Ауфвидерзен Македонијо!

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
И што ако ги мериме така, па јас во Македонија живеам во куќа во пригратска населба на Скопје, од 480 квадрати со двор од 2 000 кавадрати, имам 3 коли лично мои, и една од жена ми, имам викендица во Маврово, и една постара куќа во Врбен, имам стан во Охрид, и земја од околу 7 хектари. Еве ова, дел е наследено а дел е создадено од 2005 година па наваму. За разлика од тебе јас, живеам во Македонија и создавам во Македонија. И немора да се грижам, како ќе ме нарече некој или од каде доаѓам :). Плус сум многу среќен, задоволен и горд што сум Македонец.

Типично за испрана глава. Сите што сакаме да се иселиме сне од другата партија. ЛОЛ и ти ли чекаш некое место во администрација, па ви наредија вака да пишувате на форуми. Како демек ќе ме устрамиш ако ме пишиш дека сум од партија. Пиши дека сум комуњар, соросоид. Пиши дека сум предавник. Ме заболе левото од десната страна.

Лани кога пробавме да направиме нешто за студентските домови, кога истекоа сликите од Гоце и кога требаше протест да има, ни праќаа луѓе од штабови да ни се закануваат. Пробаа на мене, ама лошо си поминаа, не им можеа на машките ништо па се свртија на женските. Некои партиски горили, им се закануваа на женски. Тоа го можат само луѓе со пореметени умови и измрдани идеали.
За што? Затоа што сакавме да го подобриме стандардот на студентите малку. Да не јадиме секој ден боранија или грав. Ама на пастирот ваш, не му одговараше тоа. Тој сака послушни и лојални граѓани, кои нема да се бунат кога некој ќе ги ебава. Такви сте вие, партиските војничиња, најнискиот слој на општеството, најсенилното и најпатетичното нешто што некогаш се појавило во македонското општество. На исто рамниште сте како и кодошите во турско. За пари или место во администрација ќе си го продадете својот брат или ќе го издадете комшијата дека има дома слика од Тито.

Заради таквите како вас и заради ова општество на кое му ги извртивте моралните и општествените норми, граѓаните или студенти кои согледуваат во како општество треба да живеат, си одат од тука. А тогаш кога студентите кои треба да станат следните ижинери,доктори, информатичари , и слично ќе си заминат и своите соништа ќе ги бркаат низ Европа, тогаш ќе почните да си живеете во вашата мала идила составена од накурчени административци, дилери, мафијаши, крадци, колонизирани работници и необразувани селани кој ја немале таа среќа да се иселат. И се ќе биде така добро се додека Европа не ви прекине да ви дава кредити, е тогаш вашата идила ќе прекине и ќе се вратите во реалноста. Крадците од власта ќе си заминат Чешка или Кипар, а на вас ќе ви остават да се справувате со срањето што тие ви го спремиле. Тешко на вас тогаш, ќе се вратите по селата да копате компири или ќе барате да се пикните кај колонизаторите да работите за месечна помија, оти Македонија со кредити потоа никој нема да ја спасува, ни Германија, ни Европа, ниту Русија, ниту Кина. Ги заболе нив за нас, секако ќе не купат сосе партали.

Во држава која неможе самата да се прехрани бидејќи НЕМА СИСТЕМ ЗА НАВОДНУВАЊЕ во најплодната почва во полињата во Пелагонија, а во Кочанско ориз се произведува како во Турско, државата зема кредити да гради (кради) катни гаражи и барок. Држава со 30% невработени и 60% млади невработени, наместо да ги стимулира домашните фирми, фирмите ги уништуваат со казни од пазарна инспекција. И ти ќе ми кажуваш да ја сакам државата. Јас ја сакам татковината, ама маме да им ебам на власта.
Па не е гордос да се пишеш бе, комуњар, соросоид и предавник.. Ти треба да си малгу поголем, ако си Македонец. Башка пастирот и тие изрази, кој ти ги кажува да ги збориш, ммм :). Ти можеби си примерот, кога би имало војна тогаш се прогласуваш за неспособен и бегаш. Се некој вас ви се заканува, се вие неможете нешто да се издигнете од пепелта, па што не работиш ти, да бидете подобри. Што работите за вашите и кои се вашите идеали да го промените општествто, што не се заложиш ти лично и сменија Пелагонија, па прехранине сите нас. Направи шанса за ти лично да успееш во Македонија, ти да бидеш тој кој ќе застане и рече, нема ништо инвестирано во земјоделите 50 години, еве ти ќе ги создадеш тие услови и ќе ја напраиш Македонија во цветна градина. Полни ви се устите со омраза, фрустрации и политичка токсикација. Твојата омраза кон она што се создава, те води до граница да го мразиш оној што успеал во животот, го бараш решението со тоа што викаш, дека ќе одиш надвор од Македонија, а уствари ја немаш силата од заболеното лево од десната страна. (сам си напиша):P
Мислиш? Кој не се слага - кумровачка школа. :tapp:
Ти да мислеше на времето, немаше да бидеш у таа ситуација у која што си.

А најстрашно е тоа што ја доведовте партијата на тоа дереџе да у очите на народов да си кумровачка школа, боље му личи неголи да му кажеш кај си член. Збирштина на исплашени полтрони кои ни самите не веруваат во тоа што се натерани да го прават.
Како не бе, незнам кој ги брише првете четири букви од името на партијата, па која ви даде незаависност!? Инаку да во право си, луѓето се менуваат и внатре во партијата, ама она што е оставено позади никој неможе да го избрише. Така да, џабе лечиш фрустрации за твојата неспособна војна да го оствариш она што ти било цел.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
И што ако ги мериме така, па јас во Македонија живеам во куќа во пригратска населба на Скопје, од 480 квадрати со двор од 2 000 кавадрати, имам 3 коли лично мои, и една од жена ми, имам викендица во Маврово, и една постара куќа во Врбен, имам стан во Охрид, и земја од околу 7 хектари. Еве ова, дел е наследено а дел е создадено од 2005 година па наваму. За разлика од тебе јас, живеам во Македонија и создавам во Македонија. И немора да се грижам, како ќе ме нарече некој или од каде доаѓам :). Плус сум многу среќен, задоволен и горд што сум Македонец.



Па не е гордос да се пишеш бе, комуњар, соросоид и предавник.. Ти треба да си малгу поголем, ако си Македонец. Башка пастирот и тие изрази, кој ти ги кажува да ги збориш, ммм :). Ти можеби си примерот, кога би имало војна тогаш се прогласуваш за неспособен и бегаш. Се некој вас ви се заканува, се вие неможете нешто да се издигнете од пепелта, па што не работиш ти, да бидете подобри. Што работите за вашите и кои се вашите идеали да го промените општествто, што не се заложиш ти лично и сменија Пелагонија, па прехранине сите нас. Направи шанса за ти лично да успееш во Македонија, ти да бидеш тој кој ќе застане и рече, нема ништо инвестирано во земјоделите 50 години, еве ти ќе ги создадеш тие услови и ќе ја напраиш Македонија во цветна градина. Полни ви се устите со омраза, фрустрации и политичка токсикација. Твојата омраза кон она што се создава, те води до граница да го мразиш оној што успеал во животот, го бараш решението со тоа што викаш, дека ќе одиш надвор од Македонија, а уствари ја немаш силата од заболеното лево од десната страна. (сам си напиша):P


Како не бе, незнам кој ги брише првете четири букви од името на партијата, па која ви даде незаависност!? Инаку да во право си, луѓето се менуваат и внатре во партијата, ама она што е оставено позади никој неможе да го избрише. Така да, џабе лечиш фрустрации за твојата неспособна војна да го оствариш она што ти било цел.
Значи добро се пофали се што имаш создадено после 2005 , но колку што се сеќавам тебе владата не ти даде пари да почниш бизнис, колку што се сеќавам ти кажуваше дека си заминал Ирак/Иран да работиш и со тие пари си почнал потоа назад. Муабетот беше што можности ти нуди земјата да почниш од нула кај нас и да имаш ете пример ти тоа што имаш.
Колку ќе успеат ако не се партиски војници? 1-2% ?
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
И што ама ко ги мериме така, па јас во Македонија живеам во куќа во пригратска населба на Скопје, од 480 квадрати со двор од 2 000 кавадрати, имам 3 коли лично мои, и една од жена ми, имам викендица во Маврово, и една постара куќа во Врбен, имам стан во Охрид, и земја од околу 7 хектари. Еве ова, дел е наследено а дел е создадено од 2005 година па наваму. За разлика од тебе јас, живеам во Македонија и создавам во Македонија. И немора да се грижам, како ќе ме нарече некој или од каде доаѓам :). Плус сум многу среќен, задоволен и горд што сум Македонец.

Ова е се направено чесно од тебе и твоите предци? Не ми се верува дека некој од 2005 год. до сега да има викендици и станови и 3 коли и се чесно да направил, тоа може да го кажуваш на луѓе со IQ 30.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Значи добро се пофали се што имаш создадено после 2005 , но колку што се сеќавам тебе владата не ти даде пари да почниш бизнис, колку што се сеќавам ти кажуваше дека си заминал Ирак/Иран да работиш и со тие пари си почнал потоа назад. Муабетот беше што можности ти нуди земјата да почниш од нула кај нас и да имаш ете пример ти тоа што имаш.
Колку ќе успеат ако не се партиски војници? 1-2% ?
Од "во Македонија живеам во куќа во пригратска населба на Скопје, од 480 квадрати со двор од 2 000 кавадрати, имам 3 коли лично мои, и една од жена ми, имам викендица во Маврово, и една постара куќа во Врбен, имам стан во Охрид, и земја од околу 7 хектари. Еве ова, дел е наследено а дел е создадено од 2005 година па наваму", болдираното најверојатно му е во наследство. Не сум сигурен за викендицата. И поправките на куќата низ годиниве. (y) Ама и ова некако ми се чини дека е многу, па претпоставувам дека фамилијарно е добро поткован (дедо/тато работеле де) па сега си ја сака државата. Ах, да, да не заборавиме дека најверојатно неговите во комунизмот го здобиле ова, но како што секој од оние снаодливите се снајде во Македонија (дувни ветре развигорче, кај што вее ветерот натаму ќе гледа, то ест кој е во Влада со него ќе е) така и сега е со нив hence неговото бранење на власта. 100% сум сигурен дека истите му биле на некоја позиција претходно.

Но, ова е само мое размислување.

АМА, заминал Ирак де, не го куди сега. Иначе пари јок. :facepalm:
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Значи добро се пофали се што имаш создадено после 2005 , но колку што се сеќавам тебе владата не ти даде пари да почниш бизнис, колку што се сеќавам ти кажуваше дека си заминал Ирак/Иран да работиш и со тие пари си почнал потоа назад. Муабетот беше што можности ти нуди земјата да почниш од нула кај нас и да имаш ете пример ти тоа што имаш.
Колку ќе успеат ако не се партиски војници? 1-2% ?
Искрено огромна е разликата од тогаш и сега за да почнеш од нула, плус сега постии и надеж дека ќе се вработиш без разлика од која партија си. Пријателка огромен подржувач на СДСМ, цело семејство е вработена во менаџерскиот тим на Дрекслер, си се знае која е :D. Кој и ја пружи таа можност ??? Јас да ја имав тогаш, можеби немаше да идам во Ирак. Ама затоа од кога отидов многу повеќе си ја сакам Македонија, и нашиот народ. Само ме нервираат плачковци, и извртувачи на вистина што се програмирани да кажуваат само негативни работи. Секој што мисли дека неможе да успее тука нека се обиде надвор, ама немој да ме залажувате дека сите имате поглед, ко што имаат туристите на Бора Бора. Нека се обидат и како мене, ама муабетите карта во еден правец, после да не бидете пишман аџии. :LOL:[DOUBLEPOST=1414746361][/DOUBLEPOST]
Од "во Македонија живеам во куќа во пригратска населба на Скопје, од 480 квадрати со двор од 2 000 кавадрати, имам 3 коли лично мои, и една од жена ми, имам викендица во Маврово, и една постара куќа во Врбен, имам стан во Охрид, и земја од околу 7 хектари. Еве ова, дел е наследено а дел е создадено од 2005 година па наваму", болдираното најверојатно му е во наследство. Не сум сигурен за викендицата. И поправките на куќата низ годиниве. (y) Ама и ова некако ми се чини дека е многу, па претпоставувам дека фамилијарно е добро поткован (дедо/тато работеле де) па сега си ја сака државата. Ах, да, да не заборавиме дека најверојатно неговите во комунизмот го здобиле ова, но како што секој од оние снаодливите се снајде во Македонија (дувни ветре развигорче, кај што вее ветерот натаму ќе гледа, то ест кој е во Влада со него ќе е) така и сега е со нив hence неговото бранење на власта. 100% сум сигурен дека истите му биле на некоја позиција претходно.

Но, ова е само мое размислување.

АМА, заминал Ирак де, не го куди сега. Иначе пари јок. :facepalm:
Што си ти видовит, моето семејство е оштетено од комунистие со нацинализирање и одземање на имот. Инаку дувне ветре, можеби повеќе личи за тебе бидејќи ја плукаш Македонија и се што се прави во неа, така ко шо викаат пилотите нека ти даде тој ветар поголема брзина во освојување на неоткриените територии на твојот супер талент за м'рчење :LOL:
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Искрено огромна е разликата од тогаш и сега за да почнеш од нула, плус сега постии и надеж дека ќе се вработиш без разлика од која партија си. Пријателка огромен подржувач на СДСМ, цело семејство е вработена во менаџерскиот тим на Дрекслер, си се знае која е :D. Кој и ја пружи таа можност ??? Јас да ја имав тогаш, можеби немаше да идам во Ирак. Ама затоа од кога отидов многу повеќе си ја сакам Македонија, и нашиот народ. Само ме нервираат плачковци, и извртувачи на вистина што се програмирани да кажуваат само негативни работи. Секој што мисли дека неможе да успее тука нека се обиде надвор, ама немој да ме залажувате дека сите имате поглед, ко што имаат туристите на Бора Бора. Нека се обидат и како мене, ама муабетите карта во еден правец, после да не бидете пишман аџии. :LOL:[DOUBLEPOST=1414746361][/DOUBLEPOST]
Што си ти видовит, моето семејство е оштетено од комунистие со нацинализирање и одземање на имот. Инаку дувне ветре, можеби повеќе личи за тебе бидејќи ја плукаш Македонија и се што се прави во неа, така ко шо викаат пилотите нека ти даде тој ветар поголема брзина во освојување на неоткриените територии на твојот супер талент за м'рчење :LOL:
Прв bold - :tapp: :pos:

Втор bold - ако сметаш дека луѓето што ти даваат со факти чиста вистина дека во Македонија има голема бројка на луѓе што живеат под минималните услови за живот и со тоа истото е НЕГАТИВНОСТ, место да ги кажуваат радостите made in Сител/Канал5/Курир/Алфа доволно кажува за тебе.

Трет bold - да беше дувни ветре за мене ќе бев ко владе на темава.

Четврт bold - нека дувне ветерот во крилата на авионот за побрзо да се мафнам од тука. Од таквите како тебе што не отишле да видат дека Македонија НЕ Е САМО СКОПЈЕ и каков живот се живее во ПРОВИНЦИЈА, ќе си патиме. Ако не за друго, од кал на гумите низ Македонија пари има да се собираат колку за полнење на ТРИ БУЏЕТА на Македонија.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
а што ти мислиш ја тоа го направив со заработка од 8, 000 денари кои вие викате дека само толку може да се заработи од чесна работа. Што има нечесно од тоа да поравиш багер и да земеш 500 евра, а кај е останата механизација ?!. Што ти мислиш дека само можеш да заработуваш од проектчиња за плукање на власта, и невладини организации. Биди маж, и заработи си ги парите, а не ме цитирај па после продолжиси да жбараш по Фејсбук. Еве пошто сум доблесен ја кажувам што работам и како сум успеал, пишете бе вие како сте успеале и како заработувате? А замисли толку нечини во Македонија, што вие куцате на машина од 60-тие години, празни фрижидери имате, а задоа имате време да пишувате 100 страни за како не ја бива Македонија. ! Ѕверојии сте ;)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
а што ти мислиш ја тоа го направив со заработка од 8, 000 денари кои вие викате дека само толку може да се заработи од чесна работа. Што има нечесно од тоа да поравиш багер и да земеш 500 евра, а кај е останата механизација ?!. Што ти мислиш дека само можеш да заработуваш од проектчиња за плукање на власта, и невладини организации. Биди маж, и заработи си ги парите, а не ме цитирај па после продолжиси да жбараш по Фејсбук. Еве пошто сум доблесен ја кажувам што работам и како сум успеал, пишете бе вие како сте успеале и како заработувате? А замисли толку нечини во Македонија, што вие куцате на машина од 60-тие години, празни фрижидери имате, а задоа имате време да пишувате 100 страни за како не ја бива Македонија. ! Ѕверојии сте ;)
Да ние пишуваме затоа што познаваме луѓе што живеат 4 члено семејство со по 10 000 плата, и што кажуваат дека не е така лесно да се најди работа како што ти викаш.
Добро ти кажа Меh , оди излези од Скопје да видиш во другите делови на Македонија како се наоѓа работа, во какви услови се живее. Уште малку ќе станиме град држава, од проста причина што во повеќето помали градови се е на работ на егзистенција.
Ние пишуваме затоа што познаваме социјални случаеви кој што немаат компјутер или пак интернет или пак време да пишуваат тука затоа што работат по 14 часа на ден за 8000 денари.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
а што ти мислиш ја тоа го направив со заработка од 8, 000 денари кои вие викате дека само толку може да се заработи од чесна работа. Што има нечесно од тоа да поравиш багер и да земеш 500 евра, а кај е останата механизација ?!. Што ти мислиш дека само можеш да заработуваш од проектчиња за плукање на власта, и невладини организации. Биди маж, и заработи си ги парите, а не ме цитирај па после продолжиси да жбараш по Фејсбук. Еве пошто сум доблесен ја кажувам што работам и како сум успеал, пишете бе вие како сте успеале и како заработувате? А замисли толку нечини во Македонија, што вие куцате на машина од 60-тие години, празни фрижидери имате, а задоа имате време да пишувате 100 страни за како не ја бива Македонија. ! Ѕверојии сте ;)
Тоа е таа мантра што ти се сервира секој ден преку медиумите. Кој не е со власта, веднаш е предавник и плукач на власта. Гледаш нешто друго освен Сител или?

Немам никаква допирна точка со невладините организации, работам во приватна фирма за плата од 10000 денари. Ќе ми речеш сега дека е моја кривица што не можам да купам кола и не сум се снашол во земјава? Имам завршено факултет, нели образованието е сила и моќ де, ама изгледа подобро ќе беше Ирак со тебе да дојдев, така до некоја пара ќе дојдев и ќе купев не 3, 4 коли ќе купев!

Туку што ти реплицирам, си си ја наредил ти. Уживај во Маврово, ти иде зимата и снегот. И ставај слики на Facebook за тоа дека таму си за викенд! (y)
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Е тоа сакам да го кажам, секој индивидуално да се бори и да успее, зошто најлесно е да рече пакувам куферите и си одам, ама така не завршува приказната секогаш успешно, треба да се бориш и да успееш. Јас идам по многу градови низ Македонија, и не е баш така како што викате, ако нема некој пари пример од земјоделство, како тогаш направил пари да купи трактор нов за 20 000 евра, плус средена куќа со се и сешто надвор :) Зошто сите коли што ни доаѓаат со регистерски таблички од Струмица или Штип, пример не се Трабанти и 101, туку се Ауди, БМВ и Мерцедес. Како тие луѓе со 8, 000 денари возат такви коли. Тоа не ми е јасно ?
 
Член од
25 октомври 2014
Мислења
50
Поени од реакции
46
Туку што ти реплицирам, си си ја наредил ти. Уживај во Маврово, ти иде зимата и снегот. И ставај слики на Facebook за тоа дека таму си за викенд! (y)
Кое црно Маврово, кои фирми, кои куќи...

Ликот е Divider, пред неколку години си ја тресна главата во тврд предмет и од тогаш малку не е саглам. Од ударот го пронајде Бог и разви акутен облик на шизофренија. Има отворено преку 20 јузери (Iphone, Keljav, Roko..), и моментално единственото задоволство во животот му е да трола на Кајгана.
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
242
Поени од реакции
115
1. Кога да аплицирате за да учите во Австралија
Студентите може да ги поднесат апликациите било кое време во текот на годината. Австралија два пати во годината запишува студенти – во февруари и јули. Некои универзитети имаат метод на три семестри. Откако ќе се одлучите за насока, и секако факултет, време е да аплицирате.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Кое црно Маврово, кои фирми, кои куќи...

Ликот е Divider, пред неколку години си ја тресна главата во тврд предмет и од тогаш малку не е саглам. Од ударот го пронајде Бог и разви акутен облик на шизофренија. Има отворено преку 20 јузери (Iphone, Keljav, Roko..), и моментално единственото задоволство во животот му е да трола на Кајгана.
Истрага ми спроведе, наместо тоа дај квалитетен аргумент, не се замарај како да ме отстраниш, победиме со зборови , аргументи и мислења. Не мислам дека е тролање со тоа што ви се спортиставувам, и ви покажувам дека постојат различни од вас, кои сте убедени дека живеете во 'мизерната' Македонија.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Треба една финансиска контрола и малку корекции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom