Бојлер на плин-пропан бутан(ТНГ)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
јас дирекно немам користено од овие проточниве на плин но бев заинтересиран едно време кога реновирав по дома, но не се одлучив за земам, поставив класичен но она што можам да ти го кажам за нив е дека во споредба со од пред отприлика 3 год. беа тогаш за некои 35-40 % поефтини, тогаш ги продаваа до 5500 сега се околу 8000 ден. јас бев заинтересиран за овие http://www.lial.com.mk/mk/Products/ProductDetails?productId=110 и тогаш некако ми излегуваше математиката ама сега несум сигурен, ако се земе во предвид дека ти треба и боца која е некаде околу 2200 ден. од макпертол, плус неповратен вентил околу 200-300 ден. црево над 150 ден. и прво полнење на плин околу 600 ден. поминува 11000 ден.
Размисли и на тоа дека треба малтретирање оклолу одење да се полни или менува боцата и тоа дека ќе ти одзема место.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Бидејќи овие двајца погоре ништо нема да ти кажат, од шо се политички инкоректни, да ти кажам дека јас кога се вратив, се обидов да направам некое истражување кои се дистрибутери за Јункерс за МКД, или за Бош од што се нели дел од таа групација, е сега јас што истражував малце по нет не успеав да пронајдам таков модел, не сум одел по продавници да прашувам, бидејќи сигурно има некои маалски продавници кои немаат веб страна, исто така нз кои бензиски станици точат бутан и која е разликата со ЛПГ кој се користи во колите, и што би се случило доколку наместо Бутан користиш ЛПГ.
Eve ja cenata vo ES http://www.gasfriocalor.com/calentador-de-agua-a-gas-junkers-hydro-battery-w6-2-kb
Каде виде ти политика на темата барем од мене?
Друга работа добро досега немаш заприметено дека не е со сите ? Ајде пролистај на другите теми и ке ти стани јасно, додуша и ако земиш и тука од нигде никаде и од никој не повикан дојде да ломоти нешто безвезе што нема никаква допирна точка со темата. Барем да знаеше нешто да го посоветува или да му поможи барем, ама не. Тој едноставно кажано ти е штетна форумска бубачка од кој никој нема ама баш никаква корист напротив само штета направи.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Незнам кај видов давале 1 година гаранција. Подобро да не даваат ако немаат доверба во производот
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Ако не ти е тешко игнорирај го, па пиши какво искуство имаш со тој тип на бојлери, дали задоволува во однос на проток, температура, заштеда. И секако дали е опасно да се користи тој тип на бојлери.
Јас имам од Лиал. Ги има скоро секаде , цената им е околу 7500-8500 , зависи кај ке го најдиш. Ете Битола беше -25 и нема гајле си постигнува температура без проблем. Мене лично ми одговара околу 41-42 ама нема проблем можи и повеќе. Треба да имаш добар притисок на водоводот како и за секој проточен бољер , а протокот ке го ограничиш на 5 литри во минута на излезот за топлата вода од бољерот, не на влезот на ладната. Боца ако немаш ќе си земиш од макпетрол и обавезно неповратен вентил од макпетрол не од било каде. При првото монтирање на боцата и цревата обавезно ке си провериш да не ти протекува некаде. Најлесно ти е со сапуница и во глобала тоа е тоа. Нема мирис кога работи, одма затоплува. Ти треба издув во бањата или таму каде што ке го чуваш бољерот за издувните гасови од плинот. Боцата кај мене ми е баш под бољерот, не се ни замарав да ја шетам лево десно. За потрошувачка зависи какви навики имаш, ама една боца мислам дека без проблем ке ти истера еден месец освен секако ако не кисниш цел ден под туш. Друга работа околу боцата, кога ке се намали плинот во неа бољерот нема да ти ја грее добро водата иако има пламен. Сега ако ја однесиш во макпетрол да ти ја заменат ке им ја однесиш со едно кило плин отприлика, така да подоборо би било да ја наполниш некаде каде што полнат. Околу бољерот ке си купиш батерии, не му треба приклучок за струја. Тие се за искра и се пали автоматски кога ке пуштиш вода. Имаш таму после за регулација на притисокот, тоа еднаш ке го наместиш и најверојатно повеќе нема да го гибниш. Имаш за летно зимско, кај мене секогаш е на зимско дури и во летото. На летно не ми постигнуваше температура ама тоа зависи од температурата на водата во водоводот. И после имаш за регулација на температура и термометар кој ти кажува колку е моментралната температура на толпата вода. Си ја местиш по желба и после немаш потреба да ја мешаш со ладна. Дали е опасно ? Зошто би било опасно ? Не е нешто посебно, како обично шпоре на плин само што има изменувач на топлина и малце електроника за автоматски да се уклучва, а и ете сеуште сум жив.
Ако нешто пропуштив прашај.[DOUBLEPOST=1484492743][/DOUBLEPOST]
Па и немаш некоја почит кон татко ти, да не се лажеме.

Јас ти се извинив, ти ме навреди.
Сепак, ќе повторам - не сум во право.
Тоа иде вака - не пишувам нешто што треба и ги прекршувам форумските правила, ти пријавуваш лошо мислење со копчето доле пријави (што кричрон веќе гарант го направил), гледа модератор, ми ги брише мислењата и ме казнува, темата си продолжува нормално.
и тоа е све
Тебе ке те пријавувам грев еден, уште за да те пријави чоек си. Кај казнет од господ си уште јас да те пријавувам :facepalm:
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.433
Мене не ми е јасна економската оправданост за ваков бојлер, литро ЛПГ чини 32 денари и има 6-7 kWh енергија. За 32 денари можам да си користам 10 kWh струја во ефтина тарифа, 30% поефтино.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Мене не ми е јасна економската оправданост за ваков бојлер, литро ЛПГ чини 32 денари и има 6-7 kWh енергија. За 32 денари можам да си користам 10 kWh струја во ефтина тарифа, 30% поефтино.
Зависи. Ако земиш така каде е оправданоста за електричен проточен бољер ?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.433
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Мене не ми е јасна економската оправданост за ваков бојлер, литро ЛПГ чини 32 денари и има 6-7 kWh енергија. За 32 денари можам да си користам 10 kWh струја во ефтина тарифа, 30% поефтино.
И тоа како е оправдана, нема споредба, еве напишав предходно дека со 10€ можеш да користиш цел месец, е сега друго е што сме затуцана држава па мораш лично да ја полниш, да има како на запад достава до дома тоа е друго, инаку не сум знаел дека постои на ЛПГ бојлер, инаку да не знае дека може да се најде бутан во нашава државичка?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.433
И тоа како е оправдана, нема споредба, еве напишав предходно дека со 10€ можеш да користиш цел месец
За 10Е имам 200 kWh на ефтина струја, тоа ми се 100 пати да вклучам бојлер за вода за туширање, односно по 3 пати дневно да вклучувам во тек на месецот. Ај сега кажи ми колку пати месечно можеш да се тушираш со ЛПГ бојлер за 10Е.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Јас имам од Лиал. Ги има скоро секаде , цената им е околу 7500-8500 , зависи кај ке го најдиш. Ете Битола беше -25 и нема гајле си постигнува температура без проблем. Мене лично ми одговара околу 41-42 ама нема проблем можи и повеќе. Треба да имаш добар притисок на водоводот како и за секој проточен бољер , а протокот ке го ограничиш на 5 литри во минута на излезот за топлата вода од бољерот, не на влезот на ладната. Боца ако немаш ќе си земиш од макпетрол и обавезно неповратен вентил од макпетрол не од било каде. При првото монтирање на боцата и цревата обавезно ке си провериш да не ти протекува некаде. Најлесно ти е со сапуница и во глобала тоа е тоа. Нема мирис кога работи, одма затоплува. Ти треба издув во бањата или таму каде што ке го чуваш бољерот за издувните гасови од плинот. Боцата кај мене ми е баш под бољерот, не се ни замарав да ја шетам лево десно. За потрошувачка зависи какви навики имаш, ама една боца мислам дека без проблем ке ти истера еден месец освен секако ако не кисниш цел ден под туш. Друга работа околу боцата, кога ке се намали плинот во неа бољерот нема да ти ја грее добро водата иако има пламен. Сега ако ја однесиш во макпетрол да ти ја заменат ке им ја однесиш со едно кило плин отприлика, така да подоборо би било да ја наполниш некаде каде што полнат. Околу бољерот ке си купиш батерии, не му треба приклучок за струја. Тие се за искра и се пали автоматски кога ке пуштиш вода. Имаш таму после за регулација на притисокот, тоа еднаш ке го наместиш и најверојатно повеќе нема да го гибниш. Имаш за летно зимско, кај мене секогаш е на зимско дури и во летото. На летно не ми постигнуваше температура ама тоа зависи од температурата на водата во водоводот. И после имаш за регулација на температура и термометар кој ти кажува колку е моментралната температура на толпата вода. Си ја местиш по желба и после немаш потреба да ја мешаш со ладна. Дали е опасно ? Зошто би било опасно ? Не е нешто посебно, како обично шпоре на плин само што има изменувач на топлина и малце електроника за автоматски да се уклучва, а и ете сеуште сум жив.
Ако нешто пропуштив прашај.[DOUBLEPOST=1484492743][/DOUBLEPOST]
Тебе ке те пријавувам грев еден, уште за да те пријави чоек си. Кај казнет од господ си уште јас да те пријавувам :facepalm:
Фала многу на деталниот опис, сигурно и на некој друг ќе му помогне за да направи правилен избор на бојлер. Јас веке се двоумам бидејќи според напишаново ќе треба да полнам плин секој месец, а проблемот е што живеам на петти кат во зграда без лифт, а самата боца заедно со плинот тежи околу 25 кг. и истата јас ќе морам да ја м'кнам нагоре.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
За 10Е имам 200 kWh на ефтина струја, тоа ми се 100 пати да вклучам бојлер за вода за туширање, односно по 3 пати дневно да вклучувам во тек на месецот. Ај сега кажи ми колку пати месечно можеш да се тушираш со ЛПГ бојлер за 10Е.
Pa ti kazav cel mesec trojca procitaj gi moite prethodni postovi, dosega ne se slucilo da ni snema butan pred krajot na mesecot, inaku da se koregiram cenata poskapela i sega e 12.28€ http://www.elperiodico.com/es/noticias/economia/bombona-butano-precio-5625938 i razlikata sekako e toa sto kolku znaci 12€ na zapad i kolku tuka, isto taka nemame dostava do spratot, kako sto bacive kaza, ete mene zadacata mi bese da ja odnesam od vratata do mestoto kade sto treba da se prikluci bocata, sekako poinaku e koga trebas da ja polnis pa nosis do doma, i poinaku se razmisluva, jas ne ja obvinuvam cenata, tuku nemanjeto infrastruktura vo drzavata, sekako koga bi imalo poveke interes za ovoj energens, bi imalo kompani koi bi raznesuvale/prodavale butan do doma.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Pa ti kazav cel mesec trojca procitaj gi moite prethodni postovi, dosega ne se slucilo da ni snema butan pred krajot na mesecot, inaku da se koregiram cenata poskapela i sega e 12.28€ http://www.elperiodico.com/es/noticias/economia/bombona-butano-precio-5625938 i razlikata sekako e toa sto kolku znaci 12€ na zapad i kolku tuka, isto taka nemame dostava do spratot, kako sto bacive kaza, ete mene zadacata mi bese da ja odnesam od vratata do mestoto kade sto treba da se prikluci bocata, sekako poinaku e koga trebas da ja polnis pa nosis do doma, i poinaku se razmisluva, jas ne ja obvinuvam cenata, tuku nemanjeto infrastruktura vo drzavata, sekako koga bi imalo poveke interes za ovoj energens, bi imalo kompani koi bi raznesuvale/prodavale butan do doma.
Абе за каков интерес за купување од боци зборуваш? ( добро е што го нема и нетреба да го има ) треба да се изврши гасификација на државата, индустрија и домаќинства.
Дури тогаш може да се зборува за интерес.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Абе за каков интерес за купување од боци зборуваш? ( добро е што го нема и нетреба да го има ) треба да се изврши гасификација на државата, индустрија и домаќинства.
Дури тогаш може да се зборува за интерес.
Duri i da se izvrsi gasifikacija, ne veruvam deka ke stasa do sekoja naselba/selo vo drzavata, verojatno ke bide samo vo pogolemite urbani naselbi sto znaci deka sekogas ke ima potraba od boci, isto kako sto nema kablovska vo sekoja naselba/selo vo drzavata, taka nema da ima ni gasifikacija do sekoja kuka, so sto ke se stvori potreba za dostava za boci.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Човекот праша за бојлер и отиде темата во политика...
кај .!. виде ти политика во одговорите убаво му ги предочивме предностите како и маните дури и лични искуства имаше искажано, а дека за овој тип на уреди да може да има помасовна примена треба да има гасификација која не е никако политичка туку економска категорија секаде во светот. освен тука кај нас, каде што има луѓе како тебе во секое барање за нешто препознаваат политика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom