Апел за помош на една самохрана мајка со две мали деца

Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
Samohrana majka na dve mali deca koja zivee pod kirija i e pred razvod i spor za staratelstvo nad decata so minimalni primanja od drzavata potrebna i e pomos vo obleka, obuvki, igracki i bilo sto drugo za decata. Dokolku imate stari raboti sto ne vi trebaat i ne gi koristite mozete da gi donirate isto taka moze da donirate i paricni sredstva za da moze da se plati smetkata za struja koja iznesuva 9380 den.. Na trancaksiska smetka
210501672422057
NLB TUTUNSKA BANKA
Na ime Zorica Levajkovska
Sekoja pomos e dobredojdena..
Fala odnapred za razbiranjeto..
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Колкави се децата?
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
Jas bi sakala javno na forumov da izrazam golema blagodarnost do edna prekrasna i humana zena potpisana kako KafeDelMar.. Draga moja ne postojat zborovi so koi bi ja iskazala svojata blagodarnost za ona sto go napravi za moite deca.. Bi trebalo da im bides primer na site ovde na forumov kako izgleda humanost na delo.. :)
Ako barem eden sto e roditel i ima dusa plemenita kako tvojata go sledi tvojot primer.. Uste nekoe semejstvo ke bide srekno... Ona sto za nekoj e malku i nepotrebno.. Za nas e mnogu i neophodno... Eve dobar primer za covecnost i humanost na edna dobra zena so golemo srce.. :) Neka tvojata sreka bide mnogu pogolema od nasata za tvojata nesebicnost i covecnost... ;-)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Фала ти за искажаното. :)

Најголема благодарност би била кога никогаш повеќе не би требало било кое дете да нема основни работи за безгрижен живот.

Се надевам државата ќе скрати на некој споменик, па ќе најде решение да помогне на поранливите категории, меѓу кои се и самохраните родители.

А и ти посакувам што побрзо да успееш во животот, да не ти треба ничија помош.
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
Фала ти за искажаното. :)

Најголема благодарност би била кога никогаш повеќе не би требало било кое дете да нема основни работи за безгрижен живот.

Се надевам државата ќе скрати на некој споменик, па ќе најде решение да помогне на поранливите категории, меѓу кои се и самохраните родители.

А и ти посакувам што побрзо да успееш во животот, да не ти треба ничија помош.
Fala ti draga moja.. Veruvaj mi se boram za da gi ostvaram svoite planovi i ke dadam se od sebe da uspeam zaradi moite dve mali dusicki.. :) Ova e samo period koga treba da se resat nekoi raboti koi ne zavisat od mene.. No bi sakala naskoro i jas da mozam za nekoj da go napravam istoto.. I da pomognam na nekoja majka na bilo koj nacin..
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
ОК, од толку многу членови на форумов има само еден кој се јавил за да даде скромна донација?
Па срамота е да глумиме некоја големина по темиве и да се правиме многу умни и моќни, а неможеме да собереме 10000 денари за да расчистиме долг за електрична енергија? Зарем толкав отпад од нелуѓе спие на форумов, па меѓу нив не може да се најдат ни 20 совесни луѓе кои ќе се откажат од 3-4 пијачки во кафана/кафич/диско во име на бебе, мало детенце и самохрана мајка која неможе да ги прехрани?
Ајде да ве видам наредени во список. А први да ги видам оние „големите патриоти“ што ми раскажуваа како се бореле за земјава, народов и општестовото? Да видам дека освен за јадење г*мна и за нешто друго се способни!!!

Молам некој модератор да напише мислење со список кој ќе го ажурира. Секој кој ќе донира нека му ја прати по ПП искенираната уплатницата на модераторот, а модераторот нека ги додава уплатите. Па баш да видиме дали кајгана како заедница има некаква вредност или е обична бљувотина од нелуѓе кои немаат попаметен начин за утепување на денот па тоа го праат на кајгана...
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Престапник, добра намера, но со лош пристап си. Повеќе би ги изиритирал, одколку да ги мотивираш.

И друго, не потценувај ничие време и буџет, за да го наречеш скромна донација.

Ако ништо друго ја одржуваме темата со мислењава за да ја видат и други.
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
Jas se slozuvam i so dvajcata.. Ima logika vo napisanoto... Sepak Prestapnik go iznel svoeto mislenje koe e sosema na mesto... Znaci ne se raboti samo za smetkata.. Mnogu se na forumov i barem mal del da si skratat od nekoj luksuz bi bilo ksosema vo red... Jas pobarav stari raboti za decava zatoa sto nemav skoro nisto bidejki bev zrtva na semejno nasilstvo i pod izgovor deka ke gi nosam decata na lekar izlegov od tamu.. Ne postoese nacin civilizirano da se zavrsi... Jas ne ocekuvam pomos vo narednive 2-3g nego momentalno ovie tri meseci mi se najlosi zatoa sto trae obnovata na dokumenti i ostanav bez nikakvi primanja.. Nakratko samo objasnuvanje zosto mi e potrebna pomos ovoj los period.. Pred razvod.. Pred borba za staratelstvo nad decata.. A sekoj koj e roditel sigurna sum deka bi se borel za svoite deca..jas. Sfativ dosega deka ne se site lugje dobri... Ne sum na forumov za rejting.. Gubenje vreme.. Od maka.. Ne ni znaev za forumov.. I iskreno koga se naogjas vo situacija na ocaj i nemok da im pomognes na svoite deca koi se mnogu mali pa neznaat sto se slucuva.. Togas nisto ne e ponizuvanje.. Da pobaras pomos od lugje koi imaat dusa e podobro otkolku da padnes tolku nisko da na nemoralen nacin nudejki se sebesi dojdes do ona sto ti treba.. Se nadevam deka ovaa ke dopre barem do nekolkumina so golemo srce i dusa bidejki vo denesno vreme najtesko od se e da bides i ostanes covek.. Fala vi na site za razbiranjeto...
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Престапник, добра намера, но со лош пристап си. Повеќе би ги изиритирал, одколку да ги мотивираш.

И друго, не потценувај ничие време и буџет, за да го наречеш скромна донација.

Ако ништо друго ја одржуваме темата со мислењава за да ја видат и други.
Не мислев да ја обезвреднам твојата донација и време, се извинувам ако така бев сватен. Под тоа скромна мислев на „во рамки на своите можности“ бидејќи сигурно не би донирала средства кои ќе и ги решат прашањата на Зорица, на пример стан и средства за живење за бар една година.

За тие кои ќе ги изиритирам баш ми е гајле. Секако нема ништо да помогнат како и да им напишам. Тоа го пишав за оние другите кои имаат совест и кои без оглед на тоа што сум пишал би помогнале. Вака само ќе имаат повеќе мотив да докажат дека имаме некаква социјална и општествена одговорност на форумов каде сум член 2 месеци.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.623
Поени од реакции
7.654
Давам предлог на модераторите да организираат хуманитарна кајгана собиранка кадешто би бил пожелен што помасовен одзив и секој присутен би дал барем по 100 денари. Собраните пари веќе следното утро да се префрлат на трансакциската сметка на Зорица и овде да се приложи слика од уплатницата:

210501672422057
NLB TUTUNSKA BANKA
Na ime Zorica Levajkovska
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Нема секој време за собиранки и слично. Плус повеќе пари ќе се потрошат за манипулативни трошоци (превоз и телефон за договарање) отколку тие 100 денари кои ќе се донираат. Јас велам кој колку може да донира, некој 100, некој 1000, некој повеќе и така.
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
Prestapnik blagodaram od srce za nesebicnata donacija za razbiranjeto i podrskata koi mnogu znacat koga moras sama da se boris protiv site... Neznam kako i so koi zborovi da ja iskazam svojata blagodarnost pred se zaradi svoite deca koi mi se najgolem motiv da izdrzam i uspeam..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom