Важноста на физичкиот изглед

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Отсекогаш физичкиот изглед бил важен, а моментално живееме во време кога 99% го гледат ко најбитна работа. Затоа доброволно и мажи и жени одат на операции за гради, нос, липосукции и што уште не. Не може таква особа да ти дроби слама дека е ок да си дебел или грд и дека треба да си задоволен од она што си природно, а голем дел од познатите таа магла ја продаваат.

Факт е дека треба да изгледаш најдобро што можеш. Секој може да си ја контролира храната, што внесува во телото и како тоа ќе му се одрази. Па и може да се најде време за вежбање. Косата не мора секој втор ден да ја пеглаш и да ја гориш или да не ја шишаш пола година зашто сакаш должина, па да си ја уништиш. Ако ти треба протеза за заби, стави ја, не чекај до факултет. Заби и коса се основни работи на лицето кои одма се приметуваат. Едноставно, работи и чувај го тоа што го имаш, а за недостатоци, сите ги имаме.
 
D

Daedalus

Гостин
Отсекогаш физичкиот изглед бил важен, а моментално живееме во време кога 99% го гледат ко најбитна работа. Затоа доброволно и мажи и жени одат на операции за гради, нос, липосукции и што уште не. Не може таква особа да ти дроби слама дека е ок да си дебел или грд и дека треба да си задоволен од она што си природно, а голем дел од познатите таа магла ја продаваат.

Факт е дека треба да изгледаш најдобро што можеш. Секој може да си ја контролира храната, што внесува во телото и како тоа ќе му се одрази. Па и може да се најде време за вежбање. Косата не мора секој втор ден да ја пеглаш и да ја гориш или да не ја шишаш пола година зашто сакаш должина, па да си ја уништиш. Ако ти треба протеза за заби, стави ја, не чекај до факултет. Заби и коса се основни работи на лицето кои одма се приметуваат. Едноставно, работи и чувај го тоа што го имаш, а за недостатоци, сите ги имаме.
Ама тоа е ако те интересира што други мислат за твојот физички изглед. Ако не те интересира, ко мене што не ме интересира, ќе пуштиш брада, мев и ќе гејмаш по цел ден. Евентуално ќе испиеш по некоја корпа, ќе се напнеш и ќе помине после 10 мин. со по некоја чаша - 30 апсинт. Утрото е нов ден и среќно можеш да го тргнеш и измиеш легенот од вчера вечерта, да си направиш кафе и да гo исчистиш новиot квест на Hearthstone.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ама тоа е ако те интересира што други мислат за твојот физички изглед. Ако не те интересира, ко мене што не ме интересира, ќе пуштиш брада, мев и ќе гејмаш по цел ден. Евентуално ќе испиеш по некоја корпа, ќе се напнеш и ќе помине после 10 мин. со по некоја чаша - 30 апсинт. Утрото е нов ден и среќно можеш да го тргнеш и измиеш легенот од вчера вечерта, да си направиш кафе и да гo исчистиш новиot квест на Hearthstone.
Скроз ти е океј муабетов, и ја од секогаш сум се осеќал така, знаеш дека сум бил и стока, сеа демек малку потсреден, буквално ништо не ми сменило во самодовербата иако од авион глеам друг риспонс кај луѓево, и кај мужи и кај жени. И сеа некој ќе земе ќе јаде гомна "kopilina neme sakaa koga bef debel" ама да не си праиме филмови, луѓето ќе си бидат луѓе, не сум ја тука да го мењам светот, адаптација и остало, знаеш како идат тие дарвин муабети.
Е сеа, фрката е у тоа шо ова шо го праиш ти сеа, ако си ориентиран кон успех (а незнам дал си, мада мислам дека не си) неможеш да си го дозволиш. Ако си ориентиран кон успех не постои Една клучна ствар што ќе ја усовршиш и Готово туку се во прашање милион ситници што треба да ги акумилираш за работава да тргне. Физички изглед е една од нив. Свесен си и сам дека сите судиме физички изглед и дефакто како изгледаш кажува нешо за тебе. Сеа тебе, за пички не те боли курот ко шо не ме болело ни мене, имаш гејм ово оно, се снаоѓаш, ќе го натопиш тук таму у некоја. Не е тоа фрката, фрката е шо те дискриминираат мужи. Утре ќе отидеш на интервју, ќе имаш конкурент со кој сте на иста линија, Ама, изглеа боље. Афтоматски го јадеш. Друго, ќе се најдеш некад у кризна ситуација, у нешо а у ќе зависиш од некој тотално непознат, еве пичка нека е, ќе и пријдеш за помош ќе ти го рокне само пошо не си лепотан. Да си изглеал јако, ќе ти заврши работа. И сеа вакви ситуации ги имаш мал милион, и најчесто физичкиот изглед дали има 10% влијание, ама на испит паѓаш со 59 бода, и сеа ако си ориентиран кон успех нема баш да се заебаваш со оваа работа него ќе гледаш у секоја могуча свера да станеш ѕвер, шо интелектуално, што физички, шо облека, што гејм, шарм, бон-тон и остали формализми, хумор итн итн.
Друга ствар шо као муж ти е многу битна е да си Снажен. Значи да не си праиме филмови, физичко насилство и те како решава проблеми. Ама еве, да замижиме малце пред фактот дека сме брутови, да се праиме малце демек нали цивилизирани, и ја и ти сме се нашле Некад во стање да само заради тоа што чисто физички некој ме надмоќил и издоминрал ја сум морал да отстапувам од одредени мои core принципи и да запаѓам у некој мрсулав комформизам пошо неќам да ми го пукнат носот. Ме сфаќаш?
Некој баунсер на врата со 4то одделение ти се курчи и сеа ти ТРЕБА ДА МУ ЌУТИШ. Е па баш пошо Неќам да ќутам кога нема потреба да ќутам, ќе тренирам да станам убиец, за Ако Некад, Недај боже дојде до тоа, да не мора да си ја омаловажувам суетата и достоинството како маж.
Или еве ти нај проста ситуација, си фаќаш пиче, пичето ти грми, се вртат глави по неа и тие филмови, си ја сакаш идете долго а у, искачате негде, рецимо проаѓаш у чаршија проаѓаат 2 гнасни шiпtарчиња едниот ја плеска по гз. И сеа шо ќе праиш, со стомакот гејмерски ќе и го одбраниш достоинството? Прво шо ти иде у глава е да земеш флаша да му ја пукнеш од глава така? Или камен или нешо. И мене ми иде тоа. Ама така, треба да го плаќаш. Спремен си да плаќаш? Или не процениш и го рокнеш, спремен си да го лежиш? Ако си спремен, уреду, фурај си го филмот те сфаќам, ама ако не си, чукни глаата.
Друго, ја на 23 години коа ќе се уседам осеќам киќма миќма ово оно се укочуем, ме боли, foggy ми е главата.. Мислам пред се, Срамота е. Шо ќе биде на 40? 50?
Ме сфаќаш? Ова важи ако ти е филмот да си успешен (а тука мене црно бели ми се работите, ко за све -.-). Ако не ти е тоа филмот, ако живееш колку убао да си пројдеш, или колку да се рече, или нели пошо сме предетерминирани не ти било судено да идеш тег да кренеш или на боречка вештина да се запишеш, и тоа е скроз океј, секој со своето :)
 
D

Daedalus

Гостин
@GoD.HateUSaLL
Иам 10 години вежбано кик бокс/таеквондо/аикидо и 15 години улично искуство у Т. Поле. Ако некој ми ја чепне женската, ќе му ја набијам фацата у асфалт и после ќе мочам врз неговото беспомошно тело. Нема везе сеа што иам мев од невежбање 2-3 години, мускулна меморија си стои.
Али ако ти дојде Ѕули да ти ја фаќа женската у чаршија, тоа не е Ѕули што ќе го истепаш, тоа е Ѕули со 30 скриени другари што чекаат да се искурчиш и да те отворат како бугарска скупштија, а после они да мочаат над твоето беспомошно тело.
Ти фали троа улична школа, остај карате филмови, снага, куров. Тие Џеки Чен/ферки филмови, на улица не идат. Ако Ѕули ти ја чепне женската, танкај ќутек дур женска ти бега и штити си ги ребрата и главата пошто внатрешно крварење, скршени ребра забиени у белодробно крило и ред други срања, не се арни. Ради тоа ти требаат мев и цицки, амортизираат удари, сумо стил.
Ја така сум танкал 30 души дур спасував двајца другари да не јадат ќутек, а они избегаа и ме шитнаа.
После сфатив дека немам другари. Другари се overrated Пер. Ние сме Детерминирани да Немаме Другари.

Идам и у теретана последниве месец-два не за да го паднам мевот, ќе качувам маса со поголеми тежини за да бидам снажен како Кимбо Слајс. После ќе се стаам у „Боди Билдинг“ таму кај вас, да пишувам за режими на исхрана и типови на вежби за стомачни и нозе, само малце искуство ми треба, баш сеа се консултирам со Стеф што како.
Али фала брат, ми требаше муабет, периодов све ми е мех.
Ае ако сакаш да продужиме у „Анксиозност“.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
@GoD.HateUSaLL
Иам 10 години вежбано кик бокс/таеквондо/аикидо и 15 години улично искуство у Т. Поле. Ако некој ми ја чепне женската, ќе му ја набијам фацата у асфалт и после ќе мочам врз неговото беспомошно тело. Нема везе сеа што иам мев од невежбање 2-3 години, мускулна меморија си стои.
Али ако ти дојде Ѕули да ти ја фаќа женската у чаршија, тоа не е Ѕули што ќе го истепаш, тоа е Ѕули со 30 скриени другари што чекаат да се искурчиш и да те отворат како бугарска скупштија, а после они да мочаат над твоето беспомошно тело.
Ти фали троа улична школа, остај карате филмови, снага, куров. Тие Џеки Чен/ферки филмови, на улица не идат. Ако Ѕули ти ја чепне женската, танкај ќутек дур женска ти бега и штити си ги ребрата и главата пошто внатрешно крварење, скршени ребра забиени у белодробно крило и ред други срања, не се арни. Ради тоа ти требаат мев и цицки, амортизираат удари, сумо стил.
Ја така сум танкал 30 души дур спасував двајца другари да не јадат ќутек, а они избегаа и ме шитнаа.
После сфатив дека немам другари. Другари се overrated Пер. Ние сме Детерминирани да Немаме Другари.

Идам и у теретана последниве месец-два не за да го паднам мевот, ќе качувам маса со поголеми тежини за да бидам снажен како Кимбо Слајс. После ќе се стаам у „Боди Билдинг“ таму кај вас, да пишувам за режими на исхрана и типови на вежби за стомачни и нозе, само малце искуство ми треба, баш сеа се консултирам со Стеф што како.
Али фала брат, ми требаше муабет, периодов све ми е мех.
Ае ако сакаш да продужиме у „Анксиозност“.
Не бе ментален кој боди билдинг врати се на боречка вештина, боље е у секоја смисла. Шо дека снага коа незнам бокс да фрлам, ме сфаќаш? Боречка вештина е Мама.
И не ми го дискредитирај муабетот сеа 30души куроф ми ленче. Од 30 души фаќаш шпринтот, ама реално ме сфаќаш шо ти зборам. Неќеш да имаш пивски мев у таква ситуација, сакаш да гризне тротоар и да јаде шут у тил.
Поентава е, ако сааш малце по глатко да ти идат работите понатака (сеа не се приметуе толку), ќе се замараш као изгледаш, тебе Пак нема да те боли курот шо мисли некој за тебе, туку едноставно мислиш на себе и сакаш да извлечеш максимум од животот.

едит: И не се пеер другари overrated, туку правото другарство е underrated и затоа нема прави Другари. Али не заборавај дека you only need 3 real motherfuckers and you can take over a country.
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
Не бе ментален кој боди билдинг врати се на боречка вештина, боље е у секоја смисла. Шо дека снага коа незнам бокс да фрлам, ме сфаќаш? Боречка вештина е Мама.
И не ми го дискредитирај муабетот сеа 30души куроф ми ленче. Од 30 души фаќаш шпринтот, ама реално ме сфаќаш шо ти зборам. Неќеш да имаш пивски мев у таква ситуација, сакаш да гризне тротоар и да јаде шут у тил.
Поентава е, ако сааш малце по глатко да ти идат работите понатака (сеа не се приметуе толку), ќе се замараш као изгледаш, тебе Пак нема да те боли курот шо мисли некој за тебе, туку едноставно мислиш на себе и сакаш да извлечеш максимум од животот.
Пеер, го кажуеш очигледното, дека тренирање некаков спорт и добра исхрана се позитивни за здравјето, самодовербата и ред други ствари и дека ако изгледаш добро, ќе бидеш привлечен што ќе те праи да се осеќаш уште боље, ако имаш мев, си млитав итн... ќе бидеш срање.
Аман, Зоте го знае тоа.
Друг е проблемот дрвце едно, Шелдон си кога доаѓаат заебанции у питање. :P
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Пеер, го кажуеш очигледното, дека тренирање некаков спорт и добра исхрана се позитивни за здравјето, самодовербата и ред други ствари и дека ако изгледаш добро, ќе бидеш привлечен што ќе те праи да се осеќаш уште боље, ако имаш мев, си млитав итн... ќе бидеш срање.
Аман, Зоте го знае тоа.
Друг е проблемот дрвце едно, Шелдон си кога доаѓаат заебанции у питање. :P
Не бе Шелдон, само незнам шо ти е филмот, ме сфаќаш?
Може филмот ти е да си го ладиш и да си проаѓаш убаво у живтот. Тоаш шо кур ќе ти е вежбање бе?
Ме сфаќаш? Ја не судам кој шо да праи, него ти кажуем ако си нафуран на успех муспех ово оно, треа да се праи, е сеа ти со коментарот ми делуваше као Ме Боли Кур, и зимаш само пичиња у предвид а ко да забораваш дека мнооогу ситници знае да смени еден глуп физички изглед, ти текнуе..
Ама нема везе, мое е да те посумњам.
 
A

aye

Гостин
Може малку ќе делува глупо и незрело но јас важноста за сопствениот физички изглед ја доживувам како степен на самодоверба. Колку е полош изгледот толку е помала самодовербата и обратно.
Цел живот се мачам со самодовербата и изгледот дојдов до момент што веќе не знам како изгледам се гледам и ја гледам таа слика која со години ми се врти во глава правам се што можам за да ја променам, а таа е повторно иста.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Муабетите за тепање и мускули се за на сред село пред кооперација или за машко друштво да си го мерите и да се надлажувате. Поарно пиштол без дозвола и немање мозок, од 20 боречки вештини со црн појас и 10ти дан и 50ка бицепс.
Физички изглед си е за вас, на добро тело стои убаво и маичка од 100 денари, а на градба-дивоградба и лакосте маица од 20 000 ќе биде како да си ја растегнал на претурен контињер.
И за вас е лошо да го напрегате телото со плус 20-30 кг на себе, а не за околината. Подобар физички изглед - поголема самодоверба, а приказните од мене не ми треба јас сум гејмер или ме боли курот што сум бише и што ќе кажат другите, кажувајте ги на други, тоа повеќе од мрза доаѓа од што го размислувате реално.
Секој контакт започнува од физичкиот изглед, понатаму со разговор се мери паметот, али ако не ви се бендиса на старт надворешно, потешко ќе стигнете до втората фаза (со исклучок ако мора да работите или учите заедно, па спонтано да укопчате дека другата личност е „гениј“, па да прегазите преку физичкиот изглед).
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.336
Поени од реакции
3.305
Муабетите за тепање и мускули се за на сред село пред кооперација или за машко друштво да си го мерите и да се надлажувате. Поарно пиштол без дозвола и немање мозок, од 20 боречки вештини со црн појас и 10ти дан и 50ка бицепс.
Физички изглед си е за вас, на добро тело стои убаво и маичка од 100 денари, а на градба-дивоградба и лакосте маица од 20 000 ќе биде како да си ја растегнал на претурен контињер.
И за вас е лошо да го напрегате телото со плус 20-30 кг на себе, а не за околината. Подобар физички изглед - поголема самодоверба, а приказните од мене не ми треба јас сум гејмер или ме боли курот што сум бише и што ќе кажат другите, кажувајте ги на други, тоа повеќе од мрза доаѓа од што го размислувате реално.
Секој контакт започнува од физичкиот изглед, понатаму со разговор се мери паметот, али ако не ви се бендиса на старт надворешно, потешко ќе стигнете до втората фаза (со исклучок ако мора да работите или учите заедно, па спонтано да укопчате дека другата личност е „гениј“, па да прегазите преку физичкиот изглед).
Набилданото тело само по себе не значи ништо. Генетиката и фацата се единствените фактори кои се пресудни во привлекувањето жени.

1. Генетскиот потенцијал(коските) е пресуден:







http://www.weightrainer.net/bodypred.html


2. Според разни статистики направени врз жени ова е идеалното тело:







3. Изгледот на фацата е многу побитен од изгледот на телото.



Жените ќе го изберат овој тип





во секоја можна прилика пред да изберат било кој од овие типови:







Убавото тело е бескорисно без привлечна фаца и може да помогне само ако те задоволуваат подпросечни жени (затоа што само такви и ќе успееш да привлечеш).
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
26
Поени од реакции
10
Секој не е обдарен со особена убавина, здравје и судбина.
Од тука мислам дека по битно е да сте со мозокот и мислите на место одколку со телото и убавината.
Примери за ова има многу во реалниот свет...убави особи од двата пола со погрди од нив во врска и за долго време.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
И како мунгос да е во фацата некој со тело како тие погоре, си во поголема предност од некој лепотан со +50кг.
Додатно тие погоре се под 10% телесни масти што е додатен фактор да се испиени во фаците како глувци, доколку се со плус 3-4% ќе заличат троа :)

Нема универзално правило за овие работи, имате момци кои сакаат пополни девојки, други пак сакаат исушени, девојки кои сакаат покрупни момци, девојки кои сакаат некои сламки како тие погоре со мускулатура како женско. Имате и универзалка што сите ги сакаат, ама па не сите сме се родиле лепотани и совршени, многу од тие со совршен физички изглед се да се молиш да не отворат уста и да прозборат.
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
26
Поени од реакции
10
Сосема си во право, и така човекот(бебињата)не се раѓаат со мускули.
Најбитно е здравјето и мирниот ум.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.382
Да ве потсетам на поентата за која е отворена темава, дискутираме за влијанието на физичката привлечност врз секојдневните односи со луѓето, не за тоа што вас ви е привлечно и кој колку мускулна маса имал.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Ако си како мунгос во фацата што и да правиш ќе си останеш истиот, а тој со +50 кила може да ослабе така да не сум сигурен баш дали е во предност..

Бонус :LOL:
Прегледај го приврзокот 132364
Ја отеравме темата малку во погрешна насока, на старт муабетот е колку помага физичкиот изглед за успех во животот, дали полесно може да се уклопат и дали се поприфатени поубавите или погрдите, дали имаат поголема самодоверба и тн и тн.
Типците што се полни со кеш и поседуваат јахти ги боли таквото дали се 70 или 170кг, дали се високи 150цм или 190цм, зборуваме за просечни луѓе.
Али физичкиов изглед е релативна работа, ДА придонесува за да се чувствуваме посигурни и ја зголемува самодовербата, но зависи за каде. Ако од вас работодавецот бара памет и иновации, не верувам дека ќе му смени дали е вработениот манекен или е грд, а ако мора на таа позиција да стои некој лепотан без разлика дали е глуп колку што е тежок, е тогаш веќе игра улога.

Различни ситуации, различни потреби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom