Апел за помош на Јасин

Член од
7 јули 2011
Мислења
309
Поени од реакции
57
http://www.islamski-centar.org/web/index.php?option=com_content&view=article&id=3345:2015-04-29-22-48-23&catid=52:2009-11-21-03-37-38&Itemid=113#.VUPp-o6qqkp

Јасин е слатко мало детенце кое што својот прв роденден го прослави во февруари. Ова малечко сонце константно им го развеселува животот на своите родители и роднини мамејќи им насмевки, радост и гордост.
Негова омилена храна се чоколадите а она во што најмногу ужива е да си игра со своето поголемо братче.

Но сепак Јасин не е како другите деца на негова возраст. Неговата моментална состојба не му дозволува да го живее својот детски живот во потполност. За да ги почуствува сите убавини на дестсвото, за да продолжи да си игра со својот миленик, постарото братче, на Јасин му е потребна трансплантација на коскената срж од страна на компатибилен донатор.
Јасин има состојба на имунолошки дефект и досега, за жал, сеуште не е пронајден компатибилен донатор.
Затоа се апелира до сите хумани луѓе да се зачленат во регистарот за потенцијални донатори при Институтот за имунолошки испитувања и да помогнеме во спасувањето на овој млад живот.
Она што е потребно е да се отиде во Институтот за имунолошки испитувања кој се наоѓа во Државна болница во Скопје да се достави примерок од крвта и со самото тоа сите стануваме потенцијални донатори, и шансите да спасиме нечиј живот се многу големи. Ви благодариме.
 
Последно уредено од модератор:

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Значи се тоа убаво што се започнале ваква иницијатива за Јасин и дај боже што побргу да се најде донор за него и да си има нормален живот,ама, тука има некои работи што мирисаат и јас не би сакала тука на форумот да ги наведувам.Само ќе кажам, не си ја вршат работата на институтот ...Јас молам 4 години да ми се изработи HLA типизација и уште немаат ни почнато.Ај дојди наредна недела, ај по нова година, ај сега асистентот пишува магистерски па нема време да ги досреди заради приоритетите итн итн...
Утре 100 души да се појават да дадат крв знаеш кога ќе ги изработат ? За 2 години,што е ''малку'' предоцна за состојбата на Јасин.
Уште еднаш браво за иницијатавата и би можеле повеќе да објасните во постот како се дава примерок за коскена срцевина,на што треба да е спремен пациентот, дали и кога има право да се одкаже од одлуката, какви последици има и дали воопшто има ?Дали е тоа доброволно или се плаќа итн..?
Би било убаво да знаат луѓето и лично каква предност ќе им биде и каква корист ќе имаат од таа HLA типизација понатаму за нив и нивното здравје и како може да се искористи..Можеби така ќе бидат мотивирани повеќе да тргнат и да станат потенцијални донори.
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
309
Поени од реакции
57
Значи се тоа убаво што се започнале ваква иницијатива за Јасин и дај боже што побргу да се најде донор за него и да си има нормален живот,ама, тука има некои работи што мирисаат и јас не би сакала тука на форумот да ги наведувам.Само ќе кажам, не си ја вршат работата на институтот ...Јас молам 4 години да ми се изработи HLA типизација и уште немаат ни почнато.Ај дојди наредна недела, ај по нова година, ај сега асистентот пишува магистерски па нема време да ги досреди заради приоритетите итн итн...
Утре 100 души да се појават да дадат крв знаеш кога ќе ги изработат ? За 2 години,што е ''малку'' предоцна за состојбата на Јасин.
Уште еднаш браво за иницијатавата и би можеле повеќе да објасните во постот како се дава примерок за коскена срцевина,на што треба да е спремен пациентот, дали и кога има право да се одкаже од одлуката, какви последици има и дали воопшто има ?Дали е тоа доброволно или се плаќа итн..?
Би било убаво да знаат луѓето и лично каква предност ќе им биде и каква корист ќе имаат од таа HLA типизација понатаму за нив и нивното здравје и како може да се искористи..Можеби така ќе бидат мотивирани повеќе да тргнат и да станат потенцијални донори.
izvini a kakvi raboti mirisaaat ne te razbiram
najprvo treba da se otide vo institutot za imunologija kade sto oni ti davat formular so koj sto ti se soglasuvas da te vnesat vo nivniot registar
procedurata trae od 3 do 4 nedeli barem toa e ona mene sto mi go kazaa
otkako ke te vnesat vo registar bod broj zanci ne pod ime i prezime vo toj moment ti stanuvas dostapen za proverka vo site svetski registri. dokolku ti bides kompatibilen so nekoj so bilo koj vo bilo koe mesto oni ti se javuvaat i te prasuvaat dali seuste sakas da bides donator. imas pravo i da kazes NE
procedurata na zemanje na kosknea srcevina e bez rizik na donatorot i se vrsi na dva nacini. sevo ova mi go kazzaa na mene vo institutot i taka go spodeluvam.
a za korist sekoj potencijalen donator finanski nema da ima ama ke ima satisfakcija deka pomognal da spasi covecki zivot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom