Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Прашај ги тие од Еуростат.

Туку, зошто некој измислува дека се иселиле 600,000 последниве 5 години, па уште демек 78,000 последната 2015 година??? Ја знаеш поговорката, на лагата кратки и` се нозете :свиркам::свиркам::свиркам:
Ок, ај сериозен муабет без ретардации од видот дека шетаат нашите сограѓани по Малдиви и Сејшели од што се богати.

Зошто секоја година се поголем број на студенти заминуваат во САД преку лето, а не мал дел од нив и остануваат на црно таму?
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Македонците се исселени како Бугари. Затоа статистиката не ги фаќа. :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.821
Македонците се исселени како Бугари. Затоа статистиката не ги фаќа. :)
Не само тоа. Некој кој што е трајно иселен треба да дојде во Македонија и на шалтери да се мафта да собира документи да регулира дека е трајно иселен.

Notime.jpg
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
946
Каде бе фаќате магла сите? Е па затоа ме имате толку магла во Скопје, кој ќе ви а фаќа? Мигрантите?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не ја терај на шала работава е сериозна. Гледаш овде има исповеди на луѓе кои разбрале дека се глупи и прости штом останале во Македонија. Интересно е да се чита:)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.276
Поени од реакции
78.924
Не се глупи. Од пичке си материне успеал да се убута у Скопје у администрација, сан снова им е тоа. Зашто да си иде?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
946
Никаде не е мед и млеко, не е шала, едно знам, ако те бива секаде те бива. Е сега и јас сум бил во странство па работиш ко крт ама земаш пари многу повеке од тука, капа ти симнуваат тие што ти ја ценат работата,се цени работникот. А овде само газдата е бр 1. И нема бр 2... Десет празни места. Кој газда од овде сака да ти даде пари да имаш? Само тој ке има и сите други ке молат, просат, рати ке плакат во банки, и ке зависат од газдата оти нели он е Дедо Боже.

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
K

kaiser soze

Гостин
Постојано се жонглира со бројките,во недостаток од домашни конкретни податоци и официјални статистики,ама тоа е кога една држава ни попис не може да спроведе.Факт е,во последниве неколку години трендот на иселување е со драматични размери.
За тоа не ми треба никаква статистика,затоа што тоа се гледа,забележува,луѓето со кои се дружиш полека ги снемува,влезот во кој живееш го напуштиле седуммина млади луѓе во потрага по подобар живот,кога петнаесет млади лекари само последните неколку години пронашле можност за подостоинствен живот во странство.Ние секојдневно губиме човечки потенцијал,а тоа е ненадоместливо.
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
638
Поени од реакции
2.613
Ај вака да речиме дека во последните 4 години во едно малечко место во Америка сме доселени 14 Македонци на возсраст од 21 до 26 години . а имам уште едно 50 познаници и пријатели шо се иселени во уса во последните 2 години . Поздрав
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Воопшто не се жонглира со бројките, затоа што е тешко да се дефинира кој е иселеник, кој е времено иселен кој е турист. Еве провери и за другите земји. Никој не знае во даден момент колку луѓе има надвор од една земја.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Не ја терај на шала работава е сериозна. Гледаш овде има исповеди на луѓе кои разбрале дека се глупи и прости штом останале во Македонија. Интересно е да се чита:)
A tebe ti e milo shto nekoj priznal deka zhali shto ispushtil shansa da ja zduvne od ovaa vukojebina, pa mora da raboti za nekoj kriminalen tajkun za sitni pari...
premnogu sarkazam vladee vo tebe,za zhalenje si..............
 

Kajgana Shop

На врв Bottom