Брзина на светлината

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
ne dvizenje kako ona sto nie go znaeme( dopolnuvanje na mojata teorija :) )
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Какво движење , дај просветли ме , какво познаваме ние , а какво е твоето!????
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
псссст тишина никој да не се смее НЕБО си замислува .....
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
псссст тишина никој да не се смее НЕБО си замислува .....
abe toa na nekoj nacin e zamisleno...nemoj bukvalno da me sfatite...zamisleno e poradi toa sto toa se "slucuva" vo nekoj 4 dimenzionalen prostor,vo koj ima edna dimenzija povekje od sirinata dolzinata i visinata....
abe mi e gajle,smejtemise ako toa vi zvuci smesno,i na Nikola Tesla i na ajnstajn im se smeele....nema da bidam ni prv ni posleden naucnik koj bil ismevan...
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
abe toa na nekoj nacin e zamisleno...nemoj bukvalno da me sfatite...zamisleno e poradi toa sto toa se "slucuva" vo nekoj 4 dimenzionalen prostor,vo koj ima edna dimenzija povekje od sirinata dolzinata i visinata....
што е сега пак тоа "случува" во наводници ,i гледаш ли дека пак не даваш веродостоен одговор.

abe mi e gajle,smejtemise ako toa vi zvuci smesno,i na Nikola Tesla i na ajnstajn im se smeele....nema da bidam ni prv ni posleden naucnik koj bil ismevan...
вакви изјави имаш дадено еден куп пати , и доста да се тешиш
дека еден ден ќе не заќутиш сите ,
и да знаеш , више ќе бидеш исмејуван отколку што ќе бидеш научник ако продолжиш вака.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Да, ама затоа луѓето измислиле направа за мерење на времето, кое си го мери без разлика дали некој се движи. Спиеш, не се движиш, ама си се успал за на работа, времето отишло : )
Да ама тогаш во таа машина ќе се одвиваат периодични движења или промени кои ќе бидат референца за тоа колку долго ти си спиел. Тоа верме може да биде мерено во колку кругови направила малата стрелка или пак колку пати електроните од атомите на цезиум преминале од повисока во пониска електронска обвивка, ама тоа е веќе друга работа.
Ама кога во еден затворен систем нема никакво движење или нема никакви промени кои се периодични во тој систем не ни има референца за мерење на времето така да може да се каже дека во тој систем времето стои. Мислам дека сега подобро ме разбра што сакав да кажам.

Spored mene:Gravitacijata gi iskrivuva fotonite,no ne i prostorot.
Фотонот неможеш да го закривиш, туку само неговата насока на простирање односно движење.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Да ама тогаш во таа машина ќе се одвиваат периодични движења или промени кои ќе бидат референца за тоа колку долго ти си спиел. Тоа верме може да биде мерено во колку кругови направила малата стрелка или пак колку пати електроните од атомите на цезиум преминале од повисока во пониска електронска обвивка, ама тоа е веќе друга работа.
Ама кога во еден затворен систем нема никакво движење или нема никакви промени кои се периодични во тој систем не ни има референца за мерење на времето така да може да се каже дека во тој систем времето стои. Мислам дека сега подобро ме разбра што сакав да кажам.



Фотонот неможеш да го закривиш, туку само неговата насока на простирање односно движење.
da da,sum se zbunil vo pisuvanjeto,ocigledno e deka sum mislel na iskrivuvanje na negovata nasoka na dvizenje,fala na zabeleskata

што е сега пак тоа "случува" во наводници ,i гледаш ли дека пак не даваш веродостоен одговор.


вакви изјави имаш дадено еден куп пати , и доста да се тешиш
дека еден ден ќе не заќутиш сите ,
и да знаеш , више ќе бидеш исмејуван отколку што ќе бидеш научник ако продолжиш вака.
za da gi objasnam moite teorii i mislenja,i da me sfatite pravilno,ke treba da napisam kniga od nad 1000 strani...vaka koga pisuvam "na kratko" primoran sum da koristam navodnici.
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
NEBO666 напиша:
za da gi objasnam moite teorii i mislenja,i da me sfatite pravilno,ke treba da napisam kniga od nad 1000 strani...vaka koga pisuvam "na kratko" primoran sum da koristam navodnici.
еј заборај и 1.000.000.000 $ дека ти требат. или тоа за практикумот/вежбанката/работните листови ? :vozbud:
види низ градот има флаери со кои луѓето бараат материјална помош за објавување на делата, залепи и ти еден.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
abe toa na nekoj nacin e zamisleno...nemoj bukvalno da me sfatite...zamisleno e poradi toa sto toa se "slucuva" vo nekoj 4 dimenzionalen prostor,vo koj ima edna dimenzija povekje od sirinata dolzinata i visinata....
abe mi e gajle,smejtemise ako toa vi zvuci smesno,i na Nikola Tesla i na ajnstajn im se smeele....nema da bidam ni prv ni posleden naucnik koj bil ismevan...

Пер, ти за научник се сметаш? Абе не ме смеј. :pos:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Заклучок:
НЕБО666 докажа дека Ајнштајн не е во право.

Ај кључ на темава, оти и не чини многу човек да се смее. љољ :pos2:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
NEBO 66666666......brat ti ova sto go kazuvas so tvojte teorii vleguvas vo postovi so aporija(a za aporija kje doznaes povekje vo temata vo filozofija i psihologija)

ti sakas da go zamenis zenon ebate:tapp::smir:
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Идеите со 4 просторни димензии ниту се нови, ниту се иновативни, а најмалку ги побиваат теориите на Ајнштајн.

1. 4-тата просторна димензија веќе е искористена за претставување на гравитацијата и електромагнетната сила како една (Теорија на Калуза-Клајн).
2. Универзумот и повеќето негови појави се истражени до 10 димензии, 1 временска и 9 просторни (String theory). А сега се работи на 10-тата просторна димензија (М-theory).

Ама незнам што се замарам со докажани факти кога имаме вистински НАУЧНИК помеѓу нас. Ај ќе пробам поинаку:

Си бил еден НАУЧНИК и решил да експериментира со болви.
И ја научил болвата да скока кога тој ќе заѕвони со ѕвонче.

И бидејќи нели НАУЧНИКот експериментирал и исекол една нога на болвата и заѕвонел со ѕвончето.
Болвата скокнала.
Исекол НАУЧНИКот уште една нога и пак заѕвонел.
Болвата пак скокнала.
.................
И ја исекол НАУЧНИКот последната нога на болвата и пак заѕвонил.
Болвата не скокнала.

НАУЧНИКот заклучил: „Болвата слуша со нозете“.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Си бил еден НАУЧНИК и решил да експериментира со болви.
И ја научил болвата да скока кога тој ќе заѕвони со ѕвонче.

И бидејќи нели НАУЧНИКот експериментирал и исекол една нога на болвата и заѕвонел со ѕвончето.
Болвата скокнала.
Исекол НАУЧНИКот уште една нога и пак заѕвонел.
Болвата пак скокнала.
.................
И ја исекол НАУЧНИКот последната нога на болвата и пак заѕвонил.
Болвата не скокнала.

НАУЧНИКот заклучил: „Болвата слуша со нозете“.
interesno
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
.................
И ја исекол НАУЧНИКот последната нога на болвата и пак заѕвонил.
Болвата не скокнала.

НАУЧНИКот заклучил: „Болвата слуша со нозете“.
јеби га , ама така работи науката.:toe:.
особено многу чудни заклучоци се извлекуваат кога станува збор за експериментите од квантната механика.
не за џабе Ајнштајн сметал дека нешто не е во ред со квантниот свет.едноставно неможел да ги прифати идеите за таа теорија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom