Барам информации за лечење од рак на бели дробови

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Сочуство за татко ти Мисирков, мене најдобриот другар ми замина пред 1 недела токму од леукемија. 2 години во Скопје го маткаа на Клиникава од Фондот не сакаа пари за лекување во странство да одобрат и од кога увидоа дека детево тука ќе им умре, си побараа огромно мито и го пратија во Израел на лекување.

Израелските доктори се чуделе како е можно 2 години таков тежок случај да го држат во Скопје без трансплатација и со такви методи, констатирале дека 1 месец порано да стигнеле ќе му го спаселе животот.

Поучен од овој случај, мој совет ти е другар ти да си спреми добри врски и мито за Комисијата лекари што одобрува средства од Фонд за здравство и да си замине во странство на лекување.Затоа што моментално за вакви тешки болести, македонското здравство уште не е подготвено.
Сочувство од мене за другарот!

Опака е чумава, почнува да ми станува опсесија, најблиските ги губам од рак. Само што се зачленив во “Алијансата против ракот’’, а сега сакам и во неколку други меѓународни организации, подоцна ќе донирам средства колку што можам за било каков докажан напредок.

Ѕвер: конкретно дали можеш да најдеш било какви контакт и други информации за Клиниката во Израел па да ги постираме тука за секој да има увид?

Од што ми е мака, ќе те прашав за какво мито се работи, кој одлучува, колку време зема некој да одлучи, ама да не разводнувам...........

Поздрав,
 
А

Александра Д.

Гостин
Александра - сочуство за смртта на татко ти. Татко ми исто така почина од леукемија пред 6 месеци, се бореше 2 години иако му предвидеа неколку месеци. Знам колку позитивната енергија е битна, воњата за живот, дури и во подминати фази.
Благодарам. Сепак тој не беше пушач и почина многу млад...сочуство за татко ти...
0н топик- Нека се лечи додека не е доцна, додека има шанси.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Сочувство од мене за другарот!

Опака е чумава, почнува да ми станува опсесија, најблиските ги губам од рак. Само што се зачленив во “Алијансата против ракот’’, а сега сакам и во неколку други меѓународни организации, подоцна ќе донирам средства колку што можам за било каков докажан напредок.

Ѕвер: конкретно дали можеш да најдеш било какви контакт и други информации за Клиниката во Израел па да ги постираме тука за секој да има увид?

Од што ми е мака, ќе те прашав за какво мито се работи, кој одлучува, колку време зема некој да одлучи, ама да не разводнувам...........

Поздрав,
Вака брату, информации и контакти за Клиниката во Израел, процедуриве со нашиот Фонд за Здравство и митаџиски подмукли работи би можел да ти обезбедам за некојси 3-4 дена, затоа што треба да поразговарам со родителите на другар ми.Незнам они колку ќе бидат во можност да ми објаснат, затоа што пред 3 дена си го закопаа чедото, 18 годишно но што и да дознаам веднаш ќе ти пишам.

По нивните кажувања од нивниот едно месечен престој во Израел, целиот Клинички комплекс бил колку една скопска населба, професионалност невидена и знаеш и самиот Евреите се No.1 за тие работи.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
Главната причина за појава на рак на бели дробови е никотинот
Не е никотинот туку катранот. Поради тоа на прво место страдаат пушачите, а на второ жителите во големите/загадените градови.

Ако ти треба уште совет слушај ме:

1. НИКОГАШ ама никогаш не барај помош во алтернативната медицина за болен од рак. Иљачите се премногу скапи а ефектите и се смешни (делуваат на се, но не и на ракот)

2. Штом пишувало дека е иноперабилен. Прво направете консултација уште со 1 или двајца специалисти/субспециалисти и тоа саалам оти се работи за живот или смрт.
И второ доколку потврдат дека е иноперабилен, соочете се со вистината НЕМА ЛЕКУВАЊЕ ЗАТОА ШТО НЕМА ИЗЛЕКУВАЊЕ!

Овозможете му квалитетен живот на твојот другар колку што е можно и не го мачете со непотребни операции, иљачи и разни глупости во последните денови од неговиот живот.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Кај нас мислам дека Докиќ од пулмо е меѓу појаките. Е сега се збори и дека е митаџија, ама мислам дека е полн информации и дека е фино да исконтактирате и да побарате совет од него. Мислам дека е некој си шеф на катедра на пулмо.
Е сега, штом е случајот иноперабилен или е многу проширен, или се зафатени двета белодробни крила па не би имала ефект операција. Не видов никаде за колку возрасен човек се работи? Само бидете упорни, и ако сте спремни да давате пари спојте се со некои од докториве по клиника и тие сигурно ќе ве поврзат. Знаат и можат, само треба да направите да сакаат.
Поз и се надевам на убави резултати.
п.с. не очајувајте, има тумори кои се висок сензитивни на хемотерапија каде резулатите можат да бидат изненадувачки.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Докиќ е пулмолог, не е онколог или торакален хирург. Обично тие се занимаваат со диагностицирани ракови...
Знам. Целев на тоа дека е многу јак и дека може да стапи во контакт со луѓе кој можат да помогнат.
 

kat

Член од
23 јануари 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
nema lek
site nie bevme padosni vo septevri bidejki na kontrolata nemase nisto
a site nie bevme tazni vo noemvri bidejki ujko mi pocna samo bidi hrabar bidejki e teska i tuzna bolest sto ne posakuvas na nikomu
 

covekot

Postbiheviarist
Член од
17 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
nema lek
site nie bevme padosni vo septevri bidejki na kontrolata nemase nisto
a site nie bevme tazni vo noemvri bidejki ujko mi pocna samo bidi hrabar bidejki e teska i tuzna bolest sto ne posakuvas na nikomu
Zal mi e za vujkoti megutoa od septemvri do noemvri e mnogu mala verojatnosta deka mu se razvil tolku golem tumor za da go ubie.
Najverojatno pricinata za smrtta e druga ( mozebi posledica od terapiite vo kombinacija so iznemostenosta na organizmot i srceto )
 

covekot

Postbiheviarist
Член од
17 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Poradi toa sto barase da ti kazeme nesto za lekuvanjeto vo makedonija.

Lekuvabjeto vo makedonija e spored poveketo svetski protokoli ,ima od ponovata generacija na hemo (ne od epten najnovata ) sto ne e loso, ima dva moderni 3d akceleratori kako i moznost za izveduvanje na brahiterapija.

http://www.oncology.org.mk

Na odelenieto za rak na pluka ima nedostatok od kadri poradi sto se sozdava konstantantna guzva.
Momentalno edinstven doktor tamu sto vredi e Simonida Crvenkova (toa e samo moe mislenje) sto e i voedno direktor na institutot ,pa poradi obvrskite kako direktorka skoro i nema vreme za pacientite.
Sostojbata bi ja opisal kako krajno alarmantna ,bidejki i pokraj opremata sto ja ima institutot potrebata od poveke doktori i prostorii e ocigledna.

Zatoa informaicite sto doktorite tuka nemaat bas vreme da vi gi objasnat probajte da gi doznaete na internet i ne se ustrucavajte da si pobarate terapija od koja mislite deka ke imate korist ( krv , inekcii za pottiknuvanje na sozdavanje na krvni zrnca i t.n)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Мисирков можеш ли да пишеш кој беа првите симптоми што му се јавија на другарти,и искрено очекувам дека ке успее да се извлече,поздрав.
 

covekot

Postbiheviarist
Член од
17 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
- Vo poslednava godina i kusur poradi pred se licni problemi a i poradi faktot deka ovaa bolest e najsmrtonosnata na zemjata navlegov vo poopsirno proucuvanje na rakot.
Materijalite sto gi imam sobrano se od mesec dena do 3-4 godini stari ( imam pristap do site svetski bazi na podatoci ) i nudat nov pristap i novi soznanija za genezata kako i metodi za tretiranje na bolesta.
Poradi toa sto nemam dovolno vreme seto toa da go sumiram i stavam na hartija a i poradi toa sto silno veruvam deka rabotite sto mozam da gi prezentiram se od mnogu golema vaznost posebno za drzavi kako nasata sto ne se zaloznici na golemite farmacevski kompanii BARAM NEKOJ SO MEDICINSKI POZNAVANJA (ILI NEKOJ STO GO BIVA ZA PISUVANJE)DA MI POMOGNE DA SITE OVIE NOVI SVETSKI ISTRAZUVANJA KAKO I KOMBINACIITE NA ISTITE STO GI PREDLAGAM I SMETAM DEKA AKO NE GO UNISTAT RAKOT SIGURNO KE GO PRETVORAT VO HRONICNA BOLEST GI STAVIME NA HARTIJA ZA DA POVEKE LUGE VO SVETOV IMAAT MOZNOST DA GI VIDAT.
 

marijanag

insurance menager
Член од
9 април 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Dr.Borisov vo Moskva leci karcinomi so pomos na hlorofil"photodinamic therapy".
Se razbira dokolku karcinomot e premnogu metastaziran ne moze da pomogne. Licnosta e doktor i ne se zanimava so proizvodstvo na prirodni alternativni lekovi kako sto se Varumin, maticen mlec, sok od zelka sto bese spomnat...site ovie se komercijalni lekovi i ne bi gi preporacala. Notoren fakt e deka karcinomite isklucivo se lecat operabino i postoperabilno so hemoterapija, radioterapija ili kombinacija od dvete. Se drugo e cista zabluda. Ne trosete si gi parite na razni gluposti, karcinomot e seriozna dijagnoza koja treba seriozno da se svati i da se reagira na vreme.
Pozdrav
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
Dr.Borisov vo Moskva leci karcinomi so pomos na hlorofil"photodinamic therapy".
Se razbira dokolku karcinomot e premnogu metastaziran ne moze da pomogne. Licnosta e doktor i ne se zanimava so proizvodstvo na prirodni alternativni lekovi kako sto se Varumin, maticen mlec, sok od zelka sto bese spomnat...site ovie se komercijalni lekovi i ne bi gi preporacala. Notoren fakt e deka karcinomite isklucivo se lecat operabino i postoperabilno so hemoterapija, radioterapija ili kombinacija od dvete. Se drugo e cista zabluda. Ne trosete si gi parite na razni gluposti, karcinomot e seriozna dijagnoza koja treba seriozno da se svati i da se reagira na vreme.
Pozdrav
Varumin anticancer е најголемата измама во Македонија.
Милионски вреден бизнис, се рекламира со својството дека е терапија на избор за лекување рак. Ма како е ова можно!
"dedicated primary for treatment of different cancer types." има неколку наброено и "and therapy for all types of malignant diseases."

хаха жива комедија, милионски вреден бизнис, и уште трае и никој не одговара..

Е тоа го има само на Балканот и во Македонија!:vozbud:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.084
Varumin anticancer е најголемата измама во Македонија.
Милионски вреден бизнис, се рекламира со својството дека е терапија на избор за лекување рак. Ма како е ова можно!
"dedicated primary for treatment of different cancer types." има неколку наброено и "and therapy for all types of malignant diseases."

хаха жива комедија, милионски вреден бизнис, и уште трае и никој не одговара..

Е тоа го има само на Балканот и во Македонија!:vozbud:
Имаш искуства со Варуминот? Ако немаш не би требало да тврдиш дека е измама. Брат ми го користеше со уште неколку други препарати и цитостатик. А спореди со животот кој лесно може да отиде, не е воопшто скап. Ништо не е скапо ако помогне. А и цитостатиците се милионски бизнис, луѓето и покрај нив завршуваат трагично, кој за тоа треба да одговара? Ова е најопака болест до сега, таман човек помисли дека е излечен, ете ја уште појака и погадна. Само ако не проба човек утре може да се кае што не пробал и отишол кај Бога.

Затоа прашувам дали имаш искуства со Варумин? Или сличен препарат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom