Вино

ilijev08

Во виното е вистината,а во ракијата е глупоста!
Член од
18 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
16
со буџет на студент... смедеревка и кавадарка!
Претпоставувам од Тиквеш...хаха Смедеревката на тивкеш нема врска со Смедеревка :)))) Ако сакаш да пробаш вистинска Смедеревка со екстра квалитет и ке ти се фати поевтино од Тивкешката.,обрати се кај мене :)))
--- надополнето: Aug 18, 2011 2:35 PM ---
Ужасно ми се пие вино со месеци веќе, дали е тоа знак дека сум била хроник па сега кризирам? :)
Пијам црвено вино, ама сакам од поубавите, евтино вино ме убива :toe:
Сега скоро пиев некое од Попова Кула, беше прилично убаво.
А сакам и варено вино, само без каранфилче го пијам.
...Сакаш вино..пишувај не се мисли :)))
--- надополнето: Aug 18, 2011 2:43 PM ---
Вила Марија Вранец околу 150 ден. мислам,а Александрија сугурно над 200.
За без веза фрлање пари...имам јас вранец со екстра квалитет шо ке ти се фане многу поефтино :)))
 

~Bunny

Magic wand...
Член од
13 септември 2010
Мислења
902
Поени од реакции
1.266
Чаша црвено вино секогаш е добредојдена :) Alexandria ми има специфично добар вкус.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Германски новинари дегустираат македонско вино. Десетчлена група деновиве е во обиколка на три винарии во земјава. Новинарите кои пишуваат за специјализирани списанија за вино, покрај Далвина и Попов, ја посетија и винарската визба Камник.
Беа воодушевени од квалитетот на македонското вино и инвестициите кои се направени во овој сектор. Велат дека се пријатно изненадени оти во Германија има претстава дека македонското вино е производ со низок квалитет и евтина цена.

„Мојот впечаток, она што јас го осознав овде е дека виното е многу квалитетно, а винариите се многу инвентивни и можам да кажам дека тие се носители на развојот на винариите и виното во Македонија“ изјави Ханс Јирген Подзун, новинар.

повеќе

Lol, Вкусот на Швабскиве вински новинари што беа тука викендов, комплетно се совпаѓа со моите согледувања за квалитетот на македонските винарии. доказ тука

Самозадоволно и надмено - така се осеќам.
Kneel before vine emperor!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Камник се најдобри секако. Тој газдата очигледно кур го боли за рачуницата што ќе испадне на крај. Он до сеа уште не почнал да ги вади парите од виното, што претходно ги вложувал. Свесно иде на зијан, само да напраи добро вино. Си тера ќеиф со винаријата и нема некој тираж. Парите ги зима од ресторанот.

Иначе и предходно кажав дека Далвина се ок вина, со ниска цена (се надевам дека нема да се искурназат). Тоа десното на твојава слика е стварно ОК. Левото не сум го пробал. Не сум нешто многу у бели вина филм.
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Најчесто пијам Мерлот од Тиквеш и Т`га за југ не е лошо :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.750
Поени од реакции
13.970
смедеревка од 120 киселини отров :pos:
Розе ми е едно од поубавите
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Квалитетно вино - квалитетен живот.

--- надополнето: Sep 15, 2011 10:26 PM ---
Незнам дали некој пиел Rocca Dei Forti-Spumante Dolce вино.Многу убави пенливи вина.
Баш прегеска пиев пола чаша(ама за сок:))
Spunamte dolce - пенливо, благо вино.
Најубаво оди со десерт. Инаку има добар квалитет. Имам доста вакви испразнето. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
^ LoL, жити све си ги бробал ти овие на сликиве, бе друже?

Кај го најде небиолово да го стаиш со вина од Тиквеш :pos:

Тоа ти е ко да кажеш мене омилени музичари ми се:
Цеца, Ламбе, Гергана, Шако Полумента и Бетовен.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Тоа се листа на квалитетни вина, што сум ги пробал и вреди да се конзумираат.
Не велам дека сите ми се омилени и дека ги конзумирам секојдневно. Туку дека овие ги сметам за навистина квалитетни.
Така да, коментарот, воопшто не ти е на место.
 
Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
Во моментов консумираме црвено вино PINOT NOIR од винарија RISTOV. Обично со пициве ни иде бело винце, ама ова е нешто најнај . . . Го препорачувам, воопшто не е скапо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom