Бело прање

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Aleks_ko, 2 април 2009.

1. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, супермодератор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    49.353
    Допаѓања:
    68.195
    Совет од гинеколог би бил најдобро решение. :smir:
  2. Divider

Divider Seraphim

Член од:
    24 февруари 2005
    Мислења:
    27.631
    Допаѓања:
    2.908
    Ima edni vaginaleti, ne mi teknuva kako se vikaat, se stavaat tri dena i minuva, toa e najcesto (beloto pranje) vid na gabicna infekcija, najesto predizvikana od hrana, antibiotici itn, ne cini, treba da se tretira. Najubavo, pomini na lekar i ke imas mirna glava. Nisto strasno ne e, ama sepak.
  3. Stre3T Danc@

Stre3T Danc@ The definition of #BFABB

Член од:
    10 април 2009
    Мислења:
    1.693
    Допаѓања:
    144
    Бело прање се јавува при почеток на месечен циклус обично (кај оние што сеуште не го имале,значи). Јас лично откако циклусот ми стана редовен немам бело прање.
    По сексуални односи има, да, но ако е со непријатен мирис и ако зачестува препорачлива е посета на гинеколог или константна хигиена секој ден. Исто така прочитав дека и тоалетната хартија има улога во такви инфекции. :wink:
  4. elena_e

elena_e

Член од:
    20 мај 2008
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    41
    Гинеколозите препорачуваат да не се користат парфимирани влошки и обоена и парфимирана тоалетна хартија. За промена на вагиналниот секрет (боја, густина, мирис), треба да се посети гинеколог, доколку има причина за загриженост. Подобро е да се лечи навреме. Терапиите се со орални и вагинални таблети.
  5. hellracer_ka

hellracer_ka воденичарка.

Член од:
    20 септември 2009
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    vaginaletite se vikaat kanesten,po tri se vo edno pakuvanje i se 270 den.no najdobro prvo treba da se posovetuva covek so ginekolog pa posle da vidi so treba da pravi :salut:
  6. zimzelen

zimzelen

Член од:
    17 септември 2009
    Мислења:
    166
    Допаѓања:
    2
  7. Marionka_z

Marionka_z Omnia mea mecum porto

Член од:
    16 јануари 2009
    Мислења:
    208
    Допаѓања:
    28
    Ако го имаш нон стоп и те нервира или во поголема количина оди на гинеколог, ќе се најде решение. Може да е од инфекција, може да е од настинка, ама не е страшно. Вагиналети, крема и ќе се реши.
  8. wild dolphin

wild dolphin Мал човек а голем ждерач

Член од:
    12 мај 2009
    Мислења:
    1.708
    Допаѓања:
    214
    бело прање се појавува како резултат од работатат на жлездите а најмногу го има после менструалниот циклус кога има гоелма овулација и работа на хормони, а како се решава никако смао миење ништо повеќе, после оние 5 плодни ( кои нели настапуваат по менструациајта) белото прање се губи!

ако го има нонстоп тогаш е резлутат на настинак некоја или поглемо работење на хормони и вон менструалниот циклус што мислам енормално за малда девојка!

:pipi:
  9. Стив

Стив

Член од:
    23 ноември 2009
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали може да добијам објаснување за евентуалните симптоми за можна инфекција од жените кон машките и за последиците од белото прање кај мажите,начинот на лечење од можни инфекции од истото ( имам појава на тенок слој бела материја околу венецот на пенисот што мене ми личи на тенко лупенје на слузокожзата на пенисот околу венецот),...

поздрав
  10. peperutka25*

peperutka25*

Член од:
    21 ноември 2008
    Мислења:
    1.160
    Допаѓања:
    17
    Mnogu cesta pojava ,jas nemam takvi problemi no znam deka maslo od kantarion posle tusiranje mnogu pomaga a isto taka i med na uloska ..ili tamponi od kantarion :pipi:
  11. MIL

MIL Гостин

a isto taka i med na uloska ... Ambasadorke med na uloska ?:pos2:
  12. Стив

Стив

Член од:
    23 ноември 2009
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Еј МИл ти имаш некое стручно мислење за појавата која ја спомнав?
  13. Drama Queen

Drama Queen Sky Catcher

Член од:
    2 септември 2007
    Мислења:
    1.742
    Допаѓања:
    63
    Другарка една ги користи сега моментално и ми вика дека сега и е многу зголемено белото прање, го чувствува како и тече па ме интересира дали е тоа нормално при терапијата со овие апчиња? Дали ги имаш користено кажи ми пред да ми одговориш :smir: Пред тоа имаше бело прање кое не мирисаше ама сепак го имаше многу и затоа побара помош од гинеколог кој и ги препорача овие вагинални таблети .
  14. Magde.

Magde. Модератор

Член од:
    13 септември 2007
    Мислења:
    5.258
    Допаѓања:
    2.010
    Јас користев вагиналетки поради големите болки за време на циклусот и осеќав течење ама тоа беше од вагиналетките затоа што се топат.
    Нема ништо лошо да ги користи зашто се на база на растенија, нема никакви хемикалии, така да не може да бидат штетни.
    Ама ако осеќа дека и е полошо од шо и беше, нека оди на консултација со гинекологот, можеби треба да става други.
    Знам дека моја другарка ставаше баш за бело прање, тој месец и следниот и течеше помалце ама после пак исто.

Сепак, најубаво е да се консултира со гинекологот зашто секој организам е различен. :smir:
  15. green apple

green apple

Член од:
    10 август 2010
    Мислења:
    183
    Допаѓања:
    6
    Тоа е нормална појава, а за да се избегне тоа влажно и непријатно чувство постојат секојдневни влошки.

Сподели преку: