Биоплант одгледување на Пауловнија и Гоџи во Македонија

Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
ветер во магла.
НЕ не е реклама на ајдуциве шо трн гоџи го продаваат по 600 денри садница, трн кој шо моеш да го пресадиш од секоја селска меѓа.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
349
Поени од реакции
278
Благодарам на мислењето ама сепак јас сакам да слуснам размислувања и од оние што имаат насадено од овие растенија.Што се однесува до садниците ги нудат по цена од 300ден.Фирмава што ги понудува гарантира за откуп и за цена од 150-300ден за килограм при што за еден декар насаден можело да се заработи 300 000 ден.Но секако за да се засади барем еден декар потребни се околу 150 000ден за садници систем за наводување ѓубрива и др.Затоа мене ме интересира дали е ова измама или реален бизнис да слуснам размислувања што мислите вие.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Aj neka pise nekoj sto-kako-iskustvo ako ima so firmava stvarno, imaat dobri ponudi so garantirani otkupi ako zemes sadnici od niv....? Pa i ne izgleda tolku loso, osven ako nema nekoi skrieni raboti/prevarantski?
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
349
Поени од реакции
278
Изгледа во оваа држава никој не е заинтересиран да одгедува нешто за да заработи сите сакаме брзи пари без пот ама тоа ретко каде го има .Незнам јас што е работава можи никој нема некоја роднина блиска или подалечна сосед или подалечен познаник во оваа држава што решил да одгледува од овие растенија.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Малку ми изгледа како превара ама ајде. 100 Евра од м3...
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Како сме со инфо за овие работи.Има мрднато некој со ова или само филм гледаме
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Како сме со инфо за овие работи.Има мрднато некој со ова или само филм гледаме
..има и некое мрдање , ама поише мрдкање кое кој знае како ќе заврши...што не мора да биде како што познати заедливци ко мене и dobro poznat-иот тврдат...
..но генерално форсирање на растенија кои не се домицилни во просторот завршува на два начина .., едниот е промашување , а другиот загадување, дури и уништување на домашната флора...
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
..има и некое мрдање , ама поише мрдкање кое кој знае како ќе заврши...што не мора да биде како што познати заедливци ко мене и dobro poznat-иот тврдат...
..но генерално форсирање на растенија кои не се домицилни во просторот завршува на два начина .., едниот е промашување , а другиот загадување, дури и уништување на домашната флора...
Реално гледано инвестицијава е навистина добра да речеме.Ама сепак чудно е.Нов продукт на нашиот пазар непознат.Ако гледаме реално секогаш тие што ти продаваат влог ти обеќаат мед и млеко.Сепак ако имаш муда најди си сам и продавај.Ама не видов вакво чудо по белиов свет.Се мачка на леб или се јаде:)...Па викам чекај да прашам може знае некој...Ко пита не скита
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Реално гледано инвестицијава е навистина добра да речеме.Ама сепак чудно е.Нов продукт на нашиот пазар непознат.Ако гледаме реално секогаш тие што ти продаваат влог ти обеќаат мед и млеко.Сепак ако имаш муда најди си сам и продавај.Ама не видов вакво чудо по белиов свет.Се мачка на леб или се јаде:)...Па викам чекај да прашам може знае некој...Ко пита не скита
...се сеќавам на онаа приказната со шитаке печурки , па со чинчилите, па со ноевите,па....биодизелот..., па ., пара и будала секогаш бил полн светот...:sneaky:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
...се сеќавам на онаа приказната со шитаке печурки , па со чинчилите, па со ноевите,па....биодизелот..., па ., пара и будала секогаш бил полн светот...:sneaky:
И фарми за полжави имаше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom