Анкетно прашање: готвење на плин или струја?

Готвите на плин или струја?


  • Вкупно гласачи
    122

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
Целта на оваа тема е да поразговараме за безбедноста, потрошувачката и економичноста во нашиот дом.

Да ги разјаснеме и одговориме следните прашања?
1. Колку готвењето на струја е економично и брзо?
2. Дали готвењето преку плин е поекономично од готвењето на струја?
3. Колкав временски период можеме да поминеме со една плинска боца?
4. Колку е безбедно да се готви на плин?

Ајде сите заедно да ја разјасниме оваа проблематика, и да го избереме најдоброто за нас и нашето семејство.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Целта на оваа тема е да поразговараме за безбедноста, потрошувачката и економичноста во нашиот дом.

Да ги разјаснеме и одговориме на следните прашања?
1. Колку готвењето струја е економично и брзо?
2. Дали готвењето преку плин е поекономично од готвењето на струја?
3. Колкав временски период можеме да поминеме со една плинска боца?
4. Колку е безбедно да се готви на плин?

Ајде сите заедно да ја разјасниме оваа проблематика, и да го избереме најдоброто за нас и нашето семејство.
Јас пред некој месец преминав на готвење на плин, сметка за струја од 3000-3500 ми падна на 1500, една боца ми траи скоро 2 месеци и кошта 800 денари значи 1500+400=1900, то би дошло 1100 денари поекономично.
Ако е боцата атестирана - земена од овластено место и инсталацијата правилно спроведена - нема никаков проблем, моите родители користат плин од 1979 до денес си тераат без никаков инцидент
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Јас пред некој месец преминав на готвење на плин, сметка за струја од 3000-3500 ми падна на 1500, една боца ми траи скоро 2 месеци и кошта 800 денари значи 1500+400=1900, то би дошло 1100 денари поекономично.
Ако е боцата атестирана - земена од овластено место и инсталацијата правилно спроведена - нема никаков проблем, моите родители користат плин од 1979 до денес си тераат без никаков инцидент
друже, па ти си цар! прво што ми падна во очи е дека за готвење си трошел 1500-2000 ден месечно. многу бре! второто е дека една боца ти е 2 месеца. навистина многу се готви кај тебе, и тоа на рингли, без рерна. колку за споредба, кај мене една боца тера од 5 до 7 месеци. еве сега таа што ја празнам ја имам наполнето на 15 април.
за остатокот, сосема си во право!!!
атестирана боца, добра инсталација и нејзино редовно одржување (редовно е релативен поим) се избор број 1. уште да може да се набават и шпорети каде рерната е на плин, а има модели на алфа плам, но појма немам цени зошто не ги увезуваат, па ако додадеш и бојлер на плин (појма немам од аде би можел да набавам), тогаш верувам дека никој нема да плаќа сметка за струја поголема од 600-700 ден, колку за фрижидерите :pos:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Проблемот со готвењето на плин е што веднаш се гаси и не може убаво манџичето да се крчка.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Ајде сега сите на Google и да прочитате малку за индукција и индукциски плотни. Во ниту една категорија плинот нема предност. :D
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
плин ти је ствар поекономично е , ама кога појачуваш или намалуваш многу побрзо е тоа и подобро е
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.646
Поени од реакции
13.104
Ајде сега сите на Google и да прочитате малку за индукција и индукциски плотни. Во ниту една категорија плинот нема предност. :D
и печките со таквите плотни се сачувај боже скапи.

Плин користам пошо минимум 2 пати во денот се готви кај нас, и ко што вика Лет3, 2 месеци држи боцата. Не преферирам да зависам исклучиво од струјата бидејќи иако живеам во центарот на градот, секогаш постои состојба кога струјата и ќе ја немам па ќе мора да смислувам back up план. Плин си е плин, дури и тоа што зборат дека е ризичен, ако печката е од посолиден квалитет, нема причина за страв. Иначе е комбинирана 3 плински една на струја.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
.....комбинирано....печам и пржам на струја.....варам на плин

како што напомена Saladin не сакам да се оставам на милост и немилост на ЕВН....за повеќето работи во животот потребен е план Б, а некогаш и В
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
.....комбинирано....печам и пржам на струја.....варам на плин

како што напомена Saladin не сакам да се оставам на милост и немилост на ЕВН....за повеќето работи во животот потребен е план Б, а некогаш и В
али признај колку би ги заебале оние од ЕВН (ивана) кога би се користел плинот многу повеќе од сега? уште машина за перење алишта и садови да направеа на плин и готово :pipi:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Можеби и никој од вас да не се сеќава дека си имаше и бојлери на дрва.
Значи многу е лесно,да се направо бојлер на плин. (Леов ајде,уклучиго мозочето)
Мојте дома си готвеа на плин,многу ретко на струја.Беа економични.
Јас кога се оженив веднаш купив шпорет на плин,кои никогаш не го употребивме.
Женска работа „ќе се запалиме“- потоа боцата ми ја украдоа од подрум.
Сега купив од М.П. боца од 3 л и си пржам риба надвор на тераса,поради миризбата.
Друго се на струја,не му ја многу мислам.(а имам и греалка на плин во подрум)
Инаку плинот си е сигурен се разбира со оригинални црева и вентили.
Сакам да купам или направам плотна скара на плин.
-----------
А што бидна со воведување на плин -гас по становите (цевовод) како во други земји.
Е тогаш дири може повеќе ќе се корости,а и ќе се осфестиме дека е поекономичен.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
али признај колку би ги заебале оние од ЕВН (ивана) кога би се користел плинот многу повеќе од сега? уште машина за перење алишта и садови да направеа на плин и готово :pipi:

....па не е работава да се замени Мурто со Курто

.....не е работата зависноста од ЕВН да се замени со зависност од плин....
...преку медиумите на модерниот човек му се наметнува стил на живот зависен од големите компании и производители....скоро целиот живот ни е базиран на нафта и струја....ние сме модерни робови кои лесно се контролираат....ако не правиме нешто како што треба веднаш ни се ускратуваат ресурсите.....и приморани сме да бидеме послушни

....голем дел од современиве луѓе неможат да преживеат без струја повеќе од 6 дена.....ајде да направиме анкета колку од форумџииве знаат да запалат оган без упаљач и хартија, колку знаат да замесат и да испечат нешто што барем наликува на леб и може да се јаде, колку форумџии знаат да најдат растенија кои може да се јадат во природа, колкумина знаат да направат сапун, колкумина знаат да употребат секира, да преспијат на отворено без шатор и вреќа за спиење, да импровизираат засолниште, да пречистат вода за пиење......итн...да не набројувам

медиумите од поголемиот дел од нас направија конзументи без свест и било какво знаење, само се голтаат рекламите и се купуваат работи кои и не ни се потребни

не велам дека треба да го напуштиме модерниот начин на живот и да станеме неандерталци, туку дека не треба целосно да се потпираме на технологијата.....треба да уживаме во придобивките на современиот живот но истовремено да го негуваме знаењето за кризни ситуации....само така можеме да останеме независни

иако имам електрична цедалка за лимуни (поклон)...многу почесто ја употребувам рачната, иако имам фрижидер поголемиот дел од храната го пастеризирам во тегли, кујнскиот нож го претпочитам пред било каков сецко.....

СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА ОФТОПИК но според мене човек треба да се стреми кон намалување на зависноста од предмети и ресурси над кои нема контрола
 

Kajgana Shop

На врв Bottom