Бело прање

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Совет од гинеколог би бил најдобро решение. :smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ima edni vaginaleti, ne mi teknuva kako se vikaat, se stavaat tri dena i minuva, toa e najcesto (beloto pranje) vid na gabicna infekcija, najesto predizvikana od hrana, antibiotici itn, ne cini, treba da se tretira. Najubavo, pomini na lekar i ke imas mirna glava. Nisto strasno ne e, ama sepak.
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Бело прање се јавува при почеток на месечен циклус обично (кај оние што сеуште не го имале,значи). Јас лично откако циклусот ми стана редовен немам бело прање.
По сексуални односи има, да, но ако е со непријатен мирис и ако зачестува препорачлива е посета на гинеколог или константна хигиена секој ден. Исто така прочитав дека и тоалетната хартија има улога во такви инфекции. :wink:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Гинеколозите препорачуваат да не се користат парфимирани влошки и обоена и парфимирана тоалетна хартија. За промена на вагиналниот секрет (боја, густина, мирис), треба да се посети гинеколог, доколку има причина за загриженост. Подобро е да се лечи навреме. Терапиите се со орални и вагинални таблети.
 

hellracer_ka

воденичарка.
Член од
20 септември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ima edni vaginaleti, ne mi teknuva kako se vikaat, se stavaat tri dena i minuva, toa e najcesto (beloto pranje) vid na gabicna infekcija, najesto predizvikana od hrana, antibiotici itn, ne cini, treba da se tretira. Najubavo, pomini na lekar i ke imas mirna glava. Nisto strasno ne e, ama sepak.
vaginaletite se vikaat kanesten,po tri se vo edno pakuvanje i se 270 den.no najdobro prvo treba da se posovetuva covek so ginekolog pa posle da vidi so treba da pravi :salut:
 

Marionka_z

Omnia mea mecum porto
Член од
16 јануари 2009
Мислења
208
Поени од реакции
29
Ако го имаш нон стоп и те нервира или во поголема количина оди на гинеколог, ќе се најде решение. Може да е од инфекција, може да е од настинка, ама не е страшно. Вагиналети, крема и ќе се реши.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
бело прање се појавува како резултат од работатат на жлездите а најмногу го има после менструалниот циклус кога има гоелма овулација и работа на хормони, а како се решава никако смао миење ништо повеќе, после оние 5 плодни ( кои нели настапуваат по менструациајта) белото прање се губи!

ако го има нонстоп тогаш е резлутат на настинак некоја или поглемо работење на хормони и вон менструалниот циклус што мислам енормално за малда девојка!


:pipi:
 
Член од
23 ноември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали може да добијам објаснување за евентуалните симптоми за можна инфекција од жените кон машките и за последиците од белото прање кај мажите,начинот на лечење од можни инфекции од истото ( имам појава на тенок слој бела материја околу венецот на пенисот што мене ми личи на тенко лупенје на слузокожзата на пенисот околу венецот),...

поздрав
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Mnogu cesta pojava ,jas nemam takvi problemi no znam deka maslo od kantarion posle tusiranje mnogu pomaga a isto taka i med na uloska ..ili tamponi od kantarion :pipi:
 
Член од
23 ноември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Еј МИл ти имаш некое стручно мислење за појавата која ја спомнав?
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
samo NEO-PENOTREN e spas za taa rabota.(kandida, belo pranje i dr. bakterii)i za ovie(vaginaleti) ne e zadolzitelna poseta na ginekolog.rezultat se javuva uste so prvata vaginaleta.
Другарка една ги користи сега моментално и ми вика дека сега и е многу зголемено белото прање, го чувствува како и тече па ме интересира дали е тоа нормално при терапијата со овие апчиња? Дали ги имаш користено кажи ми пред да ми одговориш :smir: Пред тоа имаше бело прање кое не мирисаше ама сепак го имаше многу и затоа побара помош од гинеколог кој и ги препорача овие вагинални таблети .
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Другарка една ги користи сега моментално и ми вика дека сега и е многу зголемено белото прање, го чувствува како и тече па ме интересира дали е тоа нормално при терапијата со овие апчиња? Дали ги имаш користено кажи ми пред да ми одговориш :smir: Пред тоа имаше бело прање кое не мирисаше ама сепак го имаше многу и затоа побара помош од гинеколог кој и ги препорача овие вагинални таблети .
Јас користев вагиналетки поради големите болки за време на циклусот и осеќав течење ама тоа беше од вагиналетките затоа што се топат.
Нема ништо лошо да ги користи зашто се на база на растенија, нема никакви хемикалии, така да не може да бидат штетни.
Ама ако осеќа дека и е полошо од шо и беше, нека оди на консултација со гинекологот, можеби треба да става други.
Знам дека моја другарка ставаше баш за бело прање, тој месец и следниот и течеше помалце ама после пак исто.

Сепак, најубаво е да се консултира со гинекологот зашто секој организам е различен. :smir:
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
Тоа е нормална појава, а за да се избегне тоа влажно и непријатно чувство постојат секојдневни влошки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom