Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 април 2014
Мислења
38
Поени од реакции
2
Од која година ти е произходот што ти го вратија.....и кога поднесе за дупликат?
И јас мислам да поднесам за дупликат ама ова што викаш дека и тебе ти барале документ од баба- дедо малку ме збуни....па нели имаме издаден документ од ДАБЧ дека сме со бугарски произход без разлика која година е :unsure:
па мислам дека ми е 2008-2009 ама кога бев и им кажав дека еднаш имам земено јас си барам дупликат тие ми рекоја нема врска такава е процедурата така ни наредуваат.. и ми дадоа датум до кој требаше да го доставам тој документ...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
неκој пишуваше деκа доκументот е без печат дали е тоа вистина, и пρетпоставувам деκа го доставуваш во министеρство за пρавда, што κажуваат тие , ќе завρшиш ρабота или не
dokumentot si ima pecat... nema vrska so tropat tuka gluposti
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
До пред две недели на мене и на сестра ми ни пишуваше дека постапката ни е на задолжителна процедура сега преку нок ни дополнителна ни ништо туку одма ми пишува

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

Што значи тоа?

Инаку, со последново соопштение за бројчиња за дополнителна нашите се испуштени а тие околу нас се пуштени на дополнителна. Имаме документ од баба ми, но тој ни е кај посредникот во Бугарија уште го нема ни однесено.
Најголем дел од апликантите ги враќаат на дополнителна. Кажи те молам што е кај тебе различно, дали кога поднесуваше документи достави некои дополнителни што обично не ги бараат, податоци за роднини со бг државјанство, имот во бг, дали презимето ти е на -ов? Дали посредникот бидејки е од Бугарија „повлекол некои конци“? Ова те прашувам затоа што ме интересира дали може и јас ќе поминам така, затоа што и мојот посредник е од Бугарија и ме убедуваше дека имал врски (тоа веројатно сите посредници го кажуваат). И те молам ако сакаш кажи кога од прилика беше на интервју?
Многу работи те испрашав, не мораш да кажеш се, барем нешто ;)
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Најголем дел од апликантите ги враќаат на дополнителна. Кажи те молам што е кај тебе различно, дали кога поднесуваше документи достави некои дополнителни што обично не ги бараат, податоци за роднини со бг државјанство, имот во бг, дали презимето ти е на -ов? Дали посредникот бидејки е од Бугарија „повлекол некои конци“? Ова те прашувам затоа што ме интересира дали може и јас ќе поминам така, затоа што и мојот посредник е од Бугарија и ме убедуваше дека имал врски (тоа веројатно сите посредници го кажуваат). И те молам ако сакаш кажи кога од прилика беше на интервју?
Многу работи те испрашав, не мораш да кажеш се, барем нешто ;)
I jas imam posrednik od bugarija,no on ima vrski da vleze preku red da predade nekoi dokumenti. A za toa da se ubrza postapkata,za toa mi vika i 5000 evra da mi dades nemozam nisto poso tie dokumenti pominuvaat niz sito i resheto. A pred da dojdat ovie na vlast mozelo so vrski i slicno. On znael posrednik od mk koj pravel falc nekoi stari dokumenti za baba i dedo,no deka negoviot klient na sud bil sega zaradi izrabotka falsifikat vo sofija. Vika ne se lazi da dades pari na takov. Nikoj vika deka nemozel da pomogne poso toa e momentalna drzavna politika na bugarija.[DOUBLEPOST=1407595259][/DOUBLEPOST]
I jas imam posrednik od bugarija,no on ima vrski da vleze preku red da predade nekoi dokumenti. A za toa da se ubrza postapkata,za toa mi vika i 5000 evra da mi dades nemozam nisto poso tie dokumenti pominuvaat niz sito i resheto. A pred da dojdat ovie na vlast mozelo so vrski i slicno. On znael posrednik od mk koj pravel falc nekoi stari dokumenti za baba i dedo,no deka negoviot klient na sud bil sega zaradi izrabotka falsifikat vo sofija. Vika ne se lazi da dades pari na takov. Nikoj vika deka nemozel da pomogne poso toa e momentalna drzavna politika na bugarija.
Treba vreme da pomine i site sto sme na ski i ov preziminja kje dobieme pasos.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Најголем дел од апликантите ги враќаат на дополнителна. Кажи те молам што е кај тебе различно, дали кога поднесуваше документи достави некои дополнителни што обично не ги бараат, податоци за роднини со бг државјанство, имот во бг, дали презимето ти е на -ов? Дали посредникот бидејки е од Бугарија „повлекол некои конци“? Ова те прашувам затоа што ме интересира дали може и јас ќе поминам така, затоа што и мојот посредник е од Бугарија и ме убедуваше дека имал врски (тоа веројатно сите посредници го кажуваат). И те молам ако сакаш кажи кога од прилика беше на интервју?
Многу работи те испрашав, не мораш да кажеш се, барем нешто ;)
Имам документ од баба ми ама не го доставив. Го однесов кај посредникот подоцна, го заверивме на нотар кога бројчето ми беше уште во задолжителна процедура но не го доставивме документот.
Посредникот ми е од бугарија но самиот ми има кажано дека врски не постојат и дека постапката е иста за сите. Мене во тој период ми беше важен пасошот и му понудив на посредникот да платам повеке пари за да го добијам порано но тој ми рече дека тоа така било некогаш одамна сега е невозможно па ми наплати по стандардна процедура.
Презимето ми е на -ов, на интервју бевме лани во мај.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Имам документ од баба ми ама не го доставив. Го однесов кај посредникот подоцна, го заверивме на нотар кога бројчето ми беше уште во задолжителна процедура но не го доставивме документот.
Посредникот ми е од бугарија но самиот ми има кажано дека врски не постојат и дека постапката е иста за сите. Мене во тој период ми беше важен пасошот и му понудив на посредникот да платам повеке пари за да го добијам порано но тој ми рече дека тоа така било некогаш одамна сега е невозможно па ми наплати по стандардна процедура.
Презимето ми е на -ов, на интервју бевме лани во мај.
Фала многу за информациите.
И јас имам документи од баба и дедо (од бугарска егзархија), не сум ги доставил уште затоа што ми кажаа дека треба прво да ме вратат на дополнителна. Зошто требало да го заверуваш нотарски документот? Значи ли тоа дека може да се доставаат копии? Мене ми имаат кажано дека се доставуваат оригиналните документи. Ако прифаќаат копии тогаш така е подобро.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Фала многу за информациите.
И јас имам документи од баба и дедо (од бугарска егзархија), не сум ги доставил уште затоа што ми кажаа дека треба прво да ме вратат на дополнителна. Зошто требало да го заверуваш нотарски документот? Значи ли тоа дека може да се доставаат копии? Мене ми имаат кажано дека се доставуваат оригиналните документи. Ако прифаќаат копии тогаш така е подобро.
Јас имам добиено државјанство со копија од мој стар бугарски документ заверена на бугарски нотар, претходно бев вратен на дополнителна проверка... Секој што кажува дека требало само оригинал документи лаже.
 
H

HoT IcE

Гостин
И чекај сеа ние што сме вратени на дополнителна проверка што треба да однесеме, каков документ, и каде да го однесеме? Се чувствувам дека секој месец кога ќе влезам на темава и ми текне да проверам за државјанство на сајтот како да излегува некој нов потребен документ.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
па мислам дека ми е 2008-2009 ама кога бев и им кажав дека еднаш имам земено јас си барам дупликат тие ми рекоја нема врска такава е процедурата така ни наредуваат.. и ми дадоа датум до кој требаше да го доставам тој документ...
Мојот произход е од 2006,изгледа истото ме чека и мене.... А кога поднесе за дупликат? И истиот уште не ти го издале?:confused:
 
Член од
30 април 2014
Мислења
38
Поени од реакции
2
поднесов пред 2 месеци ама происход сеуште немам хаха и нз дали ми е прекината процедурата или си стој и си чека документ бугарски :)
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Мојот произход е од 2006,изгледа истото ме чека и мене.... А кога поднесе за дупликат? И истиот уште не ти го издале?:confused:
Како се случило тоа да сте почнале постапката за државјанство, сте добиле происход уште пред 7-8 години а сеуште не сте добиле државјанство?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Како се случило тоа да сте почнале постапката за државјанство, сте добиле происход уште пред 7-8 години а сеуште не сте добиле државјанство?
Никаде немем спомнато дека сум почнал постапка за државјанство:coffee:.....
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
Kaj mene se priblizuva brojce vsusnost me preskoknaa me nema nikade :D taka da vo skoro vreme treba da iskoci i moeto brojce... i mozebi nema da me vratat na dopolnitelna proverka, no razgovarav so rodnini i vusnost imam pradedo kojsto bil vo bugarskata vojska 3 godini, no nemame dokument za toa.... dali bi mozelo da se locira takov dokument i od kade?

Ako nekoj moze da mi odgovori kade se bi mozele da se rastrazime bi bilo super. Fala
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Kaj mene se priblizuva brojce vsusnost me preskoknaa me nema nikade :D taka da vo skoro vreme treba da iskoci i moeto brojce... i mozebi nema da me vratat na dopolnitelna proverka, no razgovarav so rodnini i vusnost imam pradedo kojsto bil vo bugarskata vojska 3 godini, no nemame dokument za toa.... dali bi mozelo da se locira takov dokument i od kade?

Ako nekoj moze da mi odgovori kade se bi mozele da se rastrazime bi bilo super. Fala
Побарај тука: http://www.archives.government.bg/278-ДВИА
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom