Барате некој закон?

Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
koj zakon ili pravilnik se odnesuva na protivpozarna zastita?
konkretno,nova zgrada...investitorot prodal parking mesta bas pred `emergency exit` vrata i pred hidranti. ako ima nekoj parkirano(bidejki nekoj si platil za toa parking mesto) nema da moze da izlezeme od zgrdatata nitu da koristime hidrantot.sakam da vidam dali moze da se ponisti toa parking mesto da ne smee nikoj da se parkira,pred da idam da razgovaram so investitorot.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Како се пресметува дали си остварил право за регрес на годишен одмор? Имам константно работено во периодот 2 октомври - 7 јуни, па ме интересира дали сум си го остварила тоа право?

Се јавив пред некој ден во АВРМ за сосема друга работа, и додека проверуваа кои документи ми фалат, ми беше кажано дека имам право на регрес, и дека најдоцна до 7 јули треба да однесам копија од ЛК и отказно решение. Е сега, денес кога бев, ми беше кажано дека во 2014 имам нецели 6 месеци (односно 5 месеци и 7 дена), и ми пресметуваа нешто сосема друго (односно стаж во минатите 18 месеци).

Дали некој има идеа како се пресметува и што се пресметува, бидејќи, кај истиот работодавач имам константно работено 8 месеци и 5 дена, но, во две календарски години.

Однапред фала :)
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
За патување за 16 годишник со авион треба ли некој документ
 
G

Gjoksi

Гостин
За патување за 16 годишник со авион треба ли некој документ
Не, не треба!
Одобрение/писмена согласност од родителите за патување е потребно за лице до 14 години живот (малолетно лице).
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ме интересира што се деси со тој законот ако не може да се лекуваш во Македонија само со 200 евра партиципација да се лекуваш надвор?

Ако не сум погрешно информиран треба да важи веќе, а еве гледам уште умираат луѓе заради што не може да се соберат финансии на време. :(
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Дали на писмено барање за појаснување на било каква ситуација, државните институции се должни писмено да одговорат? И ако да тогаш во рок од колку дена законски се должни да одговорат?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дали на писмено барање за појаснување на било каква ситуација, државните институции се должни писмено да одговорат? И ако да тогаш во рок од колку дена законски се должни да одговорат?
Да постои Закон таков закон
http://www.pravda.gov.mk/dui/pdf/zakpretspredlozi.pdf
Инаку тоа е гарантирано со член 24 од Уставот
Уште нешто што е интересно:
Ваква одредба потекнува од Сулејман Величествениот или подобро кажано Сулејман Законодавецот.
Тој прв вовел нешто вакво. Секој можел нему и на други службеници да им се обрати. Затоа благодарните поданици го нарекле Kānūnī Sultān Suleimān
http://mk.wikipedia.org/wiki/Сулејман_Величествениот
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Да постои Закон таков закон
http://www.pravda.gov.mk/dui/pdf/zakpretspredlozi.pdf
Инаку тоа е гарантирано со член 24 од Уставот
Уште нешто што е интересно:
Ваква одредба потекнува од Сулејман Величествениот или подобро кажано Сулејман Законодавецот.
Тој прв вовел нешто вакво. Секој можел нему и на други службеници да им се обрати. Затоа благодарните поданици го нарекле Kānūnī Sultān Suleimān
http://mk.wikipedia.org/wiki/Сулејман_Величествениот
Благодарам! Навистина ми помогна.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.710
Да постои Закон таков закон
http://www.pravda.gov.mk/dui/pdf/zakpretspredlozi.pdf
Инаку тоа е гарантирано со член 24 од Уставот
Уште нешто што е интересно:
Ваква одредба потекнува од Сулејман Величествениот или подобро кажано Сулејман Законодавецот.
Тој прв вовел нешто вакво. Секој можел нему и на други службеници да им се обрати. Затоа благодарните поданици го нарекле Kānūnī Sultān Suleimān
http://mk.wikipedia.org/wiki/Сулејман_Величествениот
Ама законот изгледа не важи во периодот додека не се конституира Влада :D... до пред недела ли беше
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ама законот изгледа не важи во периодот додека не се конституира Влада :D... до пред недела ли беше
Важи
Нема врска формирањето на Владата со било кој закон
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.710
Важи
Нема врска формирањето на Владата со било кој закон
еве пример за институционален молк, еден познат се бунел во аврм, зошто нема ништо за законот за стечајци, поделија мегу двата изборни кругови на некој од стечајците решенија, за останатите не им дадоа никакви решенија ( ни позитивни ни негативни), никаква информација, наводно чекале влада да се формира, ама нема званичен инфо ... Сега можно ли е да никој од преостанатите 2-3000 што имаат право ( а вкупно наводно Барања дале 11000) не дал ПРЕДСТАВКА :notworthy:
 
Член од
10 декември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,
Би ве замолила за помш, совет...
Вградив фул порцелан(200 евра од заб, вкупно 8 заби-1600 евра) Покрај тоа пломбирав и 8 дриги заби(800 денари од пломба)и ставив метал порцелан на еден заб(долна вилица, наплатено 60 евра). Имам тековно здравствено осигирување во Македонија. Значи цените беа птеплатени. Не ми беше издадена фискална сметка за ништо( работам привремено надвор од држава и не бев запозната со регулативите). Неиздавањето на фискалните сметки и не ми е проблем туку што лекарот стави скап( најскап кај нас) порцелан без да обработи цистектомија( отстранување на гнојна ќеса речиси пробиена горе до синуси). Докторот веше запознат со проблемот( отекување во тек на последната година) и имаше рентген снимки, изолирани и пснорама. Веројатно поради финансиски интерес(спротивно на лекарката девиза" primum non nocere) одлучил да " ќари" поголеми пари. Побарав 3 независни мислења од приватни и државни клиники и секој ми потврди дека лекарот дејствувал од примарен финансиски интерес. Сега имам квалитетни фул порцелан заби и гнојна циста која да се извади( со лечење на примарниот заболен заб, двојката горе) . Порцеланот ако се буши ке пукне, сите ми го потврдија тоа. На ниту еден од независните мислења кои ги побарав не им го соопштив неговото мислење( за да добијам непристрасно, стручно мислење). Што да направам сега, која агенција би ме заштитила, каде да се јавам за бројните нерегуларности од страната на првиот стоматолог? .....ps "странци, дури и ако се државјани и осигурени во Македонија најлесно се "стрижат-бричат"( симболички речено). Би ви била благодарна за секоја информација, телефонски број за заштита на пациенти и / или потрошувачи и слично. Извинете за долгиот пост/исказ!
 
G

Gjoksi

Гостин
Здраво,
Би ве замолила за помш, совет...
Вградив фул порцелан(200 евра од заб, вкупно 8 заби-1600 евра) Покрај тоа пломбирав и 8 дриги заби(800 денари од пломба)и ставив метал порцелан на еден заб(долна вилица, наплатено 60 евра). Имам тековно здравствено осигирување во Македонија. Значи цените беа птеплатени. Не ми беше издадена фискална сметка за ништо( работам привремено надвор од држава и не бев запозната со регулативите). Неиздавањето на фискалните сметки и не ми е проблем туку што лекарот стави скап( најскап кај нас) порцелан без да обработи цистектомија( отстранување на гнојна ќеса речиси пробиена горе до синуси). Докторот веше запознат со проблемот( отекување во тек на последната година) и имаше рентген снимки, изолирани и пснорама. Веројатно поради финансиски интерес(спротивно на лекарката девиза" primum non nocere) одлучил да " ќари" поголеми пари. Побарав 3 независни мислења од приватни и државни клиники и секој ми потврди дека лекарот дејствувал од примарен финансиски интерес. Сега имам квалитетни фул порцелан заби и гнојна циста која да се извади( со лечење на примарниот заболен заб, двојката горе) . Порцеланот ако се буши ке пукне, сите ми го потврдија тоа. На ниту еден од независните мислења кои ги побарав не им го соопштив неговото мислење( за да добијам непристрасно, стручно мислење). Што да направам сега, која агенција би ме заштитила, каде да се јавам за бројните нерегуларности од страната на првиот стоматолог? .....ps "странци, дури и ако се државјани и осигурени во Македонија најлесно се "стрижат-бричат"( симболички речено). Би ви била благодарна за секоја информација, телефонски број за заштита на пациенти и / или потрошувачи и слично. Извинете за долгиот пост/исказ!
Најдобро обрати се во Стоматолошката комора на Република Македонија - ул. Огњан Прица бр. 1 влез 4 спрат 1 стан 5 Скопје, тел.: 02 3246 851 и 02 3246 852
 
Член од
23 јули 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
zdravo na site,me interesira za osuda od 1 godina zatfor za teska telesna povreda,,kolku vreme treba za da zastaruvajne i ne izdrzuvajne na kaznata..deloto e sluceno april 2012,presuda od 1 godina zatfor vo otsustvo e donesena 2014,,,se e montirano no me interesira kolku treba za da zastere ova klosarska presuda
 

Kajgana Shop

На врв Bottom