Вие и иглите

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
супер стојам со иглите бе,мислам секој ден си плетам ..а се плетам,и џемперчиња и чорапи ма се чоече-незнаеш кој филинг е тоа,со иглата едно сме тогаш:vozbud:
mi go zema zborot, t.e. tekstot ili recenicite....patem mrzam koga sestra ti stava infuzija i te bode 300 mozni pati i na kraj ti vika sedi mirna(iako si sedela veke 30min mirna) bidejki ne moze da ti ja pogodi venata, a rakata ti e veke modra...toa e uzas...
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Едно прашање. Како мал 2-3 пати примав инфузија и поради ненаоѓање на вената раката се ми беше решето. Сега треба да полагам за Б категорија и треба да вадам лекарско т.е треба да ми се врши испитување на крвта. Дали е болно земање на крв од вена ? Немам некој проблем со игли ( вакцини, инекции, анастезии при работење на заб) но кога се работи околу вената ми се ежи кожата. Дали е тоа само беспотребна фобија ?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Едно прашање. Како мал 2-3 пати примав инфузија и поради ненаоѓање на вената раката се ми беше решето. Сега треба да полагам за Б категорија и треба да вадам лекарско т.е треба да ми се врши испитување на крвта. Дали е болно земање на крв од вена ? Немам некој проблем со игли ( вакцини, инекции, анастезии при работење на заб) но кога се работи околу вената ми се ежи кожата. Дали е тоа само беспотребна фобија ?
Да, беспотребна фобија е. Вадењето крв од вена боли значително помалку отколку од прст затоа што на врвовите на прстите има многу повеќе нервни завршетоци отколку околу вените од кои се зема крв. Кај децата вените се потенки и понежни, сега си 18 годишен маж и сигурно нема да имаш никаков проблем со тоа.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Јас и иглите прилично добро се познаваме.

Пред 7-8 години имав пневмонија, не знам колку инфузии испримав, носев канила на левата рака може две ипол недели. Раката ми беше тотално бескорисна тогаш, ни ја виткав, ни прсти мрдав.
Се чудеа и сестрите како толку време ми издржала, обично до две недели било као демек најмногу. Кога ми ја извадија, ги имав сите бои на виножитото на рака.

Оттогаш неам никаков проблем со нив, ни пред тоа немав некој страв. Дури се радувам кога од вена ми земаат крв, отколку од прст кога ќе ми кажат. Тоа повеќе боли.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.976
Поени од реакции
11.818
Едно прашање. Како мал 2-3 пати примав инфузија и поради ненаоѓање на вената раката се ми беше решето. Сега треба да полагам за Б категорија и треба да вадам лекарско т.е треба да ми се врши испитување на крвта. Дали е болно земање на крв од вена ? Немам некој проблем со игли ( вакцини, инекции, анастезии при работење на заб) но кога се работи околу вената ми се ежи кожата. Дали е тоа само беспотребна фобија ?
Баш уживанција е ако медицинската сестра е згодна, ќе сакаш и од другата рака да ти земе.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Игли и јас гадно искуство не се сакаме многу.Кога треба да се вади крв е тогаш е права сторија ке пребледам ке се стегнам и ке почнам да викам на цел глас ечи брате.Од мене крв не тече неможе да извлече крв ни пола епрувета.Последен пат давав крв 2010 година и од тогаш наваму нит идам нит планирам сила не постои мајками мисли ке ме подмити па ми вика сине ајде ке ти купи мама што сакаш ааа да не пијам нафта и си реков не идам па што сака нека биде и воопшто на доктор не идам идено ако зорт ако ме притера па нема никако па мора доктор
инаку еве како изгледа таков сум и ја само што се дерам
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Немам никаков проблем со игли и сам си земам крв. :icon_lol:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Како стојам... па добро, фобија немам,гад и језивост од крв немам..., сега кога ќе те боцнат малку боли, но не е ништо страшно :)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Имав страв од игли далечната 91ва/92ра година негде, имав околу 6 години. Тогаш во една пригода татко ми ме однесе во болница Букурешт (до Воена) да примам пеницилинка а јас од страв плачев, вриштев и остало па кога ме рашамара тука пред сестриве стариот, па и персоналот се пушти да ме брани тука од тешките селски шамари :D Од тогаш не се плашам јас од игли, иглите од мене се плашат :pos: А подоцна сум имал и добра пракса, негде во осмолетка слаб ми беше имунитетот па често се разболував, сум лежел во болници сум примал инфузии, кожни тестови со по 12 убоди од игла, 4 инекции во еден ден (и гз :D) итн. Не сум стигнал до вадење на примерок од коскена срж, се надевам нема да има потреба, тогаш мислам дека би се подисплашил :)
 
К

Кики.

Гостин
Воопшто не се плашев од игли кога бев мала.
Е, кога дојде време за возачка и за лекарско како убаво се онесвестив... Сите ги извадив од памет. :oops:
После тоа, секое земање крв ми беше траума и секогаш се онесвестував.
Од пред некој месец, после цели 6 години, „љубовта“ меѓу мене и иглите е обновена и се надевам дека ќе остане вака.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
се плашев на времето до боцкање и се молев сируп и капсули да ми дадат кога ќе бев болен. Сполајму на горнион само бебе ко сум бил ме колкале со инекции иначе од 3 години наваму само вакцини, крв земање и толку. Ќе видиме за некое време можи ќе треба да се научам самиот да се боцкам и да не се плашам, ако излези потреба.
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Уште како мала се си бев болна, и од поодамна се дружиме со иглите. Инфузии, инјекции и слабо видливи вени, решето бев цело време. Немав гајле тогаш, немам ни сега. Последниот пат кога примав инфузија дојде утрото на визита еден лаборант да ми земе крв од вена, и цела си бев помодрена во рацете и го прашувам дали ќе успее да ме погоди да ми извади крв. Човеков ми вика: - Не се секирај, јас вена во животот немам промашено, си ја знам работата. И стварно си ја знаеше, прв пат да не ме направи некој модрици и дупки по рацете а да ме боцне. Шо човек беше незнам, алал му вера. :D
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Јас кога на мене ми зимаат крв, или ме вакцинираат ништо не ми е, ама кога ќе видам други како боцкаат, почнува да ми се врти и еднаш за малку ќе се онесвестев
i jas sum so toa spaskii:))))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom