Брзина на светлината

Член од
28 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
ImperatoR neznam zasto nesakas da me razberes, procitaj ja kratka istorija na vremeto tamu e podobro objasneto. a toa kolku sme povisoko tolku posporo tece vremeto bukvalno e taka napisano, normalno se misli na toa kolku sme podaleku od nekoj gravitaciski izvor. Pozdrav

 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
ImperatoR neznam zasto nesakas da me razberes, procitaj ja kratka istorija na vremeto tamu e podobro objasneto. a toa kolku sme povisoko tolku posporo tece vremeto bukvalno e taka napisano, normalno se misli na toa kolku sme podaleku od nekoj gravitaciski izvor. Pozdrav

Aj , kazi mi na koja strana e toa potocno , sea da ne ja listam celata pak, posto ja imam citano , mi stoi vo fioka knigata
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
http://forum.kajgana.com/member.php?u=6750a toa kolku sme povisoko tolku posporo tece vremeto bukvalno e taka napisano, normalno se misli na toa kolku sme podaleku od nekoj gravitaciski izvor. Pozdrav

Гравитациски извор нема никаква врска со брзина на течење на времето. Брзина на течење на времето едноставно не може да се промени, променлива е само брзината со која може да се патува од една до друга точка.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Imperator, jas ja imam golemata, ama vidi treba vo temata Prostor i Vreme, bi trebalo da ima takva tema ili moze da e zapisana kako Prostorvreme.

Misticen jas ne veruvav, ama ova e dokazano. priviot prakticen eksperiment vo 1962 so pomos na dva mnogu precizni casovnici koi se postaveni na vrvot i na dnoto, koj bil poblisku do zemjata odel pobavno sto e vo soglasnot na opstiot relativitet. ova i sega se primenuva, se primenuva kaj satelitite, potocno kaj gps-navigacijata, informaciite od satelitot do zemjata kasnat okolu 12 minuti. Ova e tocno ne go zboram na pamet.



VO PRETHODNITE POSTOVI PISUVAV DEKA KOLKU SME POVISOKO TOLKU POSPORO TECE VREMETO, OBRATNO E :)
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Гравитациски извор нема никаква врска со брзина на течење на времето.
за ова и јас се согласувам

ама за следново нешто не ми штима

Брзина на течење на времето едноставно не може да се промени, променлива е само брзината со која може да се патува од една до друга точка.
Колку побрзо се движи едно тело толку за него времето тече побавно, само што за да се примети некаква разлика треба да се патува со многу голема брзина, и треба многу време да помине за сумата на времето поминатао во делитација да добие вредност што ќе може да ја измериме..
а BitSpirit што збори за виокото и ниско поставени часовници може да има логика, бидејќи ако ја земеме во обзир ротацијата на земјата , колку сме поблиску до јадрото толку се движиме побавно, што значи дека ќе се јави делитација на времето ако поставиме два часовника едниот во побавно движење на морско дно и еден во побрзо движење на алпите некаде. да да , тоа ти било...само што ни тој самиот незнаеше да го објасни, ама ај, заклучно, времето тече побавно кон повисоко (ако ротира заедно со земјата, ако не нема врска тоа) ,
и тоа е обратно од тврдењето на bitspirit, утнал дали е побрзо или побавно...

informaciite od satelitot do zemjata kasnat okolu 12 minuti. Ova e tocno ne go zboram na pamet.
информациите каснат ради тоа што им треба време да пропатуваат радио сигналите , неможе во истиот монент на испраќање да стигнат.и не се случува тоа ради временската делитација опишана во релативитетот


VO PRETHODNITE POSTOVI PISUVAV DEKA KOLKU SME POVISOKO TOLKU POSPORO TECE VREMETO, OBRATNO E :)
, убаво си пишал во претхдните текстови , сега не ти е точно
 
Член од
28 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Ok imperator, ja najdov malata verzija na kratka istorija na vremeto, 46 strana. procitaj pa kazi kako razbiras ti ako jas ne rezabiram. cekam mislenje. pozdrav
 
Член од
5 март 2007
Мислења
194
Поени од реакции
4
Misticen jas ne veruvav, ama ova e dokazano. priviot prakticen eksperiment vo 1962 so pomos na dva mnogu precizni casovnici koi se postaveni na vrvot i na dnoto, koj bil poblisku do zemjata odel pobavno sto e vo soglasnot na opstiot relativitet. ova i sega se primenuva, se primenuva kaj satelitite, potocno kaj gps-navigacijata, informaciite od satelitot do zemjata kasnat okolu 12 minuti. Ova e tocno ne go zboram na pamet.

Каква врска има саатот(часовникот) со поимот време и простор?
Голема глупост е тоа. Часовниците не се универзални мерачи на времето. Тие се создадени од човекот за да полесно си го организираме времето овде доле на земјата, а не за некакви си експерименти, најповеќе кога точно се знае на кој принцип работат истите. Тие само дакажуваат за различната земјина тежа. Ништо повеќе.

Теоријата на релативитет исто така вели дека доколку ги посматраме од страна двата случаеви, без разлика што времињата се различни, за посматрачот и ви двата случаи времето изминато е исто.

еве едно супер базично клипче [media]http://www.youtube.com/watch?v=V7vpw4AH8QQ[/media]
само што на крај типот си додава нешто во стилот демек ете на тој начин се патувало во иднината, што секако дека е глупост.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
чекај не те разбирам баш, Ајнштајн се збунил за ова со ракава у водава???????демек било какво прекршување (според тебе) на фотоните се случува поради гравитацијата.:toe:
Нешто не е ОК,
инче има разлика од закривување на траекторијата на фотонот и од [прекрекршување под агол(ради промена на оптичка средина или рефлексија од огледало)]
според ајнштајн , фотоните се движат право низ просторот , а изгледаат искривено (лачно) затоа што просторот е исривен под дејството на гравитацијата
Zaednicko pomegju racete vo voda i vlijanieto na gravitacijata na fotonite e toa sto i vo dvata slucai se promenuva dvizenjeto na fotonite.
Toa sto go kazal ajnstajn e isto kako nekoj da kaze deka vodata go iskrivuva prostorot,t.e. koga ke gi stavis racete vo voda,tie se iskrivuvaat.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Ok ne komentiram veke, procitajte.....
причитав ,прав си немај гајле,
вистина било тоа дека гравитацијата има влијание на фрекфренцијата на светлината (најверојатно привидно, пошто нели се смета како асплутно нешто и не менливо, па на сметка на тоа се јавува таа промена во течењето на времето)
Каква врска има саатот(часовникот) со поимот време и простор?
Голема глупост е тоа. Часовниците не се универзални мерачи на времето.
, па има врска...

направи логично поврзување на два поима
а. магаре б.часовник
в.време г.музика
дај ти предложи како да го мериме времето ако не.

Zaednicko pomegju racete vo voda i vlijanieto na gravitacijata na fotonite e toa sto i vo dvata slucai se promenuva dvizenjeto na fotonite.
Toa sto go kazal ajnstajn e isto kako nekoj da kaze deka vodata go iskrivuva prostorot,t.e. koga ke gi stavis racete vo voda,tie se iskrivuvaat.
а пак ти па...леее.
ти реков дека има разлика помеѓу прекршување под агол , и лачно искривување...под дејство на гравитација се искривува просторот и привидно ни изгледа дека светлината добила лачно искривување , а всушност таа патува по права линија,(ако можеш да го разбереш тоа)
просторот е крив , а зракот патува по права линија во однос на просторот. ете тоа е фрката
гледаш ли дека сега не е исто , ако неможеш да видиш тогаш побарај да ти се објасни .За прво да разбереш како функционираат теориите кои се користат да го опишат денишниов свет, па после прај си ти твои теории
 
Член од
5 март 2007
Мислења
194
Поени од реакции
4
, па има врска...

направи логично поврзување на два поима
а. магаре б.часовник
в.време г.музика
дај ти предложи како да го мериме времето ако не.
да часовникот ни е потребен за убаво да измериме едно деноноќие на земјата, кое поделено на 24 ни дава час, а поделено на 60 ни дава секунда..
потоа да одредиме кога се случила некоја битка во историјата, кога да станеме за на работа и слично.. ако тоа е времето за кое збориме тогаш да, ок. часовник е права работа!

ако збориме за системот простор-време е тогаш ќе го прашам :)

и од еднаш тој часовник кој работи под јасно дефинирани законитости треба да одреди дека универзалното време (така да го наречам) течело посопоро или побрзо!?
на страна тоа што секундата во космички рамки е тотално занемарлива, и бувално непостоечки миг.
тоа ти е како да посматраме што ќе се случи со земјата кога на нејзе ќе слета мушичка.

добро, да не се оддалечувам од темата која гласи брзина на светлината.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom