Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
A tebe ti e milo shto nekoj priznal deka zhali shto ispushtil shansa da ja zduvne od ovaa vukojebina, pa mora da raboti za nekoj kriminalen tajkun za sitni pari...
premnogu sarkazam vladee vo tebe,za zhalenje si..............
Не туку ми е криво што има луѓе што својот личен неуспех го припишуваат на државата, политичарите и не знам уште кој. Не сум слушнал некојда рече, ех сега да се вратам назад во времето ќе се запишев на факултет за информатика и ќе си најдев убава работа а место тоа јас одлучив да си подработувам како келнер и да пијам и дувам секоја вечер. не, тоа нема да го слушнеш или прочиташ дури и во виртуелниов простор. Никогаш не е доцна да поработиш на себе.
Имам познаник кој работи како асистент на германски факултет. На тој факултет има асистенти и професори од цела Европа. И да, би сакал да е тука но не можам ниту да му замерам што отишол тмау кога таа преселба му донела подобро образование и подобра плата. Реално, и во идеални услови не би можеле да му парираме на тој факултет затоа што сме мала земја. Така да неговот заминување го поздравив иако ми е криво што не е тука. Имам уште еден познаник кој едвај заврши средно и кога сите среднисти си се вработија тој повеќе сакаше да грицка семки пред влез и да подработува некои безвезни работи по месец два пред да даде отказ. Сега од време на време пренесува дрога или работи на врата по германски дискотеки. И од време на време се жали од државава на неговиот фејсбук. Се сомневам дека доаѓа и на кајгана.
Тоа е тоа, различни судбини, секој со својата мака.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Не туку ми е криво што има луѓе што својот личен неуспех го припишуваат на државата, политичарите и не знам уште кој. Не сум слушнал некојда рече, ех сега да се вратам назад во времето ќе се запишев на факултет за информатика и ќе си најдев убава работа а место тоа јас одлучив да си подработувам како келнер и да пијам и дувам секоја вечер. не, тоа нема да го слушнеш или прочиташ дури и во виртуелниов простор. Никогаш не е доцна да поработиш на себе.
Имам познаник кој работи како асистент на германски факултет. На тој факултет има асистенти и професори од цела Европа. И да, би сакал да е тука но не можам ниту да му замерам што отишол тмау кога таа преселба му донела подобро образование и подобра плата. Реално, и во идеални услови не би можеле да му парираме на тој факултет затоа што сме мала земја. Така да неговот заминување го поздравив иако ми е криво што не е тука. Имам уште еден познаник кој едвај заврши средно и кога сите среднисти си се вработија тој повеќе сакаше да грицка семки пред влез и да подработува некои безвезни работи по месец два пред да даде отказ. Сега од време на време пренесува дрога или работи на врата по германски дискотеки. И од време на време се жали од државава на неговиот фејсбук. Се сомневам дека доаѓа и на кајгана.
Тоа е тоа, различни судбини, секој со својата мака.
Во право си зошто да ми биде крива државава или политичарите, не посочувам ни позиција ни опозиција, сите ми се исто, најнормално си го доживувам тоа што амди бајрам прави сунети по авиони и бродови, со 1000 гости, а јас и сопругата сме доктори на специјализација а ако не е тато мил дрва немаше да купиме оти платата само за памперси и млеко не станува, дај не заебавај и ти сеа, у градов кај нас едни се тие па тие се на функции, и од нив зависи, кад год да се смени власт, наоѓаат врата како да влезат до врвот. Зошто да ја кривам државава или политичарите.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Во право си зошто да ми биде крива државава или политичарите, не посочувам ни позиција ни опозиција, сите ми се исто, најнормално си го доживувам тоа што амди бајрам прави сунети по авиони и бродови, со 1000 гости, а јас и сопругата сме доктори на специјализација а ако не е тато мил дрва немаше да купиме оти платата само за памперси и млеко не станува, дај не заебавај и ти сеа, у градов кај нас едни се тие па тие се на функции, и од нив зависи, кад год да се смени власт, наоѓаат врата како да влезат до врвот. Зошто да ја кривам државава или политичарите.
Повеќе менталитетот на луѓето. Треба време, тоа е. ќе си се наместат коцките сами од себе:)
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Воопшто не се жонглира со бројките, затоа што е тешко да се дефинира кој е иселеник, кој е времено иселен кој е турист. Еве провери и за другите земји. Никој не знае во даден момент колку луѓе има надвор од една земја.
Во право си Брутус. Никој не знае колку луѓе има надвор во една земја, а ние не знаеме ни колку сме внатре.Нешто не ме држи памтењево, кажи ми како помина пописот?:icon_lol:
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Во право си Брутус. Никој не знае колку луѓе има надвор во една земја, а ние не знаеме ни колку сме внатре.Нешто не ме држи памтењево, кажи ми како помина пописот?:icon_lol:
Кај мене дома во најдобар ред:)
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Не туку ми е криво што има луѓе што својот личен неуспех го припишуваат на државата, политичарите и не знам уште кој. Не сум слушнал некојда рече, ех сега да се вратам назад во времето ќе се запишев на факултет за информатика и ќе си најдев убава работа а место тоа јас одлучив да си подработувам како келнер и да пијам и дувам секоја вечер. не, тоа нема да го слушнеш или прочиташ дури и во виртуелниов простор. Никогаш не е доцна да поработиш на себе.
Имам познаник кој работи како асистент на германски факултет. На тој факултет има асистенти и професори од цела Европа. И да, би сакал да е тука но не можам ниту да му замерам што отишол тмау кога таа преселба му донела подобро образование и подобра плата. Реално, и во идеални услови не би можеле да му парираме на тој факултет затоа што сме мала земја. Така да неговот заминување го поздравив иако ми е криво што не е тука. Имам уште еден познаник кој едвај заврши средно и кога сите среднисти си се вработија тој повеќе сакаше да грицка семки пред влез и да подработува некои безвезни работи по месец два пред да даде отказ. Сега од време на време пренесува дрога или работи на врата по германски дискотеки. И од време на време се жали од државава на неговиот фејсбук. Се сомневам дека доаѓа и на кајгана.
Тоа е тоа, различни судбини, секој со својата мака.
Interesno...ako drzhavata i vladeachkata stranka ne e vinovna za odlivot na naselenieto nadvor od postoechkite granici, togash koj e vinoven?sigurno mojata pokojna baba Ruzha ne!!!
Tebe bi ti preporachal da barash nekoj Fudbalski klub vo zemjava, poshto edini dribler si na forumov so nevideni sposobnosti...a mozhesh da uspeesh i nadvor kaj tvoite frendovi......Vreme e da porabotish na sebe!!!!
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Interesno...ako drzhavata i vladeachkata stranka ne e vinovna za odlivot na naselenieto nadvor od postoechkite granici, togash koj e vinoven?sigurno mojata pokojna baba Ruzha ne!!!
Tebe bi ti preporachal da barash nekoj Fudbalski klub vo zemjava, poshto edini dribler si na forumov so nevideni sposobnosti...a mozhesh da uspeesh i nadvor kaj tvoite frendovi......Vreme e da porabotish na sebe!!!!
Па ако имаш континуиран одлив со години и ако тоа е тренд во многу делови од светот тогаш ќе им дадеш оддишка на владејачките. Тоа си е комплексен проблем бе пријател, не може ти да дојдеш тука и да нафрлаш некакви си наводни аргументи. Тука имаш еден куп фактори а и проблемот можеш да го гледаш од различни аспекти. На пример, ако доволно се задлабочиш ќе видиш дека овој феномен има и позитивна страна којашто можеби не ја гледаш во моментов, меѓутоа ако се обидеш да ја гледаш големата слика сигурен сум дека ќе ги видиш барем контурите.
P.S. Секогаш работам на себе, тоа е процес кој не запира. На тебе би ти препорачал личен тренер затоа што не си објективен воопшто.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Македонците се исселени како Бугари. Затоа статистиката не ги фаќа. :)
Податоците ги даваат според place of birth, a не според државјанството.[DOUBLEPOST=1454788119][/DOUBLEPOST]
A tebe ti e milo shto nekoj priznal deka zhali shto ispushtil shansa da ja zduvne od ovaa vukojebina, pa mora da raboti za nekoj kriminalen tajkun za sitni pari...
premnogu sarkazam vladee vo tebe,za zhalenje si..............
Тебе сигурно ти е убаво во Македонија штом не си ја здувнал.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
нема врска какви прозори ставил и тоа што бара свилени завеси, битно се грижи на форум за работникот од неготино, болниот од дебар и тн.
А исто нема врска тоа со миграција. Може е како овие емигрантиве од сирија, со ајфон 6 бараат азил. Политички прогонувани.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Се гледа, по цел ден киснеш на форум.
Демек се јави, ама пак те нема :D
Колку време ти треба да одговориш? Или ќе се консултираш со надлежните прво? :icon_lol:

Ок, ај сериозен муабет без ретардации од видот дека шетаат нашите сограѓани по Малдиви и Сејшели од што се богати.

Зошто секоја година се поголем број на студенти заминуваат во САД преку лето, а не мал дел од нив и остануваат на црно таму?
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
напрајте еден попис, да видиме колку сме, што сме, па ќе видиме колку ни фалат. не овака сите статистички податоци се кријат, па само се манипулира.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Од сите полемики што се водат во државав оваа со иселувањето е водена на најпогрешни поенти моментално од двете наши главни партии. Едниве викаат ради вас сега избегале толку и толку, другиве не е вистина тоа сега имаат причина да останат и ред други оправданија. А мислам дека го збораваат главното, дека криви се и едните и другите, затоа што системов наш со неговата (не)функционалност го направија и двете партии, вредностите и колективната свест и одговорност исто ја напраивме заедно. Дел е од 91 па навака а дел е и од многу порано. А и да направеа и вистински чекори пак сигурно немаше да ги стигнеме нивоата на развиеност на земјите каде што иселениците бегаат, едноставно само можеби ќе имаа повеќе причини да останат. А секогаш има и еден процент на луѓе кои едноставно имаат желба да променат нешто, едноставно сакаат да се иселат во странство и да работат таму. И да сме Германија пак ќе има некој што ќе се сели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom