were like fuckkkkkkkkkkk.Друго ко бев помала една друкарка си имаше остаено некој работи кај мене а тој период умре дедо и и спиевме јас и баба ми и едно време слушаме в соба крцка паркетот како да оди некој по него и баба ми,дека јас мала бев за да не се плашам веројатно, ми вика као демек не се плаши дедо и е на Марија дојде по работите нејзини.И уште две работи ми се имат десено..јадев смоки јас пред да си легнам и го остајв то паковчето тука над креветот и неможев да заспијам и слушам по некое време шушка нешто ко да си игра некој со паковчето од смоките и дека темница не се гледа ништо мислев баба ми се има разбудено па шо знам можи таја го чепкаше и ја прашвам сабајлето и ми вика не бе демек спиев јас цело време...океј океј...и другата случка исто во истата соба пред спиење..имаше на рафтот нешо парфмен мој остаено и едно време падна парфемот ко да го турна некој со сета сила..а нема шанси да паднал сам пошо веќе неколку дена седеше на исто место и не ни беше на крај на рафтот туку баш беше повнатре остаен.И еве веќе неколку години фала богу се нема ништо десено.
malce se podmocav posle postov od strav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom