Батериски ламби

Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Ја отварам темава за љубители на батериски ламби, да споделиме искуства за овие “гаџети“.
Пред една година изгубив Shurefire E2E xenon, многу ми беше криво,а сега имам пазарска од 500 ден.лед. изгледа солидно направена ,но понатаму нешто поквалитетно
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Од поквалитетни батериски лампи имам Пецл (за на глава), прилично квалитетна играчка -единствено можеле да ја направат позатворена херметички (поотпорна на вода), но тоа е веќе друга класа на лампи.

http://www.petzl.com/en/outdoor/headlamps/universal/tikka-xp

Добар опис:
http://www.light-test.info/index.php?option=com_content&view=article&id=66:petzl-tikka-2-xp-czolowka-ssc-p4&catid=35:czolowki&Itemid=54&lang=en
Еве како осветлува навечер:
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Од поквалитетни батериски лампи имам Пецл (за на глава), прилично квалитетна играчка -единствено можеле да ја направат позатворена херметички (поотпорна на вода), но тоа е веќе друга класа на лампи.

http://www.petzl.com/en/outdoor/headlamps/universal/tikka-xp

Добар опис:
http://www.light-test.info/index.php?option=com_content&view=article&id=66:petzl-tikka-2-xp-czolowka-ssc-p4&catid=35:czolowki&Itemid=54&lang=en
Еве како осветлува навечер:
Од каде ја имаш купено?
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Mag Lite Ја користи војска и полиција не знам што модел е ама свети УПМ!!! Е мана и е што се полни 12 сати и тешка е ко труп па можеш слободно да ја користиш и за вадење тумор на мозок:)
 
G

garthok

Гостин
Ми треба ефтинаџиска неонка на батерии за во гаража, постои нешто такво? На пазар?
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Ми треба ефтинаџиска неонка на батерии за во гаража, постои нешто такво? На пазар?
Има таква само не е неонка туку лед (негде 30-40 ги има) ,свети многу и трајна е.Сум ги видел на Бит-пазар,цена незнам.
--- надополнето: 30 март 2013 во 12:50 ---
Mag Lite Ја користи војска и полиција не знам што модел е ама свети УПМ!!! Е мана и е што се полни 12 сати и тешка е ко труп па можеш слободно да ја користиш и за вадење тумор на мозок:)
Mag Lite со тие димензии се повеќе наменски ,да свети и да брани и напаѓа :) ,па затоа претежно ги користат безбедносни структури.Имам таква (службена) и се полни за пократко време од 12 часа.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Од пред неколку дена ја имам,свети многу јако и многу сум задоволен од квалитетот на изработката и материјалот.
Цена:3000 ден или 50 еу

 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Згодна за во џеб и одлично свети со обична алкална батерија вади негде околу 100 lumeni.TrustFire F20
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Mega lite
Со три батерии ааа.
Ја убив од користење
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Јас имам Olight i2 EOS, една дурацел батерија, 3 мода (2.5, 20, 75 лумени):

.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ја имам оваа од Brinkmann (водоотпорна и отпорна на удари), донесена од Америка и ниту еднаш употребена. Ако некој е заинтересиран може да се договориме и за продажба. :)

 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Инаку Thrunite ги имаат едни од најиздржливите електрици.
Има еден тип на ју тјуб што ја фрли во снег,по 2 месци ја извади и со нава батерија работеше.После тоа ја шрлаше по асфалт и на крај ја стави во шише вода ија замрзна.Од кога го скрши мразот околу неа и успеа да стави батерија-пак работеше...Cutlerylover е каналот ако сакате да ги изгледате видеата...Инаку имам кинески но добар електрик од ибеј,го имам ставено на новата тема EDC(everyday carry)
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Инаку Thrunite ги имаат едни од најиздржливите електрици.
Има еден тип на ју тјуб што ја фрли во снег,по 2 месци ја извади и со нава батерија работеше.После тоа ја шрлаше по асфалт и на крај ја стави во шише вода ија замрзна.Од кога го скрши мразот околу неа и успеа да стави батерија-пак работеше...Cutlerylover е каналот ако сакате да ги изгледате видеата...Инаку имам кинески но добар електрик од ибеј,го имам ставено на новата тема EDC(everyday carry)
Ова е последниот тест...

https://www.youtube.com/watch?v=iXEAfYGys10
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
WOW како не сум ја видел темава :)

Горд сопственик на TK 75,





Горд сопственик на BTU Shocker,




А наскоро горд сопственик на Fenix TK 61





Двете ќе бидат модирани, TK 75 2900 лумени > 4500 лумени, TK 61 - 1000 > 1.400 лумени.


Батерии и полначи...


Efest LUC V4



Fenix Are C2




Panasonic NCRB 18650B x4



Fenix ARB-L2 X4

[DOUBLEPOST=1399008578][/DOUBLEPOST]
Од пред неколку дена ја имам,свети многу јако и многу сум задоволен од квалитетот на изработката и материјалот.
Цена:3000 ден или 50 еу
Одличен избор, Klarus навистина нуди одлична изработка, и квалитет. Од каде ја зема?

Јас имам Olight i2 EOS, една дурацел батерија, 3 мода (2.5, 20, 75 лумени):

.
Ух, перфекција од EDC, браво. Olight се одличен бренд....од каде и која цена? :)

Moја идна EDC лампа ќе биде Fenix PD35, Nitecore P12 или Eagletac D25LC2 Воеднo и препорака за оние кои сакаат да купуат EDC лампа од висок квалитет која ќе трае со години и нема да откаже кога највеќе ви треба.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom