Бојлер на плин-пропан бутан(ТНГ)

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
За 10Е имам 200 kWh на ефтина струја, тоа ми се 100 пати да вклучам бојлер за вода за туширање, односно по 3 пати дневно да вклучувам во тек на месецот. Ај сега кажи ми колку пати месечно можеш да се тушираш со ЛПГ бојлер за 10Е.
Aj malce presmetaj ja matematikata.
A ke te potsetam deka greac na bojler e 3500 wati a celosno da se napolni mu treba 2-3 casa.[DOUBLEPOST=1484511799][/DOUBLEPOST]Najisplatliva varijanta bibila da se montira solaren bojler.
Zimno vreme najmalata temperatura e 35-45 stepeni a vo leto 85-95 stepetni.
I imas nekoj ednokraten trosok od 250-400 evra vo slednite 15-20 godini!
A zaboraviv deka drpmne davaat i subvencii
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
A ke te potsetam deka greac na bojler e 3500 wati a celosno da se napolni mu treba 2-3 casa.
Бојлерот ми е 3 кW и загрева за 30-40 минути, те троши 2 kWh за едно загревање. Нема потреба за 100 степени за да се истуширам, со 50-60 бркам работа.
Ако на твојот стварно му требаат 2-3 саати да наполни тогаш барај си мастор да ти го отстрани бигорот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.765
Поени од реакции
21.161
Фала многу на деталниот опис, сигурно и на некој друг ќе му помогне за да направи правилен избор на бојлер. Јас веке се двоумам бидејќи според напишаново ќе треба да полнам плин секој месец, а проблемот е што живеам на петти кат во зграда без лифт, а самата боца заедно со плинот тежи околу 25 кг. и истата јас ќе морам да ја м'кнам нагоре.
Е тука неможам да ти поможам :([DOUBLEPOST=1484513367][/DOUBLEPOST]
Како зависи? Дали е или не е поефтино на струја во ефтина тарифа од ваков бојлер?
И ова нема економска оправданост.
Така бе Бранче зависи. По твојата логика најевтино е да се грееш на оној комбинираниот бољер на дрва каде можеш да го стоплиш и со гранки. Сега колку е практично е сосем друга работа ама барем е најевтино. После одиме со просторот и дефеци од типот се дупнал бољерот, изгорел грејачот, се нафатил бигор итн итн. Тука конкретно мака мачиме со бигорот и по некое непишано правило казанот се дупнува за две три години, ретко 5. Таква е водата.
За на крај да завршиме за практичноста. Јас немам проблеми со скапа евтина струја, мене многу ми е гајле кога каква е и дали има воопшто струја. Многу ми е гајле дали некој пред мене ми го потрошил бољерот или дали некој после мене треба да се капи. Пак ке има вода. После ајде бољерот имал топла вода, загреан бил ама ете мене ми било мака, ми испаднало работа, ми дошле гости или што ти јас знам. Џабе сум го греел значи. Остај што скоро цело време го држите уклучен било скапа било евтина, требало нетребало. Па на крај и да платам некоја стотка плус повеќе , комфортот се плаќа. Исто и инвестицијата не е нешто посебно голема па да ја враќам со години како со сончевите да речам. Ако имаш веќе боца инвестицијата е како еден најобичен бољер од Леов од 80 литри или малце поскапа.
 
Последно уредено:
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
кај .!. виде ти политика во одговорите убаво му ги предочивме предностите како и маните дури и лични искуства имаше искажано, а дека за овој тип на уреди да може да има помасовна примена треба да има гасификација која не е никако политичка туку економска категорија секаде во светот. освен тука кај нас, каде што има луѓе како тебе во секое барање за нешто препознаваат политика.

Читај страна 1 од темава.


И потоа дискусијата продолжува понатаму.

Да не избрза малку, а? :icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.765
Поени од реакции
21.161
@Јаневски освен одредена личност која очигледно си има некој проблеми за кој ние неможеме да му поможиме туку му треба постојан надзор и контрола од специјализирани установи генерално сите се држевме до темата и никој не смеша политика.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
му помогнавте на дечково у пм.....

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=2361684

другар - еве ти како изгледа тој плински бојлер. фирмата што ги продава е од битола мислам дека (се јавив ја и прашував за мене) се што ти треба е да имаш излез за оџак односно отвор каде што ке издувуваат гасовите од согорениот плин. викаат дека се многу економични и се бајаги исплатливи.. у други држави ги има многу од дамна ама кај нас се новитет ко што гледам... реално според мене добра работа е ама единствена маана е што сеуште не сме гасифицирани па ке треба да и најдеш место на боцата кај ке стои и на одреден период да ја менуваш на макпетрол.. цената е околу 8 9 000 како што ми кажа дечкото пред месец дена од прилика...


јас се јавував и прашував како функционира во однос на греење со парно (бојлерот работи како котел на плин фактички) ама незнам колку е исплатливо ако прво - а како второ ако мислиш парно на него да уклучуваш рачунај боца ке треба да менуваш на недела дена барем....

претходно сум го постирал ова у труга тема... малку сум ја утнал не е страшно :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom