Ауфвидерзен Македонијо!

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Ne mi se mesa politika i demokratija vo muabetive. Mene mi e jasno deka cel svet e navlezen vo stalinizam. Za prezimeto, ke ti odgovoram so prasanje. Koga ti treba od nekogo nesto da kupis ili da mu platis plata na kogo poprvo bi mu napravil promet, na Dragan ili na Afrim? Na Hans ili na Dragan ?i taka nataka
во ред е све, јас само онака прашав, пошто имав такво мислење добиено, дека Германија (или запад воопшто) е земја каде се цени трудот а не името и презимето, барем така читав на форумов, сега од тебе разбрав дека требало да се има книшка од ВМРО.:)
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
во ред е све, јас само онака прашав, пошто имав такво мислење добиено, дека Германија (или запад воопшто) е земја каде се цени трудот а не името и презимето, барем така читав на форумов, сега од тебе разбрав дека требало да се има книшка од ВМРО.:)
Kolku sto mi e mene poznato na forumov ti si uspesen povratnik od stranstvo, po mozes od prva raka da napisis mislenje vo vrska so taa dogma deka vo makedonija se bara samo partija, a na zapad samo i samo rabota. Dali e tocno ili ne e tocno toa.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Ако тапшајте се меѓусебно. Можда и еден до друг седите у штаб, па и физички можете.
 
S

silmarillion

Гостин
А има некој што мисли дека со 2-3.000 евра се живее квалитетно во МК? Или еве со 10.000 евра плата?
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
...fakulteti.mk prvo da napravi analiza na makedonskoto obrazovanie/fakulteti. Sekoja chest na iskluchoci, ama so toa (ne)znaenje ni vo stranstvo nikoj nema da im dade 1600,- € .
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
335
Поени од реакции
323
Процентуално, и по површина и по жител Македонија има повеќе патишта од Бугарија. Ова ти е факт, не заебанција. Едвај 700 км автопат имате, додека кај нас за година време ќе станат 400 км. Еве види на Википедија.[DOUBLEPOST=1463545604][/DOUBLEPOST]
Јас не сум шофер по професија, туку се сум работел во животот и цел живот работам наместо да трошам време по кафиња и жуљопичење како нема работа. Има работа секаде. Како Циганите сте исти. Мене возењето камион ми беше само моментална работа и тоа возев камион за доста професионална фирма. Од тие пари средив куќа, двор и купив автомобил. Парите не ги поебав на скапи одмори, кафиња и џеболебарење како што прават 80% од Македонците наместо да вложат во некој капитал или да вложуваат во себе.


Децата не ги направив, затоа што државата ме лажела или затоа што чувствувам обврска спрема истата да ги направам. Ги направив , затоа што така сакам и супер ми е. Утре да сум жив и здрав ќе имам преку 20 внучиња, огромно семејство, многу роднини за разлика од тебе кој што нема кој да те наследи. Здравје боже ќе имам и бесплатни работници за бизнис, сите пари ќе одат во семејството. Наместо да даваш пари за 4 работници имаш 4 сина и тие работат барабар со тебе. Така се прави капитал, бизнис. Ти утре ќе си сам, јас нема да сум, а вечно нема да сум здрав и прав.
Респект друже, остај ти клошараната што паламуди, абе треба фала да ти кажат што носиш девизи во државата, а не да држат предавање како било во шлепер да се спие, демек 24 саата се возело и слична експертиза. Додека тие експерти бистрат политика, има деца од по 25 год. што направија пара, почнаа семејство и веќе излегоа од камионот. Ама тоа е, кој како сфаќа...
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
А има некој што мисли дека со 2-3.000 евра се живее квалитетно во МК? Или еве со 10.000 евра плата?
Не заебавај и ти, со 2000-3000 евра месечно ќе си имаш среден живот, нема да се стегаш ниту за храна, облека, хоби, одмор, за 10к не правиме ни муабет, со толку секаде се живее одлично.
А ако мислиш на состојбата со образование, здравство и целосната политика во државата, во тој случај ич нема да те боли тулето ни за држава ни за ништо, тие што имаат мака и интерес ќе си џавкаат на улица, ти ќе си калапиш платичката, ако си паметен ќе си почнеш и да инвестираш во некој бизнис кон надвор и за 10-15 години си брод.
 
S

silmarillion

Гостин
Знам луѓе во мојот круг на пријатели чии приходи се движат во тие рамки. Луѓето освен за политика (нормално), секојдневни нервози и монотоно секојдневие, друго не зборат. Егзистенцијално се средени да ама од материјален аспект. Интелектуално и духовно не се ништо поразлични од еден стечаец или некој со просечна плата. Во МК парите немаат никаква смисла.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Знам луѓе во мојот круг на пријатели чии приходи се движат во тие рамки. Луѓето освен за политика (нормално), секојдневни нервози и монотоно секојдневие, друго не зборат. Егзистенцијално се средени да ама од материјален аспект. Интелектуално и духовно не се ништо поразлични од еден стечаец или некој со просечна плата. Во МК парите немаат никаква смисла.
Тоа може да е до самите луѓе, имам пријатели со приходи како што ти ги пиша, во последниве 2 години го прошетаа половина свет, среќни се и задоволни и воопшто не ги интересира за ништо што се случува во државава, работат за надворешни фирми каде што политиката не го занима никој.
Ти може да живееш во Сад па пак да те измачува политиката, некогаш сме принудени да размислуваме за политика и слични глупости, а некогаш едноставно сами избираме.
 
S

silmarillion

Гостин
Што прават кога се ВО МАКЕДОНИЈА твоите пријатели? Кој квалитет на живот им го нуди Македонија? Кафана? Ладно макијато? Пифтијада? За надвор од Македонија знаеме дека е убаво. Не е поентата да кажеш дека во Македонија се живее убаво со 10.000 евра за да шеташ низ светот : ))) Мислам ме разбираш што сакам да ти кажам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Што прават кога се ВО МАКЕДОНИЈА твоите пријатели? Кој квалитет на живот им го нуди Македонија? Кафана? Ладно макијато? Пифтијада? За надвор од Македонија знаеме дека е убаво. Не е поентата да кажеш дека во Македонија се живее убаво со 10.000 евра за да шеташ низ светот : ))) Мислам ме разбираш што сакам да ти кажам.
Јас те разбирам, ама изгледа ти не ме разбираш.

Се согласувам дека тука немаме сигурност, безбедност и слично, НО, со тие 10к евра месечно може многу лесно да добиеш поквалитете третман и живот во однос на некој што ги нема.
Кога имаш кеш може да го трошиш онака како ти што сакаш, ако ти прави кеф кафана, тогаш кафана, мене можеби ми прави кеф адреналински спортови и би ги трошел на тоа и би шетал насекаде во светот каде може да ми се овозможи истото.


Јас лично не сакам да живеам тука и ќе се потрудам да се отселам за многу краток период, но кога би земал 10К месечно во Македонија, можеби и би го променил мислењето.
 
S

silmarillion

Гостин
Јас те разбирам, ама изгледа ти не ме разбираш.

Се согласувам дека тука немаме сигурност, безбедност и слично, НО, со тие 10к евра месечно може многу лесно да добиеш поквалитете третман и живот во однос на некој што ги нема.
Кога имаш кеш може да го трошиш онака како ти што сакаш, ако ти прави кеф кафана, тогаш кафана, мене можеби ми прави кеф адреналински спортови и би ги трошел на тоа и би шетал насекаде во светот каде може да ми се овозможи истото.


Јас лично не сакам да живеам тука и ќе се потрудам да се отселам за многу краток период, но кога би земал 10К месечно во Македонија, можеби и би го променил мислењето.
Абе не ме заебавај збориме за квалитет на живеење, да станеш да напуниш гради со воздух, да станеш со елан, да знаеш дека околу тебе има здрава конкуренција која те бутка само напред. Да знаеш дека во секој момент околината нуди барем по нешто квалитетно за секого околу тебе за да немораш да ги трпиш нивните негативни набоји. Да знаеш дека утре ќе те има, па ти колку и да сакаш пари имај, мислиш дека е сеедно кога држата и општеството ти се во 25 годишна неизвесност?

И да ќе шеташ со 10.000 ЕУР приход месечен, ама на секое чекирање на задњи гејт пошто се враќаш барабар со Приштина и Сараево ќе си викаш - од кај идам, на кај одам!? Не заебавај, имавме прекрасна шанса да станеме место каде што ќе има за секој по нешто, ама клетата семка наша не го дозволи тоа. Чичко Кумплунг јебига :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom