Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.449
http://www.slobodnaevropa.mk/content/article/26693405.html
Онака хајлајтс
"во последните 20 години од Република Македонија се имаат иселено најмалку лица во историјата, не на државата, туку воопшто на територијата на Македонија."
Во 2002 т.е последниот попис има околу 2.1 милион жители, да кажеме колку активно живеат тука никој не знае т.е пописот не е некоја веродостојна мерка, но во 2014 се издадени 1.7М здравствени картички тоа се некаде разлика 400.000-500.000 илјади, од фамозните 2М жители што ги имавме за време комунизамот.

...
Ова е тоа што ние никако да го разбереме.

Тие 400.000 - 500.000 граѓани кои не извадиле здравствени картички, всушност се збогатиле толку многу во Македонија, што воопшто не им треба државниот Фонд за Здравствено Осигурување, бидејќи имаат приватно здравствено осигурување.

Треба да ги следиме нивните примери и да бидеме горди бидејќи сме жители на држава во која 20% до 25% од населението се дави во богатство, а во нивните домови течат мед и млеко од цевките, се бањаат во кади полни со млеко, како што правела Клеопатра, уште една горда Македонка со која порано или подоцна ќе почнеме да се гордееме, поставувајќи и споменик и пирамида и сфинга во Скопје.

Нели лавот е македонски национален симбол ?

Е па лавот е мачка, а Клеопатра како фараонка на Египет, ги величела мачките како божествени суштества. Ете уште една заедничка карактеристика која ја имаме со Египќаните, нашата голема нација се простира на трите најстари и двата најголеми континенти на планетава, тоа треба да се чува, а не да се фрла поради економската и социјалната состојба, која е минлива - за едно 1000000000000000 МИЛЕНИУМИ.

Мислите дека сега сме сиромашни ?

Хехеее, чекајте да почне увозот на мачки од Египет, па секое семејство со закон ќе мора да вдоми по минимум 1 (ЕДНА) мачка во знак на почит кон нашите египетски браќа, а кога ќе умре мачката, да биде погребана во пирамида и да и биде подигната сфинга на истата.

Тогаш ќе видите што е фрлање пари на тотално непотребни глупости, а не овие споменициве и административниве згради.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Ништо не им е верувај. Они си имаат инсталирано една цефка во Еу и си влечат од останатите кои мислат дека се во некаков економски сојуз :)

Така добро ја имаат смислено Европска унија и монетарен систем што рака на срце треба да си доста паметен и способен така да им го пласираш на остаток од свет.

Иначе најавите за уште една криза се блиску на врата. Моментално си играат покер кој ќе го однесе подебелиот крај. Иако веќе го знаеме сценариото, целата криза каде на крај се прелева и која алка пука.
Samo kako informacija:
-Nekoi se silni na muabet ama drugi so fakti. Germanija go ima najgolemiot svetski priroden-/no rezervoar/skladiste na zemjen gas. Na nekolku kilometri pod zemja, vo shuplini od varovnik go skladiraat gasot.
http://www.energiespeicher-nds.de/fileadmin/layout/AK_Wasserstoff_19.09.12/120919_IVG.pdf
Zatoa ne im berete gajle, proverete dali Makedonski shumi obezbedile ogrevno drvo za zimava, oti parnoto vo Sk. e skapo. Fakt !
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Не го вреѓајте Валчо, он барем нешто подработнува во животот.
И не заборавај на најважното, не му плаќа данок на државата оти несака да ја рани јавната администрација :) . Уствари незнам што е полошо кај нас да плаќаш данок со кој што ќе се вработат лепачите на плакати и ќе се градат статични бродови на вардар, или пак работиш на црно и не правиш никаков придонес во државата. :) само кај нас можиш да ја имаш оваа дилема. :facepalm::icon_lol:
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Dobro bi bilo, onie koi ne se vekje vo MK, znaci zaminale, da stavat tuka po nekoj komentar/post/sovet i sl. Da se napravi vistinska razlika, shto e realnost vo MK i nadvor. Shto treba da se smeni, eventualno. Samo so kritiki i potsmev (bez osnova), pravecot e kjor-sokak ili vrtenje vo krug !!![DOUBLEPOST=1416140517][/DOUBLEPOST]
Па, изгледа тебе најмогу не ти е јасно. М?
Malku povekje kreativnost, bi bilo podobro !!!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Dobro bi bilo, onie koi ne se vekje vo MK, znaci zaminale, da stavat tuka po nekoj komentar/post/sovet i sl. Da se napravi vistinska razlika, shto e realnost vo MK i nadvor. Shto treba da se smeni, eventualno. Samo so kritiki i potsmev (bez osnova), pravecot e kjor-sokak ili vrtenje vo krug !!!
Е ова више покажува дека не си ја читнал темава.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Zatoa i prashav, no ne dobiv odgovor!
Mojata sugestija+komentar e tokmu toa, ima li odgovor (na prashanjeto) ! Ako e DA, bi sakal da go vidam.
 
I

izotop

Гостин
Dobro bi bilo, onie koi ne se vekje vo MK, znaci zaminale, da stavat tuka po nekoj komentar/post/sovet i sl. Da se napravi vistinska razlika, shto e realnost vo MK i nadvor. Shto treba da se smeni, eventualno. Samo so kritiki i potsmev (bez osnova), pravecot e kjor-sokak ili vrtenje vo krug !!![DOUBLEPOST=1416140517][/DOUBLEPOST]
Malku povekje kreativnost, bi bilo podobro !!!
ЈА брад, би дал и да ме е**т ако треба, само да можам некако Норвешка да се преселам.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Mozhis i bez toj "kriterium" do stignish vo Norveshka. Bidi uporen, ke ti uspee, sigurno !
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Овој ти е како Валчо , само шо успеал да купи диплома. :pos:

http://www.slobodnaevropa.mk/content/article/26693405.html
Цитирам од сајтот:

"Една од работите што ги работам во партијата е дијаспората. Комуницирам со дијаспората и во Швајцарија и во Канада и знам како живеат нашите таму. И верувајте дека живеат многу полошо од тоа што го кажуваат и покажуваат. Тие кога ќе дојдат тука сакаат нешто и да покажат, а тоа не е реалноста. И второ има една работа во економијата која се вика вредност на парите. Значи 100 евра во Македонија и во Германија не се исто. Во Македонија со 100 евра може да се направат доста работи, а во Германија можете да платите вечера“, рече Николовски.

:facepalm:

Вистина е , 1000 евра месечно кои ги зема господинот вредат повеќе него 150 евра кои ги зема обичниот смртник, односно 50 евра кои ги зема семејство од социјална помош.

А пошто 100 евра немаат иста вредност во Македонија и Германија, германецот се присетил да ги направи платите 2000 евра.(основните производи имаат иста цена)

А во Швајцарија моите роднини земаат над 8000 евра по семејство. (некои се со основно образование, некои со средно, ниеден со високо, родени во Македонија).

А едно семејство кое беше протерано од Белгија, речиси паднаа во депресија пошто не можат тука да живеат.

И статистички, секоја година над 1000 наши државјани се откажуваат од нашето државјанство за да земаат друга.


И верувајте дека живеат многу полошо од тоа што го кажуваат и покажуваат.
Епа пошто граѓаните одбираат да живеат многу полошо во Швајцарија, тогаш пратеникот треба да разбере колку навистина лошо се живее во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom