Веридба, да или не?

Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Што мислите за веридбата? Дали треба да се прави, кои се обичаите и дали има некои правила или тоа е индивидуално со договор на двете семејства и младите? Би требало да се купи веренички прстен но дали треба и поклони за семејствата? Ако сте имале вакво искуство ве молам споделете го. Благодарам.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Што мислите за веридбата? Дали треба да се прави, кои се обичаите и дали има некои правила или тоа е индивидуално со договор на двете семејства и младите? Би требало да се купи веренички прстен но дали треба и поклони за семејствата? Ако сте имале вакво искуство ве молам споделете го. Благодарам.

Убаво си напомнала..со договор на семејствата(договор куќа гради)
сеа у време на безпарица, башка трошок, башка се...


ти нешто за мажење се спремаш а? :vozbud:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Јас ја купив невестата.
Не знам дали тоа се рачуна како веридба. Али како и да е мој совет е да се ценкаш. Секогаш можеш да му најдеш мана.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Јас ја купив невестата.
Не знам дали тоа се рачуна како веридба. Али како и да е мој совет е да се ценкаш. Секогаш можеш да му најдеш мана.
Заби се проверуваат на веридба? Ако има некој расипан на чија сметка оди поправката? :icon_lol:

Инаку, класична веридба не, ама збиранка на родители, чисто да се запознаат, некако ми оди. Никакви обичаи, никакви подароци, нешто ситно како пијалок и вечера, и толку. :) Да се види (колку што може да се види кога на почеток сите се фини и се сакаат :wink:) како ќе функционира мубаетот и кој на кого и колку ќе се адаптира. :) Такво нешто, општо, без најави и качувања на маса.
А, да, и тетките и стрините да ги поштедиме од трошоци за фризура. :)
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Убаво си напомнала..со договор на семејствата(договор куќа гради)
сеа у време на безпарица, башка трошок, башка се...


ти нешто за мажење се спремаш а? :vozbud:
Па така некако.:smir:

Јас мислам дека доволно е да се запознаат родителите со една фина интимна вечера и пијалок без претерување.:pipi:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Не знам зошто постои уште веридба како цела свадба, па бовчи ( :nesvest: ), па чочег на маса. Шодаенешчо.
Ако веќе се прави нешто, доволно е само да се присутни тие двајцата, родителите и пијалок за да се наздрави спојувањето на двете фамилии. Релаксирачка атмосфера за запознавање.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не верувам во вакви процедури, ама сметам дека обавезно треба да живеат некое време заедно пред конечно „врзување“.
Треба да се осознаат сите навики пред мажење/женење.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не верувам во вакви процедури, ама сметам дека обавезно треба да живеат некое време заедно пред конечно „врзување“.
Треба да се осознаат сите навики пред мажење/женење.
Треба треба. Исто е важно како е воспитана идната невеста и мажот, да си се поклопат со интересите.
Нема ништо подобро од некое време првично заедничко живеење.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Треба треба. Исто е важно како е воспитана идната невеста и мажот, да си се поклопат со интересите.
Нема ништо подобро од некое време првично заедничко живеење.
Знам многу вакви бракови што пропаднале, се разбира не е правило има и исклучоци.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Знам многу вакви бракови што пропаднале, се разбира не е правило има и исклучоци.
Сакаш да кажеш дека ако прво живеат заедно имаат можност и да се предомислат или да видат дека не си одговараат ? Ако се земат и готово завршена работа?:kesa:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Знам многу вакви бракови што пропаднале, се разбира не е правило има и исклучоци.
Ако веќе не требало да го биде бракот, подобро е да знаат уште пред да се склучи, отколку да направат свадба, да им се родат деца и после некоја година да сфатат дека не се еден за друг и да се разведат или да фатат швалери/швалерки.
Иначе јас сум за фамилијарно запознавање, воопшто не ги одобрувам оние церемонии што ги прават со музики, пиење, јадење како да е крај на светот. Подобро да си ги чуваат парите за свадба, ако веќе решиле да ги фрлат на хранење и поење луѓе што тоа ќе го памтат 15 минути, а после само ќе оговараат дека јадењето било ладно, а пиењето топло. :)
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Ако веќе не требало да го биде бракот, подобро е да знаат уште пред да се склучи, отколку да направат свадба, да им се родат деца и после некоја година да сфатат дека не се еден за друг и да се разведат или да фатат швалери/швалерки.
Иначе јас сум за фамилијарно запознавање, воопшто не ги одобрувам оние церемонии што ги прават со музики, пиење, јадење како да е крај на светот. Подобро да си ги чуваат парите за свадба, ако веќе решиле да ги фрлат на хранење и поење луѓе што тоа ќе го памтат 15 минути, а после само ќе оговараат дека јадењето било ладно, а пиењето топло. :)

Да и ке искршиш нозе и раце дур да спремиш се,и после ке речат-абе не беше којзнае што:tapp:
Нема поглупо нешто од веридба,се глупости се треска цело време...безвеза муабети.
Свадба да,веридба не.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
. Подобро да си ги чуваат парите за свадба, ако веќе решиле да ги фрлат на хранење и поење луѓе што тоа ќе го памтат 15 минути, а после само ќе оговараат дека јадењето било ладно, а пиењето топло. :)
Веридбата е поскромна, само најблиските учествуваат.
Таа е знак дека младите си се веќе таксани и давње до знаење на родителите да почнат да собираат пари за свадба.
После таа формалност, на идната невеста и е дозволен пристап во домот на младоженецот.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Веридба ако незјините дадат 2 милиона и едно шпоре може.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom