Брзина на светлината

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
јеби га , ама така работи науката.:toe:.
особено многу чудни заклучоци се извлекуваат кога станува збор за експериментите од квантната механика.
не за џабе Ајнштајн сметал дека нешто не е во ред со квантниот свет.едноставно неможел да ги прифати идеите за таа теорија.
Jas smetam deka nisto ne e vo red i nisto ne e tocno vo vrska so kvantniot svet.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Jas smetam deka nisto ne e vo red i nisto ne e tocno vo vrska so kvantniot svet.
да , ама уствари ко што можев да те разберам , за тебе ништо не е во ред.а и неможе нешто да не ти биде во ред а сеуште не си го ни разбрал.
ти многу пати се истрчуваш како п'рле пред магаре.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
да , ама уствари ко што можев да те разберам , за тебе ништо не е во ред.а и неможе нешто да не ти биде во ред а сеуште не си го ни разбрал.
ти многу пати се истрчуваш како п'рле пред магаре.
Imas dokaz deka nemam razbrano nesto za koe sto sum pisuval?
Jas mislam deka nikoj od vas go nema razbereno ajnstajn,i samo slepo veruva vo nego,i so izmisleni fakti gi brani negovite teorii.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Има , како нема .
и замисли се малку , зошто јас не сум прв што ти збори за овие работи , секој втор ти сере / ,не биди толку самоуверен дека само ти си во право.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Има , како нема .
и замисли се малку , зошто јас не сум прв што ти збори за овие работи , секој втор ти сере / ,не биди толку самоуверен дека само ти си во право.
Koga nekoe letalo (avion),ke ja dostigne brzinata na zvukot vo vozduhot,ke udri vo nevidliva bariera,koja e nevozmozno da se probie,i ke se raspadne.


Kako sto vie tvrdite deka nemoze da se postigne brzina pogolema od onaa na svetlinata vo vakuum,taka i naucnicite pred okolu 100 godini go tvrdele ova.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Доста бе Небо, одмори малце брат. Како шо не можиш ти да докажиш дека се постигнува брзината на светлината, така и тие не можат да докажат дека не се постигнува.

Човечкото тело дефинитивно не може да ја постигне таа брзина и да преживее, то лесно може да се докажи. Ама пак ако зборуваме за теоретско достигнување на таа брзина, постојат честички кои всушност патуваат со таа брзина (фотоните), што значи дека достижна е теоретски таа брзина. Преминувањето на истата е теоретски необјасниво барем за денешната наука, само субјективни претпоставки можи да се изнесат околу ова прашање.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
Доста бе Небо, одмори малце брат. Како шо не можиш ти да докажиш дека се постигнува брзината на светлината, така и тие не можат да докажат дека не се постигнува.

Човечкото тело дефинитивно не може да ја постигне таа брзина и да преживее, то лесно може да се докажи. Ама пак ако зборуваме за теоретско достигнување на таа брзина, постојат честички кои всушност патуваат со таа брзина (фотоните), што значи дека достижна е теоретски таа брзина. Преминувањето на истата е теоретски необјасниво барем за денешната наука, само субјективни претпоставки можи да се изнесат околу ова прашање.
blodiranoto znace deka Ajnstajn mozebi ne bil vo pravo?

Nemoze coveckoto telo da ja dostigne taa brzina?
Zosto da nemoze?
Ako bide hibernizirano,i zabrzuvanjeto do taa brzina ne e mn golemo....

Kolku i da veruvame,dokazuvame ili mislime deka ne e mozno da se postigne ovaa brzina,EDEN DEN COVEKOT KE PATUVA SO WORP.....
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Доста бе Небо, одмори малце брат. Како шо не можиш ти да докажиш дека се постигнува брзината на светлината, така и тие не можат да докажат дека не се постигнува.

Човечкото тело дефинитивно не може да ја постигне таа брзина и да преживее, то лесно може да се докажи. Ама пак ако зборуваме за теоретско достигнување на таа брзина, постојат честички кои всушност патуваат со таа брзина (фотоните), што значи дека достижна е теоретски таа брзина. Преминувањето на истата е теоретски необјасниво барем за денешната наука, само субјективни претпоставки можи да се изнесат околу ова прашање.
па фотоните се светлината, значи викаш само светлината може да патува со брзината на светлината :toe:
еве ти пример од еден киксер од средно: Кругот е дел од рамнината во форма на круг. :pos2:

Имаше еден пост дека ако се патува со брзина на сетлината треба да се има т.е. ќе се има бесконелна маса. Епа ако е така, тогаш како не удира светлината нас треба да не разнесува, освен ако има објаснување зошто тоа не е така.

Светлината има маса, затоа и црните дупки многу си ја сакаат. И светлината има двојна природа и како честица (значи има маса) и како бран. Квантана теорија.............

А и баталете го Ајнштајн со неговаат теорија за реалтивитетот. Тоа е само негово размилување, не е докажано, впорчем е само тероија. Нема ништо на хартија...
Поинтересно е E=m*c^2, каде што од тело со маса добиваш енергија, т.е. претвораш маса во енргија.
Не може ли обратното m=E/c^2, па да се претвора енергијата во маса и да се овозможи процесот на телепортирање.
Или пак чичко Ајнштајн само сакал да ни каже дека едно мало тело може да произведе големо количество на енергија (атмоска бомба) и ништо повеќе.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
па фотоните се светлината, значи викаш само светлината може да патува со брзината на светлината :toe:
еве ти пример од еден киксер од средно: Кругот е дел од рамнината во форма на круг. :pos2:
Па добро глуп, муабето е дека теоретски можи некоја честица да се движи со таа брзина. Шо не ти е јасно?!?!
 

THC

Член од
11 септември 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
...А и баталете го Ајнштајн со неговаат теорија за реалтивитетот. Тоа е само негово размилување, не е докажано, впорчем е само тероија. Нема ништо на хартија...
:kesa: а измислен е глупометар?
еден ден ако не е измислен сигурен сум дека ќе измислат само не знам на кој ќе ја баждарат крајната горна точка. на тебе или на небо.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Светлина=фотон, значи не разбираш шо кажа.
Важи бе ако запниш и да форсираш така ќе биди.
Фотонот е елементарна честица која е носител на електромагнетна радијација од сите бранови должини.
Светлината е електромагнетна радијација со бранова должина видлива за човечкото око.

Е сеа ти можиш и бескрајно глуп да бидиш ништо нема да се промени.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
:kesa: а измислен е глупометар?
еден ден ако не е измислен сигурен сум дека ќе измислат само не знам на кој ќе ја баждарат крајната горна точка. на тебе или на небо.
Може и на тебе.

Алоооо Релативитеот е чисто размисливање, нема никави докази .... чисто он си го пуштил мозокот на пасење и размилсувал, не чекал ко вас некој да му каже нешто.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Важи бе ако запниш и да форсираш така ќе биди.
Фотонот е елементарна честица која е носител на електромагнетна радијација од сите бранови должини.
Светлината е електромагнетна радијација со бранова должина видлива за човечкото око.

Е сеа ти можиш и бескрајно глуп да бидиш ништо нема да се промени.
Не, не стварно глуп си.

Ајде кажи ја брзината на фотонот при електромагнетно зрачење од 100 MHz и 700 MHz ?
Само не мешај бранова должина......
фотонот ти е светлината :tapp:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Не, не стварно глуп си.

Ајде кажи ја брзината на фотонот при електромагнетно зрачење од 100 MHz и 700 MHz ?
Само не мешај бранова должина......
фотонот ти е светлината :tapp:
А енергија море лингур, кај е енергијата. Фотонот е носител и не биди морон!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom