Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
јас па без да вклучам мозок :D
да, полни автобуси од Тетово одат за Италија. И не само од Тетово
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Ако ова воопшто некому затреба. Мапа на Европа со официјални податоци за иселеници, од пописот 2011
http://www.theguardian.com/news/datablog/interactive/2014/sep/26/who-lives-where-in-europe-nationalities-across-the-continent-mapped
Најмногу македонци има во Италија, Германија и Швајцарија
Нашите нагоре се повеќето со Бугарски документи и се сметаат како Бугари доселеници во странство или се лажам?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.194
Поени од реакции
35.745
Нашите нагоре се повеќето со Бугарски документи и се сметаат како Бугари доселеници во странство или се лажам?
Како бугари си се евидентирани сигурно. Сите документи таму ги пополнуваат во својство на бугарски државјани и така се пријавуваат.

Македонскиот пасош на тие луѓе им служи единствено за влез во Македонија бидејќи македонски државјанин мора да влезе и излезе само со македонски пасош.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Како бугари си се евидентирани сигурно. Сите документи таму ги пополнуваат во својство на бугарски државјани и така се пријавуваат.

Македонскиот пасош на тие луѓе им служи единствено за влез во Македонија бидејќи македонски државјанин мора да влезе и излезе само со македонски пасош.
Знам , затоа и на пописот на сајтот од Lurtz можеби се евидентирани како Бугари
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Има напомена на сајтот дека се евидентирани само официјално иселени резиденти. Оние на црно веројатно не се влезени. Како се влезени, дали со бугарски пасош, не знам.
Овие бројки се според земја од каде лицето има државјанство. Италија 73407, Германија 55610, Швајцарија 44588.
Според земја на раѓање Италија 62782, Германија 54370, Швајцарија 49959.
http://ec.europa.eu/eurostat/web/population-and-housing-census/census-data/database
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
88
Поени од реакции
99
Сиромаштија. незнам шо да речам повеќе. Можеби земаме мизерни плати да. Ама во град работава поинаква!
Во саботата бев излезен во град. И замисли, кафани полни, ресторани полни, дискотеките полни. Па можеби 70 % од нив имаше некоја добра марка на телефон, кој од кој поскап. Не се носат патики поевтини од 5.000 денари.
Исфрустриран од ситуацијава, се враќам дома. Разгледувам лево-десно. Која фасада поубава-поскапа. Разгледувам коли.. Нови BMW-ња, VW, мерцедеси, Порше (сите со МК таблици), и сега се прашав каква модна сироштија ќе е таа која што веќе ја наведив со скапи облеки, нови коли.
И сам во себе си викам.. Блазе си им на оние кои што веќе ја напуштија државава!
Мој братучед. Работеше како поштар за 200 евра. Фати некоја шанса извади виза. Сега е во Австралија. Преку океан. За една ден заработува многу повеќе од овде за еден месец!
 
Последно уредено:

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Сиромаштија. незнам шо да речам повеќе. Можеби земаме мизерни плати да. Ама во град работава поинаква!
Во саботата бев излезен во град. И замисли, кафани полни, ресторани полни, дискотеките полни. Па можеби 70 % од нив имаше некоја добра марка на телефон, кој од кој поскап. Не се носат патики поевтини од 5.000 денари.
Исфрустриран од ситуацијава, се враќам дома. Разгледувам лево-десно. Која фасада поубава-поскапа. Разгледувам коли.. Нови BMW-ња, VW, мерцедеси, Порше (сите со МК таблици), и сега се прашав каква модна сироштија ќе е таа која што веќе ја наведив со скапи облеки, нови коли.
И сам во себе си викам.. Блазе си им на оние кои што веќе ја напуштија државава!
Мој братучед. Работеше како поштар за 200 евра. Фати некоја шанса извади виза. Сега е во Австралија. Преку океан. За една ден заработува многу повеќе од овде за еден месец!
сеа лето насекаде полно странци е :D
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ако така било лесно да се исели човек, до сеа ќе се испразнела државава, ама како што гледам, тешко... многу тешко, сега ќе престанат со издавање на бугарски пасоши, кој зел зел, кој не го ебал ежот,

во Австралија да се иселиш е скоро невозможно, треба триста услови да се исполнуваат, кои ретко кој, може да ги исполни, Канада уште потешко, Уса да не збориме не можеш ни да припариш, виза не ти даваат па ако сакаш и цело кило зелени сливи изеди, пред амбасада.

Буквално секој македонец испод 40 год. да може одма би се иселил. но ете не оди така едноставно, всушност многу е сложено, па дури и невозможно, заглавени сме во ќорка сме напикани, како во гето.
Dobri 70% od mladinata se teski lezacista. Seedno dali ke bidat vo MK ili nadvor tie za rabota nitu pod razno ne bi se nafatile, za na muabet se site prvi. Tie so si se rabotlivi ne kukaat i veke si rabotat i tuka i nadvor. Vo posledno vreme jaz bi rekol deka e izednacen brojot na tie sto si zaminuvaat i na tie sto si se vrakaat nazad. Daleku e zapadot od toa sto e bil na vremeto. I ne e se vo parite.
 
S

silmarillion

Гостин
Доста бе со муабетиве на Миленко за пуни кафани скапи коли. Пред месеци бев во Копенхаген и Архус, ни кафани полни ни скапи коли ни па нешто посебно облечени. Сиромаштија? Ајде доста ги гледате кредиташите тендерашите и гурбеташите ко поим за успех. До вчера пезетка пичел денес Cayene. Не е тоа богат човек, него глуп криминалец/опортунист кој нарено колено ќе му ги сјебе парите. Такви се 99% од тие што им се дивите низ град.
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
За работа во Германија, годишна плата 50.000 евра. Сvценца се :cool: нашиве газ-диња како змија во џеб да имаат. А тек за прекувремено :sick:
http://press24.mk/germanija-bara-20000-rabotnici-godishna-plata-od-50000-evra
Пази да не ги земеш 50к за година дена. Инаку многу млади мајмуни што 2-3 години чекаа бг пасош и се остреа како ќе правеле кеш, се качија горе и да не претерам ама 50% се вратија првиот месец и уште 40% следните 3 месеци. Останатите 8% се враќаат следните 6 месеци и дали 2% ќе останат. Мрзливоста нема граници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom