Бојлер на плин-пропан бутан(ТНГ)

Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Има ли некој искуство со користење на проточен бојлер на плин, која е температуратурата која се постигнува, дали е добар протокот, колку е исплатливо и каде може да се купи таков бојлер?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Има ли некој искуство со користење на проточен бојлер на плин, која е температуратурата која се постигнува, дали е добар протокот, колку е исплатливо и каде може да се купи таков бојлер?
Јас користев таков бојлер за време на мојот престој во Шпанија и тоа овој мислам дека беше https://www.junkers.es/usuario_final/productos/catalogo_usuario/producto_33024# и нема што да се мислиш, веднаш да си земеш, верувај дека нема да бидеш разочаран, такво нешто јас не сум видел, ние купувамне по две боци секој месец по 10€ шо се (ги разнесуват низ градот со едно камионче секое сабајле) една за шпоретот друга за бојлерот и верувај дека таа од шпоретот ја потрешувавме многу побрзо од таа за бојлерот, сега ние бевме тројца во станот и се туширавме секое сабајле и плус понекогаш и навечер, и плус девојчињата што миат садови секојдневно и пак не го потрошивме, тоа е страшно чувство да влезеш да се тушираш и во секој момент да си имаш топла вода. Температурата беше огромна, знам дека не ја вртев многу славината за топла вода, е сага за бутанот не сум сигурен, дали еист како ТНГ во Македонија што ставаат во колите, мислам дека не беше исто како што ми расправаше газдата. И како што кажав ги разнасаат со камиоче низ градот и сигурно дека целиот град го користи ова, застануваше низ ситезгради во мојата улица, знам бидејќи тоа време и јас излегував од дома.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Имам јас ама сега во моментот неможам да пишам, попосле малце.
Ти во меѓувреме пиши шо те интересира.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
Имам јас ама сега во моментот неможам да пишам, попосле малце.
Ти во меѓувреме пиши шо те интересира.
Ако. Убаво, така треба.
Прашај си ти прво што да пишеш. Немој нешто да пишеш што не е во интерес на газдата.
Можда сакаш да пишш дека се грееш на плин и ти е супер, а еве на пример некоја од фирмите на господинот Груевски решила да увезе миљарда тони мазут или дрва за огрев. И после шо праиме?

Се шегувам, секако. Дилемата е - кој уопште ве пуштил уопште да изигравате вистински луѓе по нормални теми?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Ако. Убаво, така треба.
Прашај си ти прво што да пишеш. Немој нешто да пишеш што не е во интерес на газдата.
Можда сакаш да пишш дека се грееш на плин и ти е супер, а еве на пример некоја од фирмите на господинот Груевски решила да увезе миљарда тони мазут или дрва за огрев. И после шо праиме?

Се шегувам, секако. Дилемата е - кој уопште ве пуштил уопште да изигравате вистински луѓе по нормални теми?
Нема проблем, ете ти кажи му ако знаеш.
Секако на дечкото му скрати можност од прва рака да се информира за тоа што го интересира.
@bacive Ако не знае овој идиотот да те информира за тоа што те интересира многу ми е жал ама јбг :toe: судбина. Секакви имаат пристап на нет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
Нема проблем, ете ти кажи му ако знаеш.
Секако на дечкото му скрати можност од прва рака да се информира за тоа што го интересира.
@bacive Ако не знае овој идиотот да те информира за тоа што те интересира многу ми е жал ама јбг :toe: судбина. Секакви имаат пристап на нет.
Абе ти што и да пишеш, ние никако не можеме да знаеме дали тоа го пишуваш е под директно или индиректно влијание на штабот. Дали пишуваш затоа што е објективно така, или затоа што му одговара на твојон газда така.

Се шегувам повторно, кај смееш ти да пишеш нешто што не е одобрено од Илија или Мартин. Затоа, верувај никому нема да му фали помалку грујова пропагнада, завиткана во било што.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Бидејќи овие двајца погоре ништо нема да ти кажат, од шо се политички инкоректни, да ти кажам дека јас кога се вратив, се обидов да направам некое истражување кои се дистрибутери за Јункерс за МКД, или за Бош од што се нели дел од таа групација, е сега јас што истражував малце по нет не успеав да пронајдам таков модел, не сум одел по продавници да прашувам, бидејќи сигурно има некои маалски продавници кои немаат веб страна, исто така нз кои бензиски станици точат бутан и која е разликата со ЛПГ кој се користи во колите, и што би се случило доколку наместо Бутан користиш ЛПГ.
Eve ja cenata vo ES http://www.gasfriocalor.com/calentador-de-agua-a-gas-junkers-hydro-battery-w6-2-kb
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
можете на google search-https://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=propane vs butane

Има разлика меѓу пропан и бутан ако за ова правите муабет
Varieties of LPG bought and sold include mixes that are mostly propane (C3H8), mostly butane (C4H10) and, most commonly, mixes including both propane and butane. Ова е од Википедија за ЛПГ попознат како аутогас кој е мешавина од овие две.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Ако. Убаво, така треба.
Прашај си ти прво што да пишеш. Немој нешто да пишеш што не е во интерес на газдата.
Можда сакаш да пишш дека се грееш на плин и ти е супер, а еве на пример некоја од фирмите на господинот Груевски решила да увезе миљарда тони мазут или дрва за огрев. И после шо праиме?

Се шегувам, секако. Дилемата е - кој уопште ве пуштил уопште да изигравате вистински луѓе по нормални теми?
Брат што е нервозава, да не не се наспа ноќеска. Ај не тупи, ако нема со кој да се караш дома, немој тука да ни правиш нервоза. Имам легитимно прашање и чекам мислење, а кој како ќе го прифати тоа што го пишуваат членовите на форумот, кои се подобро запознати со одредена тема, е индивидуално. Па не сме СИТЕ морони па слепо да веруваме на се што ќе се пише. Собирам информации и сам донесувам заклучок, како што обично се прави во секојдневниот живот[DOUBLEPOST=1484486887][/DOUBLEPOST]
Бидејќи овие двајца погоре ништо нема да ти кажат, од шо се политички инкоректни, да ти кажам дека јас кога се вратив, се обидов да направам некое истражување кои се дистрибутери за Јункерс за МКД, или за Бош од што се нели дел од таа групација, е сега јас што истражував малце по нет не успеав да пронајдам таков модел, не сум одел по продавници да прашувам, бидејќи сигурно има некои маалски продавници кои немаат веб страна, исто така нз кои бензиски станици точат бутан и која е разликата со ЛПГ кој се користи во колите, и што би се случило доколку наместо Бутан користиш ЛПГ.
Eve ja cenata vo ES http://www.gasfriocalor.com/calentador-de-agua-a-gas-junkers-hydro-battery-w6-2-kb
ЛПГ Liquefied petroleum gas, ТНГ - течен нафтен гас и пропан-бутан е една иста работа, и таа се продава по бензиските пумпи како гориво за коли или во боци за греење и готвење. Инаку овој гас не е природен туку се добива како дериват на суровата нафта.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Нема проблем, ете ти кажи му ако знаеш.
Секако на дечкото му скрати можност од прва рака да се информира за тоа што го интересира.
@bacive Ако не знае овој идиотот да те информира за тоа што те интересира многу ми е жал ама јбг :toe: судбина. Секакви имаат пристап на нет.
Ако не ти е тешко игнорирај го, па пиши какво искуство имаш со тој тип на бојлери, дали задоволува во однос на проток, температура, заштеда. И секако дали е опасно да се користи тој тип на бојлери.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
Брат што е нервозава, да не не се наспа ноќеска. Ај не тупи, ако нема со кој да се караш дома, немој тука да ни правиш нервоза. Имам легитимно прашање и чекам мислење, а кој како ќе го прифати тоа што го пишуваат членовите на форумот, кои се подобро запознати со одредена тема, е индивидуално. Па не сме СИТЕ морони па слепо да веруваме на се што ќе се пише. Собирам информации и сам донесувам заклучок, како што обично се прави во секојдневниот живот.
Не се сеќавам дека мајка ми те родила, али у право си. Си бараш практична информација која би ти помогнала и сега некој тука растура со апстрактни муабети...
Но, тоа е што е. Се извинувам, но не би им дал на тие гомна ни нос од дома да провират.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Не се сеќавам дека мајка ми те родила, али у право си. Си бараш практична информација која би ти помогнала и сега некој тука растура со апстрактни муабети...
Но, тоа е што е. Се извинувам, но не би им дал на тие гомна ни нос од дома да провират.
Мајка ти не ме родила, ама татко ми (бог да го прости) те направил. И ај стварно не тупи, остај да добијам информации кои ми требаат, а сигурен сум и некој друг ќе се сапознае со работата на ТНГ бојлерите. Оди испадни малку надвор, убаво е времето,
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
Па и немаш некоја почит кон татко ти, да не се лажеме.

Јас ти се извинив, ти ме навреди.
Сепак, ќе повторам - не сум во право.
Тоа иде вака - не пишувам нешто што треба и ги прекршувам форумските правила, ти пријавуваш лошо мислење со копчето доле пријави (што кричрон веќе гарант го направил), гледа модератор, ми ги брише мислењата и ме казнува, темата си продолжува нормално.
и тоа е све
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom