Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
СРБИН ОД ГЕРМАНИЈА ВРАБОТУВА: Плата до 5000 евра-битно е да сте од екс Југославија!
http://faktor.mk/2016/07/31/srbin-od-germanija-vrabotuva-plata-do-5000-evra-bitno-e-da-ste-od-eks-jugoslavija/

и линкот за работа и совети за сите од бивша Југославија
http://www.euposao.de/
5 000 евра тешко во старт, но кога би нашло околу половина од таа спомената цифра нешто за околу 2 500 евра плата би било супер.
Секако во Германија како нормална земја постојат можности и шанси за напредување во работа и плата.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
СРБИН ОД ГЕРМАНИЈА ВРАБОТУВА: Плата до 5000 евра-битно е да сте од екс Југославија!
http://faktor.mk/2016/07/31/srbin-od-germanija-vrabotuva-plata-do-5000-evra-bitno-e-da-ste-od-eks-jugoslavija/

и линкот за работа и совети за сите од бивша Југославија
http://www.euposao.de/
Само инжињери и доктори толку плата земале таму, имам пријател татко му е Германец со германско државјанство зема 1250 евра плата, а станот кирија сосе сметка 450 евра. Храната вика е преефтина ама режиските трошоци многу тепаат. Вика тоа германците ништо од недвижен имот куќи страна немаат, сите под кирија кај мултимилионерити таму со комплекс на згради или куќи.


А и курви германки немало повеќе романките и бугарките многу цена туркале не им се исплатело вика 20 евра, а бе кај нас е 20 евра овде а не таму :icon_lol:.[DOUBLEPOST=1470227353][/DOUBLEPOST]
СРБИН ОД ГЕРМАНИЈА ВРАБОТУВА: Плата до 5000 евра-битно е да сте од екс Југославија!
http://faktor.mk/2016/07/31/srbin-od-germanija-vrabotuva-plata-do-5000-evra-bitno-e-da-ste-od-eks-jugoslavija/

и линкот за работа и совети за сите од бивша Југославија
http://www.euposao.de/
Само инжињери и доктори толку плата земале таму, имам пријател татко му е Германец со германско државјанство зема 1250 евра плата, а станот кирија сосе сметка 450 евра. Храната вика е преефтина ама режиските трошоци многу тепаат. Вика тоа германците ништо од недвижен имот куќи страна немаат, сите под кирија кај мултимилионерити таму со комплекс на згради или куќи.


А и курви германки немало повеќе романките и бугарките многу цена туркале не им се исплатело вика 20 евра, а бе кај нас е 20 евра овде а не таму :icon_lol:.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Само инжињери и доктори толку плата земале таму, имам пријател татко му е Германец со германско државјанство зема 1250 евра плата, а станот кирија сосе сметка 450 евра. Храната вика е преефтина ама режиските трошоци многу тепаат. Вика тоа германците ништо од недвижен имот куќи страна немаат, сите под кирија кај мултимилионерити таму со комплекс на згради или куќи.


А и курви германки немало повеќе романките и бугарките многу цена туркале не им се исплатело вика 20 евра, а бе кај нас е 20 евра овде а не таму :icon_lol:.[DOUBLEPOST=1470227353][/DOUBLEPOST]

Само инжињери и доктори толку плата земале таму, имам пријател татко му е Германец со германско државјанство зема 1250 евра плата, а станот кирија сосе сметка 450 евра. Храната вика е преефтина ама режиските трошоци многу тепаат. Вика тоа германците ништо од недвижен имот куќи страна немаат, сите под кирија кај мултимилионерити таму со комплекс на згради или куќи.


А и курви германки немало повеќе романките и бугарките многу цена туркале не им се исплатело вика 20 евра, а бе кај нас е 20 евра овде а не таму :icon_lol:.

Ние сме овде дно над дното. Како и да е, пак мора да е во Германија барем малку подобро отколку во Македонија. Од оние кои ги знам од моја околина да отишле во Германија, никој не се врати, сите таму туркаат.
Единствено стварно е мана што на страната на тој Србинот, за работните места нема информација колку е платата што може да се зема.
Ако на таткото на твојот пријател од 1250 евра плата му стигаат 450 евра за да плати заедно и кирија и сметки за станот, тоа е супер. Му остануваат 800 евра. Скоро две третини од плата му остануваат за живот, храна.
Кај нас тешко така со третина од плата да се плати кирија и сметки за стан, нема шанси.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
1250 ЕУР нето е скоро минималец или нешто над тоа. Значи ако работите полно работно време таа е најмала плата а повеќе секојпат може.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Конечно соодветен ник избра.
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Abe kakva germanija. finska mu e majkata glejte kolku sme fini zivote kompote do 101na i nazad gledajte makedonski prikazni i kazuvajte po edna pogovorka na den. :tapp:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Ќе си речеш дека бугарски воз има само во Бугарија, и што да видиш, швабите го копирале татарскиот рецепт.

Па така, како што во Бугарија е потребна само потпишана изјава со декларирање на татарска националност и татарско потекло за стекнување на татарско државјанство и за издавање на татарски пасош, исто така и во Германија доволно е само да кажеш дека си бегалец од Сирија без никакви документи, и ете ти статус на азилант - заедно со бројните бенефиции кои им следуваат на азилантите.

А ние си мислевме дека во Европа само на Балканот има банана републики.

 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Ќе си речеш дека бугарски воз има само во Бугарија, и што да видиш, швабите го копирале татарскиот рецепт.

Па така, како што во Бугарија е потребна само потпишана изјава со декларирање на татарска националност и татарско потекло за стекнување на татарско државјанство и за издавање на татарски пасош, исто така и во Германија доволно е само да кажеш дека си бегалец од Сирија без никакви документи, и ете ти статус на азилант - заедно со бројните бенефиции кои им следуваат на азилантите.

А ние си мислевме дека во Европа само на Балканот има банана републики.

Банана или авокадо нз... мене ме интересира домашна политика кога гледам дома сите се среќни и насмеани за друго не ме интересира
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
eve sto mojata firma mi vika za Makedonija koga treba da si dojdam doma


 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
eve sto mojata firma mi vika za Makedonija koga treba da si dojdam doma


Кажи и` на твојата фирма да направи целосна генералка на персоналот кој работи во одделот за совети за патување во странство, или да си ги скрати трајно маките и нека го затвори трајно тој оддел.

Водата за пиење не е здрава во подрачјата опфатени со поплавите, во Тетово од секогаш била нездрава, а не е здрава за пиење ниту во Миладиновци и останатите села во близина на ОКТА.

Во сите други населени места водата е чиста и безбедна за пиење, освен ако властите ептен добро ги прикриваат реалните факти за биохемискиот состав на водата и за нејзиниот реален квалитет.

Кога сме кај дијареата, и на мене ми се случува тоа секогаш кога патувам од еден во друг град, но не е ништо ново, бидејќи се случува насекаде низ светот кога се патува од едно населено место кое користи вода од извор на една надморска височина, во друго населено место кое користи вода од извор на друга надморска височина.

Ако инфекциските болести доминираа во Македонија, неразбирливо е како досега не прогласија епидемија, ако не од владата, тогаш од Светската Здравствена Организација.

Од целиот извештај, 70% се чисти глупости непоткрепени со конкретни факти.

Во останатите 30% од извештајот, точни се тврдењата за здравствениот систем, кој од година во година оди само кон полошо. Точни се тврдењата за вакцинацијата, но спомнатите болести се присутни во речиси сите држави низ северната хемисфера, со можен исклучок на најсеверните држави. Точни се тврдењата за локалните џепароши, но истите се присутни во речиси секоја држава низ светот, тешко се наоѓаат држави во кои нема луѓе кои сакаат лесна пара.

Се на се, извештајот е чиста колекција на глупости, со ретки вистини кои не се вистини само за Македонија, туку и за остатокот од светот. Лично ме изненадува како не спомнале дека во Македонија има опасност и од загинување во сообраќајни несреќи - нешто што е секојдневие низ целиот свет. За волја на вистината, имаат спомнато дека патиштата се застарени, но очигледно и во остатокот од светот патиштата не се баш за пофалба ако се земат во предвид сообраќајните несреќи на истите тие патишта.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
kolku km od olovnite cevki vo vodovodot se smeneti? pa posle kazi deka vodata e bezbedna vo nepoplavenite mesta.
gevgelija ima arsen. vo dojran pijat voda od ezero,tetovo zagadena. skopje na hartija bezbedna,a nikoj ne kazuva za olovnite stari cevki. lugje se povekje kupuvaat filtri za tvrdi materii vo vodata za pienje
kako go presmeta 70% udel na gluposti?
medical-tocno
voda-tocno
vakcini-tocno(kaj nas use se davaat vakcini sto se isfrleni od upotreba vo zapadna evropa)
zarazi-netocno
malaria-tocno
besnilo-tocno
kriminal-tocno
protesti-tocno
terorizam-tocno
transport-tocno
elementarni nepogodi-tocno(sekoja godina snegot ne iznenaduva i sekoe leto dozdot ne iznenaduva)
culturni prasanja-tocno,osven mozebi vo pogresniot del od zemjava kaj sto mozes da naebes jako ako spomnes alah i slicno
aj sea pak procitaj bez gnev i razmisli dali navistina 70% se gluposti ili se primenlivi za Makedonija.
nezavisno dali se primenlivi za drugi zemji.poso gleam taka se tesis, vo nigerija ubivale na ulica, pa normalno e i tuka da ubivaat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom