Брзина на светлината

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
јасно е дека непостои часовник што може да го измери универзалното космичко време,
ама можеме да ги користиме нашите стандардни часовници вршејќи експерименти па потоа да направиме споредба помеѓу нив.едниот што сме го поставиле на место каде сметаме дека времето минува побавно и другиот на место каде времето тече побрзо. ете тоа е тоа .
затоа има врска часовникот со поимот простор-време.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
A koj ke definira sto e vreme, mnogu naucnici nemale odgovor na prasanjeto sto e vreme, samo go zapamtiv mislenjeto na ajnstajn toj rekol deka vreme e ednostavno toa sto go pokazuma casovnikot. Isto procitav i nekoja "definicija" ako moze taka da se kaze, deka vremeto e subkonstanta od ili pomegu dva nastana, mislam deka vaka bese.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Misticen jas ne veruvav, ama ova e dokazano. priviot prakticen eksperiment vo 1962 so pomos na dva mnogu precizni casovnici koi se postaveni na vrvot i na dnoto, koj bil poblisku do zemjata odel pobavno sto e vo soglasnot na opstiot relativitet.
Toa нема никаква врска со реалното течење на времето, ако гравитацијата влијае на механизмот (или електрониката) на часовникот и го кочи или убрзува, тогаш имаме непрецизен часовник. Ако го грабнеш ти да му ги движиш стрелките, зарем значи дека и времето се убрзува? : )

Колку побрзо се движи едно тело толку за него времето тече побавно, само што за да се примети некаква разлика треба да се патува со многу голема брзина, и треба многу време да помине за сумата на времето поминатао во делитација да добие вредност што ќе може да ја измериме..
Ух, и тука станува збор за една многу погрешна и стара теорија. По таа логика, ако патуваме со доволно голема брзина (која претходно би била пресметана колкава е потребно да биде), ќе живееме вечно и никогаш нема да остареме, а ако ја надминеме ќе се враќаме назад во времетo или ќе се подмладуваме? : ))
Нели, забрзуваш и тече поспоро, забрзуваш повеќе и повеќе и на една гранива не тече? Што се случува тогаш? Ја поминуваш и се будиш како бебе? : ) Премногу научна фантастика.

Реков, од брзината зависи само времето потребно за да се отпатува од едно до друго место, не може никако да се влијае на времето. Некој го сфатил тоа погрешно и во буквална смисла.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
A koj ke definira sto e vreme, mnogu naucnici nemale odgovor na prasanjeto sto e vreme, samo go zapamtiv mislenjeto na ajnstajn toj rekol deka vreme e ednostavno toa sto go pokazuma casovnikot. Isto procitav i nekoja "definicija" ako moze taka da se kaze, deka vremeto e subkonstanta od ili pomegu dva nastana, mislam deka vaka bese.
за одговор на ова прашање ќе се надоврзам коа ќе разврзаме муабет на тема зенов парадокс.(ќе ги измешаме малку темите , ама заслужуваат:wink:)

Ух, и тука станува збор за една многу погрешна и стара теорија. По таа логика, ако патуваме со доволно голема брзина (која претходно би била пресметана колкава е потребно да биде), ќе живееме вечно и никогаш нема да остареме, а ако ја надминеме ќе се враќаме назад во времетo или ќе се подмладуваме? : ))

Реков, од брзината зависи само времето потребно за да се отпатува од едно до друго место, не може никако да се влијае на времето. Некој го сфатил тоа погрешно и во буквална смисла.
ова звучи како парадоксот за близнаците , ама тоа ќе биде парадокс само ако имаме предрасуди за времето ,
и ќе се послужам се истиот пример ...на кратко
за едниот набљудувач кој не се движел со толку голема брзина дефинитивно ќе му изгледа како овој другиов да живее вечно, ама пак , тој што се движел со брзина блиска со таа на светлината нема да му изгледа дека живее вечно , затоа што тој текот на времето ќе продолжи да го мери на истиот начин односно, како се забавува времето така се забавува и неговиот биоритам , метабилизам и сите останатаи процеси во него и надвор од него кои патуваат со таа брзина.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
времето е директно поврзано со движење или одредени други пормени, кога ништо не би се движело и не би се случувале никакви промени не може ни да се измери промена на времето.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
времето е директно поврзано со движење или одредени други пормени, кога ништо не би се движело и не би се случувале никакви промени не може ни да се измери промена на времето.
се согласувам со тоа ,
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
времето е директно поврзано со движење или одредени други пормени, кога ништо не би се движело и не би се случувале никакви промени не може ни да се измери промена на времето.
Да, ама затоа луѓето измислиле направа за мерење на времето, кое си го мери без разлика дали некој се движи. Спиеш, не се движиш, ама си се успал за на работа, времето отишло : )
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Да, ама затоа луѓето измислиле направа за мерење на времето, кое си го мери без разлика дали некој се движи. Спиеш, не се движиш, ама си се успал за на работа, времето отишло : )
се движиш со самото тоа што живееш на планетава, ротираме околу сонцето........енд со он
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
се движиш со самото тоа што живееш на планетава, ротираме околу сонцето........енд со он
значи ли тоадека во секое време, џандар може да те застани и да ти пиши казна за брзо возење?

ТИ - Ама јас возев со 60... колку што е и пропишано

ТОЈ - Господине, заборавивте дека земјата се движи со 27 км/секунда а и вие сте на неа па значи.....
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
значи ли тоадека во секое време, џандар може да те застани и да ти пиши казна за брзо возење?

ТИ - Ама јас возев со 60... колку што е и пропишано

ТОЈ - Господине, заборавивте дека земјата се движи со 27 км/секунда а и вие сте на неа па значи.....

закон :pos2::pos2::pos2:
 
Член од
28 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Ova ti e nelogicno razmisluvanje, kako prvo i dzandarot e na zemjata koja se dvizi so 24 km/sec, taka. znaci togas znaci deka i kolata ima brzina od +24 km/sec ama i dzandarot ima +24 km/sec brzina. pa so toa se izednacuvaat dokolku i dvete tela bi stoele bi imale ista "brzina na dvizenje", e sega vo ovoj slucaj kolata se dvizi 24 km/sec koi nie ne gi smetame +60 km/h epa znaci kolata si ima brzina od samo 60 km/h, dokolku ne se naogame na zemjata i ja smetame briznata na kolata da receme od mesecinata, togas kolata bi imala brizna od 60km/sec + +24 km/sec. Mislam deka e taka.......
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
A koj ke definira sto e vreme, mnogu naucnici nemale odgovor na prasanjeto sto e vreme, samo go zapamtiv mislenjeto na ajnstajn toj rekol deka vreme e ednostavno toa sto go pokazuma casovnikot. Isto procitav i nekoja "definicija" ako moze taka da se kaze, deka vremeto e subkonstanta od ili pomegu dva nastana, mislam deka vaka bese.
Jas vekje si imam sopstvena definicija za poimot vreme....procitajteja...
Ova ti e nelogicno razmisluvanje, kako prvo i dzandarot e na zemjata koja se dvizi so 24 km/sec, taka. znaci togas znaci deka i kolata ima brzina od +24 km/sec ama i dzandarot ima +24 km/sec brzina. pa so toa se izednacuvaat dokolku i dvete tela bi stoele bi imale ista "brzina na dvizenje", e sega vo ovoj slucaj kolata se dvizi 24 km/sec koi nie ne gi smetame +60 km/h epa znaci kolata si ima brzina od samo 60 km/h, dokolku ne se naogame na zemjata i ja smetame briznata na kolata da receme od mesecinata, togas kolata bi imala brizna od 60km/sec + +24 km/sec. Mislam deka e taka.......
hahahaha.....policaecot moze da ti pise kazna,samo za brzina pogolema od dozvolenata,i ako referentno telo e patot po koj se dvizis......:pos2::pos2::pos2:




причитав ,прав си немај гајле,
вистина било тоа дека гравитацијата има влијание на фрекфренцијата на светлината (најверојатно привидно, пошто нели се смета како асплутно нешто и не менливо, па на сметка на тоа се јавува таа промена во течењето на времето)
, па има врска...

направи логично поврзување на два поима
а. магаре б.часовник
в.време г.музика
дај ти предложи како да го мериме времето ако не.


а пак ти па...леее.
ти реков дека има разлика помеѓу прекршување под агол , и лачно искривување...под дејство на гравитација се искривува просторот и привидно ни изгледа дека светлината добила лачно искривување , а всушност таа патува по права линија,(ако можеш да го разбереш тоа)
просторот е крив , а зракот патува по права линија во однос на просторот. ете тоа е фрката
гледаш ли дека сега не е исто , ако неможеш да видиш тогаш побарај да ти се објасни .За прво да разбереш како функционираат теориите кои се користат да го опишат денишниов свет, па после прај си ти твои теории
Spored mene:Gravitacijata gi iskrivuva fotonite,no ne i prostorot.
Da gi zememe radijaciskite zraci:alfa i beta.
Ajnstajn verojatno i za niv ke recel deka tie go iskrivuvaat prostorot.
Pod dejstvo na elektromagnetno pole ke se promeni (tie se dvizat po prava linija,no koga se vo blizina na el.m. pole dobivaat lacno iskrivuvanje) nasokata na alfa i beta zracita,no nema i prostorot da se iskrivi.Istoto e so gravitacijata i svetlinata....
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Jas vekje si imam sopstvena definicija za poimot vreme....procitajteja...
да бе , ти беше посебен случај:pos2:, ја забораив на тоа.
само што на многу прашања не даде веродостоен одговор како што се сеќавам.:helou:
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
да бе , ти беше посебен случај:pos2:, ја забораив на тоа.
само што на многу прашања не даде веродостоен одговор како што се сеќавам.:helou:
nedadov verodostoen odgovor?
zosto?zosto vie mislite deka ne e verodostoen?
a ti ja imas procitano mojata definicija za vremeto?
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
да бе да , движење на 3д универзумот низ 4д или така нешто ,
треба сеа да ги барам сите твои постови ...ме мрзи малку у моментов, можда покасно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom