Борис Сарафов - национално свесен Македонец, но каков е неговиот удел во револуционерното дело?

Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Ами немам никаква представа. Просто не сум се интересувал. Но ште поразпитам.
Иначе Тодор Паница е бил от "левите" ВМРО - които са били финансирани по едно време от Коминтерна. А по онова време сами знаете как са се клали крилата на ВМРО.

Ште направjа един паралел... дано да не ми кажете че права "бугарска пропаганда". Но ако приемем, че всичките ВМРО са бугарски партии - приликата с БЗНС след Александар Стамболиjски е много голема - много ВМРО-та и много БЗНС-та. Само разликата е, че македонците се убиват без да гледат властта.


Както и да е :) Знаете ли какво ме изненада. За Мелча Карничева пише в македонската Уикипедиjа, а в бугарската нема ;-)
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Epa se potvrduva faktot gore deka panica ne e so vrhovistite..
Znae li nekoj od vas blgari dali Kosta i Todor Panica se nekakvi rodnini?
Между Коста Паница и Тодор Паница нема крвна врзка. Просто совпадение на имената.
Коста Паница е роден в Трново и е бил луда глава. Ако ви е интересно ште се опитам да направjа некаква биографиjа. Иначе от рода му е останал д-р Васил Паница - хирург от Пловдив. Пра-дедо му е бил брат на Коста Паница.

По времето на Иван Костов се занимаваше с политика, но не се запомни с коj знае какво.
 
Член од
26 мај 2007
Мислења
56
Поени од реакции
0
Znae li nekoj od vas blgari dali Kosta i Todor Panica se nekakvi rodnini?
Между Коста Паница и Тодор Паница нема крвна врзка. Просто совпадение на имената.
Публикацијата во New York Times относно убијството на Сарафов кажува дека Тодор Паница е племенник на мајор Коста Паница ! :helou:
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Ха, интересно! Не го знаех това. Но странното е, че не го намирам в наши източници това, а би требвало. Все пак Коста Паница го имахме в социализма за много голем героj, заради русофилството му. А и Тодор доколкото знам и тоj е бил русофил... а и врзките с Коминтерна. Странно.
Но си признавам, не сум ходил да чета в окражната библиотека в Трново. Може и да има нешто.
 
Член од
2 октомври 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
Борис Сарафов е мошне интересна фигура во македонската Историја. Тој можеби е најобјавуваното име по странските весници, кога се пишувало за Македонија, во периодот 1900-1907 година.

Ова е текст објавен во "Тајмс" на 16 Октомври 1903 година, за лажната вест дека бил убиен "македонскиот лидер":

http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?_r=1&res=9D07E7DC1039E333A25755C1A9669D946297D6CF&oref=slogin
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Ова е текст објавен во "Тајмс" на 16 Октомври 1903 година, за лажната вест дека бил убиен "македонскиот лидер":
http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?_r=1&res=9D07E7DC1039E333A25755C1A9669D946297D6CF&oref=slogin
А што пише овде пак во истиот весник?

http://query.nytimes.com/gst/abstract.html?res=9904E1D61339E333A2575AC0A96F9C946297D6CF
 
Член од
2 октомври 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
Весникот е многу добар извор и за инволвираноста на Борис Сарафов во грабнувањето на американската мисионерка „Мис Стон„. Според нивните извори токму Борис Сарафов е инспираторот за грабнувањето и човекот што лично ги зел парите од Турците за нивното ослободување. Четите на Ристо Чернопеев и на Јане Сандански биле извршителите на заговорот. Токму весникот пишува:
„The chief of the brigands who capured Miss Stone is named Sandansky and is a young partisan of Sarafov".
http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?res=9B07E2DB1230E733A25751C0A9629C946397D6CF
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Еве ви нешто корисно од википедиа.... лол
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
1. Сарафов на рилскиот конгрес бил условно осуден на смрт. Дека бил женкар и дека земал пари од срби? Глупости. Жестоко нападнат бил заради лажната помош шо ја ветил од Бугарија пред востанието.

2. Ги потпомага Гемиџиите. Зошто кога внатрешниот комитет застанува против нивното дело?

3. Го нарачува убиството на Сандански а сите знајте кој бил Сандански во тоа време и каква улога играл.

Бил дволичен а таквите биле кобни за ВМРО. И јас се восхитувам на некои карактеристики на Сарафов како на пример решеноста шо ја имал кога предложил да се нападни Битола ама факт е дека работел за две страни и на крајот го добил заслуженото.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
За штетната улога шо ја имал во ВМРО доказ се изјавите на многу дејци против Сарафов. Пример Христо Узунов кој во едно од последните негови писма потенцира да се чува организацијата од такви како Сарафов...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Abe ovoj Dimitrie Cupovski mama im eba na Bugarive. :)

Inaku Sarafov e mnogu kontroverzna licnost mislam na toa sto on idel od licni interesi protiv turcite a ne poradi Makedonija ili Bugarija on bil svedok na zatvoranjeto na negovite dedo i tatko dur on bil mlado dete i poradi toa kaj nego postoi golema zelba za odmazda znaci on na pocetok bil oficer vo Bugarskata Armija podocna bil pretsedatel na VMK, pa otkako Concev go prevzemal vodstvoto Sarafov preminal vo MRO.

Spored moi istrazuvanja so cel da mu se odmazdi na Concev.

A tocno e deka bil majstor za sobiranje pari i deka vo ocite na svetskite mediumi bil pretstaven kako lider na Makedonskiot revolucioneren komitet.

Sepak kako sto rekov, bil kontroverzna licnost.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
А зошто така сфаќате не ми е јасно?

Па сите играле двојни а по некогаш и тројни улоги се за цел да ја ослободат Македонија. Едноставно маневрирале таму кај што дува ветрот, макар и да е погрешен правец, но се со цел да се ослободи Македонија.

Никогаш нема да дознаеме со каква намера тие биле дволични и зошто баш таквата помош ја прифаќале, но треба да ни е јасно дека - „... ние сме како човек кој што паднал во море, а за да се спаси човекот кога се дави, би се фатил и за змија...“ - нели баш такак има кажано.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
toa e greska na makedonskite istoricari sto ne gi proucuvaat site istoriski licnosti
pa i kolku da bile negativni
sepak sarafov e golema licnost koj doaga od vrhovniot makedonski komitet
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Абе лесно е само така да речиш,ама ако го накривиш него,тогаш уште 200 ќе треба,заради истите причини.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Борис Сарафов бил Врховиста кој отишол кај ВМРОвците и им работел зад грб (нешто како шпион за ВМК).

ВМК бил под директна управа од Бугарската влада, така да јасно ни е што се случувало.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Борис Сарафов бил Врховиста кој отишол кај ВМРОвците и им работел зад грб (нешто како шпион за ВМК)
Неточно. Сарафов бил двоен агент. А не врховист.

Додуша, ВМОК е продолжение на ММКД (Младатa Македонска Книжевна Дружина) попознати како Лозари, а од нив е и основан комитетот.

А знаеш ли кои се членовите на "Лозарското движење"?
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Мојата професорка по историја ми објасни така, па сега незнам кој е во право, таа цел живот го посветила на македонската историја и сигурно повеќе се разбира од тебе (без навреда).
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
А професорката вака ти објасни како што нафрли ти на темава или малку подетално?

Кои биле основачи на ВМОК ти кажа ли?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom