Бројот на пензионери ќе расте, а на работници ќе паѓа. Од каде пари за пензии?

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Веќе има општини каде пензионерите ги има многу.

Старо Нагоричане 28% од вкупното население се на пензионерска ворзраст.

Во Демир Хисар, Новаци, Вранештица 25%

Карпош , Кратово , Кривогаштани , Лозово , Македонски Брод , Могила , Пехчево , Ранковце , Ресен со по 20%.

Од друга страна има општини каде има малце жители на пензионерска возраст:

Арачиново 6.2%
Студеничани 7,3%
Сарај 7.5%
Липково 8.3%
Боговиње 9%

--


Е сега во Македонија :

Вработени: 640.000 (123.000 земјоделци , 150.000 административци)

Невработени: 300.000

Пензионери: 280.000

Социјалци: 46.000 семејства

Ученици (основно, средно) : 300.000


Србија

Вработени : 1.8 милиони

Невработени: 760.000

Пензионери: 1.7 милиони

Се очекува бројот на пензионери да го помине тој на вработени , заради тоа што голем број срби ги изгубиле работните места.

Во градот Нови Варош , има 2400 вработени и 4800 пензионери ... дупло повише.

Србите изгледа работат само за пензионерите.


Словенија

Вработени : 824.000

Пензионери: 530.000

Невработени: 111.000


Албанија

Вработени: 930.000

Пензионери: 530.000

Невработени: 140.000
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
е шо убава математика значи тогаш пензионери + небработени еднакво на =вработени кој ќе победи...........
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Поранешната заменик-директорка на Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС), Олга Тикваровска-Михајловска, вели дека ПИОМ го очекува тотална хаварија.
„Проекциите на Светска банка и на ПИОМ се многу блиски и истите беа земени предвид во големата пензиска реформа. Но, непредвидената владина политика да ги намали социјалните придонеси ја поткопа реформата, за што доказ е последниот годишен финансиски биланс кој е тотално пореметен. Втор загрижувачки факт е што 33% од буџетот на ПИОМ го сочинуваат буџетски трансфери, а дозволен европски просек во овој дел е 8%“, објаснува Тикваровска.
Ексдиректорката на МАПАС, Зорица Апостолска, предупредува дека ниту една Влада не смее да експериментира кога е во прашање пензискиот систем.
„За да не се поткопуваат придобивките од реформата, пензиската политика во државава треба да се води врз основа на актуарски проекции. Најмалку се пожелни предизборни интервенции, како што беше зголемувањето на пензиите за повеќе од 20% во 2008 година, или стимулирање на вработеноста, која може да се решава со други активни мерки надвор од пензискиот систем. Не треба да се заборави дека пензискиот систем треба да биде финансиски избалансиран, со еднакви права за сите генерации на пензионери, а не да го уживаат само сегашните корисници на пензија“, вели Апостолска.

Да се чита поубаво...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ќе измислат некој птичји грип или сарс и ќе не покосат. 62 години изгледаат многу далечни и недостижни, од проста причина што стресот и брзиот живот по пари не дозволува квалитетен живот. Ние и така сме транзициона генерација и експериментални глувци ќе преживееме и без пензија. Деф и од пари и од се, јас си имам мака со половината:D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Тие што мислат дека треба да се подигне границата за пензионирање, да се намалат пензиите, да се скрати животот на пензионерите и слично, не предлагаат вистинско решение.
Вистинско решение е зголемување на процентот на вработено население. Ако повеќе луѓе работат, ќе се плаќаат повеќе даноци и придонеси сите ќе бидат побогати и фондовите за пензии ќе бидат полни.
Ние имаме голем број на невработени и тоа е да кажам „ резерва “ која треба да се искористи за да се пополнат пензиските и други фондови.
Е, сега како да се направи тоа?
Предлагам, околу ова да дискутираме. И однапред ги осудувам тие што ќе тврдат дека тоа не е можно. Се е можно, тоа ги покажуваат примерите и од сегашноста и од историјата.
На интернет најдов еден интересен напис за ова, па кој сака нека го погледа. ( го подцртав делот на текстот што ми остави впечаток )
 

Attachments

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Тие што мислат дека треба да се подигне границата за пензионирање, да се намалат пензиите, да се скрати животот на пензионерите и слично, не предлагаат вистинско решение.
Вистинско решение е зголемување на процентот на вработено население. Ако повеќе луѓе работат, ќе се плаќаат повеќе даноци и придонеси сите ќе бидат побогати и фондовите за пензии ќе бидат полни.
Ние имаме голем број на невработени и тоа е да кажам „ резерва “ која треба да се искористи за да се пополнат пензиските и други фондови.
Е, сега како да се направи тоа?
Предлагам, околу ова да дискутираме. И однапред ги осудувам тие што ќе тврдат дека тоа не е можно. Се е можно, тоа ги покажуваат примерите и од сегашноста и од историјата.
На интернет најдов еден интересен напис за ова, па кој сака нека го погледа. ( го подцртав делот на текстот што ми остави впечаток )
Многу занимливо, но само како впечаток.., ја испушташ главната поента: ГЛОБАЛИЗАМ, а во неговите планови ние сме одредени за да не нема!!
Па прво ќе се почне од пензионерите со авазивни методи, за брзо нивно елиминирање....
Проблемот ќе биде понатака....кога оние кои сега имаат 30 ќе сватат дека до 60 се стигнува додека трепнеш;), а за тоа време ништо не сработиле.....и алтернативата им е ПИОМ или контејнер за ѓубре....:sneaky:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Тие што мислат дека треба да се подигне границата за пензионирање, да се намалат пензиите, да се скрати животот на пензионерите и слично, не предлагаат вистинско решение.
Вистинско решение е зголемување на процентот на вработено население. Ако повеќе луѓе работат, ќе се плаќаат повеќе даноци и придонеси сите ќе бидат побогати и фондовите за пензии ќе бидат полни.
Ние имаме голем број на невработени и тоа е да кажам „ резерва “ која треба да се искористи за да се пополнат пензиските и други фондови.
Е, сега како да се направи тоа?
Предлагам, околу ова да дискутираме. И однапред ги осудувам тие што ќе тврдат дека тоа не е можно. Се е можно, тоа ги покажуваат примерите и од сегашноста и од историјата.
На интернет најдов еден интересен напис за ова, па кој сака нека го погледа. ( го подцртав делот на текстот што ми остави впечаток )
Vo PDFto se opisuva nesto sto denes se koristi vo Amerika se vika QE imase 2 obida do sega a moze i 3 kje ima. Vo osnova e pecatenje pari i butkanje na kamatnite stapki. Ima efekt no samo na kratok rok dodeka trae. Ama ima i mnogu gadni strani, se ostepuvaat stedacite i smislata na stedenjeto so niski kamatni stapki. Posle se devalira valutata i platite ja gubat kupovnata mokj, moze da rezultira so inflacija. Moze da sozdade meuri vo nekoj assets naprimer nedviznosti, akcii itn. Dosta vestacka metoda za sitmuliranje na ekonomijata so mnogu opsani nusefekti. Ima smisla da se korisit samo vo jaka recesija a ne kako generator na konstanten rast. Japonija imase dosta takvi obidi i zavrsi dosta gadno.
--- надополнето: 22 февруари 2012 во 10:46 ---
ВЛАДАТА ЧЕКА ПИСМО ЗА ДА ПРОГЛАСИ ПЕНЗИСКА КРИЗА ВО МАКЕДОНИЈА?!

Викторија Милановска

Евролидерите гласно им порачуваат на граѓаните дека нивните деца ќе работат до 72 години. Владите на Балканот почнуваат да ги кастрат пензионерските привилегии. Македонската Влада вели дека додека не стигне конкретен допис од ЕУ, нема простор за паника
Само неколку дена по предупредувањето од Светската банка дека во Македонија за неколку децении тројно ќе се зголеми бројот на старото население, се огласи и Европската унија. Хрватските медиуми објавија дел од дописот на Европската комисија, во кој се вели дека до 2060 година старосните граници за пензионирање ќе се покачат до 72 години, што во просек е зголемување од седум години.
Евролидерите на ЕУ гласно им порачуваат на граѓаните дека нивните деца ќе работат до 72 години. Владите на Балканот креваат паника и подготвуваат ригорозни реформи и кастрења на пензионерските привилегии. Македонската Влада се потпира на своите анализи. Извори од Владата за „Капитал“ велат дека додека не стигне конкретен допис на нивна адреса, нема простор за паника.

Министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, потврдува дека нема добиено предупредување дека состојбата со пензиските фондови е алармантна.

„Тие бројки дека во Македонија ќе има се повеќе старо население за нас не се ништо ново. Ние редовно си правиме анализи и актуарски проекции на долг рок и врз основа на тие параметри будно ја следиме состојбата. Едно е сигурно, потреба за покачување на границите за пензионирање во Македонија во моментов нема“, истакнува тој..
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Vo PDFto se opisuva nesto sto denes se koristi vo Amerika se vika QE imase 2 obida do sega a moze i 3 kje ima. Vo osnova e pecatenje pari i butkanje na kamatnite stapki. Ima efekt no samo na kratok rok dodeka trae. Ama ima i mnogu gadni strani, se ostepuvaat stedacite i smislata na stedenjeto so niski kamatni stapki. Posle se devalira valutata i platite ja gubat kupovnata mokj, moze da rezultira so inflacija. Moze da sozdade meuri vo nekoj assets naprimer nedviznosti, akcii itn. Dosta vestacka metoda za sitmuliranje na ekonomijata so mnogu opsani nusefekti. Ima smisla da se korisit samo vo jaka recesija a ne kako generator na konstanten rast. Japonija imase dosta takvi obidi i zavrsi dosta gadno.
--- надополнето: 22 февруари 2012 во 10:46 ---
Mене ми е не логично да имаш „ армија “ невработени, а да ги приморуваш старите да работат речиси до крајот на животот. Затоа мислам дека мора да се изнајде начин тие млади и невработени да се вработат.
Написот на PDF - от мене ми асоцираше на случајот со Агрокомерц. Постарите тоа го паметат. Агрокомерц, во седумдесетите и почеток на осумдесетите години, со издавање на меници и на други начини на прибирање на средства, се разви до претпријатие со околу 20000 вработени. Целиот регион се препороди од тој развој.
Подоцна го судеа Директорот, но факт е дека 20000 илјади луѓе и нивните семејства живееа од тоа Претпријатие.
По мое мислење, вреди и да се оди во затвор, за да се вработат 20000 луѓе.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Mене ми е не логично да имаш „ армија “ невработени, а да ги приморуваш старите да работат речиси до крајот на животот. Затоа мислам дека мора да се изнајде начин тие млади и невработени да се вработат.
Написот на PDF - от мене ми асоцираше на случајот со Агрокомерц. Постарите тоа го паметат. Агрокомерц, во седумдесетите и почеток на осумдесетите години, со издавање на меници и на други начини на прибирање на средства, се разви до претпријатие со околу 20000 вработени. Целиот регион се препороди од тој развој.
Подоцна го судеа Директорот, но факт е дека 20000 илјади луѓе и нивните семејства живееа од тоа Претпријатие.
По мое мислење, вреди и да се оди во затвор, за да се вработат 20000 луѓе.
Агрокомерц од Велика Кладуша издаваше кооперативни обврзници. Во Македонија според закон е дозволено да се издаваат кооперативни обврзници и да се продаваат на берза. Колку што знам досега ниедна фирма не се одлучила за такво нешто. Агрокомерц издал премногу обврзници и фирмата банкротираше. Кредиторите на крај биле оштетени но, кој ги терал да даваат заеми за огромна камата на фирма која била презадолжена. Денес мисам дека камата на Грчка 2 годинаша обврзница е 220% ама шансите да ги добиеш парите назад се 0%. Исто може да се случи со државата само што таа може кога сака да испечати пари и да го врати долгот иако парите ќе бидат девалвирани и можеш да ги користиш како замена на тоалет хартија. Долг е опасна работа и мора внимателно да се користи. И Грција имаше убав раст и грците имаат тон бенефиции до пред 2 години сега се банкрот.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Се тоа во ред.
Но како да се вработат невработените?
Работни места се отвораат кога има причина капиталот да се инвестира со цел да се оствари поголема вредност од самиот капитал т.е. профит. Ако можеш да произведуваш или нудиш услуга поефтино/поквалитетно од конкуренција. Во што се помали трошоците за производствто тоа е поголем профитот и мотивацијата да се инвестираат парите. Што се подобри условите за бизнис тоа подобро. Ниски даноци, ниски плати, ефтини ресурси, ниска корупција, добра инфраструктира, владење на законот, политичко-безбедоностна стабилност, добро образование итн.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Kako prvo i prvo vo idnina penziite kje bidat mnogu pomali, ako sega se mi se cini 70 ili 80% od prosekot na platata na penzionerot(koga rabotel), vo idnina kje bidat 50% od plata !!!
Na pr. nekoj ako zema 14.000 den. plata, kje zema penzija 7.000, nekoj ako zema 20.000 den. plata, penzija 10.000 i.t.n. i.t.n.
Od druga strana, starosnata granica za penzioniranje, koja e dosta visoka(64-maz/62-zena), vo idnina kje se digne uste povekje nakaj 70ka, taka da tesko koj kje si ja doceka penzijata da si ja gricka !!!
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Ќе измислат некој птичји грип или сарс и ќе не покосат. 62 години изгледаат многу далечни и недостижни, од проста причина што стресот и брзиот живот по пари не дозволува квалитетен живот. Ние и така сме транзициона генерација и експериментални глувци ќе преживееме и без пензија. Деф и од пари и од се, јас си имам мака со половината:D
http://www.imdb.com/title/tt0084390/

На нас скопјани ќе ни послужи Водно, а и старосната граница можеме да ја поместиме...;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom