Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Како да отидам во Норвешка на печалба?
Има ли некој идеја како иде процесот.. ?
Кај да барам одговори ? Можеби треба да одам во Амбасада?
Гледам по огласи, по страни од тој тип и не можам да најдам нешто соодветно.
Има ли некој искуство со истава тематка да сподели?
Тука во Македонијава моите потенцијали не можат да бидат изразени потполно затоа решив да си идам од тука на некое време.
Ако има некој искуство, идеја, мислење поврзано со моите прашања би му бил благодарен ако сподели!
Евентуално ако го најдам решението пред некој друг да ми го посочи патот, ќе го споделам со задоволство тука.
Спремен сум да работам било што , што би ми се исплатило!!! Апсолутно се'!

Налетав на оваа страна... ама пак не ми иде лесно.
Затоа и ги поставив горе наведените прашања.
https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro=job&catId=482&parentCategory=482&lang=hr&pageCode=find_a_job&app=3.3.1p2-build-1


.. И модератори, кај сте , СПИЕТЕ? Па тука има 50% непотребни коментари и неповрзани со муабетов , тука некој реално сака да добие вистински информации и сериозно размислува на оваа тема!!!! Тука глеам лесно манипулативни личности со борба за исказ и внимание. Средете го малку тоа.
Na eures teshko deka kje najdesh neshto soodvetno. Tuka cela Evropa ti e konkurencija, site go posetuvaat sajtot, koj vprochem i ne e koj znaj shto. Ima slaba ponuda na rabotni mesta.

Kje barash oglasi na matichni sajtovi, konkretno vo tvojot sluchaj - norveshki !
Osven toa, eden sovet: toa deka te biva za ova i ona, i ushte toa, a plus i za ova, zaboravi go odma !!!
Ako sakash da uspeesh vo bilo koja zapadna zemja, treba da znaesh samo edna rabota, ama do perfekcija, ili prevedeno treba da si specijalist vo odredena oblast/zanaet. Ako nekomu go raskazhesh muabetov na zapad, vednash ke te svati za neseriozen.

Drugo: tuka ne priznavaat MK diplomi, i formalno i neformalno. Tuka priznavaat relevantno rabotno iskustvo, i samo ako go imash mozebi ke privlechish vnimanie.

Okolu uslovite za imigracija, vizi, rab. dozvoli i slichno:
http://www.udi.no/en/want-to-apply/?c=mkd

I za kraj, jazikot- Norveshki, potreben ti e sekako, kolku povekje go vladeesh tolku podobro, toa go znaesh sekako. Lesno ne, i toa go znaesh, sekako. Mnogu uspeh !
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Na eures teshko deka kje najdesh neshto soodvetno. Tuka cela Evropa ti e konkurencija, site go posetuvaat sajtot, koj vprochem i ne e koj znaj shto. Ima slaba ponuda na rabotni mesta.

Kje barash oglasi na matichni sajtovi, konkretno vo tvojot sluchaj - norveshki !
Osven toa, eden sovet: toa deka te biva za ova i ona, i ushte toa, a plus i za ova, zaboravi go odma !!!
Ako sakash da uspeesh vo bilo koja zapadna zemja, treba da znaesh samo edna rabota, ama do perfekcija, ili prevedeno treba da si specijalist vo odredena oblast/zanaet. Ako nekomu go raskazhesh muabetov na zapad, vednash ke te svati za neseriozen.

Drugo: tuka ne priznavaat MK diplomi, i formalno i neformalno. Tuka priznavaat relevantno rabotno iskustvo, i samo ako go imash mozebi ke privlechish vnimanie.

Okolu uslovite za imigracija, vizi, rab. dozvoli i slichno:
http://www.udi.no/en/want-to-apply/?c=mkd

I za kraj, jazikot- Norveshki, potreben ti e sekako, kolku povekje go vladeesh tolku podobro, toa go znaesh sekako. Lesno ne, i toa go znaesh, sekako. Mnogu uspeh !
Blagodaram mnogu drugarche za sovetite i za se! Kje bide taka kako shto me sovetuvash...
Kje se raschepkam na site mozhni sajtovi i kje se rasprashuvam za kontakti, pomosh ili shto i da e.
Imam zavrsheno sredno geodetski tehnichar i imam rabotno iskustvo 2 godini vo Katastar, najverojatno bi mi bilo vo prilog da odam po toj pat.... shto kje mi bide predizvik sekako da go sovladam Norveshkiot jazik, ali shto se mora se mora. Vo toa gledam dobar izlez....
I nachuv nekoj muabeti deka isto taka dobro plateno bilo na rabota na Platforma za nafta...... no kako najteshka rabota za rabotenje.
Ako imash ushte neshto da spodelish, otvoren sum za slushanje na tvojata prikazna. :)
Fala ti mnogu!
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Na eures teshko deka kje najdesh neshto soodvetno. Tuka cela Evropa ti e konkurencija, site go posetuvaat sajtot, koj vprochem i ne e koj znaj shto. Ima slaba ponuda na rabotni mesta.

Kje barash oglasi na matichni sajtovi, konkretno vo tvojot sluchaj - norveshki !
Osven toa, eden sovet: toa deka te biva za ova i ona, i ushte toa, a plus i za ova, zaboravi go odma !!!
Ako sakash da uspeesh vo bilo koja zapadna zemja, treba da znaesh samo edna rabota, ama do perfekcija, ili prevedeno treba da si specijalist vo odredena oblast/zanaet. Ako nekomu go raskazhesh muabetov na zapad, vednash ke te svati za neseriozen.

Drugo: tuka ne priznavaat MK diplomi, i formalno i neformalno. Tuka priznavaat relevantno rabotno iskustvo, i samo ako go imash mozebi ke privlechish vnimanie.

Okolu uslovite za imigracija, vizi, rab. dozvoli i slichno:
http://www.udi.no/en/want-to-apply/?c=mkd

I za kraj, jazikot- Norveshki, potreben ti e sekako, kolku povekje go vladeesh tolku podobro, toa go znaesh sekako. Lesno ne, i toa go znaesh, sekako. Mnogu uspeh !
diplomite gi priznavaat za masters da upises.znam decko sto magistrirase vo norveska i ostana da raboti,a znam i devojka sto vo momentov tera masters vo norveska. a za rabota,skoro nigde ne te primaat odma na rabota samo vrz osnova na diplomata(mkd ili stranska)
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
единствена тема што ме исполнува со позитивизам, кадешто се восхитувам на луѓето што успеале или најделе начин да избегаат од овде...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
единствена тема што ме исполнува со позитивизам, кадешто се восхитувам на луѓето што успеале или најделе начин да избегаат од овде...
Poarno gledaj gi tie so partiski kniski i debelo partisko dosie, i sto pre aktiviraj se i samiot. Veruj poarno ke si projdes taka. :D
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Poarno gledaj gi tie so partiski kniski i debelo partisko dosie, i sto pre aktiviraj se i samiot. Veruj poarno ke si projdes taka. :D
Што и да работиш тука, било преку партија било преку мозок .. колку ќе ти биде највисоката плаата? 1000 евра ? И што со тие?
Затоа сакам да идам да аргатам некаде каде што ќе ми се исплати трудот.
После тука доаѓам во Македонија и ќе имам пристоен живот.
Ќе имам пари и за почнување на бизнис и се..
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Што и да работиш тука, било преку партија било преку мозок .. колку ќе ти биде највисоката плаата? 1000 евра ? И што со тие?
Затоа сакам да идам да аргатам некаде каде што ќе ми се исплати трудот.
После тука доаѓам во Македонија и ќе имам пристоен живот.
Ќе имам пари и за почнување на бизнис и се..
Друже не претерувај 1000 еур за Македонија е топ плата. А што мислиш во Норвешка 10 000 ќе ти дадат? Немој да ме сватиш погрешно западот е запад ама 1000 еур не се малце. И како што викаш сам странските плати овде вредат повеќе таму 2000 еур не ти вредат ама баш ништо - За Норвешка зборувам.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Друже не претерувај 1000 еур за Македонија е топ плата. А што мислиш во Норвешка 10 000 ќе ти дадат? Немој да ме сватиш погрешно западот е запад ама 1000 еур не се малце. И како што викаш сам странските плати овде вредат повеќе таму 2000 еур не ти вредат ама баш ништо - За Норвешка зборувам.
Знам дека е топ плата 1000 евра за тука, но сакав да кажам дека би земал 1000 евра доколку завршиш факултет, се вработиш на директорска позиција и плус комбинираш уште неколку работи парарелно за да земаш примања од 1000 евра.
Но кога би почнал од 0 , за да заработиш цифра за да можеш да си купиш стан / куќа ... тука е апсурдно, скоро и невозможно со таа просечна плата од 300/400 евра.
А и да се унапредиш , и да земаш 1000 евра, ќе ти треба многу време за да стасаш до левел кога би земал 1000 евра ( што е многу тешко до таа позиција да дојдеш ) , и плус кога ќе го израчунаш времето за штедење и кога би дошол до таа позиција ... знаеш и сам понатаму како иде калкулацијата.
Затоа сум решен да идам некаде каде што ќе можам да си го обезбедам животот на подобро.
И знам дека таму стандардот е многу поголем од тука, и се е поскапо.. но со работење и парарелно штедење од неколку години, кога би се вратил тука би имал поволност за да можам да живеам успешен живот, и ќе имам и простор, пари за бизнис сферата.
На никој не му се иде за црнчење тоа е факт, ама јебига, приморан сум.
И ја би да си го прчам патлакот со кучки, екслузивно ХАГЕ, квалитетна кока и луксузен живот со простор, матријал и можност да можам да им помогнам и на другите луѓе.. ама тоа тешко и дека можам пред спиење да го визуелизирам...тука, во ваква ситуација.
Не е дека не работам и тука и дека не земам плата.. но баш затоа, знам како стојат работите и каков е од прилика максимумот. :) Тој факт мене ме јебе....
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Како да отидам во Норвешка на печалба?
Има ли некој идеја како иде процесот.. ?
Кај да барам одговори ? Можеби треба да одам во Амбасада?
Гледам по огласи, по страни од тој тип и не можам да најдам нешто соодветно.
Има ли некој искуство со истава тематка да сподели?
Тука во Македонијава моите потенцијали не можат да бидат изразени потполно затоа решив да си идам од тука на некое време.
Ако има некој искуство, идеја, мислење поврзано со моите прашања би му бил благодарен ако сподели!
Евентуално ако го најдам решението пред некој друг да ми го посочи патот, ќе го споделам со задоволство тука.
Спремен сум да работам било што , што би ми се исплатило!!! Апсолутно се'!

Налетав на оваа страна... ама пак не ми иде лесно.
Затоа и ги поставив горе наведените прашања.
https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro=job&catId=482&parentCategory=482&lang=hr&pageCode=find_a_job&app=3.3.1p2-build-1


.. И модератори, кај сте , СПИЕТЕ? Па тука има 50% непотребни коментари и неповрзани со муабетов , тука некој реално сака да добие вистински информации и сериозно размислува на оваа тема!!!! Тука глеам лесно манипулативни личности со борба за исказ и внимание. Средете го малку тоа.
Барај работа таму за лимарија, зборам од секаков вид дали за градежништво, дали за автомобили или нешто индустриско. Немаат ни за лек, а кога ќе те пронајдат дека си лимар ќе те гледаат ко спасител. Ова сериозно го зборам од искуство, а и ќе заработиш бааѓи ;)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Барај работа таму за лимарија, зборам од секаков вид дали за градежништво, дали за автомобили или нешто индустриско. Немаат ни за лек, а кога ќе те пронајдат дека си лимар ќе те гледаат ко спасител. Ова сериозно го зборам од искуство, а и ќе заработиш бааѓи ;)
Фала ти друже, не ми е проблем ти викам да работам било што.
Лесно учам и се привикнувам на работите.. било што.
Ќе барам по страниците у Норвешка, само мене ме кочи што немам познавање од тој јазик.
Планирам исто така да се обратам и во амбасада за да ми дадат конкретни посочувања кон процесот.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Фала ти друже, не ми е проблем ти викам да работам било што.
Лесно учам и се привикнувам на работите.. било што.
Ќе барам по страниците у Норвешка, само мене ме кочи што немам познавање од тој јазик.
Планирам исто така да се обратам и во амбасада за да ми дадат конкретни посочувања кон процесот.
Јазикот си е ектремно тежок за учење, ама ќе се разбереш со англискиот секаде. Ама мора да го совладаш, а како Македонец не сумљам во тебе, знам дека ќе успееш и ќе бидеш најдобар.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Јазикот си е ектремно тежок за учење, ама ќе се разбереш со англискиот секаде. Ама мора да го совладаш, а како Македонец не сумљам во тебе, знам дека ќе успееш и ќе бидеш најдобар.
Што се мора - се мора. Башка ако отидам таму , сигурно ќе го научам зашто ќе бидам приморан. А Англискиот делумно го владеам.. ќе го усовршам и тој.
Александар е позади нас.. мора да се успее во целта. Се расчепкувам темелно за да стасам до правата ситуација.
Ти таму си , како е?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Oд први Јануари Германија воведе минимална плата. 8.50 евра сатница. Тоа значи со осум часа дневно и 20 дена работни некаде 1360 еур минимална плата. Е сега незнам дали е тоа нето или бруто тоа сигурно @leandra знае?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Oд први Јануари Германија воведе минимална плата. 8.50 евра сатница. Тоа значи со осум часа дневно и 20 дена работни некаде 1360 еур минимална плата. Е сега незнам дали е тоа нето или бруто тоа сигурно @leandra знае?
Bruto, za 176 rabotni casa mesecno e toa neto okolu 1100 evra. Bez najmalku 1500e mesecno tamu si naebal.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom