Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Би сакал некогаш да имам таква можност на нашиве политичари да им приуштам такво задоволство за да ги уживаат истите права како сите грагјани на денешницава,
Да одат на работа во конфекција да земаат плата 9000ден од кој наредниот ден ке мораат 3000 да ги вратат (значи да работат за 6000ден плата)
Да работат во некоја перална за коли каде ке работат секој ден и зимо и лето за плата од 11.000енари
Да работат некаде во некоја градежна фирмма за 16-18.000 ден плата да копаат секој ден и да носат вреки цемент и цигли
Да работат во паркови и зеленило за 11.000 денари плата
И да ги прашам од каде ја извадија проечната плата во Р.Македонија 21.000 денари
Залосно за целокупнава бедотија од народ кој сеуште слепо им верува на нашиве политичари дека секој наредни 4 години ке ни ја опорават државичкава и ке станеме некогас вредни и ценети луге по светот.
Секој кој може да си го фати правецот за надвор од тука јас го оправдувам и го подржувам во тоа, нема повеке место во оваа држава за учени и демократски луге, тука има место само за ЛАЖГОВЦИ односно политицки пиуни кој чекаат партиски да бидат некаде вработени или пак се манипулирани дека ќе бидат вработени.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Want to migrate to Australia? 2016-17 Skilled Occupations List (SOL) announced

Department of Immigration and Border Protection (DIBP) have released the new Skilled Occupations List (SOL) for 2016-17.

This list will come into effect from 1st July, 2016.

Ако имате некоја од овие професии, аплицирајте. Мојата за зал ја нема тука.
А баш сакав да се секирам на бичот со Тошо Малерот.
Тончи, дај нешто повеќе детали и искуства за програмава? Има неколку ставки што би ми одговарале во иднина, па да почнам уште отсега да се спремам :D.

Повеќе шанси би имал со меѓународен мастер или и нашиве дипломи се доволни?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
Да одат на работа во конфекција да земаат плата 9000ден од кој наредниот ден ке мораат 3000 да ги вратат (значи да работат за 6000ден плата)
Да работат во некоја перална за коли каде ке работат секој ден и зимо и лето за плата од 11.000енари
Да работат некаде во некоја градежна фирмма за 16-18.000 ден плата да копаат секој ден и да носат вреки цемент и цигли
Да работат во паркови и зеленило за 11.000 денари плата
И да ги прашам од каде ја извадија проечната плата во Р.Македонија 21.000 денари
Залосно за целокупнава бедотија од народ кој сеуште слепо им верува на нашиве политичари дека секој наредни 4 години ке ни ја опорават државичкава и ке станеме некогас вредни и ценети луге по светот.
Секој кој може да си го фати правецот за надвор од тука јас го оправдувам и го подржувам во тоа, нема повеке место во оваа држава за учени и демократски луге, тука има место само за ЛАЖГОВЦИ односно политицки пиуни кој чекаат партиски да бидат некаде вработени или пак се манипулирани дека ќе бидат вработени.
прашај некој близок колку е плата во Судска администрација, пак штрајкуват, бараат +35%.... а од нив никој не бега во странство...
Но има и друго, постои закон на понуда и побарувачка...чистење на стан е 150мкд/час ... гледав во продавница за санитарии една жена прашува колку ќе и бараат за работа замена на одводно црево на када, продавачот и кажа без 300мкд не ти доваѓа никој ( а 10 - 20 минути работа) ... Еве даваа кредити за самовработување, земи кредит и отвори перална за коли, колку плата ќе им дадеш ??
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
прашај некој близок колку е плата во Судска администрација, пак штрајкуват, бараат +35%.... а од нив никој не бега во странство...
Но има и друго, постои закон на понуда и побарувачка...чистење на стан е 150мкд/час ... гледав во продавница за санитарии една жена прашува колку ќе и бараат за работа замена на одводно црево на када, продавачот и кажа без 300мкд не ти доваѓа никој ( а 10 - 20 минути работа) ... Еве даваа кредити за самовработување, земи кредит и отвори перална за коли, колку плата ќе им дадеш ??
ти сам не знаеш што зборуваш. оди легни си.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Тончи, дај нешто повеќе детали и искуства за програмава? Има неколку ставки што би ми одговарале во иднина, па да почнам уште отсега да се спремам :D.

Повеќе шанси би имал со меѓународен мастер или и нашиве дипломи се доволни?
Немам конкретни информации да бидам искрен. Утрово една луда австралијанка што сака да живеам со неа ми го прати линков.
Знам дека една од битните ствари е на IELTS да имаш најмалку 6ка оценка.
Другото е во зависност од вработувачот, или од тебе, колку добро ќе се продадеш, дали ќе веруваат во тебе да ти пуштат гарантно писмо.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Имај ти 10 К месечно, ама кога ќе излезеш од дома, пак ќе згазиш на гомно од кучето на комшијата.
Да, ама со ова ќе ги згазам и ич нема да ме боли ни за комшијата ни за тој понатаму ;)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Да, ама со ова ќе ги згазам и ич нема да ме боли ни за комшијата ни за тој понатаму ;)
Ќе ги згазиш со ова да, ама сакаш нејќеш ќе те викнат на свадба, ќе седнеш со некој на маса што ќе се држи за глава оти влегол у минус за поклон да купи, ќе ти влијае да знаеш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Ќе ги згазиш со ова да, ама сакаш нејќеш ќе те викнат на свадба, ќе седнеш со некој на маса што ќе се држи за глава оти влегол у минус за поклон да купи, ќе ти влијае да знаеш.
No hard feelings, нозете се пуштаат колку што ти е долга чергата, не ги жалам тие што се курчат, што сакаш може да ми бидеш, ако немам ќе ти донесам онолку колку што ми дозволува џебот.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Немам конкретни информации да бидам искрен. Утрово една луда австралијанка што сака да живеам со неа ми го прати линков.
Знам дека една од битните ствари е на IELTS да имаш најмалку 6ка оценка.
Другото е во зависност од вработувачот, или од тебе, колку добро ќе се продадеш, дали ќе веруваат во тебе да ти пуштат гарантно писмо.
Редоследно како би одело според тебе, прво аплицираш за иселеничка виза, па потоа доколку најдеш и работа добиваш право да се преселиш во Австралија или пак прво треба да средиш се за работа, па дури потоа со работна потврда да аплицираш за визата?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Редоследно како би одело според тебе, прво аплицираш за иселеничка виза, па потоа доколку најдеш и работа добиваш право да се преселиш во Австралија или пак прво треба да средиш се за работа, па дури потоа со работна потврда да аплицираш за визата?
Ова е иселеничка виза, не мора да имаш средено за работа, само треба да имаш доволно поени (60 е минимум).
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
No hard feelings, нозете се пуштаат колку што ти е долга чергата, не ги жалам тие што се курчат, што сакаш може да ми бидеш, ако немам ќе ти донесам онолку колку што ми дозволува џебот.
Taka e
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
прашај некој близок колку е плата во Судска администрација, пак штрајкуват, бараат +35%.... а од нив никој не бега во странство...
Но има и друго, постои закон на понуда и побарувачка...чистење на стан е 150мкд/час ... гледав во продавница за санитарии една жена прашува колку ќе и бараат за работа замена на одводно црево на када, продавачот и кажа без 300мкд не ти доваѓа никој ( а 10 - 20 минути работа) ... Еве даваа кредити за самовработување, земи кредит и отвори перална за коли, колку плата ќе им дадеш ??
Абе друже, кажими дали можеш да просперираш првенствено со перлана за коли? Во една земја каде имаш 100.000 возила и 30.000 перални? Колкава е конкуренцијата за да опстанеш? Колкави е давачките према државата ? Колкава е киријата за местото каде што ке ја отвориш пералната?
Македонија не се соочува со ваков тип на проблем, туку ВООПШТО Е НЕФУНКЦИОНАЛЕН, Ние сите тука правиме муабет како треба да се подобри стандардот на граѓаните, а не како да преживееме, бидејки за државава најлесно е да те кредитира со 3000евра за самовработување, зошто на сето тоа ке платиш данок секако,на сето тоа едноставно бруто буџетот за трошоци ке ти биде зголемен. Ако земеме да направиме една анализа по централен регистар дали знаес колку луге се водат како вработени што отвориле некој спортски клуб или некакво си здружение- а истите тие во реален живот никаде не работат и НЕМААТ ПРАВО ДА СЕ ВРАБОТАТ КАКО НЕВРАБОТЕНИ во агенција за вработување? И после нашиве политичари ја намаливме вработеноста, хех а тоа што е само на папир и на кој начин е стигнато до цифрите на тој папир не е битно нели? Јас незнам да кажам за тоа време, но можеби има тука некој со геенерација од пред 1970 година па нека потврди или нека порекне, ПОРАНО САМАТА ДРЖАВА НАЛОЖУВАЛА НА СИТЕ ФИРМИ ДА ИМ СЕ ПОКАЧИ ПЛАТАТА НА ВРАБОТЕНИТЕ, КАКО ШТО Е СЕГА ПО ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ, а сега кај нас се покачува само на политичарите или тие што се партиски вработени односно извршувачи на нарачателите од политичките партии, а младината што нема да отиде на летување некаде и тогаш кога ке соберат пари за патни трошоци и сместување ке ги видиш како влечкаат торбици со пиперки,патлиџани или што уште не. Зарем тоа е достоинствен живот на еден човек? Тоа ли се вика одмор? Гледам јас како Охрид од Холанѓани е полн со овошје и зеленчук што го донасаат кога доагаат на одмор хеехехе, само нажалост немаме што да направиме освен е вака тука да си тажиме или бесот да си го истураме.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Абе не ме заебавај збориме за квалитет на живеење, да станеш да напуниш гради со воздух, да станеш со елан, да знаеш дека околу тебе има здрава конкуренција која те бутка само напред. Да знаеш дека во секој момент околината нуди барем по нешто квалитетно за секого околу тебе за да немораш да ги трпиш нивните негативни набоји. Да знаеш дека утре ќе те има, па ти колку и да сакаш пари имај, мислиш дека е сеедно кога држата и општеството ти се во 25 годишна неизвесност?

И да ќе шеташ со 10.000 ЕУР приход месечен, ама на секое чекирање на задњи гејт пошто се враќаш барабар со Приштина и Сараево ќе си викаш - од кај идам, на кај одам!? Не заебавај, имавме прекрасна шанса да станеме место каде што ќе има за секој по нешто, ама клетата семка наша не го дозволи тоа. Чичко Кумплунг јебига :)
Prviot pasus mozhe da pomine, sostojbite se tie, ama vo vtoriot izleguvash nekako od kontekst:

"барабар со Приштина и Сараево" - toa se Makedoncite, tamu pripagjaat "на задњи гејт"-zasluzheno. Nema shto da te ponizhuva, omalovazhuva i sl. Razlikata e samo shto koga si vo MK, sekojdnevieto ne ti dozvoluva da vidish kaj si, shto si, do kade si, toa se primetuva mnogu podobro na neutralen teren.
Inaku semkata, dali e kleta ili neznam kakva, taa é, takva é i nasha é i toa so vekovi. Kako shto gledash ne uspeavme da ja mutirame ni vo 21-ot vek, naprotiv.

Okolu toa deka trebashe da staneme pristojno mesto, kade kje ima za sekogo, toa kje beshe optimalna sostojba, ne uspeavme, 80% sami krivi, 20% ne "sredija" od nadvor.

Glupo e da komentiram shto dobivat tie shto zaminuvaat, neznam dali ostana neshto od opshtestvoto, pa da go izgubat, kje im nedostasuvaat bliskite i tolku, sepak bez iluzii deka tamu nekade te cheka neshto mnogu dobro i golemi sumi. Za toa treba mnogu napor i rabota, takov koj vo MK mozhebi nikoj nemal mozhnost prethodno da go zapoznae.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
не си одите, протебни сте и на МАкедонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom