Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Убаво е да се иде некаде настрана да се виде нешто друго и да се смене животнио стил, ама како дома нема. Јас сум прва година студент во Англија и да Ви кажам право Македонија многу ми недостасува. За услови не викам не, 100 пати е поубав студентскио живот од МК ама ладен народ се, да потражеш помош од некој колега на факлутет ќе се плаше да ти објасне за да не го казнат за плагиризам. Живеат премногу по правила. Стандардите се во огромна разлика ама горд сум што сум раснал во МК (доживеал сум многу работи што тука луѓето не се ги) и факт е дека луѓето се насочени само кон одредени работи и не можеш со секој секаков муабет да си направеш. Секако земја на можности е, повисок животен стил, ама ако имаш во главата секаде ќе успееш. Препорачувам да ја прочитате книгата „Се гледаме на врвот“ од Коста Петров (македонец што воде една од најуспешните фирми во светот лоцирана во Македонија) и да се запотете малку од работа. Негативна страна на Македонија е тоа што живееме во малку позабавено темпо (овде во Англија секогаш имаш некоја обврска и секојдневна активност што мораш да ја завршеш, нема одмор, само турбо). Не знам како ќе се одвиват работите во иднина и дали ќе се разочарам кога ќе се врнам да градам кариера во МК ама едно знам: МАКЕДОНИЈА ВО СРЦЕТО!
За сè шо си напишал да те е алал! Ја исто студирах две недели уф Холандија и не можеех да са навикнам на условете, та са врнах. Ногу ладен нарот. Не ти прае маабет, не те оноде ама ич. А за друго сичко гледат, калпазани. Ја некоо правило иле закон да прекршеш, чувеците не ти дават, та не полицијата. Ја еднаш минеех срет улица, и кога видам пријавил ме е тај цимеро! Мизерија. Викам му, абе при нас да са посереш на срет плоштад никој не те казнува, освен ако не си од таа другата политичка опција. Други пат, копирах некои статии од нет, и фана ме професоро и вика ми воа не е твое дело. Викам му, ја докажи бе, и чувеко извади ми списоко на сајтовето и истина сички до еден ги е најдел. Вика ми имаме си софтвер за тава нешо шо са вика плагиаризам. Да не може чувек на раат да препише шо са вика! Ногу, ногу сам разочаран не само од Холандија, него и од западо општо. Со таквија закони и ак`л нема ного далеко да докарат. Кој не ја читал „Пропаста на западо, успехо на истоко“ од Коста Бургов, да си ја прочита. МАЌЕДОНИЈА ФОРЕВЕР!
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Аман бе па со тоа ладен народ, па да не сакате таму да ви се клањаат и да се поздравуваат со вас. Па од македонија си што сакаш сите другарчиња да ти станат...бог да чува веќе со тоа ладен народ биле, ладни се према тебе (не мислам на тебе лично), према нив супер си се. Што имаат да се замараат со некој што им дошол од Македонија.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Flix, Тапетарот е го трола Какао.

А ти Какао додека беше во Македонија на какви журки идеше, каде искачаше? Имаш ли идено на музички фестивали како Ексит, Зигет, ИнМјузик и слично? Патем за да ти покаже некое знање таму си имаш професори, асистенти... може колегите од кои бараш помош каснат на работа за некое место па нмаат време да се замараат со некој кој ни англиски не збори ко што треба. Ако си згоден неопходен може ќе најдеш некоја девојчица која ќе ти помогне, во спротивно т'нко.[DOUBLEPOST=1423491650][/DOUBLEPOST]
Аман бе па со тоа ладен народ, па да не сакате таму да ви се клањаат и да се поздравуваат со вас. Па од македонија си што сакаш сите другарчиња да ти станат...бог да чува веќе со тоа ладен народ биле, ладни се према тебе (не мислам на тебе лично), према нив супер си се. Што имаат да се замараат со некој што им дошол од Македонија.
Дека се ладен народ, не се. Како се иам дружено со еден колега од ЊуКасл, ретко со кој македонец сум имал толку заеднички теми. Ама па како се иам карано со едно мрсно копиле од Лондон, хахахаха

Патем уште една работа. Пред 2 години на брод се погоди да бидеме балканска екипа плис канаѓанец и перуанка. Канаѓанецов имаше цимер од Белград, и слабо се дружеа. Еднаш на работа седиме и онака немаше нешто посебно работа, и овој канаѓанецот му вика на србинот: Ја тебе брат ич не те разбирам, ни тебе ни Јелена... и овој му вика де бре? до толку ли ни е лош англискиот? има ли некој од тим што збори англиски ко што треба? И овој му одговара: Да, Тони. Србинот: ама он иде со американка. Канѓанецот: Не е битно брат, битно само него од цел тим го разбирам коа збори англиски. Тебе и понатаму ќе те сакам ко цимер, ама само Тони го разбирам што збори без да се напрегам и да си преведувам у себе што ти си рекол.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Дали навистина мислиш дека келнери, рецепционери итн. имаат убав и финансиски стабилен живот, па нека тоа биде и во САД?
Ајде да бидеме малку барем реални.
Hm...!
Ubavo e, koga chovek è, ili saka da bide realen (realist). No pritoa za da komentirash odredeni sostojbi mora da bidesh informiran ili podetalno zapoznaen so realnosta vo odredena oblast.

Imeno, kelnerite, recepcionerite itn., vo USA ili nekoja zapadna zemja imaat pravo na izbor.
-Mozhat cel zhivot toa da go rabotat, mozhat isto taka da najdat vtora pa i treta rabota (ako im stiska), no ima i takvi, i so toa da si ja podignat materijalnata osnova.
-Mozhat isto taka da se doshkoluvaaat, prekvalifikuvaat, da prodolzhat so obrazovanie, fakultet/universitet, pa i povekje od toa, pravo na izbor. I sekako vednash potoa da se vrabotat.
-Mozat da razvijat samostalen biznis (povtono, ako im stiska), vo uslovi na realna pazarna ekonomija imaat shansa i da uspeat.

Sega edno logichno prashanje:
-Koja od nabrojanite tochki e realno ostvarliva vo MK, a pritoa da ima uspeshna zavrsnica?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
За жал, не можат сите граѓани да бидат келнерки во елитни локали, повеќето ќе треба да работат во три смени, во некој гулаг (индустриска зона), за 12 и помалку илјади месечно.
Po birtiite lapaati povekje baksis, sve zavisi kolku e nakrcana kafanata i kolku se nacukani gostite.
:icon_lol:[DOUBLEPOST=1423504159][/DOUBLEPOST]
Hm...!
Ubavo e, koga chovek è, ili saka da bide realen (realist). No pritoa za da komentirash odredeni sostojbi mora da bidesh informiran ili podetalno zapoznaen so realnosta vo odredena oblast.

Imeno, kelnerite, recepcionerite itn., vo USA ili nekoja zapadna zemja imaat pravo na izbor.
-Mozhat cel zhivot toa da go rabotat, mozhat isto taka da najdat vtora pa i treta rabota (ako im stiska), no ima i takvi, i so toa da si ja podignat materijalnata osnova.
-Mozhat isto taka da se doshkoluvaaat, prekvalifikuvaat, da prodolzhat so obrazovanie, fakultet/universitet, pa i povekje od toa, pravo na izbor. I sekako vednash potoa da se vrabotat.
-Mozat da razvijat samostalen biznis (povtono, ako im stiska), vo uslovi na realna pazarna ekonomija imaat shansa i da uspeat.

Sega edno logichno prashanje:
-Koja od nabrojanite tochki e realno ostvarliva vo MK, a pritoa da ima uspeshna zavrsnica?
Ni tamu nemas nikakva garancija za nisto od navedenoto.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Da de, a kaj nas toa kaficite i kafanite od nebo padnale ili na loto gi dobile... ustvari gazdite so stap gi brkale da otvorat biznis....
:tapp:
не ја лупај главата не е крива што е празна.Не на лото али на наследство да паднале,бар кај мнозинството.Да не мислиш случајно дека келнерите што работат за 500че дневница собрале пари и отвориле кафич:)?
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
не ја лупај главата не е крива што е празна.Не на лото али на наследство да паднале,бар кај мнозинството.Да не мислиш скучајно дека келнерите што работат за 500че дневница собрале пари и отвориле кафич:)?
Nikoj ne im-ti brani da otvoris i da probas, prazni lokali ima kolku sakas, drzavata dava pomos kakva takva da pocnes biznis, znaci gore dole pak dovagjame do toa dali ima neso megu nozete ili ne.
:D
Baj d vej barem 80% od kaficite i kafanite sto rabotat dobro se sve zemeni pod kirija.
Za dobra kafana nema susa.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Nikoj ne im-ti brani da otvoris i da probas, prazni lokali ima kolku sakas, drzavata dava pomos kakva takva da pocnes biznis, znaci gore dole pak dovagjame do toa dali ima neso megu nozete ili ne.
:D
Baj d vej barem 80% od kaficite i kafanite sto rabotat dobro se sve zemeni pod kirija.
Za dobra kafana nema susa.
Ја моментално иам 150 денари,спремни се за инвестирање.Али чисто сумљам дека банка ќе ми дае кредит на лепе очи,ама ако владата е спремна да помогне ќе земам и ја кафана под кирија:icon_lol:
Иначе на прсти се бројат локалите што праат пари,не за џабе пропаѓаат и мењаат имиња после 2-3 години.Поготово кафичите,рестораниве ај тераат некако.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ја моментално иам 150 денари,спремни се за инвестирање.Али чисто сумљам дека банка ќе ми дае кредит на лепе очи,ама ако владата е спремна да помогне ќе земам и ја кафана под кирија:icon_lol:
Иначе на прсти се бројат локалите што праат пари,не за џабе пропаѓаат и мењаат имиња после 2-3 години.Поготово кафичите,рестораниве ај тераат некако.
Aha, a *tamu* sekoj klosar moze kafangija da stane neli, uspehot e garantiran 100% baska i bez pari ke ja otvoris....
:tapp:
Fakt e deka Makedonija e raj za kafani i kafici, lezacka nacija i denje i nokje, musterii ima kolku sakas samo ksmet i pamet treba.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Nikoj ne im-ti brani da otvoris i da probas, prazni lokali ima kolku sakas, drzavata dava pomos kakva takva da pocnes biznis, znaci gore dole pak dovagjame do toa dali ima neso megu nozete ili ne.
:D
Baj d vej barem 80% od kaficite i kafanite sto rabotat dobro se sve zemeni pod kirija.
Za dobra kafana nema susa.
Прашај паталец, не гаталец
http://off.net.mk/pisma-na-chitateli/pisma-na-chitateli-koi-probale-da-izdrzhat
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
well,majka mu e vo javna administracija? interesno
Ова ти е водич за тоа како треба да тераш кафански бизнис во мкд, најдобро е да дилаш дрога, бидејќи ионака ги купуваш џандарите, инспекторите, барем да заработи нешто повеќе.
И тоа мајка му сигурно не е од оние што ништо не работат, туку дел од вредната администрација, што работи за тројца да земаат плата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom