Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не заебавај и ти, со 2000-3000 евра месечно ќе си имаш среден живот, нема да се стегаш ниту за храна, облека, хоби, одмор, за 10к не правиме ни муабет, со толку секаде се живее одлично.
А ако мислиш на состојбата со образование, здравство и целосната политика во државата, во тој случај ич нема да те боли тулето ни за држава ни за ништо, тие што имаат мака и интерес ќе си џавкаат на улица, ти ќе си калапиш платичката, ако си паметен ќе си почнеш и да инвестираш во некој бизнис кон надвор и за 10-15 години си брод.
Dali nekogas si zarabotil 10k pa da znaes dali kje ti se krene standardot na ziveenje?
Tebe moze nema da te boli tuleto za drzavata,ni za nisto.ama pa zatoa namesto vo sistina kje si ides na lekar vo istambul ili belgrad poso neli so 10k se zivee top i so pari moze da se kupi sve vo makedonija,osven profesionalizam pa duri i po privatnive kliniki. Za investiranje nadvor malce morgen,osven ako ne si povrzan use od vremeto na tatko ti prijatelite. Kakov e toj sreden zivot koga, nova zgrada ne funkcionira poso nema tehnicki pregled radi mito,kaj sto kruzen tek se pravi dve godini,kaj sto cekas 10 dena za dokumenti,osven ako nekjes da platis mito za pobrzo i kaj sto zgrada od 40 stana nema kontejneri poso zenata na gradnocalnikot nekjela da i grdat pogled.
Koga kje pocnes da pravis nad 2000-3000 evra mesecno,uste povekje kje te boli poso ti rmbas ko konj za nekoj drug samo da ceka "avanta" od tebe i tek togas kje vidis deka nema bas mnogu razlika dali pravis 200 ili 2000 evra. Osven ako ne si vo shemata, togas nemoras ni da zarabotuvas oficijalno,znam nekolku takvi.ne bi se selele nigde,a se nevraboteni oficijalno. Ako sam si gi zarabotuvas parite legalno vo mkd i si nad 2000 evra, use povekje kje se nerviras radi gomnariite okolu tebe. Samo na matni likovi i somnitelni prihodi im e top vo barava narecena Makedonija.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Dali nekogas si zarabotil 10k pa da znaes dali kje ti se krene standardot na ziveenje?
Tebe moze nema da te boli tuleto za drzavata,ni za nisto.ama pa zatoa namesto vo sistina kje si ides na lekar vo istambul ili belgrad poso neli so 10k se zivee top i so pari moze da se kupi sve vo makedonija,osven profesionalizam pa duri i po privatnive kliniki. Za investiranje nadvor malce morgen,osven ako ne si povrzan use od vremeto na tatko ti prijatelite. Kakov e toj sreden zivot koga, nova zgrada ne funkcionira poso nema tehnicki pregled radi mito,kaj sto kruzen tek se pravi dve godini,kaj sto cekas 10 dena za dokumenti,osven ako nekjes da platis mito za pobrzo i kaj sto zgrada od 40 stana nema kontejneri poso zenata na gradnocalnikot nekjela da i grdat pogled.
Koga kje pocnes da pravis nad 2000-3000 evra mesecno,uste povekje kje te boli poso ti rmbas ko konj za nekoj drug samo da ceka "avanta" od tebe i tek togas kje vidis deka nema bas mnogu razlika dali pravis 200 ili 2000 evra. Osven ako ne si vo shemata, togas nemoras ni da zarabotuvas oficijalno,znam nekolku takvi.ne bi se selele nigde,a se nevraboteni oficijalno. Ako sam si gi zarabotuvas parite legalno vo mkd i si nad 2000 evra, use povekje kje se nerviras radi gomnariite okolu tebe. Samo na matni likovi i somnitelni prihodi im e top vo barava narecena Makedonija.
Ако ги заработував 10к немаше да го правиме муабетот тука што би кад би.
А дека се отвораат многу врати кога ги имаш парите, се отвораат, а професионализам ќе купиш многу побргу со пари, отколку кога си клошар.
Исто и за зградите, нема да отидеш кај пуик, техника, или некои рандом изведувачи, туку ќе отидеш во згради каде што ти се решени тие заразните болести и кај сериозни инвеститори.
И без тате и мама секаде се минува, посебно кога имаш длабок џеб или кога си навистина добар во својата професија, тоа го искусив досега иако почнав речиси од нула, во приватниот сектор има места каде што ќе те ценат и без авторитетот на родителите.

Во вакви матни државички многу побрзо може да се издигнеш доколку се најдеш на вистинско место во вистинско време, во однос на големите каде горе долу дупките се затворени, но ти останува да ги погодиш времето, местото, околината и да си пресметаш ризик за чекорите.

Изгледа не ме читате со другиот член баш најдобро, во моментов и самиот барам чаре за краток период да заминам од тука,, а ти пишав дека доколку би земал таква месечна сума во мкд би размислил за останување во оваа држава.
 
S

silmarillion

Гостин
Кеплер, муабетот е дека има некои работи кои со пари не се купуваат. А во Македонија се искоренети. По муабетов твој ајде да преселиме во Кабул со 10.000 ЕУР месечно и викај дека би размислил да останеш да живееш. Или ја утињаш поентата на квалитет на живеење или имаш низок стандард за квалитет што не верувам чим планираш да бегаш. Ако ти е тебе единствена причина да избегаш од тука, да правиш пари, ништо не се направил.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ако ги заработував 10к немаше да го правиме муабетот тука што би кад би.
А дека се отвораат многу врати кога ги имаш парите, се отвораат, а професионализам ќе купиш многу побргу со пари, отколку кога си клошар.
Исто и за зградите, нема да отидеш кај пуик, техника, или некои рандом изведувачи, туку ќе отидеш во згради каде што ти се решени тие заразните болести и кај сериозни инвеститори.
И без тате и мама секаде се минува, посебно кога имаш длабок џеб или кога си навистина добар во својата професија, тоа го искусив досега иако почнав речиси од нула, во приватниот сектор има места каде што ќе те ценат и без авторитетот на родителите.

Во вакви матни државички многу побрзо може да се издигнеш доколку се најдеш на вистинско место во вистинско време, во однос на големите каде горе долу дупките се затворени, но ти останува да ги погодиш времето, местото, околината и да си пресметаш ризик за чекорите.

Изгледа не ме читате со другиот член баш најдобро, во моментов и самиот барам чаре за краток период да заминам од тука,, а ти пишав дека доколку би земал таква месечна сума во мкд би размислил за останување во оваа држава.


и 100к евра да земаш плата, може да те убијат од мало невнимание, како на пример, каснување од змија. Ќе леташ до истамбул или белград за обично гризнување на змија ?
Или заработуваш толку пари и одиш ко господин во новиот театар, кога ќе излезеш од кола ќе шлапнеш во голем вир, бидејќи асфалтот што е ставен пред 2 години, пропаднал и направил мал кратер.
Тие што земаат толкава пара во Македонија уште повеќе треба да сакаат да биде добар животот и да уживаат во парите, замисли на таа пара, да имаш рестрикции на вода во населбата бидејќи зградите од новиот инвеститор ја оптоваруваат мрежата, бидејќи ем на инвеститорот не му се даваат пари, ем на општината не и се работи.
 
S

silmarillion

Гостин
Она кога знаеш дека си џибер и немаш гз да си ги смениш навиките и самиот себе, и викаш - Ако не ви се свиѓа одете си! : )))))
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884


и 100к евра да земаш плата, може да те убијат од мало невнимание, како на пример, каснување од змија. Ќе леташ до истамбул или белград за обично гризнување на змија ?
Или заработуваш толку пари и одиш ко господин во новиот театар, кога ќе излезеш од кола ќе шлапнеш во голем вир, бидејќи асфалтот што е ставен пред 2 години, пропаднал и направил мал кратер.
Тие што земаат толкава пара во Македонија уште повеќе треба да сакаат да биде добар животот и да уживаат во парите, замисли на таа пара, да имаш рестрикции на вода во населбата бидејќи зградите од новиот инвеститор ја оптоваруваат мрежата, бидејќи ем на инвеститорот не му се даваат пари, ем на општината не и се работи.
Не се разбираме очигледно, далеку од тоа дека јас ти ја фалам и бранам државата, посебно не здравството.
Муабетот е дека со 10к месечно може да имаш пристоен живот и тука, али за да земеш 10к треба прво да легнеш и да заспиеш, па кога ќе се разбудиш жива вода од што си ги трошел парите и си се шлапкал во морето со 10те бона ќе замислуваш што и како.
Јас сфатив дека тука колку и да сум добар нема да земам 10к, за да ги земам истите треба да преземам одреден ризик, кој на оваа возраст не би сакал да го испробувам и затоа си барам чаре за надвор, али ако ми влета некаква поприфатлива прилика за да стигнам до таква сума ти пишав дека можеби би размислил да останам.
Имам прилично обврски и немам многу време да си правам бајрам со умот каде би ги трошел 10те бона секој месец, може да си продолжите дискусија, а кога ќе почне било кој од вас да ги вади ќе може да каже како си поминува.[DOUBLEPOST=1463762257][/DOUBLEPOST]
Кеплер, муабетот е дека има некои работи кои со пари не се купуваат. А во Македонија се искоренети. По муабетов твој ајде да преселиме во Кабул со 10.000 ЕУР месечно и викај дека би размислил да останеш да живееш. Или ја утињаш поентата на квалитет на живеење или имаш низок стандард за квалитет што не верувам чим планираш да бегаш. Ако ти е тебе единствена причина да избегаш од тука, да правиш пари, ништо не се направил.
Причината да избегам од тука не е да правам пари, туку да бидам ценет на она ниво што треба, бидејќи со професијата што ја имам и со тоа што го работам, надвор би земал 5-6 пати повисока годишна плата од сега, иако кога би требало да се мерам со македонската просечна плата и сега не би требало воопшто да се жалам. Проблемот е и напредокот, мене во овој момент, а верувам и во следните неколку години ми е да имам пристап до нешто што кај нас го немам, т.е барам напредок и надградба, во моментов тука сеуште имам пристап до технологија која надвор ја користеа пред 10години, а тоа не го сакам.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
335
Поени од реакции
323
Чудни муабети читам. 10.000€ демек биле доволни за среден живот, но МК не нуди квалитетен живот?! Како прво, 10.000€ се многу пари и за просечниот Амер и Германец, не па за нас. Второ, квалитетот на живот сам си го правиш. А ова парче земја мислам дека нуди речиси се што нуди Западот (не се однесува на плати и кариера), но како што некој рече, зависи дали си го барал тоа што ти треба, дали си се вртел по елитни клубови каде тема не е политика, туку уживање. А и ако го нема тоа што го бараш, па не си врзан за овие 300 км радиус, Америте и Германите имат се дома, па пак милиони од нив се низ светот во моментот. Инаку, тие пари тешко се заработуваат и во странство, не па во МК и тоа не е пошто сме изрод народ, доста со тоа самопонижување! Да не е нешто поарно во соседството? Тоа е поради социо-економските и политички околности во минатото (од турско ропство почнувајќи) и така лесно не може да се смени таа ситуација.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
на кого му истекна таа бројка од 10.000еур. си праве некој филмови. тоа се многу пари и во развиените земји, не пак Македонија.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Не да се многу премногу се, не за џабе странците тука што се кај нас доста често опоменуваат и викаат САМО ВИЕ ТУКА ПАРИТЕ СИ ГИ КАЖУВАТЕ СО НАЈМАЛИ ВРЕДНОСТИ.
Хмм 500евра или абе што е тоа 5-6000евра како тие 5-6000е така лесно да се прават или да се штедат на годишно ниво, инаку мене ич не ми е јасно со ова економијава сите кажуваат дека некој нас од порано ни наштетил, е како нашите родители и дедовци живеле убаво за време СФРЈ, и одмори и стандард и све терале,дури ѓн кажуваат Тито да не бил Македонија немало да ја остават да постои како држава, и тогаш било лошо а сега е добро? Хмм чудно, секој 1,5 граѓанин должи дупло отколку што заработува и секоја година се ке биде подобро и подобро а како изминуваат годините гледаме дека лошо на полошо оди.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Ако продолжи ова власт да ја изолира Македонија од секаде, а ние како народ не превземаме никакви мерки за тоа да го спречиме, ќе биде Ауфвидерзен Македонијо и за тие што останавме. Ни една земја во светов, ни еден сосед не не ферма како држава, од секаде изолација. Исто ко на Марс. И сакаме поголеми приходи,подобар живот и да седиме во Македонија, во вакви услови како што имаат инсталирано и невозможно е да бараш нешто повеке од најминималното за живот.

Ама јас се надевам, дека конечно во Македонија ке дојдат подобри времиња, времиња во кој Македонија ке има соработка со ЦЕЛ СВЕТ. А со тоа идат и поголеми приходи за сите нас и подобар живот.
 
S

silmarillion

Гостин
Не се врзувајте за бројки не е тоа поентата. Ако вие сте доволно горди да се смените немојте да глумите патриоти за вашата одлука. Пошто не сте.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.019
Ако продолжи ова власт да ја изолира Македонија од секаде, а ние како народ не превземаме никакви мерки за тоа да го спречиме, ќе биде Ауфвидерзен Македонијо и за тие што останавме. Ни една земја во светов, ни еден сосед не не ферма како држава, од секаде изолација. Исто ко на Марс. И сакаме поголеми приходи,подобар живот и да седиме во Македонија, во вакви услови како што имаат инсталирано и невозможно е да бараш нешто повеке од најминималното за живот.

Ама јас се надевам, дека конечно во Македонија ке дојдат подобри времиња, времиња во кој Македонија ке има соработка со ЦЕЛ СВЕТ. А со тоа идат и поголеми приходи за сите нас и подобар живот.
Пет влади да се сменат, ауфвидерзенот никој нема да го спречи.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60


и 100к евра да земаш плата, може да те убијат од мало невнимание, како на пример, каснување од змија. Ќе леташ до истамбул или белград за обично гризнување на змија ?
Или заработуваш толку пари и одиш ко господин во новиот театар, кога ќе излезеш од кола ќе шлапнеш во голем вир, бидејќи асфалтот што е ставен пред 2 години, пропаднал и направил мал кратер.
Тие што земаат толкава пара во Македонија уште повеќе треба да сакаат да биде добар животот и да уживаат во парите, замисли на таа пара, да имаш рестрикции на вода во населбата бидејќи зградите од новиот инвеститор ја оптоваруваат мрежата, бидејќи ем на инвеститорот не му се даваат пари, ем на општината не и се работи.
хехех Интересно[DOUBLEPOST=1463793528][/DOUBLEPOST]


и 100к евра да земаш плата, може да те убијат од мало невнимание, како на пример, каснување од змија. Ќе леташ до истамбул или белград за обично гризнување на змија ?
Или заработуваш толку пари и одиш ко господин во новиот театар, кога ќе излезеш од кола ќе шлапнеш во голем вир, бидејќи асфалтот што е ставен пред 2 години, пропаднал и направил мал кратер.
Тие што земаат толкава пара во Македонија уште повеќе треба да сакаат да биде добар животот и да уживаат во парите, замисли на таа пара, да имаш рестрикции на вода во населбата бидејќи зградите од новиот инвеститор ја оптоваруваат мрежата, бидејќи ем на инвеститорот не му се даваат пари, ем на општината не и се работи.
хехех Интересно
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom